Peyo: Zázračný kůň, který chodí do nemocnice jako terapeut pro pacienty

24.12.2018 v Zprávy 6
Peyo je 14tiletý hřebec, který si normálně žije jako kterýkoliv jiný kůň, rád běhá a hraje si. Ale jedna věc ho odlišuje od většiny jiných koní: Má neuvěřitelnou schopnost jednat s lidmi, zvláště s nemocnými. Dvakrát za měsíc navštěvuje nemocnice a domovy. Tam pomáhá povzbuzovat a vyvolat úsměv u těch, kteří to nejvíce potřebují. Peyo je na louce plný temperamentu, ale u nemocných je klidný jako buddhistický mnich. Nikdo Peya nenutí někam chodit, on se sám rozhodne, do kterého pokoje půjde a vypadá to jakoby měl šestý smysl pro to, kde je nejvíce třeba.
Peyo – kůň, který pomáhá lidem
https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=fHBwWJ5Ozk4

Tento muž umírá, zbývá mu už málo času a nechce se mu komunikovat. Ale když Peyo přišel, okamžitě bylo mezi nimi propojení. Doktoři užasli, když viděli, jak se pacient rozzářil, ale pro všechno nemusí být vysvětlení. Personál v domově u Care říká, že Peyo má na klienty extrémně konstruktivní vliv. Peyův chovatel Hassen je vždy s ním, když prochází zařízením a zlepšuje všem náladu a celkový stav. Vzdejme čest tomuto úžasnému koni.
Častěji slyšíme o léčivých psech a kočkách, občas nemocnice navštěvují i poníci. Ale v Dijonu ve Francii smí provádět terapii i takto veliký kůň, který navštěvuje hned několik různých nemocnic a domů pro seniory. Někomu by to možná připadalo nehygienické, ale Peyo dodržuje hygienické předpisy. Přicházo se zapletneou hřívou i ocasem, kompletně potřený dezinfekcí a má pokrývku.
Peyo pózuje pro kameru
Jak již bylo řečneo, Peyo si sám vybírá, kam půjde. Má zvláštní dar intuitivně poznat kam patří a vybírá si pacienty, kteří jsou na tom ze všech nejhůře, většinou umírají a někdy už i odmítají komunikovat. Po setkání s Peyem se jejich duševní stav rapidně zlepšuje a Peyo je dokáže přímět i k opětovnému kontaktu s okolím.
Peyo vůbec nemá problém s neznámým prostředím a nebojí se dokonce ani výtahu. Na nemocničních chodbách se chová, jakoby byl doma. Jeho majitel Hassen Bouchakour ho všude doprovází a má s koněm také velmi silné pouto. Jsou si velice blízcí a velmi si navzájem rozumí.
Pacienti, kteří bývají zlostní a agresivní, se po setkání s Peyem uklidní. Ti, kteří již nechtějí chodit ani s doprovodem, opět začínají chodit. Ti kteří nemluví, opět nacházejí slova. Některé ženy dokonce navštíví kadeřníka den před očekávanou návštěvou, aby vypadaly při návštěvě hezky. Pro nemocniční personál je to jako kouzlo.
Původně to s Peyem vůbec nebylo jendoduché amajitel měl problém ho vycvičit. Dokonce uvažoval, že ho bude muse tprodat, ale pak se najendou okolnosti úplně změnily a našel si ke koni tu správnou cestu. Začali jezdit po světě po různých akcích a postupně si Hassen všiml, že má Peyo zvláštní dar komunikovat s postiženými a nemocnými lidmi. Jindy divoké zvíře náhle úplně zkrotne.
Vystoupení Hassana Bouchakoura a koně Peya
https://www.youtube.com/watch?v=-KZOR1WSODw&t=70s
(ZDE je o Peyovi a Hassenovi půlhodinový dokument, bohužel však francouzsky. Ale pokud umíte… :)))
Když později Hassenovi zemřel někdo velmi blízký, rozhodl se Peyův dar využít a začal koně učit chůzi po různém povrchu, aniž by dělal hluk. Také se spolu naučili obstarat různé Peyovy potřeby na požádání. Doslova koně vycvičil na chůzi po chodbách uvnitř domů.
překlad: Alue, www.aluska.org 2018

Komentáře

Ikona diskutujiciho vanilková 2018-12-24 01:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je krása!

Ikona diskutujiciho Naty 2018-12-24 03:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Koně jsou dokonalá stvoření… Tak moc člověka naučí! Díky nim jsem na sobě začala pracovat, jsem klidnější, dokážu se lépe ovládat a hlavně, čas strávený s nimi je perfektní na vyčištění hlavy. ♥️

Ikona diskutujiciho Arriane 2018-12-24 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevím…

Ikona diskutujiciho Ceneon 2018-12-24 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Byl jsem dneska na vánoční procházce lesem. Šel jsem kolem farmy, kde mají spoustu koní a jeden černý chtěl úplně za mnou, ty dva provazy na ohradě, které ho držely, byly naprosto napnuté, jak se dral :-D. Tak jsem si ho pohladil aspoň, ale určitě by se mnou rád na vyjížďku. Zákon rezonance, mně se moc líbí černí koně.

Ikona diskutujiciho reakce 2018-12-26 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

arriane :

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek