Paměti bývalé čarodějnice Animy Noiry (5.díl)

14.10.2017 v Spiritualita 7

Následující seriál je archivovaný text z již zrušeného webu, který není na internetu k dispozici.

Autorka je bývalá čarodějnice s tehdejším pseudonymem Anima Noira.

5.díl

8 DŮVODŮ, PROČ UŽ NEVĚŘÍM NA MAGII

Magických rituálů jsem zažila stovky a stovky lidí jsem při nich sama vedla. Pak jsem jednoho dne prostě musela přestat. Čarovat i učit. Proč? Osm důvodů, proč nevěřím na magii:

DŮVOD PRVNÍ:

Když se podívám na dobu, než jsem začala magii praktikovat, tedy někdy před 8 lety, vytane do popředí jedna věc:

MŮJ ŽIVOT PŘED MAGIÍ BYL ŠŤASTNĚJŠÍ! – To je skandální tvrzení.
Jak je to možné?
Proč?

Proč jsem byla šťastnější?
A musela jsem si odpovědět, že to bylo proto, že dříve jsem věřila sama v sebe.

Věřila jsem, že všechno zvládnu. S pomocí vlastní vůle a rozumu, a to mi vystačilo. Viděla jsem, jak se lidé vzdávají obého ve prospěch různých sekt a šarlatánů… a nechápala jsem. Nerozuměla jsem tomu, proč to dělají.

Než jsem zabřela do esoteriky, také jsem smýšlela takhle.

Když něco chci, tak prostě jdu a opatřím si to.
Když to trvá dlouho nebo je to náročné, udělám si plán. Nechápala jsem, že to někdo může mít jinak.


Tehdy jsem obdivovala lidi, kteří uměli věci dělat. Měli nějakou vizi a šli si za ní bez ohledu na výsměch okolí. Asi nejvlivnější člověk v mém životě v té době byl můj první šéf, americký podnikatel jménem Charles Fleer. Ještě na škole jsem mu dělala sekretářku a myslela jsem si o něm, že je trochu blázen. Ostatně jenom blázen by odjel z New Yorku, sem do Prahy, aby tu začal podnikat.

Potkala jsem ho před pár lety, jak si užívá rentiérského života. Firmu prodal v pětatřiceti a odešel do důchodu. Můžete se tam jít podívat – La Bohéme Café je jedna z nejvíc oslavovaných kaváren pražských Vinohrad.

Hádám, že důvod, proč dneska lítá po exotických ostrovech, je, ten že když Charles hovořil o snu, měl tím ve skutečnosti na mysli cíl a pro ten cíl měl plán.

DRUHÝ DŮVOD:
MAGIE JE DĚTINSKÁ A KONZUMNÍ A POVZBUZUJE REZIGNACI NA VLASTNÍ ÚSILÍ

Ten plán vyžadoval vytrvalost a občas i oběti. Od začátku do konce. Než přijel do Prahy, strávil Charles několik let nenáviděnou prací pro farmaceutickou společnost, aby si vydělal základní kapitál. V noci často nespal, vedl konferenční hovory na druhý konec světa a aby ušetřil náklady na svůj luxusní byt v centru Prahy, přestěhoval se do kanceláří.

Vybavuju si všechny tyhle příhody tak živě, protože mi přijdou v příkrém kontrastu s tím, jak myslí lidé, praktikující New Age a magii.

V jádru celé magie a New Age (esoterismu) stojí jednoduchá idea, to jest, že je možné ovládat svět prostřednictvím tajemných sil, a to vám přinese štěstí

New Age literatura hovoří o „objednávkách z vesmíru“ a „splněných přáních“, jako by andělé a bůh byli obchodní dům a Ježíšek pro dospělé, připraveni splnit vám vaše nejtajnější přání.

Ne proto, že něco umíte, a jdete si vytrvale za tím (jak tvrdí americký sen);

Ne proto, že jste se o to zasloužili (jak tvrdí náboženství), ale proto, že jste našli v systému zkratku, pod plotem prolezli díru.

Různé varianty esoterismu se pouze liší v tom, jak si tajemné síly představují: jestli jako frekvence mysli, anděle, démony, astrologické síly, přírodní zákony nebo kdo ví, co všechno.

(Pozn. Alue: Takhle to opravdu nefunguje. Když něco chceme, musíme na tom primárně aktivně pracovat, musíme mít plán, musíme být silní, překonávat překážky a nenechat se na své cestě odradit. Jiné síly mimo náš fyzický svět nám pomohou tím že nám například dají znamení kterou cestou je lepší se vydat, napomohou nám k dobré příležitosti kterou můžete využít, dodají nám sílu, energii, přivedou správné spolupracovníky, dodají nápady, a mnohdy výborně funguje i naše neochvějná víra, která dává vše do pohybu. V žádném případě to není tak, že člověku všechno samo spadne do klína jenom tím, že sedí zavřený v pokojíku před světem a čaruje si bohatství, lásku a úspěch. Nic z toho samo od sebe nenastane, člověk si to musí zasloužit a odpracovat a to je jednoduchá pravda, kterou mnoho lidí nechce přijmout. Žádná magická zkratka ke štěstí však neexistuje a pokud ano, více zaplatíte, než jste získali!! Pokud je někdo neschopný, bude neschopný i s magií, akorát více nešťastný. Pokud je někdo schopný, nepotřebuje pro úspěch čarovat, stačí mu VĚDĚT jak věci fungují a zařídit se podle toho.)

Moderní varianta esoterického konzumerismu je zvlášť otravná v tom, že hlásá, že si všechno můžete koupit a nezaplatíte za to nic. Je to vlastně jenom centrální past naší konzumní kultury, dohnaná ad absurdum: naslibovat hory zelené a lidem říkat jen to, co chtějí slyšet.

Vždycky nějaká vnější síla, která vám je splní, vaše přání!
Od toho tu přece je, jako ochotný asistent na konci zákaznické linky.

Když se dostanete do té části cyklu, kde inkasujete peníze lidí ochotných platit vám za příslib, jemuž jste sami uvěřili, iluze se zdá dokonalá.

TŘETÍ DŮVOD:

ESOTERIKA JE ZVRÁCENÁ PYRAMIDA

Dovolím si to říct úplně po lopatě: peníze a jiné, subjektivně vnímané, benefity generuje jen za cenu, že náboruje, podobna průtokovému ohřívači, každý rok nové zástupy lidí, co jsou v ř*ti. Nejvíc patrné je to pořadateli duchovního semináře, který se jejich pořádáním živí.

Dobře víte, ze zkušenosti, že tahle aktuální parta vás udrží na vodě maximálně rok, možná půl roku. Než se omrzí a než skočí po jiném, fantastičtějším příslibu. Konkurence nespí. Pokud po nich budete něco chtít, budete mít tendenci nějak je upozorňovat na to, v jakém sebeklamu žijí, nebo vytáhnete morální bariéry (například, když jsem odmítala na cizí lidi čarovat), ztratíte je ještě rychleji.

Budete zase potřebovat nové.
Abyste je dostali, musíte, potřebujete nabídnout fantastický příslib.
(„Na příslib tvrdé práce málo kdo slyší,“ řekla mi marketingová expertka.) Abyste mu uvěřili, musíte ho žít. Praktikovat.
(„Prodáváte iluzi vlastního skvělého života,“ řekla mi jedna bývalá šarlatánka.)

A tak jste psychicky, morálně, a nakonec i zdravotně v prdeli, a okamžik, kdy si to uvědomíte, má ten nepříjemný rys, že v té chvíli už naprosto zřetelně vidíte, že se z té ř*ti nijak snadno nedostanete.

Jste totiž natolik zblblí, že většinu svých zisků nakonec stejně vrazíte do „sebevzdělávání“ a nových, lepších pomůcek, nových guruů a zasvěcení nebo přímo do rukou podvodníka, co vám tvrdí, že je váš karmický partner nebo spřízněná duše (všechno jsem prožila) a ten ďábelský systém vás v tom utvrzuje, o všem hovoří nebeská znamení.

Pamatuju si zřetelně, jak vždycky, když jsem začala uvažovat o nějakém super drahém zasvěcení, vždycky se někde objevily nějaké peníze. Někdo mi nabídnul, že by mi je půjčil.

Tehdy jsem to přirozeně brala jako projev ochrany, přízeň andělů, osudové znamení a podobně. Nedošlo mi, že je to stejný princip, jako u prodejců hrnců.

Je to jako když vám na estetické klinice prodají další procedury, a na ně vám vyřídí spotřebitelný úvěr.

Má to lidskou dimenzi, já bych dodala, nejspíš ještě nějakou další.

Mám raději Fausta a kus staré dobré démonologie. Když jste se upsali, věděli jste naprosto jistě, že jste v pi*i. Že jste to vy, kdo něco nebezpečného dělá a že za to někdy v budoucnu budete muset zaplatit.

Moderní druh okultismu odejmul tuhle smluvní doložku a učinil tak jeho příslib bezpečným a neodolatelným.

ČTVRTÝ DŮVOD:
NECHLASTÁM A NEFETUJU A MÁM SVŮJ ŽIVOT RÁDA
Náboženství má hodně společného s drogama, jak proslule tvrdil Karel Marx.

Jeden z nejhorších okamžiků mého esoterického vystřízlivění byl rozhovor s kamarádkou, která vychvalovala jakousi novou metodu kvantového programování, která spočívá – lidovým jazykem řečeno – v tom, že jste permanentně mimo. V tranzu. Ve hladině alfa. To je teď její nový cíl a životní meta: nebýt tu, co možná vůbec.

„Proč si místo toho nedá chlast a nebo drogy?“ zeptala jsem se kamaráda. „Chlast ti nedá pocit morální výjimečnosti,“ odvětil.

Jako déja vú jsem si vzpomněla na svědectví jiné, německé kamarádky, která mi vyprávěla, jak přijela otřesená z tajného zasvěcení do jednoho z karibských kultů:

„Víš, já jsem pochopila, že oni to mají místo chlastu, aby zvládali ten příšerný život tam. Alkohol je na Haiti tak drahý, že se dává jenom duchům jako obětina. Takže se sjedou na rituálech.“

Poslední blahosklonný pocit, který mne držel od toho, abych napsala, co teď říkám, na adresu New Age, bylo, že jsem si opakovala, že to zjevně lidem pomáhá přežít jejich děsnej život. Ale pak se událo pár věcí, a místním kruh otřásl případ, kdy jsem si uvědomila, že duchovní lidé si neváží života a sebevraždu páchají, oslavují a svým nejbližším k ní napomáhají, neváží si svého těla, těší se na smrt a přijde jim normální odmítat potravu… a to mi stačilo k tomu ten zbytek vysypat.

PÁTÝ ARGUMENT:
JE TO ŠARLATÁNSTVÍ

Dnes si to mohu dovolit říct, protože nemám, co ztratit. Poté, co jsem svoji skepsi z esoterní dráhy veřejně vyjádřila, přišla jsem o 95 % klientely a nic z toho, co tady píšu, si 20 000 fanoušků Čarovného zrcadla nikdy nepřečte. Nejspíš by mi neuvěřili.

Moje německá kamarádka, když odlétala na zasvěcení na Haiti byla srozuměná s tím, že nemalé peníze, které svým učitelům zaplatila, jsou náklady na pomůcky a hostinu a že taková taxa je běžná. Ostatně místní si na takové zasvěcení spoří celý život.

Byla překvapená, když zjistila, že platící byla jediná. Byla totiž jediná běloška.

Riskuji, že vyzním rasisticky, ale každý, kdo se trochu vyzná, musí vědět, že tahle historka o hloupém bílém duchovním turistovi není zdaleka ojedinělá.

Mám taky řadu jiných známích, kteří odjeli taky, a taky zjistili, že byli podvedeni. Zareagovali na to tak, že došli k jinému mistru a tomu svoje prachy sypou dodnes, nebo žijí vzrušením z pátrání, z tajného poznání, a když vyjádřím svoji skepsi, že by to mohl být o**b, bez váhání označí za šarlatána mě.

Nemám žádnou iluzi o tom, že honba za poznáním a za kouzly někdy skončí. Naše touha podlézt díru v plotu je příliš bytostná, a celá současná kultura je o tom dostat něco rychle, exkluzivně, levně.

ŠESTÝ NÁLEZ:
MAGIE SAMOTNÁ JE DOST MOŽNÁ PODFUK

Otázka, kterou si žádný čaroděj vesměs nepokládá: Když vám splní přání nějaká okultní síla, myslíte si, že to udělá zadarmo?

Ačkoliv moje věřící já by rádo uvěřilo, stará moudrost o tom, že není oběd zadarmo, mne vede k tomu, že by to mohlo být jinak. Kromě toho, že tyto síly vždycky něco chtějí, mohou vám přihrané benefity vzít nebo vás jimi vydírat (kdokoliv připodobnil bytosti k mafii měl velikou pravdu).

Vybavuju si milion a jednu historku, kdy se mi přesně ta věc, k níž jsem díky magii přišla, stejně rychle vypařila z rukou nebo nakonec takový háček, že jsem si vlastně nepolepšila.

Občas to bylo krásně vyčíslené, jako když jsem v lednu jistého roku vydělala díky sejmuté kletbě dvakrát tolik, než jsem byla zvyklá…. a v únoru jsem o přesně ty samé peníze přišla.

Reagovala jsem na to tak, jak reagují všichni věřící čarodějové: změnou strategie. Tu konkrétní formu magie jsem zavrhla (ostatně měla už u mne vroubek) a místo toho jsem se zaměřila jinak, tehdy to bylo, jak si pamatuji, návrat do lůna tradičního evropského satanismu a zavržení afrokaribských kultů. Ostatně, proč by nám to mělo fungovat, když je to cizí. Nakupujte lokálně. Smysl to dávalo. Bylo jisté, že to bude fungovat… zase na chvíli.

Pak jsem vyzkoušela praktiky renesanční magie, hermetické kabaly, astromagie a magie živlů, ponořila se taky do angelologie a všechno, co dostupné bylo. Vždycky s tím samým výsledkem. Logicky jsem došla k závěru, že problém tedy musí být magie sama.

Všichni mí kolegové, kteří u magie zůstali, jsou někde ve fázi, že vidí, jaké „vedlejší účinky“ magie má (tak se tomu eufemisticky říká), ale stále jsou přesvědčeni, že bílá magie / naše domorodá magie / astrologicky načasovaná magie / prostě ta pravá magie jim fungovat bude.

Ale já vám nevím, přátelé. Nevím, nevím…

Okultismus je ve své podstatě nekonečným honem za novotou a exotikou, a jako takový perfektně zapadá do naší doby. Kromě touhy po rychlém řešení tak hnacím motivem k okultismu zůstává touha po dobrodružství a nuda, a tak se hledači absolutna stávají nejčastěji lidé hloupí, hamižní, nespokojení ve vztazích, lidé ve strašném prů**ru, kteří nejsou schopni a ochotni ho řešit, a celá plejáda lidí, kteří by se rádi zodpovědnosti za svůj život zbavili.

Z toho plyne, že čarovat jsem musela přestat taky proto, že samotní čarodějové jsou nesnesitelní.

SEDMÝ DŮVOD:
ČARODĚJOVÉ JSOU NESNESITELNÍ

Kdybych vám přetlumočila, co jsem musela přestát na poli esoterického „balení“, jistě by to ospravedlnilo moji kauzu ve vašich očích. Takové množství arogantních, manipulativních zoufalců, stalkerů a psychopatů, podvodníků z povolání, nejspíš nepřitahuje žádná jiná lidská profese. Pokud jste dočetli až sem, příčinná souvislost by měla být zjevná. Někde po cestě moje racionální já usoudilo, že pokud chci mít někdy normální život, a najít si normálního chlapa, budu s tímhle vším muset přestat – úplně.

Esoterický mainstream je demoralizující dav.

Dlouho bych přemýšlela, než bych označila někoho v těchto kruzích, kdo má šťastné a funkční manželství, je atraktivní a zdravý, a má rád svoji práci.

To není tak, že esoterika ničí lidi, ale svým nastavením přitahuje a ve svém jádru udržuje jenom ty, kteří nemají šanci se z problémů dostat, a když se nad tím zamyslíte, je jasné, proč se tomu aktivně brání: když se v životě dostanete nad hladinu vody, jako já, mohli byste ji úplně přestat potřebovat.

Podstatu spousty vztahů po pravdě poznáte, až když se rozhodnete je opustit. A jak jsem tyhle kruhy a síly za posledního půl roku poznala, neřekla bych o nich nic hezkého.

OSMÝ DŮVOD:
MOŽNÁ JSEM JENOM DOSPĚLA
Chcete vědět názor mého terapeuta k celé věci? Řeknu vám jej.

Když mi bylo jedenáct, něco příšerného se stalo. Ne, že by to do té doby bylo lepší, ale ta událost mne přinutila (alespoň tak se lapiduch domnívá), abych věci vytěsnila a vytvořila si nějakou náhradní fixaci, svět fantazijního bezpečí, oddělenou osobu uvnitř sebe, která, aby to všechno zvládla, byla čarodějka. Všemocná. Teď, když už si dokážu poradit jinak, jsem ji odložila.

Jeho teorie mi přišla fantastická.

(konec seriálu)

Komentáře

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2017-10-15 00:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek. Přidávám odkaz, kde je psaný zajímavý rozhovor s Noirou, tak kdo chce, mužete na to mrknout http://www.pribehylidi.cz/rozhovory/byvala-carodejnice/

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-10-15 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Celý tenhle seriál byl docela mazec. Podle mě tohle všechno pramení ze zoufalé snahy na všem vydělat a z nepochopení, v čem magie spočívá. Celá tahle snaha udělat z esoteriky mainstream, který dobře sype, je podle mě blbost, která špatně končí. Nechápu lidi, kteří jsou tak hloupí, že si myslí, že nějaký rituál za ně udělá všechnu práci a budou o něco lepší, když zaplatí za zasvěcení. Ale to je nakonec jedno, hlavně že se na tom dá vydělat, žejo .

Ikona diskutujiciho Alue 2017-10-15 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Když to funguje a je to k něčemu reálně dobré a pomůže to, ať se vydělává, i když je to spirituální… Ale když je to hovadina,škodlivá hovadina, nebo jenom placebo, které si člověk může zasadit do podvědomí sám a zadarmo, tak je to svinstvo a je potřeba to rozkrýt veřejně, aby na to zbytečně lidi nedopláceli.

Ikona diskutujiciho kalia 2017-10-15 14:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě je magie, čarodějnictví atd. blbost. Sice to možná funguje na principu pyramidy, takže ti "silní" černí mágové nějakou (velkou) moc mají, ale většinově, obecně a všem lidem to nefunguje.

Ikona diskutujiciho jirik 2017-10-15 17:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem si vzpomenul na film – Velké nesnáze v malé Číně…..

Ikona diskutujiciho Markéta 2017-10-17 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, Alue, moc ti děkuju, že jsi tenhle seriál tady uveřejnila.Věřím, že spoustě lidem pomůže a že jim otevře oči.Články jsou výborné.

Ikona diskutujiciho Anima Noira 2018-06-23 18:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den přeji, Alue a všem Tvým čtenářům.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek