Pozor na Energy drinky, ve vyšších dávkách mohou být zdraví nebezpečné

27.9.2014 v Prevence 12

V americké Alamedě právě začal soudní proces, v němž matka žaluje výrobce energy drinku ze smrti své dcery, 19leté Alex, na srdeční zástavu.

Pochybnosti, debaty a žaloby tyto nápoje provázejí od jejich samotného vzniku. S jejich účinky byla dokonce spojována smrt herce Heathe Ledgera (Temný rytíř) v lednu 2008. Jsou energy drinky neškodnou dávkou energie, nebo nebezpečným rizikem?

Co je lepší: Káva nebo energy drink?

Jedna plechovka, která vám dodá křídla, určitě nikomu neuškodí. Jsou však obvykle dost drahé a studie amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv prokázala, že stejnou službu vám udělají dva hrnky staré dobré kávy. Spousta mladých lidí však na nich má doslova závislost – popíjejí je po celé dny. A kde je závislost, tam může nastat i předávkování.

Národní svaz středních škol v USA proto vydal tato doporučení:

  • nepijte víc než jeden
  • pijte zároveň vodu nebo jiné nekofeinové nápoje
  • nepijte je na žízeň
  • nepijte je po náročném fyzickém výkonu, který dehydroval váš organismus

Pokusy v Kardiovaskularním výzkumném centru v australském Adelaide prokázaly, po požití takového nápoje se u konzumentů zvýšila srážlivost krve tak, jakoby byli nemocní se srdcem a měli sklon k vytváření sraženin.


Kombinace s alkoholem škodí dvakrát

Nebezpečné tyto nápoje mohou být především v kombinaci s alkoholem. Rizikem je větší fyzická námaha, jako třeba protančený večer či noc, hlavně pro lidi, kteří málo jedí a zapomínají také doplňovat tekutiny. K varovným projevům patří zvýšený krevní tlak, zrychlený tep, nervozita, nespavost, bolení hlavy a bušení srdce.

Studie také prokázaly, že negativní vliv na srdce není jediným výsledkem míchání těchto drinků s alkoholem. Plechovky plné energie také významně zvyšují riziko vzniku závislosti na alkoholu. Vede k tomu několik spouštěcích mechanismů. Jedním z nich je tzv. „střízlivá“ opilost, při níž kofein maskuje příznaky vlivu alkoholu, ale riziko poškození organizmu nesnižuje.

Kofein maskuje opilost

Po konzumaci této směsi se jedinci cítí méně opilí. To vede k zvýšenému příjmu alkoholu a následně k rizikovému chování. Kofein nesnižuje nebo neruší škodlivé účinky alkoholu, jen snižuje obvyklé příznaky opilosti.

Paradoxně lepší volbou jsou ty nápoje, které obsahují cukr, i když hrozí obezitou nebo rozvojem cukrovky. Cukr (a také tuk, ale o ten teď nejde), je totiž pro náš organismus jediným způsobem, jak získat energii. Pokud v nápoji díky umělým sladidlům není, pak si tuto energii tělo bere odjinud, což se může právě podepsat na srdci.

Energetické drinky bez energie?

Hlavním problémem drinků v barevných obalech proto také není kofein, ale obsah taurinu. Taurin je základním stavebním kamenem mnoha druhů bílkovin. Je nezbytný při trávení tuků a vstřebávání vzniklých mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích. Napodobuje funkci inzulínu, pod jehož vlivem se do svalových buněk dostává energie a aminokyseliny. Stimuluje organismus psychicky i fyzicky, ačkoliv ve skutečnosti do něj žádnou energii nedodává. O jeho působení se zatím rozhodně neví všechno.

Jaké další látky v energy drincích ještě najdeme?

  • benzoan sodný – je známa souvislost se zvýšením produkce volných radikálů. Ty poškozují buňky a vedou ke zhoubnému bujení
  • fenylalanin – tato esenciální aminokyselina je zároveň neurotoxin, který rozrušuje neurony v mozku a způsobuje jejich zánik.
  • guarana – semena ze stejnojmenné rostliny, které obsahují 3-4x více kofeinu než kávová zrna
  • efedrin – lék, který zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak už při nízkých dávkách. Při vyšších dávkách způsobuje mrtvici, křeče i dokonce smrt

Zdroj článku: http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=783778

Zajímavá je i menší diskuze pod tímto článkem, kde se píše:

– Něco na tom pravdy je. Jsou to 4 roky co zemřel můj syn 26 let utopením. Naprosto zdravý chlapec,plavec, srdce jako zvon. S kamarády u vody popíjeli energy plus alkohol, skočil v parném létě do studené vody a už se nevynořil živý, srdeční zástava…. vše souviselo se vším…….

– U těch bez cukru zapomněli dodat aspartam a acessulfan K. To jsou ty nejlepší dobroty obsažené v těchto drincích. !

Více článků o umělých sladidlech najdete zde: Aluška.org – Rubrika: Zdraví – ,,Jed, chemie a přídatné látky v potravinách

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mára 2014-09-27 03:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se nastřeluji hlavně kofolou a nebo coca colou. Vím že Cola je taky svinstvo a dokonce teď ji začaly sladit glukozo fruktozovim sirupem ale nastesti jen nektere. Porad pouzivaji i cukr. A na jedne jsem dokonce videl ze je slazena medem, ale nemyslim ze to bude zrovna prirodni med.

Ikona diskutujiciho Maruška 2014-09-27 09:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O.o tak to sem nevěděla… já to naštěstí nepiju :))

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-09-27 13:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Energeťáky občas kupujem, nie tie malé plechovky ale rovno veľkú flašu (majú tu  lacné polské a tam toho je cez 3 litre), to potom pijem jak malinovku, behom dňa som bezproblému vypil liter energy drinku. Potom keď som toho mal dosť tak som  s energy drinkami dal nejaký čas pauzu, rozhodne by som to nepil každý deň. O tej nebezpečnej kombinácii energy drinku s alkoholom som nevedel tak díki za info dám na to pozor.

Ikona diskutujiciho Ameline 2014-09-27 13:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedělají mi dobře. Jsem odolný typ, nemám běžně problém ani s tlakem ani srdcem, mám kachní žaludek – ale cítím, jak mi nepříjemně silně bije srdce, když se hýbu je to skoro nesnesitelné, třesou se mi ruce, bolí mě břicho. Tohle se mi děje, i když se těžce předávkuju kafem (tak 5+ šálků), ale to běžně neprovozuju a povedlo se mi to jednou, když jsem testovala překapávač. Energiťáky jsou svinstvo, radši kvalitní kafe s čokoládou, když je třeba nějakej životabudič.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-09-27 16:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to mám jednoduché. Piju hlavně čaj, prokládám vodou, občas si doma udělám nějakou limošku alá ,,co je zrovna po ruce", nebo Mojito.

Ikona diskutujiciho Eamë 2014-09-27 17:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

něco málo jsem o nich věděla, ale dost informací mě překvapilo… mě energiťáky nějakým způsobem odpuzují, ani bych je neochutnala… alespoň už vím proč

Ikona diskutujiciho ginze 2014-09-27 21:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem dřív také pila energy drinky, hlavně v době, kdy to tu byla tak trochu novinka a nikdo nevěděl, jestli je to špatné. K té verzi s alkoholem jsem se nikdy neodvážila a radši jsem si od toho držela odstup, protože to opravdu zní nebezpečně. Ale co jsem viděla, tak dnes se už normálně v Americe prodávají tyto nápoje namíchané s vodkou, takže…

Ikona diskutujiciho Neriah 2014-09-28 11:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naštěstí tohle vůbec nepiju, měla jsem dvakrát v životě, ani jednou mi to energii nedodalo a ještě to chutná odporně. Fakt nechápu, jak někdo něco takového může pít každý den, znám lidi, co třeba při zkouškovém nepijí skoro nic jiného…

Ikona diskutujiciho aney 2014-09-28 13:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Energy drink si někdy dám s kámošema.Třeba dvakrát do měsíce nebo jednou prostě si dovolim ten luxus že jednou to moje tělo přežije.jsou v tom prostěrůzný hnusy ale zas takovej rozdíl od starý dobrý Coca coly to nebude :))

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-09-28 22:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Každý zdravě přemýšlející člověk ví, že lejt to do sebe nemá smysl. Ostatním je zbytečné to vysvětlovat ^^

Ikona diskutujiciho olay 2014-10-14 15:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co je moc, to je moc. Občas si takový drink dám, když se potřebuju "nakopnout" nebo na něj mám zkrátka chuť. Ale jsem taky toho názoru, že takový energy drink místo šťávy na snídani dělat dobrotu na mém zdraví nebude.

Ikona diskutujiciho fox 2014-10-14 16:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeden čas jsem si je kupovala a pila když jsem se pořádně nevyspala no skončilo to tak že jeden den jsem měla jen 2 redbully a zažila jsem (jak jsem se později dozvěděla) kofeinový šok od tý doby na energeťáky kašlu a jelikož káva mi nechutná tak si aspoň ráno dělám černý/zelený čaj 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek