Oxaláty 10: Doplňování vitaminů

28.7.2024 v Léčba 7

První díl seriálu najdete zde: Oxaláty 1: Žijete zdravě a přesto jste nemocní?

Síra
Tělesné požadavky na síru splňují aminokyseliny obsahující síru, které jsou hojně zastoupeny v živočišných bílkovinách, včetně vajec, masa a mléka. Ačkoli tvrdá pitná voda, zelená zelenina, cibule a česnek také obsahují síru. Síra má velký terapeutický potenciál pro mnoho stavů souvisejících s přetížením oxaláty. Sloučeniny obsahující síru mohou snižovat oxidační poškození a záněty a podporovat hojení. Například MSM (methylsulfonylmethan, také známý jako dimethylsulfon nebo DMSO2), snadno proniká do buněk a lze jej použít lokálně i orálně k léčbě alergií, bolestivých syndromů, artritidy, gastritidy, bolestivosti po námaze, atletických poranění, intersticiální cystitidy, dalších poruch močového měchýře a zánětlivých stavů obecně. MSM je také dobré pro kůži, cévní systém a žaludeční sliznici. Může mít protirakovinné účinky a podporuje opravu a regeneraci kostí a zubů. Jiné sloučeniny síry, jako je SAMe, dimethylsulfoxid (DMSO), taurin a glutathion, mohou také pomoci s fibromyalgií, artritidou, intersticiální cystitidou, zraněními, depresí, cukrovkou a rakovinou.



Obecně doporučuji začít používat MSM v mazacím krému nebo gelu aplikovaném na nohy, ruce a bolestivá místa před spaním a po koupání. Dojde-li k dobrým výsledkům, pravidelné minerální koupele mohou být dostatečné pro doplnění síry, pro úlevu od bolesti v době zvýšeného zánětu a pro podporu obnovy pojivové tkáně. Nebo můžete experimentovat s perorálním užíváním MSM nebo jiných sloučenin síry. Doporučená dávka MSM je začít s 0,5 gramu nebo 1 gramem dvakrát denně, a pokud je dobře snášena, postupně zvyšovat až na 3 gramy dvakrát denně – spíš podle vaší potřeby. Pokud se cítíte hůř, možná budete muset užívat doplněk stopových minerálů obsahující molybden po dobu přibližně jednoho měsíce, než začnete MSM užívat; molybden totiž řídí metabolismus síry.

Křemík
Doplnění biologicky dostupného křemíku (například BioSil) pomáhá s nestabilitou nebo bolestí kloubů, řídnutím kostí, problémy se zády, hypermobilními klouby, vrásčitou kůží a špatným krevním oběhem. Křemík může být pro zdraví pojivové tkáně účinnější než kolagen a může být zvláště důležitým doplňkem pro starší lidi. V kombinaci s jídlem s nízkým obsahem oxalátů mohou citrát draselný a křemík pomoci zastavit a zvrátit ztrátu kostní hmoty v postmenopauzálním období.

Stopové minerály
Existuje několik stopových minerálů, které mohou podpořit váš návrat k lepšímu zdraví. Zvažte použití doplňku s komplexem stopových minerálů obsahující bór, jód, zinek, selen, měď, mangan, chrom a molybden.

Voda
Voda z vodovodu může obsahovat nejen toxické kovy, ale i řadu dalších přísad (akrylamid, bromičnany, fluorid, chloraminy atd.) a kontaminanty (pesticidy 2,4-D a glyfosát, azbest, atrazin, benzen, chlordan, kyanid, lindan,
styren, vinylchlorid atd.). Uhlíkové filtry mohou odstranit omezený počet kontaminantů, zejména bakterií, částicových nečistot a chlóru.
Pít balenou vodu ale není dobré řešení. Většina balených vod obsahuje zbytky plastů z obalu a může obsahovat další chemikálie.
Nejlepší alternativou, jak snížit vystavení se toxinům ve vodě z vodovodu, je pít filtrovanou vodu s dostatečným množstvím minerálních látek. Existuje mnoho účinných filtrů.
Filtrace vody reverzní osmózou (RO) odstraňuje většinu nečistot z vodovodní vody. Seženete si domácí vybavení, nebo si RO vodu můžete koupit. Dobrá voda je základem zdraví, ale dostat se k ní není snadné a není to zdarma. Voda z přírodních zdrojů, jako je čistá studniční voda nebo pravá pramenitá voda, je také skvělá.

Minerální koupele
Ponoření se do vody bohaté na minerály, jako je horký minerální pramen, je prastará forma lázeňské hydroterapie, která se používá k regeneraci, úlevě od bolesti a ke snížení stresu. Namáčením v minerálním roztoku vaše pokožka absorbuje minerály, což pomáhá řešit akutní příznaky přetížení oxaláty. Tato praxe může také podpořit proces doplnění minerálů v mnoha tkáních těla, aniž by došlo k podráždění střev. Hořčík, draslík, síra, hydrogenuhličitan a další elektrolyty se snadno vstřebávají kůží. Síra a další minerály také pomáhají pokožce produkovat vitamín D.
Pro terapeutické koupele navrhuji použít široké spektrum minerálů pro podporu vstřebávání všeho, co je nejvíce potřeba. Začněte s tím, co můžete snadno najít doma, jako je mořská sůl, Epsomská sůl, jedlá soda a borax (pro základní živinu bór). Užitečným doplňkem je hydrogenuhličitan draselný (snadno zakoupíte online).
Jak začít: Pro lehký začátek je správná „dávka“ asi 15minutové máčení nohou každý druhý den. K přípravě koupele nohou použijte asi jednu čtvrtinu každé ze složek uvedených v tabulce níže.
Roztok na nohy si uděláte koncentrovanější ve srovnání s koupelí celého těla. Používejte velmi horkou vodu. Pokud vám koupele budou dělat dobře, zvyšte dobu namáčení na 20 nebo 25 minut. Pokud to nezhorší vaše příznaky, přejděte k celotělové horké minerální koupeli tak často, jak vám to čas dovolí a vaše příznaky to vyžadují – doporučuji to dělat alespoň dvakrát týdně.
Pokud jste si jistí, že vám koupel pomáhá, dopřejte si ji denně. Někteří z mých klientů zjišťují, že jim prospívají minerální koupele dvakrát denně, když jsou příznaky detoxikace opravdu silné. Pokud vám chybí vana, nebo nemáte čas, smíchejte roztok minerálů a pomocí spreje jej naneste na pokožku po každodenní sprše a poté nechte zaschnout.

Složení minerální koupele pro všeobecné použití:

Ingredience
Množství Kde to sehnat
hydrogenuhličitan draselný (prášek) 120ml (půl hrnku)  na internetu (online)
Mořská sůl 120ml (půl hrnku) na internetu (online), v prodejně se zdravou výživou
Soda na pečení 80ml (třetinu hrnku)  supermarket, oddělení přípravků do pečiva
Epsomská sůl (bez přísad) 480ml (dva hrnky) na internetu (online)
Borax* (pro boron) *volitelný 15ml (3 čajové lžičky) na internetu (online)

Poznámka: Pokud jste citliví na síru, dejte si tam chlorid hořečnatý místo epsomské soli.

Citráty pro snížení kyselosti
Kyselina citronová je všudypřítomná metabolická molekula a jmenovec cyklu kyseliny citronové uvnitř mitochondrií, kde se energie z potravy stává buněčnou energií.
Kyselina citronová (neboli citrát) v moči i jinde se váže na krystaly šťavelanu vápenatého a oslabuje je, čímž pomáhá rozpouštět usazeniny v ledvinách i jinde. Perorální podávání citrátů je osvědčená, vysoce účinná a dobře tolerovaná léčba ledvinových kamenů. Ať už je zdrojem doplněk, potravinová přísada nebo citronová šťáva, kyselina citronová je užitečná pro bezpečné vylučování oxalátů z těla.
Citrát ulpívá na krystalech oxalátů a změkčuje je. Citrát také zvyšuje ochranné účinky dalších molekul proti shlukování oxalátů v moči. Citrát vám může pomoci cítit se lépe, protože také snižuje hladiny osteopontinu, chrání před oxidačním stresem vyvolaným oxaláty a zmírňuje kyselé stavy, které mohou způsobit malátnost. Citrát také podporuje silné kosti a zuby a spolu s draslíkem může zastavit nebo dokonce zvrátit úbytek kostní hmoty při osteopenii, osteoporóze a dalších poruchách křehkosti kostí jak u lidí s ledvinovými kameny, tak i u lidí, kterým se kameny netvoří.
Jak můj klient poznamenal: „Nemohu vám dostatečně poděkovat.Uběhlo 24 hodin, vypil jsem šťávu z 5 citronů a je mi mnohem lépe! Nevolnost je pryč. Udělal jsem i nějaké další úpravy, ale tohle je dramatické a nečekané.“

Citrónová šťáva
Citrony a citrusové plody jsou vynikajícím zdrojem kyseliny citronové a citrátů. Několik studií prokázalo, že přibližně 1⁄2 šálku citronové šťávy denně je téměř stejně účinné při snižování opětovného výskytu ledvinových kamenů, jako léčba citrátem draselným. Citrony jsou také velmi užitečné při řešení acidózy, která doprovází detoxikaci oxalátů a další zánětlivé stavy. Pro terapeutické využití čerstvých citronů konzumujte alespoň dva denně.
Přestože má citrát sílu posilovat zuby a zlepšovat mineralizaci, chraňte své zuby před kyselinou v citronové šťávě tím, že ji vždy zapijete obyčejnou vodu. Pomocí vlastních slin a jazyka setřete zbytky citronu a poté spolkněte. V zájmu vašich zubů se vyhněte celodennímu popíjení okyselené vody.

Důležité vitaminy
Některé esenciální vitamíny hrají roli při zvládání toxicity a regeneraci po poškození oxaláty.
Patří mezi ně vitaminy B, vitamin C a vitamin D.
Nedostatek vitamínů B může zvýšit vnitřní produkci oxalátů v těle. Nedostatek vitamínů B a nedostatek minerálů však nesouvisí pouze s toxicitou z oxalátů. Doprovází to další těžko léčitelné problémy, jako je celiakie, obezita, cukrovka a alkoholismus.
Dostatek vitamínů B může naopak zlepšit váš stav mysli. Schopnost psychicky se vyrovnat s chronickým onemocněním a zůstat v kurzu s nízkooxalátovým programem, jako je nízkooxalátové stravování, může záviset na mikroživinách na buněčné úrovni. Většina z nás je okrajově podvyživená a toxicita z oxalátů ještě víc prohlubuje nedostatek mikroživin. Není divu, že většina mých klientů často potřebuje doplňky s vitamíny B, aby fungovali, když se zotavují z přetížení oxaláty.
Tři vitamíny B jsou obzvláště důležité: thiamin, biotin a B6 (P-5-P). Tyto vitamíny jsou zvláště důležité pro metabolismus energie a oxalátů. Nejlépe se užívají ve spojení s vysoce kvalitním B-komplexem nebo doplňkem ze sušených jater.

Thiamin B1
Náprava nedostatku thiaminu vyžaduje čas a důsledné používání vysoce kvalitních doplňků, často v dávkách vyšších než 400 mg denně. Může trvat šest měsíců nebo déle, než uvidíte zlepšení. Doplňky obsahující thiamin hydrochlorid a thiaminmononitrát nejsou dobře absorbovány do buněk a mohou být neúčinné. Lepší buněčný příjem a účinnost může nastat s novými formami thiaminu, jako je benfotiamin, sulbutiamin nebo lipothiamin.

Vitamin B6
Mezi příznaky nedostatku vitaminu B6 patří slabost, necitlivost a palčivá bolest způsobená poškozením nervů (demyelinizace). To může způsobit bolest a nezřetelnou řeč, klopýtání, pády a nedostatečnou koordinaci. Nedostatek B6 je také spojen se suchýma očima a změnami sekrece slz, jak je vidět u artritidy a Sjögrenova syndromu.
Dávkování: Začněte s doplňkem B-komplex obsahujícím 15 až 25 mg B6 (P-5-P). Pokud to snášíte dobře, můžete později zkusit přidat dalších 15 mg (nebo až 50 mg) P-5-P, rozdělených do dvou dávek, s jídlem nebo bez jídla. Zjistěte, jestli se po 6 až 10 týdnech cítíte klidnější, nebo máte sníženou bolest. Pozorně sledujte své reakce.

Biotin B7
Doporučuji užívat 5mg denně (5000 mcg)

Pokud jste zažili špatné reakce na doplňky s vitaminem B, mohlo by to souviset s nesprávnými formami a kombinacemi. K dispozici jsou dnes doplňky, které obsahují B6 ve formě P-5-P a folát (5-MTHF), stejně jako další biologicky dostupné formy thiaminu (benfotiamin, sulbutiamin, allithiamin nebo lipothiamin). Dokonce i dobře formulované multivitaminové doplňky nemusí splňovat vaše specifické potřeby. Přetížení oxaláty mění potřebu člověka po živinách. Tyto potřeby mohou být ovlivněny také genetickými a epigenetickými rozdíly, stejně jako užíváním drog, alkoholu, kouřením a konzumací nadměrného množství sacharidů. To, co je pro jednu osobu bezpečné a zdravé, může být pro jinou toxické, nebo nedostatečné.

Opatrně s vitaminem C
Potřebujeme vitamín C, asi 100 mg denně. Nejlepší je přijímat vitamín C z potravin a je důležité omezit jakékoli doplňky s vitamínem C na množství, u kterého není pravděpodobné, že by zvýšilo hladiny oxalátů v těle (250 mg nebo méně). To neznamená, že nemůžete doplňovat vitamín C. Mírné 50 až 100 mg dávky doplňkového Céčka mohou pomoci snížit oxidační stres, pokud je to potřeba.
Pokud se cítíte nemocní a máte zánět (možná z vylučování oxalátů), může být rozumná dávka 100 mg vitaminu C užívaná až třikrát nebo čtyřikrát denně. Užívání většího množství však nepřináší jiné výhody a místo toho riskujete zvýšení hladiny oxalátů v těle.

pokračování příště

zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPH



Komentáře

Ikona diskutujiciho Jarka 2024-07-28 07:16:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji Aluško za poučný článek.

Ikona diskutujiciho Petra N. 2024-07-28 20:35:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud vím, tak borax se už několik let koupit nedá, Evropská unie ho zakázala coby potenciálně jedovatý. Je ho možné sehnat pouze „na IČO“.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-29 11:08:39
Ikona diskutujiciho
sipka

v Americe s tím není problém, lidi to tam používají běžně. – připomínám, že se jedná o překlad knihy

Ikona diskutujiciho Přemek J 2024-07-30 10:48:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem trochu pobádal a zjistil, že např. čaje, čokolády (kakao) či vína obsahují flavonoidy, což jsou buď přímo antioxidanty nebo stimulátory antioxidantů. A nyní biochemické dilema: Jak může ořech, plod či rostina obsahovat současně oxaláty i antioxidanty? Dále jak může být účinek oxalátů při pozření jejich zdroje absolutně negativní, když současně pozřeme i antioxidanty, jež oxaláty eliminují? Celé mi to připadá jako příklad selektivního výzkumu, který s vědou nemá co společného a je zavádějící. Tím ovšem nijak nepopírám zdravotní závadnost oxalátů, jen napadám výrazně zdravotně negativní důsledky konzumace všech živin obsažených v ořeších, semenech, čajích, kakau, fíků a jiných přírodních poživatin. Tolik za mne člověka zvídavého se systémovým myšlením.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-30 10:56:55
Ikona diskutujiciho
sipka

1. Oxalát není antioxidant a proto se samozřejmě společně v jedné plodině vyskytovat můžou.
2. Antioxidanty nemají schopnost neutralizovat oxaláty. To umí vápník. Ale s tvorbou kamenů a odvápněním kostí, takže to není řešení.
Žádné dilema není.

Ikona diskutujiciho Přemek J 2024-07-30 11:19:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Aluško, děkuji za koment. Oxalát je šťavelan vzniklý neúplnou oxidací sacharidů, což je správně i na wikipedii ke šťavelanům. Já ale píši o současném výskytu šťavelanů a flavonoidů a o současné účinnosti. Krytaluji soli, kam šťavelany patří. O vápníku rozpouštějícím soli vím, a to i intracelulárně. Pozoruhodné je, že se šťavelany dále nezoxidují (jak v přírodním, tak ve zpracovatelském stádiu využití a při konzumaci). Takže to, že vytvářejí krystaly značí, že nejsou ničím v lidském těle účinně neutralizovány. Ptejme se tedy, proč je tolik lidí bez kamenů a jiných forem krystalizovaných solí v organismu. Nezapomínejme, že kyseliny (a jisté formy bioenergie) rozpouštějí soli, tedy i ony kameny, přičemž je důležitý metabolismus těchto kyselin. Musím ještě pobádat, jak je to s biochemickou homeostází a jejím udržováním, tam vidím klíč.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-30 12:03:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Důvod, proč někdo kameny má a někdo ne, je (kromě jiných, ale tohle je v podstatě základ) jestli dostatečně pije a jestli (překvapivě) má dietu která s ohledem na oxaláty ne/překračuje vylučovací schopnosti jeho organismu.
Vápník v těle oxaláty nerozpouští, ale váže je na sebe.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek