Povrchní čtení a závislost na životu online degradují naše mozky. Jak z toho ven?

10.10.2018 v Psychologie 25

Každý den si více a více lidí stěžuje na problémy související s narušenou mozkovou činností. Na stále větší nesoustředěnost,

na problémy se zapamatováním informací, na neschopnost číst delší texty, o knihách ani nemluvě.

 

Problém se rozhodně netýká jen starších lidí, ale i mladých a jedinců středního věku. Příčina je jasná. Bez ohledu na veškeré relevantní poučky a argumenty se nikdo nechce zříci svého stálého, celodenního „napojení na informace“. Jinými slovy, úpadek vašich mozkových funkcí nastal v ten památný okamžik, kdy jste se rozhodli být neustále „online“. A nezáleží na tom, zda vás k tomu donutilo zaměstnání, momentální nuda, nebo obava, abyste nebyli „out“.

 


 

Neschopni četby

Již v roce 2008 bylo známo, že průměrný uživatel internetu nepřečte více než 20% textu umístěného na stránce – a nejrůznějšími způsoby se vyhýbá čtení delších odstavců. Všimli jste si toho u sebe?

 

Potřebujete se naučit číst knihy. Skutečné papírové knihy. Ne hodiny surfovat po internetu a „skenovat“, ale číst knihy!

Navíc různé výzkumy ukázaly, že člověk stále připojený k síti text nečte, ale skenuje jako robot – vybírá odevšad nesouvislé střípky informací, skáče z jednoho místa na druhé a informaci hodnotí téměř výlučně z hlediska „je možné se o to s někým podělit?“ – ne s cílem probrat obsah, ale hlavně udělat dojem, vyvolat emoce v podobě reakcí, replik, emotikonů a zpráv.

Během výzkumu se ukázalo, že stránky na internetu se – jak již bylo řečeno – nečtou, ale letmo prohlížejí podle šablony, připomínající písmeno F. Uživatel si nejdříve přečte několik vět na začátku, pak přeskočí někam do poloviny a přečte si dalších pár vět, mnohdy ne do konce – a nakonec rychle přeskočí na závěr, aby se podíval „jak to dopadlo“.

 

Červená jsou oblasti, kde se pozornost čtenářů udržuje nejdéle.

Žlutá jsou oblasti letmého prohlížení.

Modré a šedé oblasti se nečtou vůbec.

 

Nejefektivnějším způsobem podání informace řadovému uživateli internetu je proto podání informace v podobě převrácené pyramidy (princip „čím níže, tím méně“) se zdůrazněním klíčových slov (aby příjemci informací chápali, co je důležité a co méně) a s omezením maximálně jedné myšlenky na odstavec. Jen tak je možné udržet pozornost na stránce déle. Pokud směrem dolů na stránce hustota informací vzrůstá, zdrží se zde jen zlomek uživatelů. (Věříme, že jste ještě s námi.)

Už i reklamy si otevřeně utahují z globální digitální demence

https://www.youtube.com/watch?v=ZbLAEdhaGrQ

 

Hloupnou všichni

Na problémy s vnímáním informací si stěžují lidé všech sociálních skupin – od vysoce kvalifikovaných univerzitních profesorů po opraváře praček. Stížnosti je možné často slyšet v akademickém prostředí, tedy tam, kde je nutné intenzívně se zabývat čtením dlouhých textů a každodenními diskusemi s lidmi (vyučovat, učit se, diskutovat, zkoušet…). Závěry jsou jednoznačné – i tak již nízká úroveň schopnosti přijímat informace dále a dále klesá.

Většina lidí má dnes už se čtením delších textů nepřekonatelné potíže. Dokonce blogové zápisky o pár odstavcích jsou vnímány jako obtížné k přečtení, nudné, a proto ani nezasluhující pozornost.

Kruh se uzavírá. Dlouze psát nemá význam, protože to téměř nikdo nebude číst. Nu, a zmenšení objemu předávaných myšlenek pak vede k další degradaci nejen čtenářstva, ale i autorů samotných. Ve výsledku vidíme to, co vidíme: masovou „debilizaci“ populace.

 

Čtení mnohým prostě „nejde“ především proto, že:

  • se jim nedaří přinutit se přestat „skenovat“ text a hledat v něm klíčová místa;
  • problémy způsobuje složitá větná skladba – vlastní většině klasických uměleckých děl nebo vědeckých prací; ta přitom zcela absentuje v online komunikaci.

Ve výsledku pak mnoho lidí potřebuje číst jednu delší větu několikrát. A to není vše. Kvůli stálé napojenosti na internet se prudce zhoršují také návyky lidí, jako například schopnost vracet se k již jednou vyhodnocené informaci, analyzovat přečtené, zapojovat obrazotvornost a podobně.

A ještě horší je fakt, že v 8 z 10 případů lidí chodí na internet pouze za pochybnou zábavou, případně odtud čerpají informace mající destruktivní mravní nebo kulturní hodnotu.

 

Závislostí k otupenosti

Většina lidí, zvláště mladých, je připoutána ke svým „hračkám“ natolik, že při nebezpečí odpojení od sítě nebo od svých „gadgetů“ – byť na jeden den – zažívají těžký psychický diskomfort až depresi hraničící s panikou; občas i reálné fyzické symptomy abstinenčních příznaků, podobných těm drogovým. Nevěříte? Zkuste vypnout své hračky a internet na pouhé dva nebo tři dny.

Existuje názor, že schopnost efektivně vnímat složité texty a číst náročnou literaturu se brzy stane elitární záležitostí, dostupné jen úzké vrstvě lidí. Myšlenka to není tak zcela nová – už Umberto Eco ve svém „Jménu růže“ navrhoval pouštět do knihoven jen ty, kteří jsou připraveni absorbovat komplexnější znalosti. A ti všichni ostatní budou schopni číst jen „výcucy“ pro internet.

Žádné tabletky, žádné doplňky stravy, žádné diety, žádné operace mozku nejsou schopny zastavit tuto mentální degradaci. Zastavit ji je možné jen jedinou cestou – zamezením zahlcování mozku neustálým informačním šumem, znějícím denodenně z internetu. Je to krok mimořádně obtížný a … některým již možná „ujel vlak“. Ale je to jediná cesta.

 

 

Co dělat pro zastavení degradace mozku

1. Hračky zajišťující vaše stálé připojení k informacím/internetu – smartphony, tablety atd., bez nichž si dnes neumíte představit den, vás dělají prakticky debilem s apatickým, pramálo přemýšlejícím mozkem, neschopným hlouběji promýšlet a analyzovat.

Kvůli těmto hračkám do vašeho mozku nepřetržitě proudí všemožný informační šum, který zahlcuje váš „palubní počítač“ natolik, že jste pak v zásadě schopni vykonávat jen primitivní, nepříliš oduševnělou činnost. Zato jste profík v dělání selfie (a dalších odpadních fotek) a stále někomu voláte nebo smskujete … nebo facebookujete.

 

Mobilní telefon je třeba využívat pouze v nutných případech. Například pokud jste se ocitli v cizím městě a minuli se s vaším kolegou. Nebo máte zpoždění cestou na schůzku – tehdy je skutečně nutností i slušností zavolat. Avšak po zbytek času musí být vaše hračky jen v pasivním režimu, pro případ příchozího volání – jako starý telefon stojící na nočním stolku.

 

2. Je třeba se připravit na to, že okolí vás nepochopí – známí vám řeknou, že jste zbláznili. Kašlete na podobné názory – je nutné pamatovat na to, že jste cílovým objektem informačního útoku a podle toho se chovat, tedy chránit se. Jak řekl prezident CBS News Richard Salant: „Naše práce není prodávat lidem to co chtějí, ale to co chceme my.“

 

3. Potřebujete se naučit číst knihy. Skutečné papírové knihy. Ne hodiny surfovat po internetu a „skenovat“, ale číst knihy! Bude to pro vás těžké, ale zkuste to. Není třeba se bičovat – první den přečtete půl stránky, druhý den celou stránku, třetí den stránku a půl a tak dále. Vezměte v úvahu, že organismus se bude všemožně bránit – bude se vám točit hlava, budete mít nutkání zabývat se čímkoliv jiným, neodolatelnou chuť „podívat se co je nového, co se děje…“. Mozek si vymyslí cokoliv, aby se nemusel soustavněji namáhat.

 

Pokud jste tento článek skutečně přečetli a ne jen přeskočili na konec, pak máte za sebou první krok k úspěchu. Gratulujeme.

A pokud chcete udělat i druhý krok, můžete začít knihami od Alue, které koupíte zde: https://www.alue.cz/?collection=knihy

 

zdroj: http://www.protiproud.cz/zdravi/2356-chytre-hracky-zabijaci-nasich-vrozenych-schopnosti-proc-mame-problemy-porozumet-textu-masova-degenerace-mozku-kruh-se-uzavira-bude-jeste-hure-cesta-k-zachrane-pred-debilizaci-existuje-zacneme-opet-cist.htm

Komentáře

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-10-10 07:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, clanek ma pravdu. Staci kdyz nekam napisu delsi odstavec textu a muzu si byt jisty v tom, ze ho vetsina lidi nedocte do konce. Vsimnul jsem si toho uz tak pred dvema lety.

Ikona diskutujiciho Tina 2018-10-10 08:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bohužel musím konstatovat, že je celý článek pravda. Mně osobně tedy nedělá problém číst knihy, za rok jich přečtu kolem 70 (pro někoho málo, pro někoho moc). Všechny tedy v papírové podobě, nesnáším čtečky a podobné blbovinky. Ale i sama na sobě pociťuji, že se věnuji zbytečnému brouzdání po síti ve chvílích, kdy bych mohla nebo i měla dělat něco jiného. Snažím se to omezit co to nejvíc, ale úplně lehce to nejde.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-10 08:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Tehle typ postižení se týká hlavně lidí, kterým je dneska 18 a méně. Z toho důvodu, že už vyrostli s ajprcem v kapse a jsou pořád online.

Ikona diskutujiciho Katie 2018-10-10 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravda, dcera byla chytrá a učení ji šlo lepe, než dostala mobil. Je ji tedy 15 a nevím, jak ji obratit opět k lepšímu. Moc ráda četla, teď ji zajímá jen mobil :-(

Ikona diskutujiciho Zbyněk 2018-10-10 09:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zazněla tu čtečka, jaký máte názor na ní? Já ji používám, vyhovuje mi, je praktická a co si budeme nalhávat papírové knihy nejsou uplně levná záležitost. Mám jí celou dobu v offline reřimu jen když potřebuju natahat nové knihy tak jí připojím na wifi. Jako pořád je to display který svítí do očí to ano ale neberu to jako uplné zlo, důležité je že člověk čte :-)

Ikona diskutujiciho Kuník 2018-10-10 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Té "F šablony" při čtení článků na netu jsem si u sebe všiml taky 🙂 nicméně, do značné míry to připisuji "umění" dnešních novinářů. Články jsou jako přes kopírák: první odstavec má navnadit, nejlépe nějakou zajímavou otázkou, v dalších několika odstavcích se opakuje prázdný text, aby v poslední větě bylo na otázku odpovězeno. Žel člověk se většinou dozví hroznou hloupost a až na závěr pochopí, že šlo prostě o to, kliknout na článek s shlédnout reklamu. V dnešním online světě najít server, který píše tak, aby mělo smysl číst články od začátku do konce je skoro nemožné. Nicméně čest vyjímkám, jako je tento server :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-10 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Možná kdyby ten mobil byl obyč tlačítkový a nebyl smárt s netem, tak by v tom nebyl problém.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-10 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  Díky 🙂

Ikona diskutujiciho Arleta 2018-10-10 10:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Kdepak, netýká. Já s mobilem v ruce nevyrůstala a moje máma taky ne, přesto nás tato digitální debilita dostihla velmi plíživě a rychle.

Ikona diskutujiciho Hana 2018-10-10 10:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nechápu ty dnešní vymoženosti, kdy si člověk zařídí nějaký tarif nebo co a může pak serfovat po netu na mobilu úplně kdekoliv..pro někoho to může být možná praktický, ale mě to přijde zbytečný.Rovněž nesnáším, když jedu s někým na výlet, třeba do hor na výšlap, a dotyčný zdržuje tím, že vytáhne mobil a začne tam něco štelovat nějakou aplikaci, která nám bude měřit čas, bude nás navigovat a ukazovat kde se přesně nacházíme, měřit kolik kroků jsme nachodili apod., přitom to vůbec není potřeba, trasy jsou přece označené a nejezdíme nikam do pusté divočiny kde se dá snadno ztratit..v tu chvíli už začnu být otrávená, protože chci být prostě v přírodě a užívat si tůru, okolní krásy a maximálně si nafotit hezký výhled z vrcholu hory..dnešní doba je fakt zvláštní

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-10 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  Nebo jdeš s někým na oběd, na kafe a hodinu ho přemlouváš, aby to už konečně vypnul a věnoval se ti. Když to po hodině vypne, tak kafe je vypitý, oběd snězenej a ty seš naštvaná, protože jsi hodinu čuměla do zdi.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-10 11:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: souhlasím – jsou to často opravdu jalové blbosti, předvídatelné. Dřív jsem si i stáhla E – knihu, ale zjistila jsem, že jak soustředěně čtu z monitoru, bolí mě velmi oči a pak se mi dělá špatně od žaludku a bolí mě hrozně hlava. Zlatá tištěná knížka! Ale opravdu teď mladé generace jsou asociálové, když by mi kluk přišel na rande a koukal zároveň do telefonu, tak ho kopnu do zadku. Nejen že to vymývá mozek, ale lidi se chovaj izolovaně, bezohledně, nemaj vůbec tak široký záběr pocitů..skutečně počínající bioroboti. Já jsem vyřešila net tím, že jsem ho odpojila, takže po nocích bych musela u někoho hostovat..takže na netu jsem jen v potřebných chvílích a v práci. Z mobilu mám internet taky cíleně odpojený a cítím se naprosto volná:-) Když vidím, co se vlastně na netu a především soc. sítích řeší, je mi z toho zle a nechápu, jak na takovém braku může někdo viset 24h. denně.

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-10-10 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeste k tem clankum – vsimnul jsem si, ze obcas nadpis clanku s obsahem nijak nesouvisi, je to jenom vabnicka na kliknuti. To je proste hnus.

Ikona diskutujiciho Renata 2018-10-10 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

neznasam , ked si len raz za cas idem s kamosmi sadnut /sme styridsiatnici/ a rozpravame sa o niecom, zrazu niekto  vytiahne mobil a ukazuje ohladom toho fotky a dalsie a dalsie…ja nepotrebujem obrazkovu dokumentaciu, staci, ked si o tom povieme a pozerame do oci.. pre toto som znenavidela mobily natolko, ze doteraz mam tlacitkovy bez internetu. Teraz som ale musela menit moj 14 rocny za novy tlacitkovy model, menili mi aj 3G kartu za 4G. vy kto sa tomu rozumiete, maju tie 4G karty nejake silnejsie anteny , vyzaruje to nieco viac ako 3G sim karty?

Ikona diskutujiciho Katie 2018-10-10 17:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: To bych ji ráda vyměnila, ale to mi neprojde, to už vim.Vypla jsem i wi-fi, to nevěděla a šla spát O_O

Ikona diskutujiciho Sebastian 2018-10-10 21:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale ako fakt mi niekto vysvetlite, co ti ludia v tych telefonoch vidia?

Ikona diskutujiciho Melisa 2018-10-10 21:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mimo dane tema, ale objevila jsem, ze bezi tato kampan, ktera by mohla nekomu pomoci. Nenechte si ublizovat

Ikona diskutujiciho kalia 2018-10-10 23:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já čtu většinu článků od začátku až do konce. Když ale narazím na článek na téma, které mě moc nezajímá a nebo na "okecávací" článek (vysvětluje tzv. úvod do tématu zdlouhavě i pro lidi, kteří o tom nic nevědí, ale já to zrovna znám), tak článek "skenuju" (mám to skenování ráda, šetří to práci i čas, protože se během rychlé doby dozvím vše podstatné a nemusím číst balast okolo). Nedělá mi problém přečíst knihu, i když je pravda, že dříve jsem četla knihy víc (dříve ale nebyl internet, na kterém se dá vše zjistit během chvíle). Nedávno vypadla elektřina (a internet) na půl dne a s překvapením jsem zjistila, že bez pc se žije líp, protože jsem se místo s počítačem propojila s okolním světem a to bylo lepší.

Ikona diskutujiciho Maja 2018-10-11 12:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím s článkem… Bohužel v dnešní době se snadno odpojit opravdu nedá.:-( Například chodit do školy bez smartphonu by byla strašná nevýhoda. Všechno řešíme na třídní skupině, kterou když člověk nemá, tak třeba ani nezjistí, že se změnila třída .. :-D Bylo by moc fajn, kdyby mi po maturitě stačil tlačítkový, ikdyž nevím nevím, vidím to černě.. :-x

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-11 13:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]:  3G a 4G je naladění na určitou síť, nebo frekvenci a mělo by to jít přepnout. Tady je o tom i dvojčlánek:

Ikona diskutujiciho hanka 2018-10-11 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: já to taky nesnáším, ukazování fotek z mobilu…mně nezajímají fotky, osobní vyprávění mi stačí a radši se dívám lidem při rozhovoru do očí než do mobilu. A to jsem mladší…mnoho lidí co jsou ve věku mých rodičů má chytrý telefon a jsou na soc. sítích a já mám obyčejný tlačítkový telefon a sítě nevedu. Nevím jestli je to o věku, spíš o mentálním nastavení. Když chce někdo zažívat pocit slávy že ho někdo čte a prohlíží si na síti jeho fotky tak má smártfoun a instagram…:D bez ohledu na věk. Mně to přijde trapné takhle spamovat.

Ikona diskutujiciho Honx 2018-10-11 18:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé čtení, ale v dnešní době to skoro jinak nejde. :-(

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-11 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]:  Když se chce, jde všechno. Když se nechce, nejde nic.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-12 01:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, co dodat. Já miluju knížky, miluju jak voní, listy mají vždy svou originální strukturu a navíc ten příběh můžu držet v ruce, PŘÍMO TEN PŘÍBĚH, a vzít si ho kamkoliv s sebou. Voní, vypadají krásně na fotkách, knihovny září krásnou, uklidňující energii a miluju knihkupectví(už jen kvůli té energii, byla bych tam schopná pracovat a úplně bych si vrněla), celkově mám ke knihám velmi dobrý vztah(i taky díky mamince)a nikdy bych to nevyměnila za nějako blbou čtečku, možná z nouze(nutnosti), třeba na cesty když si nemůžu vzít knihovnu s sebou ale jinak pro mě není čtení na nějaké elektronické mrše plnohodnotné, co se knížek týče. Ono já teda mám ke knížkám, psanému textu a tak vůbec trochu jiný vztah i proto, že píšu někde od doby co jsem se naučila psát jak poezii(jako malá nějaké smatlané básničky, samozřejmě) tak hlavně i příběhy, pamatuju si doby, kdy jsem to ještě psávala jako malá do sešitů a vytvářela si vlastní knížky :D

Ikona diskutujiciho Zouy 2018-10-19 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: Nejde vše, jen když se chce. Toto tvrzení je nepravdivé.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek