Ozvala se mi Národní knihovna. Aluška.org je prý vhodná k archivaci pro budoucí generace

6.11.2012 v Aluška.org 32

Dnes mám pro vás perlu. Trochu pro zasmání, trochu na zamyšlení, trochu jako zajímavost. Zkrátka pro zpestření dne. Následující dopis mi přišel před pár dny, po rozbalení celého článku si můžete přečíst moji odpověď na tuto nabídku. Odkaz na jejich smlouvu je funkční, takže moje důvody pro takové rozhodnutí byly opravdu pádné, můžete se přesvědčit na vlastní oči.

Vazeny vydavateli,
vybrali jsme Vami vydavane stranky Aluška.org pro zarazeni do reprezentativniho vzorku ceskeho webu s cilem jejich dlouhodobeho uchovani pro budouci historicke a vyzkumne ucely. Pokud mate zajem o jejich pravidelnou bezplatnou archivaci v ramci projektu Narodni knihovny CR WebArchiv <http://www.webarchiv.cz>, vyberte si prosim jednu ze dvou moznosti:
– muzete s nami uzavrit smlouvu, která nam umozni Vase stranky archivovat a zpristupnovat z archivu prostrednictvim internetu. Smlouva je ke stazeni zde: <http://webarchiv.cz/files/vydavatele/smlouvaWebarchiv.doc>. Doplnte prosim Vase udaje a URL stranek, vytisknete 2x a zaslete podepsane postou na naší adresu. Jedno vyhotoveni obdrzite zpet po podpisu na naší strane.


Dulezite upozorneni: prosim, nedoplnujte do smlouvy jiné stranky bez predchozi konzultace s nami. Narodni knihovna hodnoti jednotlive zdroje na zaklade stanovenych kriterii <http://www.webarchiv.cz/kriteria/>. Pokud mate zajem o archivaci dalsich zdroju, poslete nam prosim nejprve navrh ke schvaleni pomoci elektronickeho formulare <http://www.webarchiv.cz/formular-url/>.V pripade, ze navrzene zdroje nebudou odpovidat vyberovym kriteriim, vyhrazujeme si pravo tyto zdroje v ramci vyberovych sklizni nearchivovat.

– alternativne muzete vystavit obsah Vasich stranek pod jednou z licenci Creative Commons, cimz date svoleni k rozmnozovani a sireni obsahu stranek ostatnimi, pokud Vas uvedou jako autora a dodrzi ostatní podminky, které si stanovite (napr. vyuziti pouze k nekomercnim ucelum). Muzete pouzit generator licenci <http://creativecommons.org/choose/?jurisdiction=cz>, kterym vytvorite ikonku s odkazem na zneni licence a tu pote vlozite do Vasich stranek. Vice informaci o Creative Commons naleznete zde <http://webarchiv.cz/cc2>. Pokud se rozhodnete pro variantu Creative Commons, zaslete nam prosim strucny email s oznamenim.

Spoluprace s nami Vam prinese:
– zarazeni do vyberoveho archivu ceskych webovych zdroju vyznamnych statnich i soukromych instituci s potencialni historickou, kulturni, vyzkumnou nebo jinou informacni hodnotou,
– uvedeni v seznamu spolupracujicich vydavatelu na strankach www.webarchiv.cz vcetne odkazu na Vase stranky,
– jistotu, ze obsah Vaseho webu bude nekolikrat rocne archivovan a zustane uchovan i pokud bude v budoucnu cinnost stranek ukoncena,
– zaznam o strankach se stane soucasti katalogu Narodni knihovny a bude zarazen do České narodni bibliografie,
– logo “Stranky archivovany Narodni knihovnou CR”, které muzete umistit na Vase stranky.

V pripade jakychkoli nejasnosti, dotazu ci pripominek nas prosim kontaktujte. Radi také uvitame Vase navrhy a doporuceni na zarazeni dalsich kvalitnich webovych stranek do projektu WebArchiv. Pokud o takovych strankach vite, poslete nam prosim upozorneni emailem nebo prostrednictvim weboveho formulare <http://www.webarchiv.cz/formular-url/>.

S pozdravem
P.K.

Po pročtení smlouvy jsem jenom kroutila hlavou. Vím, že Národní knihovna archivuje například foodblogy, u kterých to rozhodně má smysl, ale opravdu jsem si nedokázala ani v nejdivočejších snech představit aplikaci jejich postupů v mém případě. Zkrátka a dobře, já nikdy nic nemám a nedělám, jako všichni ostatní. Pořád musí být něco extra 🙂

Odpověď:

Dobrý den,

Děkuji vám za velmi milou nabídku, nemohu ale s vámi podepsat žádnou smlouvu a nemůžu ani s archivací souhlasit z velice prostých důvodů:

1. Mé stránky z velmi významné části tvoří i moji čtenáři. Máme například v poradně 10 různých témat, každý článek obsahuje jeden dopis čtenáře a moji odpověď. To znamená, že kdyby Národní knihovna archivovala moji poradnu, musel by tu být podle vaší smlouvy souhlas od včech fanoušků a čtenářů, kteří mi napsali publikované dopisy. Já tento souhlas mám, na možnost publikování upozorňuji při uvádění svého kontaktu, v pravidlech používání, často o tom ještě dávám konkrétní osobě vědět znovu, pokud je její text hodně osobní.
Většina těchto autorů není dohledatelná, 6 let zpátky všechny své e-maily nearchivuji a hlavně nejsem ani ochotná obepisovat stovky lidí, každého zvlášť. Za mě by smlouva platila zpětně, ale za moje čtenáře nikoliv, jelikož oni žádnou smlouvu nepodepsali. Už jen díky poradně je tedy nereálné, abych s archivováním mohla souhlasit.

2. Část mého obsahu jsou převzaté články. Pod každým čánkem uvádím zdroj a ptám se autora textu, jestli si ho smím převzít, pokud tohoto autora znám a seženu kontakt. Určitě nejsem ochotná pátrat 6 let starým archivem, vybírat převzaté články, obepisovat jejich autory a žádat po nich výslovné svolení pro vaše archivování.

3. Ve smlouvě není ani zmíňka o obrazovém a filmovém materiálu, jenomže i tady je můj obsah velice pestrý, něco je moje, něco zase ne, něco od každého trochu. To by bylo pátrání na roky dopředu.

4. Přijde mi velice vtipná představa, že by národní knihovna archivovala i pro ni tak zbytečné články, jako ,,Sháníme majitele pro toto opuštěné koťátko”, ,,Příští týden v sobotu máme oficiální sraz čtenářů, zde je pozvánka”, ,,Dneska mám narozeniny”, ,,Otevírám novou anketu” a jiné. Takové články by u vás jen zbytečně zabíraly místo.

5. Nevím, co konkrétního si Národní knihovna představuje pod tím, že dávám souhlas k archivaci, trvalému rozmnožování a zpřístupňování online… To je šalamounská věta, která se dá pochopit dvaceti různými způsoby. Text se například dá množit různými způsoby, z nichž s některými bych souhlasila (podle toho jakou formou, kam a v jakém množství, k jakému účelu), s jinými ale rozhodně ne. Které z nich se týkají této smlouvy, v ní napsané není.

6. V případě, že bych se vykašlala na vyžadování souhlasu od několika set různých lidí a rozhodla se archivovat pouze čistě vlastní texty, musel by se udělat nějaký jmenný seznam článků, které jsou pro archivování vhodné. Na to ale nemám čas ani chuť.

7. V případě publikování nových článků, kde by byly části textu původní, ale části převzaté a části od čtenářů, bych vám musela psát. – Chodil by vám v takovém případě ode mne každý druhý den e-mail s upozorněním. Na to abych si rovnou najala nějakou sekretářku, co mi to bude hlídat.

8. V případě, že byste zarchivovali něco neoprávněně a dotyčný člověk se ozval, na krku bych to měla já… (?) Tahle myšlenka se mi ani trochu nelíbí. Dále se mi nelíbí, že smlouva platí zpětně na všechno a také, že smlouva se může libovolně upravovat. – Za týden se do ní může napsat ledacos a můj podpis pod ní asi bude stále platit, takové riziko podstupovat nechci.

Zkrátka a dobře, snažit se archivovat stránky, které jsou z velké části i dílem určité komunity několika set lidí, je nereálné, pokud by se nenapsala nějaká velice speciální smlouva na míru. – I tak se budu kroutit, protože mít s kýmkoliv v dnešní době jakékoliv smlouvy, je zadělávání si na problémy, určitě to také znáte z vlastního života, speciálně pokud máte účet u banky.

Budoucí generace jistě o to nejdůležitější z mé tvorby nepřijdou, jelikož Národní i Moravská zemská knihovna mají obě výtisky mé knihy Svět za oponou a záhy se k ní přidá ještě kniha druhá, zdaleka nebude poslední. Osobně je mi mnohem milejší nechat si přidělit ISBN a pak posílat do archivů své knížky, než uzavírat jakékoliv smlouvy.
Slibuji, že až budu stará bábuška, prohrabu ten svůj velice starý archiv (který si vedu) a vydám své stránky jako knihy, aby na mě vnoučata i národ měl památku i bez smlouvy 🙂

S přáním pěkného dne
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Média” – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho vivien.viv 2012-11-06 06:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je fakt perla, Aluško – nevím, jestli Ti mám blahopřát :o)

Ikona diskutujiciho Ann Taylor 2012-11-06 07:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zvláštní že zrovna u adresy napíšou háček, ale jinak použít diakritiku schopni nebyli…takové texty se dost blbě čtou.

Ikona diskutujiciho Ruby 2012-11-06 07:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, co říct.. :D Národní knihovna to trochu nedomyslela…

Ikona diskutujiciho IrenaT 2012-11-06 07:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Líbí se mi tvoje odpověď. Je logická a výstižná. A ten slib na závěr nemá chybu:-)

Ikona diskutujiciho Kerria 2012-11-06 07:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na jednu stranu je to pro tebe velká čest, být vybrána pro umístění a archivaci v Národní knihovně. Na té druhé máš pravdu. Smlouvu a podmínky jsem nečetla, ale ta část o kopírování a používání kýmkoliv se mi nelíbí.

Ikona diskutujiciho Gája 2012-11-06 08:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, jsi šikulka :-)))) Je vidět, že ti to pálí, narozdíl od Národní knihovny…

Ikona diskutujiciho Arvari 2012-11-06 08:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že hromada lidí by po takový příležitosti skočila. No, nepřijmout je tvoje volba, předpokládám, ale nemůžu se zbavit pocitu, že ta tvoje odpověď byla prostě nepříjemná a drzá. Promiň, že to tak říkám, ale poučovat lidi, co tvůj blog k něčemu takovýmu vybrali, že ho vlastně vybrat neměli a proč ho vybrat neměli… Nechápu to. Nestačilo stručně napsat, že nemáš zájem? Takhle stejně, jako jsi ty kroutila hlavou nad jejich mailem, kroutí oni hlavou nad tím tvým. Ani se jim nedivím, taky kroutím… =/

Ikona diskutujiciho kiki 2012-11-06 08:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jů v Mzk mají výstik tvé knihy, v to jsem ani nedoufala 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2012-11-06 09:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: .. Taky nevím… ale milé to je 🙂

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-11-06 09:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Část těch tvých odpovědí se mi vybavovala taky, hlavně hromádka otázek ohledně tý jednoduchý a nekonrétní smlouvy

Ikona diskutujiciho Míša 2012-11-06 09:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám dotaz … neposílají se povinné výtisky kromě Moravské z. a Národní knihovny ještě do Tvé krajské a do Olomoucké vědecké?

Ikona diskutujiciho Arvari 2012-11-06 09:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Samozřejmě, že jsem to četla. Jednou pořádně, podruhý letmo. A sice jsi přesně nepoužila slova &#039;neměli jste mě vybrat, protože…&#039;, ale prostě to tak vyznělo. Prostě je svým mailem, s prominutím, sáhodlouze poučuješ, proč se na to tvůj blog nehodí. 😉

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-11-06 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tos jim napsala velmi rozumně. Já bych jen s díky odmítl, ale tys to rozebrala pěkně ze všech stran. Smlouvy jsou zneužitelné a čím míň toho člověk musí podepsat, tím líp. Ono kdo chce, tak celý tvůj web stejně zkopíruje, ale pokud nemá povolení, tak s tím nemůže nakládat veřejně.

Ikona diskutujiciho myší královna 2012-11-06 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je opravdu zvláštní… asi si sedí… na očích :D

Ikona diskutujiciho myší královna 2012-11-06 14:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Co vím o Vědárně, tak má "právo prvního výtisku" nebo co, ale nevím, jak to přesně funguje :D Každopádně Svět za oponou tam je.

Ikona diskutujiciho Gája 2012-11-06 14:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: …a já si zrovna myslím, že napsat pouze "ne, děkuji, nemám zájem.." by si mohli vykládat jako nadutost a aroganci. Vyvstane totiž otázka PROČ? ..a takhle tomu Aluška předešla. Podle mne ona nepoučuje, ale zdůvodňuje a vysvětluje. A to je rozdíl.

Ikona diskutujiciho Vesmírná Sestra Khalia 2012-11-06 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodně zajímavé, reagovala bych asi stejně :))

Ikona diskutujiciho Ježurka 2012-11-06 17:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady mne napadlo jediné. Žák chytřejší učitele. Dobře jsi jim odepsala, ještě bych se zeptala, dle čeho vybírali?

Ikona diskutujiciho kiki 2012-11-06 18:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ja vim, ze maji povinnost mit alespon 1 vytisk, jen me vubec nenapadlo se mrtknout, jestli tam maji tu tvoji, vetsinou si tam pujcuju jen knihy do skoly..

Ikona diskutujiciho jm 2012-11-06 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, je to povinnost každého vydavatele zaslat min. 3 kopie vydané knihy Národní knihovně.. 🙂

Ikona diskutujiciho Verunka 2012-11-06 19:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jejich myšlenka je dobrá a popravdě nejdřív jsem si myslela, že je to paráda a další obrovský úspěch… Asi to budou muset domyslet a poupravit, aby to stálo za to. Zajímavé… 🙂

Ikona diskutujiciho Divoké Vepřecí 2012-11-06 19:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych klidně souhlasila, hlavně, že by ses dostala do archivu. 🙂

Ikona diskutujiciho Petan 2012-11-06 20:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslím, že Alue udělala dobře, bůhví co za tím je.

Ikona diskutujiciho Farah 2012-11-07 00:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Uprimne…podobne dopisy jsou pro me ponekud nesrozumitelne. :D A cemu nerozumim, od toho davam ruce pryc a hlavu si nemusim lamat 😉

Ikona diskutujiciho Alue 2012-11-07 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Když si vydáš např. sbírku básniček o dvaceti kusech bez ISBN, tak nic nikam posílat nemusíš.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2012-11-07 14:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda… gratuluju :-) Logo webArchivu je pro mě známkou vysoké obsahové kvality webu. Takže mě nejdřív trochu překvapilo, žes odmítla, ale po přečtění tvé odpovědi mi nezbývá než souhlasit, všechno v ní dává smysl. Klobouk dolů :-) Spousta lidí na tvém místě (včetně mě) by na to bez velkého přemýšlení kývla, protože, jak už tady někdo psal, je to docela slušná pocta. Líbí se mi tvůj přístup a duchapřítomnost.

Ikona diskutujiciho Auri 2012-11-07 20:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Gratuluji ;-) ale zarazi me, ze zrovna Narodni knihovna pise takova zasadni rozhodnuti bez diakritiky :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2012-11-08 09:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Žejo, taky mi to přijde divné…

Ikona diskutujiciho Vepřík 2012-11-08 14:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak co Ti na to říct…vidíš jak si šikovná a moudrá!? I okolí si to všimlo, a my – méně úspěšní autoři se akurát tak můžem sžírat závistí, což je jediná rostlina, jenž roste i bez pudy a vlahy…

Ikona diskutujiciho PochazimZeZdroje 2012-11-08 22:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No ty jo, kdybys to tak nerozebrala, být to já, tak mě tohle ani nenapadne, že to vůbec nedomysleli. Ale opravdu to nedomysleli a kdybych si nepřečetla všechny důvody, co jsi napsala, tak bych asi nadělala hodně chyb. Pomůže mi to v příštích rozhodování v mém životě, já se do smluv také nepouštím a nějakou dobu už čtu každé písmenko. Nebýt tvé odpovědi, tak bych jako osel na to kývla. Teď jsem se opravdu zhrozila, jak jsem zlenivěla přemýšlet. Úplně jsem se probudila.

Ikona diskutujiciho Ondra. 2012-11-10 23:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Odpověděli ti ještě? Nebo tvojí odpovědí komunikace ustala?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-11-11 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]: Neodpověděli 🙂 – Asi si řekli: ,,No jo, není tak blbá, nastavili jsme sobě práva a jí jenom povinnosti, to nemá cenu dál diskutovat, nebo jí odpovídat, má v tom jasno.. finito

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek