Po tomto už bravčové mäso nikdy nevložíte do úst

6.12.2015 v Prevence 27

Dobrou chuť pokud právě obědváte a Hezké noční můry, pokud tohle čtete před spaním! … a nezapomeňte si pustit to roztomilé video s červíky, co lezou ven z flákoty masa. To si pak budete při obědě óbrovsky čvachtat.

Niektoré náboženstvá zakazujú konzumáciu bravčového mäsa, pretože ho považujú za „nečisté“. Potrebujete k tomu vysvetlenie? Je na tom aj niečo viac než len náboženské presvedčenie?

Ako sa ukazuje, nejde len o iracionálnu náboženskú vieru. Existujú totiž aj viac experimentálne prípady, ktoré tento ich postoj podporujú.

V čom väzí problém bravčového mäsa?

Ošípané sú považované za všežravé zvieratá, čo znamená, že zjedia viacmenej všetko, dokonca aj pokazenú potravu, moč, výkaly či nebezpečné organizmy ako napríklad plesne.

Tráviaci systém ošípaných nestihne eliminovať naakumulované toxíny, pretože ich trávenie prebieha zvyčajne len 4 hodiny.

Je to však dosť času na to, aby sa tieto toxíny vstrebali do krvi a uložili niekde v ich tele. Zvyčajne sa ukladajú do ich tuku a vnútorných orgánov.

Spotrebiteľský magazín Consumer Reports vykonal zaujímavý test na približne 200 vzorkách bravčového mäsa.

Výsledok bol taký, že až 69% vzoriek preukázalo kontamináciu baktériou Yersinia enteroclitica. Ide o veľmi nebezpečný miktrorganizmus, ktorý spôsobuje horúčky, hnačku, zvracanie a kŕče.

A čo je ešte horšie, pomleté bravčové mäso má vyššiu šancu dodatočnej kontaminácie ako krájané mäso.

Okrem toho, testy často ukázali v bravčom mäse prítomnosť kontroverzných liečiv ako ractopamín, ktorý je už v niektorých krajinách Európy a v Číne zakázaný.

Mnohé z baktérií nájdené v bravčovom mäse sú rezistentné na antibiotiká. Ich prenos na človeka tak môže spôsobovať ťažko liečiteľné infekcie.


Parazity v bravčovom mäse

Bravčové mäso sa nevyznačuje iba prítomnosťou nebezpečných baktérii. Bežne sa v ňom nachádzajú aj rozličné druhy parazitov a zdroje infekcií, ktoré sa taktiež môžu preniesť na človeka.

Ide hlavne o nasledovné druhy:

  • Teania solium – črevný parazit, ktorý napáda rôzne tkanivá a vyvoláva stratu chuti do jedla
  • Menangle infekcia – spôsobuje horúčky, zimomriavky, migrény a potenie
  • Trichinela – parazitický červ vyvolávajúci opuchy, myalgiu, horúčky a nevoľnosti
  • Hepatitída E – virálna infekcia spôsobujúca únavu, nevoľnosť a žltačku. Závažnejšie prípady môžu viesť k fibróze a cirhóze pečene.

Štúdie ukazujú, že dôkladné varenie dokáže znížiť riziko prenosu parazitov a infekcií. Neexistuje však stanovená teplota, pri ktorej sa zaručene zničia všetky cudzorodé organizmy alebo ich spóry.

Aké pravidlá dodržiavať pri jedení bravčového

Ak aj napriek všetkému doteraz uvedenému stále chcete konzumovať bravčové mäso, snažte sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

1. Kontrola teploty varenia

Počas varenia či pečenia mäsa používajte potravinársky teplomer so sondou, aby ste sa presvedčili, že je mäso dosiahne optimálnu teplotu v celom svojom objeme. Je nevyhnutné, aby sa v ňom zničili všetky cudzie organizmy.

Teplota by nikdy nemala klesnúť pod 62˚C a pri mletom mäse pod 71˚C.

Ideálne je riadne dlhodobé varenie v 100˚C vode ako opekanie, kde je ťažšie odmerať teplotu hlavne pri hrubších kúskoch mäsa.

2. Oddelenie od iných potravín

Bravčové mäso držte dôkladne oddelené od ostatných potravín. Jedná sa hlavne o tie, ktoré sa konzumujú surové, ako napríklad zelenina.

3. Dôkladné umývanie rúk

Nezabudnite si vždy dôkladne umyť ruky po narábaní s mäsom. Snažte sa mäso spracovať naraz, aby ste minimalizovali riziko, že dôjde ku kontaminácií iných potravín alebo kuchynského náradia ako sú nože, krájacie dosky a podobne.

4. Zdravé bravčové

Pri nákupe mäsa uprednostníte také, kde boli prasce chované bez antibiotík, hormónov či iných liečiv.

Najlepším výberom je kúpa bio bravčového mäsa, u ktorého je prísny zákaz používania nebezpečných substancií.

5. Nedajte sa oklamať zavádzajúcimi označeniami na obale

Niekedy sa zvyknú na obaloch uvádzať zavádzajúce označenia ako „prírodné“, „z horských oblastí“ alebo „100% slovenské“, ktoré nemajú nič spoločné s užívaním antibiotík.

Dôležité sú priame vyjadrenia ako „bez antibiotík“, „bez hormónov“ alebo „bio“.

Je Bio bravčové riešením?

Bio bravčové mäso je určite zlepšením oproti tomu bežnému mäsu z tradičných veľkochovoch. Napriek tomu však aj naďalej existujú dôvody pre obavu.

Ošípané chované bežne vo výbehu alebo na poli sú extrémne náchylné na infekciu parazitom Trichinela spiralis, inač nazývaná aj ako prasací červ. Ten patrí medzi najobávanejšie druhy parazitov.

Dôkladné varenie ho dokáže zneškodniť, no musíte dôsledne dodržiavať pravidlá pre správnu prípravu mäsa, hlavne, aby bolo dôkladne uvarené v celom svojom objeme.

Riešením môže byť aj príležitostná konzumácia bravčového. Stále však existuje riziko, že s každou jeho konzumáciou rastie aj riziko prenosu niektorého z mnohých ochorení popísanom v tomto článku.

Ďalšie dôvody pre obavy

Ako by doteraz popísané problémy týkajúce sa bravčového mäsa nestačili, je toho ešte viac.

V našich končinách sa totiž až 97% ošípaných chová v uzavretých a priestorovo obmedzených podmienkach na veľkofarmách.

Tieto zvieratá nikdy nemajú šancu sa prebehnúť po zelenej tráve, nadýchať čerstvého vzduchu alebo hrať len tak na slnku. Sú natlačené v malých ohradách, kŕmené umelými kŕmnymi zmesami s pridanými liekmi, ktoré ich majú udržiavať pri živote a relatívnom zdraví. K tomu sú nútené žiť na vlastných výkaloch, moči a zvratkách.

V dôsledku toho až 1/4 ošípaných trpí svrabom – veľmi nepríjemným, až mučivým ochorením kože, ktorý neprechádza.

Bohužiaľ, väčšina prasiat žijú v podmienkach, kde sú nútené dýchať otravné plyny ako amoniak, ktorý sa vytvára z moču a výkalov.

Tieto výpary poškodzujú ich pľúca až do takého štádia, že vyše 80% prasiat v čase porážky trpí chronickým zápalom pľúc.

Odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video, ktoré ukazuje prípady parazitov v ľuďoch pochádzajúce z bravčového mäsa (nevhodné pre slabšie povahy):

PORK!! The consequences of eating it!!

https://www.youtube.com/watch?v=4cL3O64gBEE

Zde ve videu máte hned námět, co si můžete doma zkusit.

Záver

Teror, ktoré musia tieto zvieratá inteligentnejšie ako psy znášať, nemá konca kraja. To, čo sme napísali v tomto článku je len vrcholom ľadovca. Približnú predstavu ste si však zrejme už vytvorili.

Naozaj je hodné uváženia, či konzumácia bravčového mäsa stojí za to riziko poškodenia zdravia a zároveň za utrpenie týchto zvierat.

zdroj: http://www.badatel.net/po-tomto-uz-bravcove-maso-nikdy-nevlozite-do-ust/

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-12-06 03:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už ten nadpis znie desivo, dalej nič nečítam, prepáč ale to by som zomrel od hladu. Ale jako chválim že sem dávaš aj takéto veci. Len toto neni pre mňa, ja to bravčové občas musím.

Ikona diskutujiciho R... 2015-12-06 06:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, no a co. Odjakživa sa dělali zabijačky a nikdy sa nikomu nic nestalo. Když si nekdo donesl do školy na svačinu jitrnicu a tlačenku tak hned bylo kolem něho plno děcek,aby dal okoštovat. Zažil sem různé hnusy , ale ty se týkajú hlavně velkovýroben uzenin. Kdybych sa měl řídit podle všeho co kdo o nějaké potravině napíše tak bych zdechl do měsíca hlady. Leda že bych si prodlúžil život o nějaký týden tím, že byl pil odvar z jehličí. Je to stejné ze vším. Maso obsahuje parazity,mořské ryby rtut,zelenina chemické hnojiva a obilniny plísně. Tož si idu dat domácí uzený bůček s chlebem a kašlu na všecko. Hlavně,že mě chutná. A vy  ostatní si dajte třeba Sardinky, kterých je ještě jako lovných ryb poměrně dost.Akorát je to jeden z posledních druhů, který sa hlavně používá jako krmivo v chovných stanicích pro žádané ryby.Jako sú tresky,lososy a tunáci. 4 kila sardinek= 1 kilo přírustu váhy krmné ryby. Jak to takto dlúho vydrží než nezostanú ani ty Sardinky to ukáže čas.

Ikona diskutujiciho armag 2015-12-06 07:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento článek je přehnaný. Vzhledem k tomu, že v chemtrailech na nás sypou kdovíco a to dopadá i na pole a louky, tak je zřejmé, že dnes již něco jako zdravé jídlo neexistuje.

Ikona diskutujiciho Agáve 2015-12-06 09:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to si čvachtám, červi jsou totiž potravou budoucnosti.  samý proteiny, prostě zdravá strava, takže nevidím problém :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-06 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro ty co říkají že je článek přehnaný  a vepřové budou jíst dál: Přehnaný není, lidé jsou strašně zamoření parazity a červy. Kdo se pravidelně neodčervuje, mívá jich v těle odpavdovou sbírku a pak se diví co z něho při odčervení leze za hrůznosti. Ale je to vaše zdraví, vaše volba. Dobrou chuť 🙂

Ikona diskutujiciho aneta 2015-12-06 12:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevěřte všemu, co se píše. V tomto videu je SKUTEČNÁ PRAVDA: https://www.youtube.com/watch?v=f3IOvFA8LLE

Ikona diskutujiciho R... 2015-12-06 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-06 12:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Videí jsem viděla dost, někde jim to jde a někde ne, očividně záleží na konkrétním kousku masa.

Ikona diskutujiciho ginze 2015-12-06 13:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já maso jím jen maličko, ale vepřové vůbec, ani nevím proč. Mně přijde nechutné,když lidi jedí nedopečené vepřové, když je krvavé a ještě si pochutnávají. Jako jasné, paraziti budou i v tom hodně upečeném, ale to, že paraziti se mohou do těla dostat z nedopečeného masa se přece ví mezi lidmi celkem běžně…asi jim je to jedno.

Ikona diskutujiciho armag 2015-12-06 18:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S těmi parazity je to hodně přehnané, protože kotroly na jatkách i v podnicích jsou dost přísné.

Ikona diskutujiciho Martin 2015-12-06 19:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Budu jest vepřové dál, ze se to musí pořádně povarit vi snad každý a potom nevidím důvod proč bych ho neměl jíst, ze v práci musím dýchat výpary z plastů a emulzí to mě štve stokrát vic

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-06 20:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  Nooo… Já jsem tady nedávala ten článek jak psal bývalý řezník jak to doopravdy vypadá na bourárně? Jaká je tam hygiena a jak doopravdy vypadají ty kontroly atd? – Tak to ho ještě zkusím vyhrabat. Opakování matka moudrosti.

Ikona diskutujiciho fluttershine 2015-12-06 22:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemám žaludek na to si to přečíst. Ale byla jsem o tom zpravena před pár týdny v biologii ve škole. Ne sice tak podrobně, ale bylo nám ve zkratce řečeno, co tam je a co to dělá, ale že při správné tepelné úpravě se nám nic nestane. Tak jsem se pak jen modlila, aby k obědu nebylo maso. To jsou momenty, kdy si říkám: Pro všechno na světě, proč to vlastně jím?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-06 22:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  …. tak to nejez :D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-06 22:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Víte co mě třeba fascinule? Schválně jsem vybrala deprimované nemocné prase s hlavou od krve jak nešťastně kouká z klece. – Takových na světě umírají miliony, jenom aby se lidé mohli nažrat masa. To zvíře má inteligenci jako dítě, které jde do první třídy!!! – Obrázek, který člověku řekne víc než ten článek… Ale nikdo se k němu nevyjádří. Když jsem ale před časem publikovala ilustrační obrázek s partou ženských co měla normální tvary, to bylo najednou komentářů, že jsou tlusté. O kravinách se bavíme, důležitým věcem se raději vyhýbáme.

Ikona diskutujiciho armag 2015-12-07 03:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:Jenže mechanické znečíštění, popřípadě znečistění masa nějakými bakteriemi je něco jiného než červíci.

Ikona diskutujiciho Jana 2015-12-07 10:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To video je niekoľko rokov starý hoax 🙂 stačí pár minút googliť v angličtine.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-07 10:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:  Můj článek byl taky na hoaxech. A nikdo z toho webu se mi vůbec neozval. – Že někdo prohlásí že je něco hoax neznamená, že je to pravda. To je jak s wikipedií, taky mi tam založili stránky a napsali tam tak šílené nesmysly, že jsem se nestačila divit.

Ikona diskutujiciho Pavel 2015-12-07 19:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Se zájmem jsem si přečetl článek o vepřovém masu i komentáře k němu. Co zde zaznělo – bojím bojím,červy nechci,ale to bych potom musel zdechnout hlady. Ano je v to tak. Naše potrava je opravdu velmi zasažena chemií, ale pokud najdete v sobě odvahu nakupovat v obchodě s malou lupou v ruce a odhalovat jednotlivé chemické " dobroty" v potravinách (emulgátory) , pak po čase již lupu potřebovat nebudete a budete nakupovat jen ověřené a známe potraviny. Se zeleninou je to problém, ale nekoupím si mrkev z Belgie, hrušku z Chile, rajče ze Španělska. Vše dozrává pod UV lampou. Např. rajčata v zimně kupuji jen jako krájená v konzervě. Určitě je nedali do konzervy zelené a pak šup s ní pod UV lampu. A teď vepřové.

Ikona diskutujiciho Aneta 2015-12-07 22:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, až budeš mít někdy čas, chuť a žaludek, zkoukni prosím film Earthlings (Pozemšťané) – http://www.csfd.cz/film/118264-pozemstane/prehled/. Příp. by bylo skvělé, kdybys jej prostřednictvím svého webu poslala dál mezi lidi (podobně jako video v tomto článku apod.), protože tyto věci je potřeba šířit, hlavně mezi "masožravce" a jiné "uživatele" zvířat. Díky moc a hezký den.

Ikona diskutujiciho Soirse 2015-12-07 23:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S podobnymi cervikmi som sa nedavno stretla. Myslela som ze ide o "košťáky" (múčne červy), ale ked som narazila na toto video..

Ikona diskutujiciho Piranka 2015-12-08 00:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jasně…kdo by jedl vepřove

Ikona diskutujiciho River 2015-12-08 12:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naši chovali prase, ovšem chovali v pravém slova smyslu.  Dostávalo mlíko od kozy, my jako děti jsme ho odmítali. Tím pádem prasítko bylo jak stodola a když šla mamka čistit chlívek, pouštěla ho ven, pelášilo na dvorek a tam si šťastně rejpalo v hlíně. Chlívek mělo vybílený, dostatečně velký, čistou slámu, za sousedku přes zídku tu kozu a ještě husu na hnízdě. Perfektní žrádlo, krouhané kopřivy, řepu, brambory z pařáku, šrot a tři litry mlíka denně. Pak ho mamka a tomu věřte, vydrhla rýžákem a mýdlovou vodou a šlo se rochnit do té slámy. Zabijačka probíhala tak, že prase jak bylo zvyklé chodit ven, tak šlo, strejda mu nasadil na nohu smyčku, podtrhl nohu a řezník ho střelil do hlavy. Během 5 vteřin bylo po všem, pevně doufám, že si to ani nestačil uvědomit. Touto cestou se všem pašíkům, které jsem musela ve své nevědomosti sníst dodatečně omlouvám a děkuju jim za jejich oběť. Já trávila zabijačky v kuchyni, nedokázala jsem se dívat. Před cca 7 lety mi řekla dcera, že prasátka jíst nebude, viděla o nich nějaký dokument, jak jsou chytrá, tak jsme přestali. Jsme velmi rády, protože viďa toto, to už prostě nejde!!!

Ikona diskutujiciho Viga 2015-12-08 21:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článok čítať nemusím, keďže mäso nejem. Od nového roku prechádzam na vegánsku stravu, ku ktorej inklinujem už niekoľko týždňov. Zvieratá tu jednoducho nie sú na to, aby ich ľudia egoisticky vraždili len preto, že im chutí ich mäso. Majú právo na život. Keď chcú ľudia žrať mäso, nech sa pojedajú navzájom. To je môj návrh. Prečo by mal trpieť úplne iný živočíšny druh pre chúťky človeka? Pre mňa nepochopiteľné! Odsudzujem to na plnej čiare.

Ikona diskutujiciho rk 2015-12-13 11:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem vegetarián. Ano, toto je jeden z dalších aspektů proč nejíst maso. Ale uvědomme si, že tady na Zemi v této realitě žijeme vždy na úkor druhých. Vždyť jinak bysme museli být všichni brethariáni, zásadně se pohybovat levitací a ještě k tomu zcela ovládat své myšlenky. Z toho vyplývá, že ve fyzické rovině se s tímto počítá, protože to ani jinak nejde. Ale v žádném případě to nemůžeme brát jako nějakou omluvu – to by bylo naprosto zcestné. A neomlouvá nás ani nevědomost či zaslepenost. Díky tomu, že si toto uvědomujeme a jsme vědomá bytost máme jistou zodpovědnost vůči všemu živému.  Není to samozřejmé – že mám svoje prasátko nebo svoji zahrádku tak co je po tom komu. Můžu si tedy nakládat s nimi dle libosti. To je iluze. Uvědomuji si, že momentálně abych se najedl musela zemřít třeba jediná rostlina. Ale kolik rostlinné stravy spotřebuje zvíře např. kráva nebo prase? Nesrovnatelně mnohem více než člověk. Častý a dlužno dodat hloupý argument pro vegetariánům, veganům ad., že i rosliny trpí a umírají, když zrovna maso ze zvířete které oni snědly sežralo těch roslin řádově podstatně více a to jen za zlomek života při porovnání s člověkem. Moje důvody pro vegetariánství jsou nejen etické, ale i ekologické, ekonomické, náboženské nebo zdravotní. Je to obsáhlejší téma na jeden článek nebo malou diskuzi k němu.

Ikona diskutujiciho FahoirNubiet 2017-04-03 18:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Strašně mě fascinuje, jak tu každý druhý říká, že by zdechnul hlady, já maso nejím a žiju, lidi není jenom maso k jídlu proboha !!!!!!! S*rete mě….

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek