Podle čeho poznáme, že máme nedostatek železa / Doporučuji

7.4.2018 v Zdravověda 9

Tělo ke správnému fungování potřebuje mnoho minerálních látek a prvků. Některé si tvoří samo, řadu dalších mu musíme dodávat formou doplňků stravy nebo vhodnými potravinami. Potřebné v těle je i železo, kterého ale ne všichni mají tolik, kolik potřebují. Jeho nedostatek může končit vážnými zdravotními komplikacemi.

Jak vyplynulo z různých zjištění, nedostatek železa například v Americe patří mezi nejvážnější nutriční deficit, který ve valné většině postihuje ženy. Železo je v největší míře obsaženo v hemoglobinu, proteinu, který pomáhá při transportu kyslíku po těle.

Jeho nedostatek nemusí jedinec poznat hned, dlouhodobý deficit může ale postupně vést až k anémii (chudokrevnosti). Důsledkem toho pak dochází k nedostatečnému okysličování tkání a druhotným zdravotním obtížím.

Podle čeho lze poznat, že nám železo opravdu schází? Server Health přinesl přehled několika zásadních ukazatelů, které nám mohou s odhalením tohoto zdravotního problému pomoci.


Nedostatek železa → Méně červených krvinek → Zhoršený přenos kyslíku → Méně energie → Slabost → Chronické opakované infekce → Neschopnost se vyléčit

Celkové vyčerpání

Nejčastější projev nedostatku železa bývá s touto diagnózou paradoxně nejobtížněji spojován. Celková únava totiž může být u žen způsobována z mnoha důvodů, o to více v období prvních let rodičovství nebo při kariérních postupech. Únava se tak pro mnohé z nich stává doslova „nedílnou“ součástí života. A nedostatek železa padne na mysl jen málokteré.

„Ženy jsou tak nějak zvyklé nebo dokonce nastavené prát se s neustálou únavou, ať už kvůli dětem, nebo práci,“ dodává Nancy Berlinerová, zástupkyně šéfredaktora časopisu Blood, který je hlavním tištěným periodikem Americké hematologické společnosti.

Pokud se únava dostane nad „obvyklou“ mez a dostaví se nadměrné vyčerpání, podrážděnost či problémy se zaostřováním, může jít o typické projevy spojené s nedostatkem železa.

Bolestivá a silná menstruace

Dalším významným zdravotním problémem spojeným s nedostatkem železa je u žen i velmi silná menstruace. „Při nedostatku železa dochází k velmi silnému krvácení, a takovou ztrátu krve tělo málokdy zcela obnoví. Za měsíc dojde ke stejnému úbytku znovu, což může být nebezpečné,“ vysvětlila gynekoložka Jacques Moritzová z gynekologického oddělení v Mount Sinai St. Luke’s Roosevelt v New Yorku.

Dle laické rady – pokud je krvácení silné natolik, že je třeba měnit tampón (případně vložku) každé dvě hodiny, je vhodné informovat gynekologa.

Bledá pokožka

Spojitost mezi pobledlou pokožkou a nějakou nemocí není náhodná. Hemoglobin v těle totiž dodává krvi jasnější červenou barvu, díky čemuž je i pokožka více růžová. Se sníženou hladinou železa pak pokožka automaticky bledne.

Nepřirozeně bledou pokožku prý není tak těžké odhalit. Pominete-li celkový vzhled vnější kůže, lze to poznat i podle jiných míst. Pokud je vnitřní strana vašich rtů, dásní nebo spodního víčka výrazně bledší, než je obvyklé, může to být vinou právě nedostatku železa.

Bledé spodní vnitřní víčko je znak nedostatku železa, či anémie

Bledá kůže jako znak anémie

Bledé dásně jako příznak anémie

Problémy s dýcháním

Nedostatek železa se může projevit i prostřednictvím dýchacích potíží. V okamžiku, kdy se i při obyčejných úkonech, které jste dříve zvládali bez problému, nadměrně zadýcháváte a máte pocit, že se nemůžete dostatečně nadechnout, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře a nechat si otestovat hladinu železa v krvi.

Bušení srdce

Podobné je to i se srdečními projevy. U nadměrně namáhaného srdce může v důsledku nedostatku železa dojít k nepravidelnému srdečnímu tepu, srdečním šelestům, v horším případě i k jeho selhání. Pokud má tedy člověk srdeční problémy, o kterých ví, je vhodné zároveň pečlivě sledovat i hladinu železa, aby nedocházelo k dalším problémům se srdcem.

Syndrom neklidných nohou

Jste neustále nervózní a poklepáváte si nohama? Až u 15 % lidí trpících syndromem neklidných nohou může být na vině nedostatek železa, uvádí organizace John Hopkins Medicine. Čím větší deficit železa, o to horší jsou prý i příznaky.

Bolesti hlavy

S nedostatkem železa nebude mít tělo dostatek kyslíku pro všechny části, a tak ho bude dodávat přednostně do těch důležitých, jako je mozek. A to i v případě, že to nebude zrovna potřeba. V důsledku toho může docházet k rozpínání tepen v mozku a následným bolestem hlavy.

Vypadávání vlasů

Nedostatek železa může stát i za nadměrným vypadáváním vlasů. „Tělo se při nedostatku železa přepne do jakéhosi přeživšího modu. Místo aby doplňováním kyslíku udržovalo vlasy neporušené a v kondici, omezí přísun do vlasových kanálků, čímž dojde k jejich vypadávání,“ vysvětluje Moritzová.

Železo v těhotenství

Vzhledem k tomu, že málokterá žena má v těle po delší dobu dostatečnou hodnotu železa, je zřejmé, že v období těhotenství, kdy je železo důležité i pro vývoj dítěte, dojde k jeho dalšímu snižování.

Pokud je žena těhotná s dvojčaty čí více dětmi, otěhotní znovu po krátké době, nebo trpí častým zvracením, je více než potřebné dodávat tělu železo i v jiné formě.

Z čeho železo tělu dodávat?

Podle odborníků navíc neexistuje jednotná dávka železa, kterou by měly ženy tělu dodat. V rozmezí 19-50 let jim stačí 18 mg denně, v období těhotenství by ale měla činit až 27 mg. V období kojení by naopak měl být přísun železa jen 9 mg denně.

Ženy po padesátce, které už nemenstruují, mohou snížit příjem na 8 mg za den. Toho prý není těžké dosáhnout – postačí k tomu porce čočky, špenátu, konzumace hovězího či kuřecího masa, ořechů nebo cizrny. To vše dodá alespoň nějakou část potřebného denního množství.

U železa ale rozhodně neplatí přirovnání „Čím více, tím lépe“. Při přehlcení organismu totiž může dojít k poškození vnitřních orgánů, existuje zvýšené riziko vzniku cukrovky, infarktu nebo některých druhů rakoviny, a to především u starších lidí, jak uvedla nutriční specialistka Rania Bataynehová.

Veganské zdroje železa obrazem

Závěr:

Zde najdete související článek, který vysvětluje, jak a kdy správně doplňovat železo: http://jaroslavorlik.cz/jak-spravne-doplnovat-zelezo/

Zajímavý preparát pro inspiraci je Koloidní železo s vitamínem C. Vybrala jsem si ho proto, že v tabletkách se údajně mnohem méně vstřebává. Zajímavé je, že byl cítit efekt dvě hodiny po užití první dávky, ale nedá se pít na lačno (obrátí se žaludek) a 5ml se musí opravdu zředit do 2dcl, jinak málo ředěné chutná, jako byste pili krev. Jinak ho ale za sebe mohu doporučit.

Další příznaky nedostatku železa či anémie jsou: nespavost, nízký krevní tlak, bolesti na hrudi, angíny, přecitlivělost na chlad, křehké nehty, pica – to je nutkavá chuť na věci, které nejsou určeny k jídlu, jako je pojídání špíny, hlíny, křídy, ledu, omítky atd., problémy polknout, bolest a zánět jazyka, zvětšení ledvin, bolesti svalů, změna barvy stolice, žloutnutí kůže, snížená funkce štítné žlázy.

Pokud jste se v článku poznali, určitě své symptomy nepřehlížejte.

© Alue K. Loskotová, www.Aluska.org

Líbí se vám tento článek? Napište mi svůj názor do diskuze a nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli. Děkuji!

Komentáře

Ikona diskutujiciho Renata 2018-04-07 11:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vdaka za zaujimavy clanok, trpim anemiou od mlada, mam nizky tlak a ta vycerpanost je sucast mojho zivota. skusim to koloidne zelezo, lebo mala som aj tabletky a sposobuju mi silne zapchy, takze som to vysadila.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-04-07 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Já už to železo beru pár týdnů a fakt můžu doporučit, podbarvila se mi spodní víčka, zčervenaly dlaně na rukách a lépe dýchám, opravdu. A to jedno balení vydrží hodně dlouho protože je to koncentrát co se dost ředí. Koupila jsem ho tady: https://www.lekarna.cz/koloidni-zelezo-vitamin-c-300ml/

Ikona diskutujiciho Dara 2018-04-07 17:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady jsem ho našla ještě levnější 🙂 https://www.benu.cz/koloidni-zelezo-vitamin-c-300ml. Děkuji za tip 🙂

Ikona diskutujiciho AHoJ Aluška 2018-04-07 19:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Železom a kyslíkom sa živia tie svinské vlákna chemtrails. Zdá sa mi, že podobné príznaky ako píšeš má dnes veľmi veľa ľudí. O tých chemtrailových vláknach hovoria tu: Rozhovor o geoinžinýringu:

Ikona diskutujiciho kalia 2018-04-08 13:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý článek.

Ikona diskutujiciho armag 2018-04-08 19:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud si chceš vylepšit krevní obraz a navýšit počet červených krvinek, tak je potřeba ještě přidat kyselinu listovou, protože ta pomáhá při tvorbě nových buněk.

Ikona diskutujiciho Ane 2018-04-09 23:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já měla při anémii především  popraskane koutky a chuť na zmrzlé hranolky :-D

Ikona diskutujiciho hanka 2018-08-03 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemá někdo zkušenost, jak dlouho je třeba železo užívat když má člověk nedostatek? Je to vhodné dlouhodobě, třeba 4 měsíce-půl roku, nebo celoživotně s přestávkami? Já jsem na tom se železem blbě od puberty, mám dojem že bych potřebovala suplementovat stále.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-08-03 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  mno, tak asi dokud primární potíže nevymizí… a pak upravit stravu, aby k tomu znova nedošlo.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek