Oxaláty 4: Jak vznikají usazeniny v tkáních

4.7.2024 v Léčba 21

Riziko tvorby krystalů a poškození buněk jsou pravděpodobně minimální u zdravých osob s velmi malým množstvím oxalátů v každodenní stravě. Ale s vysokým obsahem oxalátů ve stravě, nebo se střevní hyperabsorpcí, může snížení příjmu oxalátů v jídle vést k viditelnému vypuzení oxalátových krystalů, protože tělo započne dlouhý proces zbavování se toxických zbytků. Překvapivé symptomy se široce liší případ od případu, ale typicky zahrnují tkáně s vylučovací funkcí a projevují se změnami moči, stolice, kůže, nosního hlenu, očí a zubního kamene. Zkušenost každého člověka je jedinečná a mnozí mají pouze velmi mírné reakce, které nezahrnují vypuzení viditelných krystalů.



U některých lidí detoxikační projevy v důsledku sníženého příjmu oxalátů zahrnují sopel s pískovitou konzistencí, jemné písky nebo bílé krystaly vycházející z kůže kolem nehtových lůžek, obláčky bílého prachu vycházející z kůže, červené boule, bílé boule, zimnice, odlupování kůže na prstech u nohou, chodidel a rukou.
Jedna moje klientka musela šest měsíců nosit bavlněné rukavice, protože konečky jejích prstů byly tak rozdrásané rozsáhlým olupováním kůže.
Jiná žena mi poslala fotky reakce jejího těla na náhlé přijetí bezrostlinné stravy: na nohou se jí vytvořila puchýřovitá vyrážka, přičemž z každého červeného hrbolku vycházely bílé kousky připomínající cukroví nebo křemen.
Někteří lidé pozorují podrážděné oči, tekutinu s jemným bílým pískem prosakující z očí, když spí nebo odpočívají, nebo se jim oči ráno zalepí hustými, hrubými žmolky.
Po přechodu na potraviny s nízkým obsahem oxalátů lidé někdy popisují dramatické změny v konzistenci jejich stolice. Dny, týdny, měsíce nebo dokonce roky po změně stravy nezávisle hlásí stolici, která je písčitá, nebo která obsahuje četné zvláštní skvrny. Několik lidí mi hlásilo stejnou zprávu: „Vylučuji převážně písek!“ Chlapci a muži mohou mít na špičce peni*u bílou drť. Muži i ženy hlásí nutkání na močení a často zakalenou moč (krystalurii), která přichází a odchází.
Skutečnost, že tolik lidí zažívá, jak písek vychází z jejich těl, si zaslouží pozornost. Lékaři však často nemají ponětí, co tyto krystaly jsou, nebo proč se vyskytují. Málokdo má čas nebo schopnosti to zjistit. A protože se tento stav nejeví jako život ohrožující a lékaři stejně netuší, co s tím mají dělat, prostě to ignorují. Když jedna z mých klientek požádala svého lékaře, aby se podíval na krystaly vystupující z její kůže, lékař ji propustil a řekl: „To je jen nějaký starý vápník.“

Ztráta zdraví očí může být také důsledkem poškození retinálních krevních cév vyplývajících ze zvýšeného příjmu oxalátů. Kromě oka samotného našli patologové nevysvětlitelné usazeniny oxalátů i v očních víčkách. Specializované fotoreceptorové neurony v zadní části očí (sítnice) totiž snadno přitahují oxalát vápenatý.

Usazeniny volné kyseliny šťavelové nebo oxalátových krystalů v prsou mohou spustit proces transformace prsních buněk, který vede k neoxalátové kalcifikaci prsu a agresivní rakovině. Stejně tak zuby, kosti, kostní dřeň, vazy a kloubní pouzdra jsou náchylná k usazování oxalátů. Naše kosti, bohaté na minerály, v sobě mohou ukládat obrovské množství oxalátů.

Ploténky, šlachy a další pojivové tkáně, které udržují strukturu páteře, se mohou stát depozitáři oxalátů. Artritida, burzitida, tendinitida a dna jsou spojeny s různými oxalátovými krystaly, které se nacházejí v kloubních prostorách, buňkách a tekutinách a kolem nich. Revmatologové například zaznamenali oxaláty v bolestivém koleni pacienta s revmatoidní artritidou a arteriálními kalcifikacemi v kyčlích a nohou. Hromadění oxalátů je spojeno s Parkinsonovou chorobou a se ztrátou ochranného povlaku tukové tkáně na nervových buňkách (demyelinizace) spojené s roztroušenou sklerózou (RS).

oxalátové krystaly ve formě jehel (obr. výše)

Náchylnost k akumulaci oxalátů se liší od člověka k člověku a od tkáně ke tkáni. Vlivné faktory zahrnují: (1) zda jsou tkáně zdravé a zda mají dostatek zdrojů, aby odpuzovaly nebo vypuzovaly oxaláty; a (2) zda mají tkáně transportéry oxalátových iontů nebo jiné vlastnosti přitahující oxalát.
Zdravé, neporušené tkáně, které neprocházejí růstem nebo hojením, s mnohem větší pravděpodobností odrazí riziko přichycení krystalů a úspěšně odpuzují oxalátové ionty. Na druhé straně buňky a tkáně, které jsou podvyživené, slabé, stresované, zanícené, infikované, poraněné, již obsahují oxaláty, nebo se zrovna regenerují, v sobě mohou uložit ještě více oxalátových krystalů. Buněčné zbytky podporují srážení oxalátových iontů do krystalů a vytvářejí místa pro retenci. Výzkumníci zjistili, že zánět, nízké hladiny kyslíku a nízké pH (kyselost) narušují buněčnou správu oxalátových iontů, což zvyšuje riziko retence oxalátů. Když je buňky nemohou odrazit, oxalátové ionty mohou přetrvávat dostatečně dlouho, aby vytvořily šťavelan vápenatý a vytvořily krystaly. Pokud buňky nemohou generovat adekvátní antioxidanty (např. glutathion), je přichycení krystalů a následný růst krystalů pravděpodobnější. Oxalát pak vytváří další oxidační stres a způsobuje další poškození buněk a buněčnou smrt.

Přítomnost oxalátových nanokrystalů a materiál z buněk poškozených oxaláty, podněcuje imunitní systém k jejich vyčištění. Když imunitní buňky nejsou schopny krystaly neutralizovat nebo rozbít, vysílají signály, které mohou přivést více imunitních buněk, aby se shromáždily a shlukly kolem nežádoucích částic. Tyto kompaktní nádory se nazývají granulomy. Pokud selže snaha krystal rozebrat, granulom může přestat růst a může odumřít. Zbytky seskupených imunitních buněk se stanou materiálem zadržujícím krystaly, který v sobě „schová“ usazeniny, aby se zabránilo neustálé aktivaci imunitního systému.
Protože infekce se mohou vázat na granulomy a protože se oxalát shromažďuje tam, kde jsou infekce aktivní, mohou být pohřbené krystaly doprovázeny spícími viry a bakteriemi. Granulomy obsahující oxaláty jsou často asymptomatické, ale mohou vést ke Crohnově chorobě, zánětu a poškození krevních cév, kožním problémům, poruchám reprodukce, postmenopauzálnímu krvácení, fibróze orgánů, nebo plísňové infekci.

Acidóza (překyselení) také podporuje nerovnováhu, přemnožení střevní mikroflóry a umožňuje infekce.

zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPH



Komentáře

Ikona diskutujiciho astrei swingař 2024-07-05 10:40:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen malá poznámka, v nadpise by mělo být Oxaláty 4 a ne 3, ne? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-05 12:25:24
Ikona diskutujiciho
sipka

díky

Ikona diskutujiciho zuzi 2024-07-05 16:51:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

super počtení – co tam máš dalšího?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-05 16:53:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Další je autoimunita, to je docela velký díl a pak už bude o oxalátové detoxikaci a dietě.

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-06 09:48:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Autoimunita je obrovský problém, protože může být vyvolána jak vnějšími tak vnitřními faktory a je obrovský problém tu příčinu rozpoznat.
Tady můžou být lidi rádi, že existují kortikoidy, jinak by zde bylo neuvěřitelné množství lidí úplně knockoutovaných, protože artritidy, střevní záněty, sklerózy, a mnoho jiných dalších problémů přibývá, takže je vidět, že zde je nějaký faktor, který souvisí s moderní dobou, protože za komoušů těchto nemocnýchbylo méně a onemocněli zpravidla v mnohem výšším věku, než to začíná nyní.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-06 10:45:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Právě. Všimni si, že spousta věcí, které jsou dneska považovány za trendy superpotraviny jsou vysokooxalátové.

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-06 11:00:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si myslím, že tyto věci nejsou z jídla.
Pravda je, že za komoušů tu toho ovoce bylo méně, hlavně v zimě.
Ale to, co se změnilo extrémně je to, že jsou všude kolem mobily a podle mě to záření extrémně škodí energetickým složkám v těle.

Ikona diskutujiciho není 2024-07-06 12:14:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Před jedním stem let se lidé v Česku dožívali v průměru muži 48 a ženy 50 let, žili v podmínkách, které evokovaly tuberkulózu, tedy málo jídla, zima, vlhko a přepracovanost a jedli ještě desítky let potom maso jen jednou týdně a to v neděli, když si ho mohli dovolit. Za socialismu se zlepšilo zdravotnictví, navíc bylo dostupné všem, protože bylo zdarma a životní podmínky byly nesrovnatelně lepší, maso postupně bylo a dosud je každý den a v neadekvátně velkém množství, především u žen není tak potřeba, protože jejich svalová hmota ho téměř nepotřebuje. Když někdo argumentuje tzv, přirozenou stravou s tím, že kdysi v historii lidé údajně jedli téměř jen maso, měl by si uvědomit, že pokud by tomu tak bylo, ani by se neobtěžovali snažit se pěstovat obilí, dodnes je známým pojem Jarní salát, tedy pampeliška, sedmikráska a spousta dalších jedlých bylin, kterých je na našem území minimálně sto padesát jedlých a k tomu ještě semena tzv. býlí jako koření. Lidé mají mnohem delší střeva než dravci, takže jim to maso v těle doslova hnije, než se dostane ven. K tomu těch léků včetně antibiotik, kolik jich v něm je, vylučuje jeho prospěšnost. Myslím, že pokud se stav lidského zdraví nezměnil, protože onemocní přibližně v padesáti pěti letech tedy stejně jako za socialismu, jen žijí déle díky ještě větším možnostem a schopnostem lékařské vědy, je tedy na vině zase jen to maso a tím i méně ostatní pro tělo potřebné potravy, i protože tehdy před jedním stem let, přežili v krutých životních podmínkách, doslova všechno.

Ikona diskutujiciho není 2024-07-06 12:40:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli má někdo zájem : Atlas jedlých rostlin ; Aleksandra Halarewiczová, 120 jedlých druhů, lze zakoupit na www.knihcentrum.cz .

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-06 12:50:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Už vidím, jak si lidé v tajze nebo za severním pólem pěstují jarní salát.
Jsou jen 3 přirozené druhy stravy – Lovci, sběrači a pastevci. Ti všichni se živili masem, pastevci k tomu měli navíc mléko a sběrači měli to, co si natrhali v okolí.

Ikona diskutujiciho není 2024-07-06 13:45:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi jde o jiné území, že jo, tady v Česku není Tajga. Například v Asii nepili mléko, naučil je to až Buddha, protože tam byl hladomor. Takže jsme krávy. Největší chybou je změna stravy ve stáří, protože tělo je už navyklé na zpracování určitého druhu potravy a nemá už tolik sil na změnu. Vycházel bych i z toho důvodu z genetiky, tedy z minulých místních generací a jejich uzpůsobení se místní stravě.

Ikona diskutujiciho není 2024-07-06 13:52:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem byl malý, odmítal jsem pít mléko ale krutě mne k tomu přinutili, odmítal jsem i jíst maso, ale namluvili mi, že když budu, narostou mi potřebné svaly a budu silný. Když o tom přemýšlím, možná, že to byl zdravý rozum a intuice, asi i genetika z minula a já ji cítil v těle, v Asii považovali pití mléka za nečisté a s tím souhlasím, a zabíjet zvěř, se mi zdá negativní, ačkoliv uznávám jeho potřebu alespoň někdy, jsme na to zvyklí.

Ikona diskutujiciho není 2024-07-06 16:46:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu k tomu jen dodat, že průměrný věk dožití mužů v Ruské federaci je ve dvou oblastech 60 let a ve zbylých 65 až 66 let, což znamená, že se většina ruských mužů nedožije tamějšího aktuálního důchodového věku. Jak dlouho žijí obyvatelé Tajgy, kteří opravdu konzumují převážně jen maso, protože nemají nic jiného, ale zdravé bez chemie, nevím, možná, že nanejvýš dvacet let, ( vtip ). Ale není to argumentem pro pojídání masa jako hlavní složky stravy.

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-06 18:49:04
Ikona diskutujiciho
sipka

zapomínáš na to, že v ČR je v podstatě půl roku zima, nic tu neroste.
Nějaká úroda začne řekněme koncem dubna a je někdy do konce října, potom už je zpravidla zima. Narozdíl od jiných území, kde je úroda v podstatě po celý rok.

Ikona diskutujiciho Alena 2024-07-05 18:23:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Informácie, ktoré prišli ku mne s týmito článkami, prišli práve v čas. V myšlienke, že sa stravujem zdravo a jem zdravé potraviny oriešky, špenát, červenú repu, pohánku. Po jedle mi bývalo ťažko a pociťovala som únavu. Teraz som vyradila z jedálnička niektoré potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo oxalátov a nahradila som ich neutrálnymi a s malým množstvom. Ihneď som pocítila zlepšenie a hlavne vitalitu. Aluška, ďakujem za takéto články, ktoré nám prinášajú zlepšenie života.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-06 10:42:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc rádo se stalo ❤ s tou dietou postupuj opatrně, nevysazuj to nárazově, sniž max. o 1/3 původního množství a vydrž na tom alespoň několik týdnů, aby nedošlo k prudké detoxikaci. V dalších dílech, 6. a dál, bude o detoxu, celá druhá půlka knihy popisuje jak to udělat bezpečně a zdravě. Nárazově vysadit by byla velká chyba.

Ikona diskutujiciho Marcel 2024-07-06 09:15:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne to s tými oxalátmi, čo som sa krátko tomu venoval príde, že ak má človek v črevách baktériu, ktorá oxaláty „požiera“ (alebo spracováva), nemal by s nimi byť výraznejší problém. Aspoň tak som to pochopil. Ale aj tak zostávam opatrný. Mal som alternatívu k zemiakom (bramborám) a to bataty, ale bataty majú veľa oxalátov. Toto tak rozhodí jedálniček, že až. A čím menej oxalátov, tým menej baktérií, ktoré oxaláty eleminujú. Baktérie nebudú mať čo žrať a v črevách už nebudú?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-06 10:43:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta bakterie existuje, ale kniha píše, že prospívá na oxalátech, které vznikají jako metabolický odpad v těle, naopak oxaláty z potravy tu bakterii ničí a v populaci lidských střev bohužel vymírá, spousta lidí ji ani nemá. Takže ta ti nepomůže.

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-06 10:46:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Brambory jsou v pohodě, jen nesmí být nezralé. To, že jsou brambory dobrá potravina poznáš už podle toho, že i hodně nemocným lidem s těžkými střevními záněty se normálně dává bramborová kaše…
Jen se ty kobzoly musí vařit společně s kmínem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-06 10:50:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Vaření a následné vylití vody je navíc jediný způsob, jak snížit množství oxalátů v potravině, takže kombinace dobrá.

Ikona diskutujiciho není 2024-07-06 11:38:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, ale nepřehánět, protože brambory skutečně hodně silně zvyšují krevní tlak.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek