Pokud jste v chronickém stresu, nebo pociťujete úzkost, potřebujete hořčík

22.6.2021 v Výživa 7

Zdá se, že se úzkost a stres vyskytují v populaci stále více. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak stres zmírnit, aniž byste do svého těla nutně cpali léky na předpis. Tím neříkám, že léky na předpis nejsou užitečné, jsou však velmi drahé a často mají nežádoucí vedlejší účinky.Důležitost hořčíku
Hořčík (magnézium) je znám jako starý známý prostředek na uklidnění. Hraje důležitou roli v biochemických reakcích celého lidského těla, včetně těch, které se vztahují k úzkosti a stresu. Stravovací průzkumy opakovaně dokazují, že příjem hořčíku je běžně u lidí nižší, než je doporučené denní množství.

Od konce 2. světové války v populaci znepokojivě stouply hlášení o potížích s úzkostí. Toto koresponduje s nízkou spotřebou hořčíku. Možná si myslíte, že je to náhoda, ale vědci objevili zřejmou spojitost. Je dokonce možné vyvolat projevy úzkosti u laboratorních zvířat, když jim odepřete hořčík.

Nedostatek hořčíku
V roce 1968 vědci Wacker a Parisi uvedli, že nedostatek hořčíku může způsobovat depresi, poruchy chování, bolesti hlavy, svalové křeče, záchvaty, ataxii, psychózu a podrážděnost. Zjistili také, že doplněním hořčíku se tyto všechny problémy dají zvrátit.

Hořčík a GABA
GABA (kyselina gama-aminomáselná) je hlavní uklidňující neurotransmiter mozku. Když nemáte dostatek hořčíku, klesnou hladiny vaší GABA, což způsobí, že váš mozek zůstává v poloze ‚zapnuto‘. To může způsobit, že se neustále kvůli něčemu trápíte a nejste schopni se uvolnit, přičemž zvyšujete svou úroveň stresu.

Hořčíkové doplňky
Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s obsahem hořčíku může pomáhat zmírňovat některé příznaky spojené s úzkostí a stresem a může účinně snižovat míru příznaků souvisejících s úzkostí. Hořčík můžete užívat dokonce povrchově jak rychle účinkující aplikaci, která obchází trávicí systém.

Potraviny bohaté na hořčík
Pokud užívání doplňků není nic pro vás, proč nezkusit zvýšit množství, které přijímáte, ve své stravě? Obecně dodávají hořčík jídla obsahující potravinovou vlákninu, ale do některých jídel, jako jsou určité snídaňové cereálie, se hořčík a další živiny speciálně přidávají.
Jelikož mnozí lidé mají hořčíku nedostatek, nezaškodí připomenout si některé potraviny bohaté na hořčík.

1. Ořechy a semena
Některé ořechy, jako jsou mandle, kešu a arašídy, vám mohou poskytnout až 20% doporučeného denního příjmu hořčíku jen ve 28 gramech ořechů, které jsou navíc plné pro srdce příznivých zdravých mastných kyselin a velmi sytým občerstvením.
28 gramů dýňových semínek dodá úžasných 37% doporučeného denního příjmu hořčíku.

2. Zelenina
Špenát je v podstatě superpotravina ohledně téměř každé živiny, kterou obsahuje, a není to jinak ani s hořčíkem. Jen půl šálku vám zajistí impozantních 20% vašeho doporučeného denního příjmu, a tak jde o velmi jednoduchý způsob, jak do své stravy dostat více hořčíku.

3. Ovoce
Jeden středně velký banán obsahuje až 8% vaší denní doporučené dávky hořčíku.

4. Maso a ryby
Ne všechny ryby obsahují hořčík, ale 60 gramů halibuta, nebo lososa, obsahuje až 7% vašeho doporučeného denního příjmu. Kuřecí prsa a mletá libová hovězina, obsahují 6%, resp. 5% na 60 gramů.

Vysoké množství hořčíku obsahuje i rýže a jiné obiloviny. Naneštěstí však některé druhy zpracovaných potravin, jako je čištění obilovin způsoby, které odstraňují na živiny bohaté klíčky a otruby, obsah hořčíku silně snižují. Vždy byste se měli snažit vybírat si méně zpracovanou verzi. Například, půl sklenice vařené bílé rýže obsahuje 3% vaší doporučené denní dávky hořčíku, zatímco hnědá verze obsahuje téměř čtyřnásobek tohoto množství, což dává při stejném objemu 11%.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Zina 2021-06-22 10:55:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alu slyšela jsem,že propolisové tablety škodí hlavně lidem jako Ty.

Ikona diskutujiciho Jaroslava 2021-06-22 14:44:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jj, na to jsem přišla dávno. Ráno jsem se probudila, protáhla se a hle, křeč v lýtku! Když mne jednou chytly v obou najednou, tak lepší budíček neznám. Lékař mi ho pak předepsal na kosti celkově a je pokoj. Jinak nejlepší je ten starý klasický, stejně si to hradíte celé, moderní preparáty ho obsahují minimum. A že jsem nervoznější, podrážděnější, přičítám i věku a době, ve které se cítí na 100% málokdo. A vůbec nejlepší je hořčík v potravě, jako vše. Ve fastfúdech ho moc nehledejte 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-22 15:15:44
Ikona diskutujiciho
sipka

zkus někdy brát modin advance.. je tam třezalka, béčko, tryptofan, uklidňuje to a je to naprosto přírodní, volně prodejné na netu… akorát při užívání třezalky nemáš moc chodit na sluníčko, způsobuje fotosenzitivitu

Ikona diskutujiciho tauri 2021-06-22 18:00:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem objednal teďka taky zrovna hořčík, problém prý je, že tělo, pokud ho má nedostatek, což má většina lidí, tak najednou větší příjem hořčíku tělo nedokáže zpracovat..
Proto se musí postupně zvětšovat dávky, jelikož je uzavřené vůči hořčíku..

Tady ho má pán třeba v alkoholu, kde vydrží dlouho a tělo si na něho snáze navykne
http://hrdlickovamedicina.cz/produkt/hrdlickova-specialita-magnesium/
Tady už jako koloidní minerál vyrobený čerstvý, třeba v den odeslání.
http://hrdlickovamedicina.cz/produkt/koloidni-horcik/
Pokud ještě někdo bylinky, tak prý pomáhají od firmy Energy.
Fungují i na močové cesty a gynekologické problémy, nebo na stress apod.
Samozřejmě, že je více druhů výrobku na danné problémy.
https://eshop.alfafit.cz/energy-vironal-30-ml-kapky/
Je třeba ale tuto firmu prohledat na netu, protože na jedné stránce mají třeba za 394 a někde za 512kč..

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-25 13:54:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teď mám oblíbené doplňky hořčíku tyto (třeba někomu pomůže s výběrem):

nejlépe na mě působí tento produkt (43% DDD hořčíku v jedné kapsli a může se brát max dvě tablety denně; já beru jen 1 tabletu denně):
https://cz.pipingrock.com/magnesium/magnesium-taurate-1000-mcg-per-serving-120-coated-caplets-750
doplňuje do těla totiž zároveň také taurin: https://gymbeam.cz/blog/vyjimecne-ucinky-taurinu-pro-sportovce-o-kterych-jste-urcite-nevedeli/

k tomu užívám ještě
https://www.mirapashop.cz/remag-magnesium-miracle-pikoionticky-tekuty-horcik-dr-dean-480ml/
což je taky výborný produkt, ale ten hořčík mi připadá dost silný (může brát max množství, které odpovídá cca 40-60% denní dávky hořčíku a i když si ho vezmu málo, tak mi to připadá docela silné)

no a když si zadáte do vyhledávače „hořčík chelát“, tak vyběhnou produkty s „bisglicinát hořečnatý“, které mají dobré vstřebávání do těla: dřív jsem užívala Dr. Best, který má v jedné tabletě 50% DDD hořčíku a tablet můžete užívat takové množství, dokud nedostanete průjem https://biohackplanet.cz/140-doctors-best-magnesium-high-absorption-240.html
Tento hořčík mi však jeden čas přestal jakoby chutnat a cítila jsem se po něm zle, až jsem po pár měsících zjistila, že v té době, kdy to začalo, zrovna dle obalu prošel. Tím se mi zhnusil, a proto místo něj užívám jiné produkty. Ze začátku (než prošel), byl ale celkem dobrý.

Ikona diskutujiciho tauri 2021-06-25 14:24:11
Ikona diskutujiciho
sipka

kiana
Jenže tam jde taky o stravitelnost hořčíku..U koloidního hořčíku je dle odkazu, který jsem uvedl 95-99%..
Tablety ho budou mit rozhodně daleko menší…Proto je lepší pít čerstvé, koloidní kovy, které jsou udělané třeba den před odesláním..A jejich trvanlivost jsou pouze 3 měsíce, pak ztrácí účinek a náboj, který mají mít..
Taky se nedoporučuje přechovávat je v dosahu wifi a jiných elmg. zařízení..
Takže je fajn, kolik se uvádí v talbetce DDD, ale hlavně jde o tu stravitelnost tělem.

Ikona diskutujiciho kiana 2021-06-25 22:09:45
Ikona diskutujiciho
sipka

No právěže ty procenta DDD, které jsem psala, už jsou vypočítané hodnoty kolik hořčíku u daného produktu tělo reálně vstřebá. U toho pikotického hořčíku, který mi připadá silný, je jedna lžička myslím 20% DDD a mají se užívat 2 až max 3 denně (já neužívala nikdy víc jak 2). Musí se to vždy rozpustit ve vodě nebo čaji, džusu apod. No a když si dám jen 1 lžičku, tak mi to připadá hodně silný – a asi to bude tim, že se ten hořčík vstřebá rychle a všechen najednou (vstřebává se prý totiž ještě před tím, než se dostane do střeva, jestli si to dobře pamatuju ty jejich propagační letáky). Zatímco ten hořčík, který jde přes střeva, se asi vstřebává víc postupně a delší dobu (oprava: chtěla jsem napsat v příspěvku výše zadat do vyhledávače „liposomální hořčík“ a vyběhne ten „bisglicinát hořečnatý“).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek