Pozor: Slazené limonády mohou být za určitých podmínek toxické

10.5.2013 v Prevence 14

Milí čtenáři, následující krátká zpráva mi přišla přes e-mail, autora však nemám. Jde pravděpodobně o nějaký příspěvek do fóra.

Že není dobré nechávat slazené limonády na slunci a v teple dlouho, protože budou jedovaté, je celkem známá věc. Určitě jste o tom všichni už někdy někde četli, zdrojů je více. Zákonitě to platí o všem co obsahuje aspartam, ale ten je jedovatý vždy, bez ohledu na to, jestli se zahřeje. Když jsem psala článek o aspartamu ,,Aspartam podruhé, aneb tráví vás jako krysy!“, tuto problematiku jsem tam popsala.

(Když už jsem u tohoto článku, upravila jsem nedávno jeho kostrbatou formu a ubrala pár vykřičníků… Dost mě baví, že tento můj článek hromada lidí vybrala bez zdroje a už několik let obíhá přes e-maily, kde k tomu někdo napsal: ,,Konečně nějaký lékař řekl pravdu lidem!“ A spousta bloggerů a serverů ho dnes vystavuje jako údajné vyjádření neznámého lékaře, bez originálního zdroje. Jestli vám tato zpráva dojde, potom věřte, že to nepsal žádný lékař, ale malá Aluška v roce 2008 podle studií, které se mi v té době dostay do rukou. Tehdy jsem se strašlivě nakrkla a stvořila tento úderný článek… Nejsem lékař, ale usmívám se, když mě za něj někdo označuje.)

Zajímá mě váš názor na následující příspěvek: Opravdu je to tak zlé i u limonád, které nutně aspartam neobsahují? Potom nám nezbývá nic jiného, než pít vodu a všechno si dělat doma sám.


Rajec, Patentované prírodou: Môže poškodiť vaše zdravie a zapríčiniť leukémiu.
Dnes ráno som kúpil tehotnej priateľke Rajec EGREŠ jemne sýtený. Keď som sa z dlhej chvíle pozrel na zloženie (diabol sa skrýva v detailoch…) zistil som, že tento nápoj obsahuje konzervant benzoan sodný (benzoát sodný), známy aj ako E211.

Nie je to nič zvláštne, obsahuje ho väčšina, najmä kyslých výrobkov, pretože zabraňuje množeniu baktérií a plesní vo výrobkoch. Avšak na etikete výrobku sa píše aj to, že obsahuje egrešovú šťavu z koncentrátu. Tá samozrejme obsahuje vitamín C (kyselinu askorbovú), ktorý je zdravý.

Keď však necháte spolu pôsobiť benzoan sodný a kyselinu askorbovú, ideálne pekne na slnečnom žiarení a v teple, pomaličky sa vám začne tvoriť chemickou reakciou benzén. Je to karcinogén a je toxický.

Pri chronickej otrave dochádza ku masívnemu poškodeniu obličiek, pečene a kostnej drene a leukémii. Chronická otrava, to je niečo, čo sa Vám stane keď pijete veľmi veľa sladkých Rajcov, Jupíkov a Kofol, ktoré stáli veľmi dlho na slnku a v teple. Benzoán sodný je samozrejme nevhodný na konzumáciu pre deti a môže spôsobovať alergie.

Len pre ilustráciu: Aký je benzoan sodný asi ,,zdravý“ hovorí aj to, že ho Coca-Cola prestala pridávať do svojich nápojov. A to už je čo povedať…

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mike 2013-05-10 07:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naštěstí že mám rád studené nápoje. Takže když si dám jednou za uherský rok Kofolu tak jen vychlazenou z lednice.

Ikona diskutujiciho Zay 2013-05-10 08:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže už ani kofolu? Aachjo 🙁 🙂

Ikona diskutujiciho Tom 2013-05-10 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou nám to říkala chemikářka na základce. Prostě benzoan sodný nebrat. Beznenové jádro je fakt hodně škodlivé.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-10 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Ale když to tedy nesmí být v teple, tak nic nevyřešíme, když se to pije studené, protože tělo to zase zahřeje a látky se začnou opět rozpadat, podobně jako s aspartamem… To je zlé, já měla Kofolu ráda, asi s ní už taky praštím a budu v létě pít jenom Mojito :D

Ikona diskutujiciho Dominika 2013-05-10 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já taky miluju kofolu!:-(Ale co mě teď došlo! Můj mladší brácha, když vypije jakýkoliv sirup s vodou, potom jde v létě ven, příjde a je mu strašně špatně, většinou má průjem…Bylo to pokaždý, jakmile to přestal pít, vzal si s sebou čaj, nebo před tím, než šel ven dal si mléko, tak je to vpohodě a my si s mamkou vždycky lámaly hlavu s tim, čím by to mohlo být, myslely jsme si, že na to má alergii, protože nám po tom takhle špoatně není, asi je na to citlivější a jeho tělo na to víc reaguje…

Ikona diskutujiciho stenly911 2013-05-10 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlepší je v létě pít řervené víno s vodou nebo sirupem a vodou, tzv. vinný střik !

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-10 11:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Možná by bráškovi mohly chutnat biologické sirupy Klášterní officína.

Ikona diskutujiciho Alissa 2013-05-10 13:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Našla jsem si k tomu stručnou přehledovou studii a podle ní se zdá, že taky záleží na pH nápoje (při neutrálním, tedy 7, se benzen netvoří, ta reakce potřebuje kyselé prostředí, čím méně kyselé, ím méně benzenu) a kupodivu asi i na obsahu sladidel, která reakci zpomalují. Škoda, že zrovna nemám pH papírky, zašla bych si ověřit, jak je na tom Kofola. Ta sladidla by jí každopádně měla pomoct.

Ikona diskutujiciho Alissa 2013-05-10 13:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ještě k té Kofole – podle etikety neobsahuje kyselinu askorbovou, jen kyselinu citronovou. Údaje o tom, jestli ta reakce běží i s citronovou, se liší, ale žádný neuvádí, že by byla stejně aktivní jako askorbová.

Ikona diskutujiciho Ventrue 2013-05-10 18:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Loni v létě se mi pokazilo auto, ve kterém jsem nechala petku s nějakou (nepomatuju si značku) žlutou sodovkou… na podzim jsem z auta vyndala bílé a nechutně husté ,,cosi". Ochutnat to, tak to se mnou asi z fleku švihne =D   Alespoň už vím, co nekupovat.

Ikona diskutujiciho Posol 2013-05-10 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A preto pijem už hodnú chvíľu len čistú vodu.

Ikona diskutujiciho Píbí 2013-05-10 20:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moderní člověk se bez chemie neobejde. Bez pravidelného přísunu éček chřadne a upadá jak duševně, tak fyzicky.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-05-10 22:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To už je lepší pít petrolej, žež se pomalu trávít tímhle.

Ikona diskutujiciho Tom 2013-05-11 16:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: A já s ní nepraštím :D Ná ji buťo vypiju, nebo nekoupím :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek