Oxaláty 5: Spouštěč autoimunitní nemoci

8.7.2024 v Léčba 8

První díl seriálu najdete zde: Oxaláty 1: Žijete zdravě a přesto jste nemocní?

Imunitní systém tvrdě pracuje na tom, aby odstranil krystaly oxalátů z tkání a zabránil jejich poškození. Problémy nastávají ve chvíli, kdy neustálá přítomnost toxických krystalů podněcuje chronické (prozánětlivé) imunitní reakce, což znamená, že imunitní systém je neustále aktivní, což vede k metabolickému stresu. Imunitní reakce na oxaláty vytváří další biochemický chaos, který ovlivňuje reakce imunitních buněk a urychluje uvolňování prostaglandinů podobných hormonů.
Prostaglandiny rozšiřují krevní cévy a umožňují velkým imunitním buňkám dosáhnout jejich cíle, což jsou krystalizované oxalátové usazeniny. Aby se zlepšila jejich pohyblivost, imunitní buňky si razí cestu uvolňováním enzymů, které rozkládají pojivové tkáně. Ale tato cesta může také umožnit oxalátům dosáhnout dál do tkání.



Pokud imunitní odpověď není okamžitě účinná a expozice oxaláty zůstává vysoká, zánětlivý proces zvyšuje pravděpodobnost pokračování poškozování tkáně. Prostaglandiny mohou také vyvolat svalové kontrakce (bolest a křeče) ve střevech, děloze, močovém měchýři a jinde a také stimulovat produkci estrogenu.
Pokud vysoké hladiny oxalátů v těle vyvolávají chronicky vysoké hladiny prostaglandinů, může to podporovat stav citlivosti na estrogen, včetně endometriózy a některých druhů rakoviny.

Zjednodušená interpretace autoimunitního onemocnění je taková, že tělo „útočí samo na sebe“, ale autoimunitní symptomy se také objevují kvůli neustálé imunitní provokaci cizími hrozbami, jako jsou oxalátové nanokrystaly. Primární hnací silou imunitního systému „je potřeba detekovat nebezpečí a chránit se před ním“ a „chronická autoagrese pozorovaná u autoimunitních onemocnění je s největší pravděpodobností způsobena nepřiměřenou přítomností nízkoprahového podnětu“ (nikoli ztrátou schopnosti rozlišit já od ne-já, jak je běžně konceptualizováno).
Oxaláty jsou trvalé nízkoprahové disruptory, které trápí a přetěžují imunitní systém. Taková „autoimunita“ je faktorem mnoha nemocí, včetně Hashimotovy choroby štítné žlázy a bolestivých kožních onemocnění, jako je lichen sclerosus, který má tendenci postihovat genitálie. Naštěstí tyto a různé další „autoimunitní“ stavy mají tendenci ustupovat u jedinců, kteří dodržují dietu s nízkým obsahem oxalátů.

Při ochraně ledvin před kameny během přetížení oxaláty (po jídle s vysokým obsahem oxalátů) tělo vytváří protein zvaný osteopontin. Navzdory tomu, že osteopontin inhibuje mineralizaci a zabraňuje kalcifikaci tkání za (krátkodobých) podmínek zranění a nemoci, chronická produkce osteopontinu podporuje zadržování oxalátových krystalů, záněty, usazování vápníku ve šlachách a vznik nemocí v těle. Pravidelné zvyšování hladiny osteopontinu může být známkou zánětu a rakoviny a může to přeměnit normální buňky na maligní, metastázující nepřátele tkání. Osteopontin je také v podezření, že způsobuje metabolické poškození, které podporuje cukrovku a obezitu. Osteopontin je zvýšený u lidí se svalovou bolestí, jako je fibromyalgie a další zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova choroba, ateroskleróza, aneuryzma aorty, autoimunitní onemocnění včetně lupusu, roztroušené sklerózy a revmatoidní artritidy. Zvýšený osteopontin podporuje tvorbu jizevnaté tkáně (fibrózu) v srdci, plicích, kůži a svalech.

Zatímco silný zánět vede k fibróze, zánět není pravým zdrojem problémů. Užívání protizánětlivých látek fibrózu nezastaví. Jak uvedli vědci, „eliminace podněcujícího podnětu je prvním a nejúčinnějším přístupem“.
Výzkum prokázal, že oxalátové krystaly způsobují fibrózu. Moje klientka Dori mi napsala: „Dostala jsem svůj první krevní test od té doby, co jsem začala s nízkým obsahem oxalátů, a hádej co? Můj fibrinogen je normální, což se nikdy nestalo; i můj doktor je v šoku! To je zázrak. Tak dlouho jsem bojovala s opravdu vysokým fibrinogenem!“
Léta byla nemocná, měla bolesti, kloubní problémy, gastritidu, krvácení dásní, pálení v tkáních, problémy s očima a kůží a velké množství jizev na břiše. Jedla „tuny mandlové mouky, mandlového mléka, špenátu, sladkých brambor, červené řepy, chia, kakaa a kurkumy“.
Orgánová fibróza ustupuje a pacienti se cítí lépe, když normální buňky znovu získají schopnost reprodukce. Jiné buněčné opravné funkce mohou být také nadměrně stimulovány poškozením z oxalátových krystalů. Oxalát může například způsobit nadměrné množení jiných buněk (jako u pacientů s Crohnovou chorobou) a může vyvolat odlupování živých epiteliálních buněk (pozorované v ledvinách).

Oxalát je silný aktivátor žírných buněk. Žírné buňky jsou velké imunitní buňky s mnoha úkoly. Cítí environmentální podněty, alergeny a psychický stres a pohlcují materiály určené k odstranění. Existují všude, včetně mozku, žláz (jako je epifýza, hypofýza a štítná žláza) a tkání směřujících do vnějšího prostředí, jako je hrdlo a močový měchýř. Shlukují se v blízkosti nervových vláken, kde pomáhají nervům a imunitnímu systému komunikovat.
Žírné buňky jsou provokovány k akci poraněnými tkáněmi, zánětlivými molekulami nebo jinými spouštěči, jako jsou plísně, bakterie, potraviny, toxiny, antibiotika a léky proti bolesti. Aktivní žírné buňky vylučují přes 200 reakčních chemikálií, včetně histaminu, které mohou způsobit mnoho nepříjemných příznaků, jako jsou svědivé vyrážky a astmatické záchvaty. Histamin je samozřejmě dobře známý díky antihistaminovým lékům používaným k potlačení příznaků alergie.
Aktivace žírných buněk (Mastocyty neboli žírné buňky jsou buňky imunitního systému, které se nacházejí v pojivových tkáních v celém těle – zvláště pak v kůži, v blízkosti krevních a lymfatických cév, v plicích a ve střevech.) může vést ke svalovým křečím, citlivosti na chlad a nepříjemné necitlivosti, brnění, píchání a palčivé bolesti. S aktivací žírných buněk je spojeno obrovské množství stavů, včetně: osteoporózy, onemocnění dásní, prosakujících střev, potravinových alergií, rakoviny, syndromu neklidných nohou, migrény, intersticiální cystitidy, menstruačních poruch a autoimunitních hypersenzitivních onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Guillain-Barrého syndrom a Sjögrenův syndrom. Vzorce příznaků aktivace žírných buněk  jsou u mých klientů přetížených oxaláty běžné. Neexistuje žádný lék na příliš zaneprázdněné žírné buňky. Naší nejlepší možností je rozpoznat a vyhnout se spouštěčům, jako je oxalát.

Příznaky aktivace žírných buněk: Chronická únava; silná reakce na chlad, potraviny a chemikálie; návaly horka, svědění kůže, psoriáza; sinusitida, rýma, alergie, astma; bušení srdce, točení hlavy, závratě; deprese, bipolární afektivní porucha, úzkost, panika, hněv.

Klinicky jsou nejčastějšími prvními příznaky primární hyperoxalurie (hyperoxalurie je vysoká hladina oxalátů v moči, znak přetížení ledvin oxaláty) krev v moči, bolesti břicha, ledvinové kameny nebo opakované infekce močových cest. Toxické účinky příliš velkého množství oxalátů jsou vzájemně závislé a vzájemně se umožňují. Poškození oxaláty může začít v jedné oblasti těla, ale může zhoršit jiné stavy, stát se samoobslužným, rozšířit se jinam a kaskádovat do různých onemocnění. Sdílené stresory spojují zdánlivě různé nemoci, které přicházejí v překrývajících se shlucích. Například lidé s IBS (dráždivý tračník) nebo depresí mají také tendenci trpět revmatoidní artritidou, bolestí svalů, únavou, migrénami, úzkostí nebo jinými problémy s funkcí mozku. U osob s celiakií nebo IBS (dráždivý tračník) je pravděpodobnější, že se u nich vyvine také osteoporóza a zlomeniny kostí.

Oxaláty můžou poškodit trávicí trakt a prospěšné bakterie, které tam žijí, a způsobit tak zvýšenou propustnost střeva a dysbiózu. Oxalát byl spojován se záněty střev a trávicí dysfunkcí již před 50. lety 19. století. Například v roce 1849 bylo v přehledu 11 případů náhodného požití kyseliny šťavelové uvedeno, že „velká část“ těch, kteří trpěli „žaludečními a nervovými potížemi… byla předmětem šťavelové diatézy“.
Lékařský časopis Lancet v roce 1925 popsal dva případy, kdy střevní příznaky — bolest, zvracení, roztažení břicha a úplná zácpa — byly vyřešeny „opatrným držením diety a vyloučením všech potravin, o nichž je známo, že jsou bohaté na oxaláty“.
V obou těchto případech byla střevní paralýza (kontrakce trávicích svalů neschopná relaxace) zpočátku chybně diagnostikována jako střevní obstrukce. Podle Mayo Clinic je bolest břicha běžná u pacientů s primární hyperoxalurií. O oxalátovém spojení s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou svědčí také podobné vzorce moči: kyselá moč s nízkým obsahem hořčíku a citrátu.

Oxalát je neurotoxin, který vyčerpává schopnost mozku a nervových buněk vytvářet energii a správně fungovat. Přímé poškození buněk a těžko pozorovatelné krystaly, které oxaláty zanechávají ve tkáních, způsobují periodickou, opakovanou nebo chronickou aktivaci imunity, která snadno vede k malátnosti, úzkosti, depresi, migrénám, mozkové mlze a dalším kognitivním problémům.
Nervové problémy mohou také připomínat zažívací potíže, protože mají stejný zdroj. Excitabilní (nadměrně aktivní) nervy a svalové křeče jsou příznaky narušení iontů v buňkách. Svalová a nervová spasticita se může objevit kdekoli. V trávicím traktu a bránici může spasticita znamenat reflux, potíže s polykáním, nadměrné říhání a škytavku.

Poškození nervů a vyvolání zánětu oxaláty může vést k paralýze obličeje, ztrátě řeči, úzkosti, depresi, migrénám, kognitivním problémům a dalším. Neurologické a psychiatrické příznaky otravy oxaláty jsou opakovaně uváděny v lékařské literatuře, ale v klinické praxi jsou ignorovány.

Oxalát v periferních nervech vyčerpává vápník nebo hořčík, což způsobuje bolest tím, že narušuje tvorbu nebo kontrolu nervových vzruchů. Další způsob, jak oxalát vyvolává bolest, je spouštění zánětlivých „bouří“ kdekoli v těle – dokonce i ve žlázách. Tyto mobilní útoky způsobují přechodné návaly tepla a otoku. Aktivace žírných buněk také způsobuje bolest a pocity pálení. Jako aktivátory žírných buněk, nervové toxiny a destabilizátory pojivové tkáně, hrají oxaláty roli v různých syndromech bolesti, včetně pálení úst, migrény, artritidy, fibromyalgie, intersticiální cystitidy/bolesti močového měchýře, bolesti genitálií a hemoroidů – dokonce i bolesti zubů a kostí. Účinek na střevní neurony vysvětluje úzkost, únavu a další příznaky spojené s bolestivými zažívacími onemocněními, jako je IBS.

Zvýšené hladiny oxalátů inhibují normální funkci a opravu endoteliálních buněk. To znamená, že buňky se nemohou dostatečně rychle nahradit, takže cévy degenerují. Poraněné endoteliální a jiné buňky, rozvoj hypertenze, ateroskleróza, vaskulární degenerace a související problémy jsou produkty oxidačního stresu a mírného chronického vaskulárního zánětu. Problémy v tepnách a žílách se často vyskytují i u primární hyperoxalurie. Chronický zánět cév, vyvolaný oxaláty, je spojen s křečemi arteriálních svalů, včetně Raynaudova syndromu, kdy křeče vyvolané nízkými teplotami blokují průtok krve do prstů na rukou a nohou.

Srdeční tep je synchronizován sítí specializovaných svalových vláken a nervů, které vedou elektrické signály. Tento srdeční převodní systém zahrnuje tkáňový svazek nazývaný „kardiostimulátor“, který je zvláště citlivý na poruchy elektrolytů. Problémy s elektrickým systémem srdce nebo srdeční blok se mohou objevit, když dojde k poškození srdeční tkáně nebo problémům s elektrolyty, jako jsou nízké hladiny draslíku, vápníku a hořčíku v krvi. Přetížení oxaláty může poškodit srdeční tkáň (způsobit fibrózu) a také narušit elektrolyty buď akutním nedostatkem hořčíku nebo draslíku nebo elektrickým selháním v převodním systému srdce, což vede k náhlé smrti. Související příznaky (pozorované u pacientů) jsou dušnost, bolest na hrudi, palpitace a mdloby.

Poškození svalů je často pozorováno u fibromyalgie, což jsou pacienti se svalovou únavou, slabostí a bolestí. Pacienti trpící fibromyalgií mají nižší hustotu mitochondrií, nižší hladiny ATP, abnormální kapilární průtok krve (mikrocirkulaci), ztluštěné kapiláry a nízký tkáňový kyslík. Mívají také nedostatek hořčíku. Všechny tyto faktory narušují produkci energie a mohou být vyvolány nebo zhoršeny nadměrným množstvím oxalátů.

Když je hladina vápníku v krvi nízká, příštítná tělíska instruují kosti, aby uvolňovaly vápník, aby se udržely hladiny vápníku v krvi. V reakci na to specializované kostní buňky (osteoklasty, typ imunitních buněk) vydávají kyselinu a enzymy, aby rozpouštěly minerály a vyžerou díry v kostní matrici. Příliš mnoho těžby vápníku vede k tenkým, křehkým kostem.
Vysoká hladina parathormonu je spojena nejen s řídkými kostmi, ale také s bolestmi kostí, s usazováním vápníku v cévách a ledvinách, s gastrointestinálními problémy (vředy, zácpa, nevolnost, pankreatitida a žlučové kameny) a s neurologickými problémy včetně deprese, letargie a záchvatů.
V ideálním případě buňky vytvářející kost, obnoví ztracenou kost později. Pro úplný opětovný růst zdravých kostí je zapotřebí podpůrné nutriční, hormonální a elektrochemické prostředí. Strava s vysokým obsahem oxalátů interferuje se všemi těmito faktory a brání obnově kostí.

Minerální nedostatky mohou ovlivnit i vnitřní ucho, což má za následek tinnitus, závratě a ztrátu sluchu. Jeden zdravotní poradce mi napsal: „Už roky pomáhám lidem tinnitem a mými nejčastějšími klienty jsou vegani a vegetariáni. Ukázal jsem jim vaši práci. Mnoho mých klientů dosáhlo neuvěřitelných výsledků se sluchem, když zredukovali nebo úplně vynechali rostliny, které obsahují kyselinu šťavelovou. Bez ohledu na to, zda k problémům se sluchem mých klientů došlo po úrazu hlukem, medikaci nebo stresu, hlavní příčinou ztráty sluchu je vždy určitá forma oxalátové toxicity.

Anémie může být důsledkem toho, že krystaly šťavelanu vytěsňují kostní dřeň a narušují produkci zdravých červených krvinek, nebo kyselina šťavelová putuje krevním řečištěm, čímž narušuje enzymy potřebné pro produkci energie červených krvinek a způsobuje explozi červených krvinek (tzv. hemolytická anémie).

Imunitní aktivace vedoucí k chronické nebo epizodické bolesti močového měchýře je také klíčovým faktorem u genitálních bolestí (vestibulodynie), fibromyalgie, endometriózy, syndromu dráždivého tračníku, chronického únavového syndromu, bolestí hlavy, poruch spánku, úzkosti, astmatu a revmatoidní artritidy.

Ale nejde o to, abychom vám řekli, že „všechno pochází z oxalátů“. Místo toho je poselství, které si doufám odnesete, toto: Pokud máte uvedené příznaky a jedli jste potraviny s vysokým obsahem oxalátů, jednoduchá a nenákladná změna stravy vás může vrátit na cestu ke zdraví. Dobrou zprávou je, že odstraněním hlavní příčiny může začít oprava. Proces obnovy však není vždy přímočarý.

pokračování seriálu: Oxaláty 6: Jak detoxikovat kyselinu šťavelovou

zpracovala aluska.org podle knihy Toxic superfoods – How oxalate overload making you sick and how to get better, Sally K Norton MPH



 

Komentáře

Ikona diskutujiciho astrei swingař 2024-07-08 11:56:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi se těším na článek s doporučenou dietou. Díky aluško za tvou námahu, tohle je skvělý seriál a určitě tě stál spoustu práce.

Ikona diskutujiciho Petr 2024-07-08 13:43:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Však to je v článku 1..
Řepný džus 90mg oxalátů na 160ml
Černý čaj 20mg oxalátů na 1 čajový pytlík
Zelený čaj 15mg oxalátů na 1 čajový pytlík
kakaový prášek 80mg oxalátů na 11gr
karobový prášek 12mg oxalátů na 12gr
Čokoláda 85% tmavá 140mg oxalátů na 50gr
Meruňky sušené 30mg oxalátů na 35gr
Ostružiny čerstvé 60mg oxalátů na 113gr
Fíky sušené 50mg oxalátů na 60gr
Karambola 270mg oxalátů na 90gr
Kiwi čerstvé 30mg oxalátů na 75gr
Granátové jablko 30mg oxalátů na 85gr
Amarant 75mg oxalátů na 50gr
Hnědá rýže uvařená 24mg oxalátů na 195gr
Pohanka 230mg oxalátů na 180gr
Quinoa 110mg oxalátů na 180gr
Pšeničné klíčky 25mg oxalátů na 55gr
Celozrnný chléb 30mg oxalátů na 75gr
mladé listy z červené řepy 380mg oxalátů na 40gr
mangold červený vařený 400mg oxalátů na 90gr
mangold bílý vařený 270mg oxalátů na 90gr
Rebarbora 370mg oxalátů na 120gr
Šťovík vařený 520mg oxalátů na 90gr
Špenát syrový 450mg oxalátů na 45gr
Černý pepř 8mg oxalátů na 1gr
Kurkuma 25mg oxalátů na 1gr
Černé fazole 65mg oxalátů na 90gr
Arašídy pražené 45mg oxalátů na 28gr
Sójové boby 50mg oxalátů na 90gr
Mandle celé se slupkou 120mg oxalátů na 28gr
Kešu ořechy 75mg oxalátů na 28gr
Pekanové ořechy 18mg oxalátů na 28gr
Piniové oříšky 60mg oxalátů na 28gr
Vlašské ořechy 16mg oxalátů na 28gr
Řepa vařená 45mg oxalátů na 85gr
Zelený banán 95mg oxalátů na 85gr
Brambory bez slupky 85mg oxalátů na 170gr
Batáty 120mg oxalátů na 110gr
Chia semínka 260mg oxalátů na 40gr
Konopné semínko 22mg oxalátů na 40gr
Mák 180mg oxalátů na 8gr
Sezamová semínka 45mg oxalátů na 30gr

Ikona diskutujiciho Marcel 2024-07-08 22:17:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zoznamy, aký obsah oxalátov v akej potravine je sa dajú nájsť (napr.: https://ucikidneystonecenter.com/wp-content/uploads/2020/06/Oxalate-Content-of-Foods.pdf). Mňa tiež veľmi zaujíma oxalátová diéta (Alue písala, že sa to nemá vysadzovať príliš rýchlo a naraz). Najviac ma zaujíma ako rýchlo človek pocíti pozitívny efekt (hoci je to individuálne u každého človeka rátam).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-09 11:08:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Knížka píše roky a roky 7-10, u lidí kteří jsou opravdu nemocní z oxalátů.

Ikona diskutujiciho achjokaramba 2024-07-09 19:09:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za přiblížení zajímavého tématu. Jen jsem z oxalátových hodnot dost zmatená, nekde se píše, že v uvařeném špenátu je oxalátů více než v syrovém, někde zase, že po uvaření špenátu oxaláty zmizí….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-10 17:55:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Vařením část oxalátů uvolníš do té vody. Když ji pak vyliješ, snížíš jejich množství. Ale nejedla bych ho ani vařený. Zároveň platí, že vařením i mixováním uvolňuješ oxaláty a zvyšuješ tak jejich vstřebatelnost. Oxaláty nikam nemizí, jsou to kyseliny a krystaly, nemají se kam vypařit.

Ikona diskutujiciho klara 2024-07-10 18:25:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Roky? Alue, to je veľmi dlho. Myslela som tak tri-štyri mesiace… Ako mohla potom u tej pani zistiť, že sa jej zlepšil stav, veď ju nemohla sledovať 7-10 rokov….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-07-11 10:33:37
Ikona diskutujiciho
sipka

1. Mohl jí poreferovat klient, nemusela nikoho sledovat. Klient se většinou osleduje sám a hlásí jak je na tom
2. Ne u všech lidí je to na 7-10 let, protože každý má toxicitu v jiné míře a taky v jiných částech těla

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek