Potraviny, které zpomalují stárnutí

18.8.2022 v Výživa 9

Zdravé stravování je moc důležité. Potraviny, které konzumujete, mají velký vliv na vaši mysl a tělo. Potraviny bohaté na antioxidanty, plné vitamínů, vás ochrání před infekcemi a oxidačním stresem. Dnes si představíme potraviny, které vám pomohou stárnout pomaleji. Umožní vám zůstat vitální a čilí mnohem déle, než průměrná moderní strava. Čím častěji je budete jíst, tím lépe pro vás.Citrusové plody
Citrusové plody obsahují velké množství vitaminu C. Pomáhají v boji proti infekcím, působí proti zánětům a obsahují flavonoidy působící proti stárnutí a také karotenoidy. Mohou dokonce pomoci předcházet takovým věcem, jako je úpadek kognitivních funkcí, který obvykle přichází se stárnutím.
Dávejte si ale pozor, abyste nekupovali chemicky stříkané citrusy, které byly utrženy nedozrálé a pak dozrávaly v kontejnerech, takové vašemu zdraví neprospějí.

Ořechy
Ořechy jsou bohaté na nenasycené tuky. Jsou plné antioxidantů, je to superpotravina. Konzumace ořechů a semínek prodlužuje telomery a výrazně potlačí známky stárnutí.

Olivový olej
Olivový olej je plný mononenasycených tuků, které snižují riziko srdečních onemocnění a také zabraňují nemocem souvisejícím s pokročilým věkem. Na toto téma bylo provedeno mnoho studií, které zjistily, že olivový olej ve stravě hraje velkou roli.

Mrkev
Mrkev vám pomůže udržet si mladší vzhled. Dodává velkou porci beta-karotenu a antioxidantů. Ty vás chrání před volnými radikály a díky tomu zabrání předčasnému stárnutí.

Fazole a čočka
Jsou plné vlákniny a bílkovin. Bílkoviny budují a obnovují svaly, silné svaly pak lépe spalují tuky a zároveň vám dodají potřebnou energii. Fazole tohle všechno umí, aniž by v těle podporovaly záněty zvyšováním kyselosti. To také pomáhá zpomalit proces stárnutí.

Jogurt
Jogurt je velice výživný. Obsahuje hodně vápníku, který je důležitý pro zdraví kostí a zubů. Vitamíny řady B, zejména B12 a B2, které chrání tělo před kardiovaskulárními chorobami. Jogurt působí blahodárně na střevní mikroflóru člověka a je spolu s acidofilním mlékem nejvýznamnější probiotickou potravinou.

Borůvky
Pokud jde o ochranu těla před oxidačním stresem, je to jedna z nejlepších věcí, které můžete přidat do svého jídelníčku. Borůvky, ale i jiné bobule a červené plody, jako jsou jahody a třešně, jsou všechny bohaté na antioxidanty, a proto je jejich konzumace v hojném množství velice vhodná.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho vap 2022-08-19 12:30:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V době dálkového energetického vysávání či působení mi zdravé potraviny nedají žádnou energii, zdravé věci mi vyhovují jenom v momentech, když zrovna nikdo nevysává.Nezdravé potraviny dodají energie o trochu více, ale stav není ideální ani po nich.
Vysávání energie rozhodí naprosto trávení a metabolismus, takže jakákoliv strava je pro mě těžká i ta zdravá.Nestrávim ani panenské oleje.Takhle dopadne člověk, který se nevyžádaně stává obětí energetických manipulací na dálku.
A že mi, v době nevědomosti bylo neustále divné, proč jedna potravina mi v úterý sedne a ve středu ne.No jistě, právě proto.A dokonce v době vysávání energie cítím někdy tlak na obličeji a zestárnu po dobu působení.A dokonce jsem četl, že lidi co jsou pod vlivem kleteb do čehož se dá zařadit i ta energetická manipulace, tak jim nepomůže ani hladovka.Člověk se mylně domnívá, že za jeho špatné stavy mohou toxiny v těle, ale ve skutečnosti za to mohou o destruktivní vnější energie-pozor na to, nedá se to jentak vyspekulovat.Myslim si, že hladovka může být pro energeticky vysávané lidi navíc hodně nebezpečná.
Skutečně není normální, že třeba u sebe doma cítím silnou únavu a pak jak mávnutim proutku to přejde.Tohle nemohou dělat toxiny, to někdo někde cvaká s tlačítkama.

Ikona diskutujiciho Masunta nejosvícenější 2022-08-20 16:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S mnohým v článku se dá polemizovat nebo i nesouhlasit. Například u borůvek je nebezpečí, že jsou nakaženy nemocí přenášenou liškami. Flavoidy jsou v kdečem. Olivový olej není až tak jedinečný; lze doporučit například slunečnicový, zvláště když je levnější. Rostlinné oleje způsobují v cévách drobné trhlinky a do těch se ukládá cholesterol z nasycených tuků. Roslinné oleje začala propagovat, od jisté doby, potravinová loby. Citrusové plody, hlavně gerapefruity – nekonzumovat. Kromě citrónů – citróny organismus neokyselují. Jejich vitamin C, sám o sobě diskutovatelný, je obsažen například v listové zelenině, v křížokvětých. Zeleninu výživáři doporučují spíše. Také kvůli kyselině listové. Kde je česnek ? Kde je zelený čaj a černá káva ? Kde jsou ryby ? U fazolí je dobré alespoň připsat, že zdravější jsou ty světlé, než ty fialové.

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-08-20 17:32:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Masunta nejosvícenější: proč nejíst grapefruity? Ty jsou doporučovány třeba na pročištění a očistu střev a střevních klků.

Co se týče ovoce a zeleiny, je doporučováno následující: napočit na nějakou dobu do jablečného octu nebo do octové vody, aby došlo k odstranění postřiků, a jiných sajrajtů, které by tam mohly být.

Dřív se smažilo na másle, sádle a slunečnicovém oleji, který byl před rokem 1990 brán jako velmi kvalitní….

Ikona diskutujiciho astrei 2022-08-20 19:11:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč by se měl člověk proboha vyhýbat grapefruitům??

Ikona diskutujiciho Masunta nejosvícenější 2022-08-24 22:26:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ledvinové kameny se tvoří z rozpustných krystalických minerálů, které se usazují v ledvinách. Tyto krystaly se obvykle skládají z oxalátu vápenatého. Studie zkoumající muže ve věku 40 – 75 let zjistila, že 200 ml grapefruitového džusu denně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů o 37%. Grepy obsahují chemické látky, kterým se říká furanokumariny. Ty ovlivňují funkci enzymu, který je v lidském těle důležitý pro metabolismu mnoha léčiv. Odborníci z Lawsonova výzkumného ústavu zdraví (LHRI) tvrdí, že v roce 2008 registrovali 17 léků, které po požití grepu způsobovaly závažné vedlejší účinky. Letos to bylo už 43 medikamentů, uvádí experti v článku, který otiskl odborný časopis Canadian Medical Association Journal.
Jsou mezi nimi léky na krevní tlak, rakovinu, snížení hladiny cholesterolu nebo ty, které se berou na potlačení imunitního systému po transplantaci orgánů.
Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny. Tyto látky však tlumí enzym rozkládající lék. Z trávicího ústrojí se tak do těla dostane větší množství medikamentu, než tělo dokáže snést.
„Jedna tableta léku se sklenicí grepového džusu může mít podobné účinky jako vzít si pět nebo deset tablet léku se sklenicí vody.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/grapefruit-zabiji.A121128_170654_zdravi_jup
Jako každý citrus, grapefruit častěji než jiné ovoce způsobuje alergické reakce, proto by měl být zařazen do stravy postupně a neměl by být podáván dětem do 3 let. Státní ústav pro kontrolu léčiv například uvádí, že lék pro snížení vysokého krevního tlaku (felodipin) může při kombinaci s grepy vést k příliš velkému snížení tlaku krve. V případě cyklosporinu, což je lék k potlačení nežádoucí imunitní reakce, se zvyšuje riziko toxického působení na organismus pacienta. U již zmíněného simvastatinu, který snižuje hladinu cholesterolu, může kombinace s grepem vyvolat svalovou slabost nebo dokonce akutní rozpad kosterního svalstva.
Máčení ovoce ve vodě s octem je bohulibé, ale nedostačující! Jablka, která jsou stříkána 20krát – oloupat. Stejně tak hrušky. Rajčata cca 20 vteřin spařit a pak půjdou oloupat. To jsou základy. Kožnaté broskve loupejte.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-08-26 22:29:32
Ikona diskutujiciho
sipka

K těm grepům: jedná se o celkem známou věc, nicméně nastíněné interakce s léky se dají právěže povětšinou vyřešit relativně snadno snížením dávky léku. Ba dokonce se toho dá využít v případech, kdy potřebujeme, aby lék vydržel/účinkoval v těle déle. Jenomže by farmaceuti „méně vydělali“ a možná by se tím ušetřilo životní prostředí, takže se jde raději cestou „zakázat“ či alespoň nedoporučit a postrašit. Tyto interakce a podobné vykazuje hafo potravin které běžně jíme, jen to zatím nikdo pořádně nezkoumal. Je to obdobné tvrzení jako „nejezte vejce, je to jed, protože žloutek obsahuje cholesterol“. Já osobně nic loupat nebudu, protože právě šlupky ovoce ráda přežvykuji, hlavně jablečné. Činí mi to potěšení a já věřím, že když se stravuji v klidu a užívám si to, nacházím se v úplně jiné realitě než nějaký ten úzkostlivý vyděšenec, který všechno nimrá a preparuje a ke stravování se staví obecně už apriori s despektem a obavami. Na to jsem neskutečně citlivá, já bych dostala rakovinu z těch obav a stresu, ne ze znečištěné stravy. Jedovaté myšlenky.

Ikona diskutujiciho Masunta nejosvícenější 2022-08-26 12:33:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Napsal jsem, proč je nejíst – kontraindikace na množství léků (asi na 40) díky jedné složce, ale tento web je zřejmě až moc komerční a totalitní nedemokratický a nechce poškodit prodejce ovoce. Už sem nebudu psát.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-26 19:35:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím co máš za problém, ale až půjdeš, tak za sebou zhasni. 😀

Ikona diskutujiciho mike 2022-08-26 20:20:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Vsetko, co je zdrave je kontraindikacia na akykolvek ^lek^ z lek-arne, pretoze zdrave a skodlive nejde dokopy. A na tuto temu tu mame vysvelenie ako ^leky^ funguju, smiech.

https://www.youtube.com/watch?v=FICIEBUZs1I

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek