Oxaláty 3: Zloděj minerálů a úhlavní nepřítel ledvin

30.6.2024 v Léčba 15

První díl seriálu najdete zde: Oxaláty 1: Žijete zdravě a přesto jste nemocní?

Ve skutečnosti naše tělo také produkuje oxaláty jako odpadní produkt stovek biochemických reakcí; průměrní dospělí lidé vytvářejí zhruba 12 mg oxalátů každý den. To je zvládnutelné množství, protože kapacita zdravých ledvin pro vylučování oxalátů je minimálně dvojnásobná. V průměru je celkový objem oxalátů v moči opouštějící tělo 15 až 40 mg za den, což je kombinace toho, co vytvoříme jako odpad látkové výměny, plus jakékoli další oxaláty ze stravy a dalších zdrojů.



Práh oxalátů v moči, při kterém je identifikována hyperoxalurie, je 40 mg denně nebo někdy 45 mg denně. Současný výzkum nám říká, že pokud jsou naše ledviny zdravé, můžeme bezpečně tolerovat asi 25 mg oxalátů denně v moči. To znamená, že optimální hladiny jsou 25 mg, nebo méně, za den. I malé zvýšení celkového množství oxalátů v moči (například z 25 na 30 mg denně) nás vystavuje většímu riziku poškození ledvin, ledvinových kamenů, chronického onemocnění ledvin a dalších zdravotních problémů, i když výsledky testů moči přímo neukazují na hyperoxalurii.
Když zatížení oxaláty překročí vylučovací kapacitu ledvin, může oxalát krystalizovat v malých kanálcích ledvin, neboli tubuly. Zdravé ledviny mají několik strategií, jak zabránit tomu, aby se v nich oxaláty při průchodu zadržovaly. Za prvé, povrchy tubulů jsou vytvořeny tak, aby odpuzovaly krystaly. Ledviny uvolňují citrát (který se váže na volný vápník) a hořčík (který váže oxalátové ionty), čímž se snižuje počet krystalů šťavelanu vápenatého, které se tvoří. Ledviny také produkují proteiny, které snižují shlukování krystalů a pomáhají bezpečně odvádět krystaly vápníku a šťavelanu z močových cest. Když se vytvoří velké množství krystalů oxalátů, ledviny odolné vůči kamenům mohou rozšířit své tubuly, aby se krystaly dostaly ven z těla. Tento systém funguje krásně u většiny zdravých lidí a dává našim ledvinám překvapivě vysokou toleranci vůči nadměrnému oxalátu a krystalům v moči – i když i to má svoje limity.
Někteří lidé se nedokážou dostatečně bránit proti vyššímu množství oxalátů z jídla, což může být způsobeno kombinovanými účinky jiných toxických zátěží, genetických rozdílů a metabolického stresu (vyvolaného především stravou). Jejich ledviny se po velkém zatížení oxaláty zcela nezotaví, což je činí náchylnými ke kamenům nebo chronickým ledvinovým problémům. Rozdíly v naší individuální biologii vysvětlují, proč příjem a vylučování oxalátů spolehlivě nepředpoví možný výskyt ledvinových kamenů.
Oxaláty ve stravě jsou klíčovým faktorem pro vznik ledvinových kamenů za šťavelanu vápenatého a onemocnění ledvin, ale poškození ledvin je pouze jedním typem poruchy, která může vzniknout v důsledku vysokého zatížení oxaláty. Ani vysoký stupeň tolerance oxalátů v našich ledvinách, nás neochrání před vznikem problémů s oxaláty jinde v těle.
Testování oxalátů v moči, aby se tak zjistil jejich nadbytek, je navíc velmi zavádějící, protože když jsou ledviny přetíženy a poškozeny oxaláty, objeví se v moči naopak méně oxalátů. Čím více je funkce ledvin narušena, tím je to horší. Při pokročilém onemocnění ledvin se ledviny mohou dokonce stát oxalátovými magnety, které je shromažďují, místo toho, aby z nich oxaláty odcházely.

Klinické příznaky oxalátového přetížení
Zakalená moč svědčící o nadměrném množství krystalů v moči
Opakované kvasinkové infekce nebo infekce močových cest, tuhost v tříslech
Epizodický dráždivý močový měchýř, časté noční močení, bolestivé močení nebo vysoká frekvence močení (dysurie)
Opakující se ledvinové kameny
Pravidelné otoky kloubů, bolest nebo slabost, včetně burzitidy, tendinitidy, artritidy
Nevysvětlitelné zažívací potíže nebo bolest břicha
Nevysvětlitelná mozková mlha, problémy s náladou, jiné neurologické potíže
Příznaky vazospasmu (nízký průtok krve): chlad, necitlivost, bolest, Raynaudův syndrom rukou nebo nohou, angina pectoris
Nevysvětlitelná bolest, jako je pálení v ústech a bolest zubů nebo pálení v genitáliích, konečníku nebo močových cestách
Zlomeniny kostí bez zjevné příčiny
Pomalé nebo neúplné zotavení po zranění nebo operaci
Nízká hustota kostí nebo smíšená hustota kostí s jednou oblastí vysokou a druhou nízkou
Nevysvětlitelné kožní nebo zrakové problémy

Výsledky testů
Neviditelná krev v moči, která je zjištěná při testování moči, obvykle epizodická (hematurie)
Mírně zvýšený kreatinin
Rychlost glomerulární filtrace (eGFR) na dolní hranici normy nebo pod normou
Počet bílých nebo červených krvinek na dolní hranici normálu nebo pod normálem
Anémie, jinak nevysvětlitelná
Zvýšený močový glykolát a l-glycerát (může znamenat zvýšenou vnitřní produkci)
Vysoký plazmatický glyoxal (ačkoli test není široce dostupný)

Chronické přetížení oxaláty postupně spustí dvě hlavní příčiny onemocnění: toxicitu a nedostatek. Ať už je to váš zažívací tratk, krevní cévy, kosti nebo mozek, nadbytečné oxaláty poškozují buněčné stěny, energetické systémy a narušují základní buněčnou funkci. Postupem času se nahromaděné oxaláty v těle projeví jako chronické zánětlivé onemocnění. Aby toho nebylo málo, oxaláty mohou zhoršit toxicitu jiných chemických látek a přitom uniknut odhalení.
Nízká míra zatížení oxaláty se nemusí projevit hned, ale vytrvalý metabolický stres a chronické nízkoprahové záněty mohou také vyústit v nemoc. Toxicita se může projevit až po mnoha letech, do té doby jsou projevy snadno přehlédnutelné. Jeden z problémů u toxicity je, že projevy můžeme snadno zaměnit za něco jiného a všimneme si jich v život ohrožujících případech, jako je akutní otrava, rakovina, nebo selhání ledvin.

Oxaláty nejenomže blokují naši schopnost využít minerály v potravě, ale zároveň nám minerály kradou z buněk a tělesných tekutin, jako je krev.

Poškození zažívacího traktu oxaláty může vyústit také v různé druhy intolerance. Paradoxně lidé s intolerancí na mléko – což je důsledek špatného zdraví střev – sahají po rostlinných náhražkách, které jsou však plné oxalátů a tím se problém prohlubuje. Nejhorší rostlinná mléka jsou:
mandlové mléko domácí, 160mg oxalátů na hrníček
mandlové mléko komerční, 14-35mg oxalátů na hrníček
sojové mléko, 20mg oxalátů na hrníček
konopné mléko, 11mg oxalátů na hrníček
Dobře je na tom naopak kokosové mléko, 3mg oxalátů na hrníček, lněné mléko (0,5mg) a kozí mléko (0mg)

Zatímco hodně šťavelanů (=oxalátů) zůstává v trávicím traktu (kde způsobuje podráždění a zánět), určité množství kyseliny šťavelové přechází do našeho krevního oběhu. Množství oxalátu vstupujícího do krevního řečiště po jídle ovlivňuje, jak rychle – a jak vážně – lidé onemocní na dietě s vysokým obsahem oxalátů, ale rychlost absorpce je obtížné pozorovat a měřit. Odhady toho, co absorbujeme do krve, se odhadují mezi 10 až 15 procenty spotřebovaného množství oxalátů. Vzhledem k úrovni příjmu oxalátů, která je dnes běžná, stačí i 10procentní míra absorpce, aby měla závažné zdravotní důsledky pro člověka.
Když člověk vstřebá více než 15 procent snědených oxalátů do krve, nazývá se to hyperabsorpce. U některých lidí může být podíl oxalátu, který se dostane do krve, dramaticky vyšší, až 72 procent. Bohužel, životní styl a faktory, které vytvářejí střevní hyperabsorpci, jsou běžné a často sdílené mezi členy rodiny, což způsobuje naše problémy s prosakujícím střevem, zvyšuje naši absorpci oxalátů, a tím i naši zranitelnost vůči oxalátům, které jíme. Hyperabsorpce je běžnou součástí života těch, kteří mají gastrointestinální zánět z jakékoli příčiny, ať už je to obezita, inzulínová rezistence, metabolický syndrom nebo jiný zánětlivý stav.
Existuje mnoho příkladů, včetně ženy z New York City zmíněné v první kapitole, které, i když měla dříve dobrou funkci ledvin, 10denní „detox zelenými smoothies“ způsobil trvalou ztrátu funkce ledvin. Před deseti lety podstoupila bypass žaludku kvůli obezitě. Existuje mnoho zdrojů toxinů poškozujících ledviny a střeva, ale jedna třída populárních léků proti bolesti stojí za zmínku podrobněji, protože představují dvojitý zásah, pokud jde o zranitelnost vůči oxalátům. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID, jako je Motrin, Advil a podobné léky proti bolesti) mohou způsobit vážné střevní a ledvinové problémy. Tyto léky zvyšují naši zranitelnost vůči oxalátům a jejich akumulaci v těle.
Více než třetina uživatelů NSAID má ulcerozní kolitidu, což způsobuje hyperabsorpci oxalátů a podporuje potravinové alergie a intolerance, generalizovaný zánět a další chronická onemocnění. Jak dobře střevo funguje, má přímý vliv na to, kolik oxalátu se vstřebá.

Za zmínku stojí střevní bakterie, která má schopnost rozkládat oxaláty v tlustém střevě. Nazývá se Oxalobacter formigenes, jenomže tato bakterie mizí z lidských střev. Méně než jedna třetina zdravých dospělých Američanů má detekovatelné kolonie O. formigenes. Důvodem, proč chybí, je buď to, že se nekolonizoval v dětství, nebo že populace byla vyhubena antibiotiky, nebo nadměrným příjmem oxalátů. I když jsou u člověka přítomny, tyto střevní bakterie nemají moc zastavit absorpci oxalátu. Navíc Oxalobacter prospívá na oxalátu, který produkuje tělo v podobě odpadní látky, ale neprospívá na dietě přetížené oxaláty. Oxaláty z potravin navíc vstupují do krve přes žaludek a převážně v horní části tenkého střeva, což jsou místa s omezenou bakteriální populací. Bakterie požírající šťavelan v tlustém střevě zkrátka neušetří váš žaludek a další tkáně. Jejich úsilí nechrání trávicí trakt před abrazivními krystaly, ani nechrání jiné zranitelné tkáně před chronickým drážděním kyselinou šťavelovou.

pokračování zde: Oxaláty 4: Jak vznikají usazeniny v tkáních

zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPH

 



 

Komentáře

Ikona diskutujiciho ***** 2024-07-01 06:59:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak třeba brambory kvůli tomu jíst nepřestanu. Přestaneš snad kvůli tomu popíjet zelený čaj, Alue? Co jiného tě pak dostane do toho tvého každodenního ready módu? Už tě doslova vidím, jak ho tam sypeš celý někam do krbu a nebo do kompostu na svojí zahrádce. Ani já si ho nepřestanu dávat do svých směsek. To bychom nemohli pak jíst (a nebo pít) dneska už vůbec nic. Ve všem něco je. Třeba i v těch na oxaláty bezpečných a po domácku vypěstovaných bio hlávkových salátech, které si lidé pěstují na zahradách, když na to padá voda z těch kontaminovaných chemtrail mraků. Chemtrail obsahují těžké kovy, je v tom snad tak polovina Mendělejové tabulky chemických prvků a s tou dešťovou vodou to celé právě padá z té oblohy dolů, na zem, na ty záhony, lidem na ty jejich zahrady. A kolik lidí tuto dešťovou vodu ještě navíc zachytává ze střech pomocí dešťových okapů do sudů a ty saláty, okurky a nebo, co tak na té zahradě všechno mají, si tím ještě i zalévá. Chcete-li se vyhnout těmto těžkým kovům, museli by ste si pěstovat košér potraviny v hydroponických stanech, tedy ve sklenících a zalévat je vodou z hlubokých pramenů artérských studní tak, jak to dělají v Izraeli. Ano, potraviny z rostlin zalévaných dešťovou vodou nejsou košér. Pročpak tomu asi tak je? Jinak vrátim-li se ještě k těm oxalátům a k tomu prvnímu článku, kde je to jejich množství v mg na tu nějakou celkovou gramáž u přislušné potraviny, myslím si, že to u člověka, tedy aspoň u mne reguluje nějak i dost přirozená chuť. Třeba těch brambor jsem schopen sníst větší mnoství než-li třeba mandlí a nebo špenátu, věcí, které jsou těmi oxaláty promořeny více. Kmínu si dám třeba jen trochu na nějaké sázené vejce, když už ho někdy mám, třeba s tou čočkou. Pepř určitě také používat nepřestanu. Mák se ke mne dostane jen vyjímečně a co vím, tělo má dost veliký problém z něj věci vstřebávat. Mák třeba obsahuje veliké množství vápníku, ale tělo ho z něj prostě do sebe nedostane. U mne asi se stravováním problém nebude, když vypadám lépe, než-li vypadají lidé jinak běžně v mém věku. Můj věk bývá kvůli mojí postavě odhadován jinými lidmi níže. Za nejhloupější lidi, co se stravovaní týče považuji asi nekopromisní vegany a pak vegetariány. Pokud si tak aspoň jednou za týden nedáte kus pořádného masa, tak se to časem, po delší době, projeví na Vašem zdraví. Lidi jinak samozřejmě do sebe sypou zcela bezhlavě také různá éčka a bův ví co. Tělo není popelnice, to by si každý měl uvědomit.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-01 08:11:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tvé zdraví, věř čemu chceš a dělej si co chceš. Výpisy jsou pro lidi, kteří mají zdravotní problémy a chtějí s tím něco dělat, ostatní si můžou přečíst něco jiného.

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-01 08:35:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud se člověk vyloženě nepřežírá a nejí stále dokolečka jen jedno jídlo, tak může být vklidu. Strava má mnohem menší vliv, než si myslíš.
Ani si nedovedete představit, jakou paseku v těle dokáže udělat záření ze všech mobilních a wifi vychytávek. A ten absolutně největší škodlivý faktor je stress a tomu se nikdo, kdo chodí do práce nevyhne, protože stress se stále zvětšuje a bude se zvětšovat, protože mocipáni potřebují udržet ovčánky ve strachu…

Ikona diskutujiciho asdf 2024-07-02 00:52:20
Ikona diskutujiciho
sipka

„Za nejhloupější lidi, co se stravovaní týče považuji asi nekopromisní vegany a pak vegetariány. “
Opravdu zajímavý argument, splňující mj. definici předsudečné nenávisti. Zřejmě ty opravdové argumenty asi došly, pokud vůbec kdy byly…
Jinak tělo určitě není popelnice, ale už vůbec není márnice ani masový hrob (pun intended…)

Ikona diskutujiciho ***** 2024-07-02 18:23:54
Ikona diskutujiciho
sipka

asdf: Já nikoho nenenávidím, já jen tvrdím, nejíst vůbec žádné maso je hloupost. Ten, kdo tak dělá, ignoruje svůj druh, to, čím je. Člověk byl tak prostě udělán. Nejsme přeci nějaké ovečky, abychom se pásli jenom na nějakém zeleném a tak pod. 🙂

Ikona diskutujiciho Pavel 2024-07-01 08:10:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za informaci o kterých jsme neměli ani tušení.

Ikona diskutujiciho Marcel 2024-07-02 16:36:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue vedela by si napísať z akej stravy sa skladá tvoj deň? Mňa by to zaujímalo, keď máš toľko tohto načítané. Chápem, že každý človek je individualita a každý človek sa nachádza v inom zdravotnom stave. Ale keď ty máš toho naštudovaného hodne.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-02 17:46:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Aktuálně jsem na carnivore, probíhá tudíž experiment. Maso mi leze ušima, ale zdravotní výsledky jsem pozorovala už 3. den. Takže zatím dobrý. Zkusím vydržet dál. Předtím jsem jedla normálně, základní suroviny, domácí vaření, bez éček.

Ikona diskutujiciho ***** 2024-07-02 19:39:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, dělej si, co chceš a věř si, co chceš, ale nejsi ani žádná lvice. To, co nyní provádíš, bych dlouhodobě také nikomu zrovna nedoporučoval. Víš, přeci jak byla šlechta, ve středověku, nemocná ze stálého, nadměrného, nijak nevyváženého pojídání masa. Strava by měla být podle mne především vyvážená. Já diety nedělám. Jen nejím věci, které považuji za až přes přiliš škodlivé a nebo mi nechutnají. Co je u tebe normální vaření nevím (u lidí z fialovou září kolem hlavy to může být poněkud složitější), ale rozhodně není dobré chodit z jednoho extrému na konec až do nějajakého druhého extrému. Kompenzace nedostatku něčeho by takto dávala po nějakou dobu smysl. Ale já to dělat nemusím. Já diety nedělám, maso jím téměř denně, jako přilohu mám obvykle rýži a nebo nějakou tu bramboru, těstovinám se poslední rok a nebo už dva, teď dosti vyhýbám + zelenina, ovoce, sem tam nějaký pohár, zmrzlinu, nebo něco tak sladšího. K lékařům vůbec nechodím. Vůbec je nepotřebuji. Naposledy jsem tam byl někdy před léty, když jsem potřeboval nějaké to lejstro na něco a to jsem tam musel ještě poslouchat to jejich naříkání. jak jsem tam už nějakých celých deset let u nich nebyl. Dietám sice nerozumím, ale myslím si, že to, co provádíš, znamená, že baštíš furt teď jen samé maso. Nejsi opravdu ani žádná lvice, Alue. Podívej se třeba také i na naše čtyřnohé kočičí přátele, i ti si dají, sem, tam, někdy nějakou tu zelenou travičku, aby měli pak lepší zažívání.

Ikona diskutujiciho Marcel 2024-08-06 20:46:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, koľko si vydržala, alebo ešte si na tej mäsovej diéte? Aký efekt si zaznamenala? Ja som sa na tú oxalátovú diétu vykašlal a nerobil som ju.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-08-07 09:17:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Osmý den už mi to lezlo ušima. Koukla jsem na ten steak a řekla jsem si blef, to radši nebudu žrát nic… A v tu chvíli jsem to ukončila.
Třetí den diety mi úplně splasklo celé tělo, odvodnila jsem se a to jsem ani nevěděla že mám v sobě zadrženou vodu, přitom jsem si to hodně solila. A taky jsem za ten týden hodně zhubla. Trávení v pohodě, nebyl problém. Prostě mi to už nechutnalo.

Ikona diskutujiciho Marcel 2024-07-02 16:41:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

článok od nejakého pána (nepoznám ho): https://blog.sme.sk/janmilata/lifestyle/oxalaty-a-ich-vplyv-na-ludsky-organizmus. Nuž a úplne ma odrovnal, keď na konci článku na tom obrázku je napísané, že z hľadiska oxalátov nám škodí viac ako 500mg vápnika, viac ako 500mg vitamínu C a viac ako 2000IU vitamínu D. Takže už ani toto? A čo potom, ako sa dopovať?

Ikona diskutujiciho PPVA 2024-07-02 19:03:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu se zeptat, jedete striktní carnivore založenou takřka výhradně na hovězím nebo tam občas pošlete i vejce popř. něco mléčného ? A jakou úpravu masa preferujete ? Jsem celkem otevřen všemu už nespočetněkrát jsem změnil své stravovací návyky od veganství přes vegetariánství až po stravu založenou primárně na živočišných tucích a bílkovinách. Můžu s klidem říct, že veganství je slepá ulička minimálně pro lidi co se věnují silovému i vytrvalostnímu tréninku jako třeba já. Nicméně nehrozí u carnivore nadměrné překyselování organismu nebo přetížení ledvin trávící soustavy ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-03 20:18:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Peču to. Mlíko do toho necpu, chci to protizánětlivý. Ale prokládám vejce a jablka. Teď je to 9. den a začíná mi to lézt na nervy 🙂

Ikona diskutujiciho armag 2024-07-04 18:01:22
Ikona diskutujiciho
sipka

hovězí maso je celkem fajn, jako dušené nebo guláš, ale nesmí se to s ním přehánět.
Tyhlety diety založené na zvýšené konzumaci nějaké konkrétní potraviny nemusí skončit optimálně. Lepší je jíst od všeho něco. Když se jí hodně masa, tak to u některých lidí nezvládnou ledviny, pozor na to…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek