Partnerova vůně pomáhá ženám zbavit se stresu

15.10.2018 v Psychologie 16

„Mnoho žen rádo nosí košili svého partnera anebo spí na jeho straně postele, když zrovna není doma. Většinou už si nepoloží otázku, proč to dělají,“ řekla vedoucí studie Marlise Hofer z University of British Columbia v kanadském Vancouveru.

 

 

„Naše studie prokázala, že partnerova vůně může být i bez jeho fyzické přítomnosti mocným nástrojem, který pomáhá ke snižování stresu,“ uvedla Marlise Hofer.

 


 

Spolu s kolegy pracovala s celkem 96 páry. Muže požádali, aby nosili bílé tričko po dobu 24 hodin bez použití deodorantu či parfému. Poté košili otočili, složili a uzavřeli do hermeticky uzavřeného plastového sáčku.

 

Ženy poté prošly testem, který zahrnoval fingovaný pracovní pohovor, jehož součástí byla nečekaná matematická otázka, jejímž záměrem bylo vyvolat stresovou reakci. Předtím a potom si ženy měly přivonět ke třem košilím, aniž by věděly, která z nich je partnerova.

 

Během experimentu účastnice pětkrát vyplňovaly dotazník, ve kterém měly zaznamenat nepříjemné pocity úzkosti, napětí, fyzického nepohodlí nebo svoji touhu odejít. Zároveň jim byl sedmkrát odebrán vzorek slin kvůli změření hladiny stresového hormonu kortizolu.

 

 

Z výsledku vyšlo najevo, že hladina stresu se u většiny žen klesla ve chvíli, kdy si přivoněly ke košili svého partnera. Překvapivě se také ukázalo, že hladina kortizolu byla po zátěžovém testu vyšší u žen, které si přivoněly k cizí košili. „Tato zjištění rozhodně budeme chtít využít při dalším zkoumání,“ uvedla

 

Dr. Donald McBurney, profesor z University of Pittsburgh v Pensylvánii, nezávisle na nejnovější studii zkoumal vliv vůně v rodinných a partnerských vztazích.

„Narazil jsem na mnoho anekdot, které poukazovaly na fakt, že vojáci svým partnerkám často posílají oblečení a chtějí jejich na výměnu. Známé je také doporučení, že dětem, které musejí zůstat o samotě v nemocnici, se v postýlce nechává matčino oblečení, aby se jim lépe spalo,“ upozorňuje McBurney.

 

Do budoucna by se vědci chtěli zaměřit na muže a zjistit, zda i jim vůně partnerky pomůže ke snížení hladiny stresu. Dr. Sean Mackey ze Standfordské lékařské univerzity v Kalifornii se zároveň ptá: „Dalo by se s vůněmi manipulovat natolik, že by se stresová reakce snížila na minimum nebo úplně zmizela? A jak výsledky ovlivní intenzita romantického vztahu?“

 

Než vědci najdou další odpovědi, doporučení pro ženy je jasné: „V období plném stresu je dobré mít blízko své nejbližší, anebo si alespoň vzít ´na pomoc´ nějaký kousek z jejich šatníku.“

 

 

zdroj: https://www.national-geographic.cz/clanky/partnera-vune-pomaha-zenam-zbavit-se-stresu-tvrdi-studie-20180117.html

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-15 02:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No… tak o tom mi povídej :D tohle je asi vysvětlení pro to, proč ráno nosím radši jeho velká trika a košile než moje. Že mě ta vůně a energie uklidňuje vnímám už dlouho. Po jedné osobě kterou už dlouhodobě postrádám mám stále triko a nikdy bych ho nikam nedala :D – a to nebyl vztah založený na sexu(taky na tohle lidi mají trochu pokřivený pohled, intenzivní milující vztah mezi dvěma dušemi nemusí být nutně sexuální, může to být duševního charakteru i mezi mužem a ženou, občas to totiž není o pohlaví ale o dvou duších. To, že víte, že někoho milujete už z minulých životů a máte to (ne)štěstí ho potkat i v tomhle nutně neznamená, že jste s ním ve vztahu. Naučili nás "milovat = sexovat" ._. a pak máme pocit, že svou lásku – budeme-li mluvit jen o lásce – musíme upnout jen na jednoho člověka. Jdete s ním někam a všichni se buď domnívají, že jste pár nebo že časem určitě budete. Blízkou kamarádku za ruce chytat můžu a objímat taky, to je v pohodě, ale jakmile chytnete za ruce blízkou duši v mužském těle, hned jste podle společnosti pár :D ale chápu, že si to lidé myslí). Připomíná mi to ta batikovaná(a nejen ta)trička od tebe, obzvlášť to se srdíčkem, je uklidňující to mít na sobě protože ta batika se mi fakt líbila na první pohled a navíc je to po někom konstruktivním :D což ale už nemá s vůní nic společného.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-15 10:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: souhlasím s každým tvým slovem:-)

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-15 10:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tyjo když jsem přečetla ten článek, tak jsem dostala chuť se zase zamilovat:-D

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-15 10:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Většina lidí si nese nějaké trauma z předchozího vztahu a nemusí být nutně jen milostný. Může to být vztah mezi přáteli, rodiči, sourozenci. Pak najednou v situaci, která je naprosto normální a poklidná, vidíš že je ten člověk ve stresu, bojí se. Když se ho zeptáš co se stalo, poslechneš si kolikrát velmi absurdní vyprávění, které ukazuje lidskou zlou a zakomplexovanou povahu. Na druhou stranu, někteří lidi když se spotí, tak vážně odporně smrdí a nejde to ani vyvětrat a čpí to tak, že ten smrad nemůžeš ani vyhnat z nosu. Tento odporný smrad ukazuje, že je člověk nemocný, nebo hodně toxický.

Ikona diskutujiciho hanka 2018-10-15 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je fakt! Prý rodícím ženám dávaly porodní báby čichnout k manželově zpocené košili, že to vyvolává produkci uklidňujících hormonů a porod se snáze spustí. Jsem někde četla.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-15 11:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: to máš tedy pravdu, asi všechny ženy nesnášejí pach toxického potu..ale tento muž právě zpocený krásně jemně voněl, :-)…je to bohužel hrozné, jak přenášejí lidi své komplexy na druhé, hrozně to dokáže poznamenat duši, když to člověk přijme jako pravdu, i když to tak vůbec není..obzvlášť v intimní oblasti jsou to nejhorší zranění, která se hojí velmi pomalu. Hold nemá každý štěstí, že narazí na partnera, který ho bezvýhradně podpoří k vyléčení. To je pak těžké..

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-15 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo vlastně ještě jsem si vzpomněla, na bývalého kolegu z práce. To byl případ přímo unikátního "puchu". On byl vždy navoněný, čisťounký, nosil velké prsteny a bylo vidět, že o sebe velmi dbá. Ale prostě jeho tělěsné "pižmo" bylo pro mě přímo smrtící. To nebyl pach potu, ale osobitý tělesný odér, ktetý za chvíli jakoby naplnil celou místnost. I sedačku v autě a všechno od něj bylo cítit v kombinaci s aviváží jeho oblečení. Neskutečně se mi z něj zvedal žaludek a štítila jsem se i jeho dotyku a přemývala jsem po něm i hrnky. Vím, že to zní ošklivě ale to byla tak odpudivá divná energie, štiplavá, dusivá, lepivá. Měla jsem nutkavý pocit, že ten kluk je šmejd a že ten jeho puch to jakoby vyjadřuje za něj. Nikdy se mi to nepotvrdilo, pracoval se mnou krátce.

Ikona diskutujiciho :) 2018-10-15 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravda, taky to tak mam ?

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-15 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: "Zvířátko co čeká na svého pána, často leží smotané na jeho oblečení." No přesně! Můj pes vždycky nosí moje ponožky z koupelny a nikdy mu nemůžu vysvětlit, že "tohle je fuj" :-D Jinak já měla osobu, kterou bych objala i celou zpocenou, hlavně když to byl on, byl to přece jeho pot :D Já navoněnost moc nemusím, kamarád se skoro nevoněl, měl rád přírodu a les, tak se voněl jen takovou "přírodní" která voněla trochu jako borovicový les a to se mi líbilo nejvíc. Nemám moc ráda když se chlapi voní silnými parfémy, že mě to skoro udusí když se přiblížím. Chudák chlap – taky se ráno vždycky sprchuju, ale abych takhle stresovala při každém kontaktu? Když je to blízká bytost a žijeme spolu, nehrajeme si pořád na dva dokonalé? A ještě k tomu nutit jeho, to ne.

Ikona diskutujiciho Verča H. 2018-10-15 17:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To by vysvětlovalo, proč se mi vždy jakoby uleví, když se s partnerem objímáme :-) Opravdu cítím takové vnitřní uklidnění. Tak už vím proč :-)

Ikona diskutujiciho Jarka 2018-10-15 18:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:Je to fakt s tím, že pokud se zadaný člověk setká s osobou druhého pohlaví, tak je z toho oheň na střeše a drby o všem možným…mě to příjde taky normální a přirozený komunikovat s někým s kým je mi fajn i když spolu nežijeme a žít nebudeme…a taky mám vyzkoušeno, že spát s mužem v jedné místnosti taky jde bez toho aby jsme spolu neco měli…

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-15 20:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky mě vždycky uklidňovala vůně partnera. Ale také vůně rodičů. Pamatuji si na dobu, kdy byla mamka na chemu a strašně dlouho nepřišla domů, snad dva měsíce. Chodívala jsem si čuchnout jejích šatů do skříně, oblbovalo to moji psychiku a zmírňovalo stres z odloučení, protože biochemicky tělo dostalo pocit, že mamka je doma, i když nebyla. Mamčina kůže vždycky moc hezky voněla. Dobré je, že nakonec voním cca stejně jako mamka, takže mě v dospělosti uklidňuje moje vlastní vůně, voní mi vlastní ložnice. Je to super 🙂 Ale čuchání k partnerovi má vždycky větší efekt, protože na sebe jsem zvyklá a jde o druhou spřízněnou žijící osobu.

Ikona diskutujiciho Katie 2018-10-15 20:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vim, že to není k tématu, ale předevčírem jsem viděla na obloze letět pruh světel.Dlouhá čára, né zasebou, ale vedle sebe.Neviděli jste také něco ?

Ikona diskutujiciho Katie 2018-10-15 20:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak partner mi vůbec jako muž nevoněl, tak jsem i kvuli tomu musela od něj odejit.Divně smrděl :-(  Nemohla jsem se k němu ani přitulit, odrazoval mě.

Ikona diskutujiciho Gray 2018-10-16 07:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přítel mi očichává vlasy a já jemu podpaží. :D Zajímavé je, že doma u rodičů má tři kočky, které mu do podpaží také strkaly nosánek. Ale samozřejmě několik dnů staré triko nemilosrdně hážu na vyprání, přece jen je to velkej chlapák a ten zažraný pot by sejmul slona. :D

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-16 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]::-DDD neskutečně milé a příjemné komenty pod tímto článkem..to mě vždycky hrozně baví! díky všem:-) a děkuji za super téma!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek