Přepálené oleje nám způsobují vysoký krevní tlak, říká Petr Lukeš

19.11.2014 v Zdravověda 20

Velmi důležitý článek, všem doporučuji pozorně přečíst

Co člověk má jíst

Člověk má prý jíst to, co se vypěstuje doma?
Ano, v mírném pásmu. Někteří lidé se chlubí tím, že se cpou množstvím mandarinek, pomerančů a podobně. Mě osobně po tomto zas tak moc dobře není. Jižní ovoce se trhá ne úplně zralé. Takže je tam podstatně víc kyselin, než bychom si přáli. Tělo je musí něčím vysrážet, aby to nevadilo organismu. A k tomu tělu slouží vápník a hořčík. A když to jedí ženy po přechodu, zjistí jim osteoporózu. A najednou musí brát preparáty, aby se zachovala ženská hormonální aktivita spolu se správnou vápenatostí kostí – tedy ženské hormony a kalciové preparáty, které jsou poměrně drahé. Tak to je začarovaný kruh. Chlapi tento problém nemají, protože místo jezení citrusů a džusu pijí pivo.

Přepálené oleje nám způsobují vysoký krevní tlak
Vazivo nám likvidují přepalované oleje. A to jsou věci, které nenajdete v knížkách. Oleje se přepalují při 125 stupních. Kdežto sádlo se přepaluje až při 180 stupních. Kdyby se všichni vrátili do dob našich předků a zvlášť těch, kteří se dožili vysokého věku, zjistí, proč tu byli tak dlouho – vařili na sádle. Oleje, které se mají používat za studena, jsou drahé a smažit se na nich nemá. Oni ale na flašku napíšou, že se na nich může smažit.

(pozn. Alue: Zrovna o tom nedávno mluvili v seriálu A DOST!! – díl ,,Slunečnicové oleje“ – ZDE)
Dal jsem si tu práci, že jsem si vytáhl z matrik nejstarší obyvatele tady na Boskovicku – v Kunštátě, Olešnici, Letovicích, Boskovicích. Obcházím stařečky, kteří nejsou na Sadové a ptám se jich, jak to dělají, že jsou takoví čiperní a co vaří.

Teď už jsem důchodce a když přijdu za tím pětadevadesátiletým staříkem, tak on mi říká: ,,Jó, mládenečku, to my za mladších let jsme toto vůbec neměli. Když jdeme do obchoďáku a vidíme barevné regál, tak zrychlíme krok, protože tam je nejvíc těch šméček.“ Tito staříci dokázali, přes všechny ty žvásty v masmédiích, že jejich životní zkušenosti svědčí o správnosti jejich životosprávy.


Dal jsem si tu práci a vypsal jsem si, co by člověk neměl dát do pusy podle těchto staříků. Tento seznam dám k dispozici, které doporučuji jako Lukeší desatero.Ti staří lidé smaží jen na sádle?
Mám zážitek z Kunštátu. Po sametce jsme začali prohlížet děti v ordinacích a ne ve škole a já jsem z celé kunštátské školy vytestoval 45 dětí, které měly vyšší krevní tlak. Byl tam jeden, který měl tlak 180/120. Poslal jsem ho do nemocnice a za 14 dnů ho vrátili, že mu tlak klesl s diagnózou juvenilní hypertenze. Za tři měsíce se objevil v ordinaci znovu, tak jsem mu změřil tlak a zase měl 180/120. Tak jsem ho poslal znovu do špitálu, on za tři neděle zpět, diagnóza potvrzená. Náhodou jsem se octl o desáté přestávce ve škole a z těch 45 dětí jsem potkal minimálně polovinu, jak chodí po chodbě a každé si nese pytlík slaných buráků nebo čipsů.

Říkal jsem jim: ,,děcka nejezte to, vždyť ten vysoký tlak máte z toho!“

Byli před pubertou nebo už v pubertě a tak mi řekli: ,,nestarejte se!“

Pozval jsem si rodiče a začal jsem jim to vykládat. A zrovna matka toho, co měl tlak nejvyšší, neměla na synka čas, ale byla velice šikovná podnikatelka. A tak jsem jí doporučil, ať toho podnikání nechá, protože nebude mít dědice. Ona mě řekla, ať mu dám nějaké patáky a nestarám se, co jí. Takový tlak, jako měl její syn ve 13,5 letech má dospělý chlap v pětasedmdesáti. A to srdce to nevydrží déle než pět, sedm let; kdyby byl sportovec, tak deset. On je mladý, dejme mu dvojnásobek, dejme mu patnáct… To se stalo v roce 1993. Kluk dnes má 28, je v invalidním důchodu, váží 130 kilo a chodí se dívat na děcka, jak bruslí a sportují, pohybuje se jak malý golem a moje prognóza se asi naplní.

Když mi někdo řekne, že olej je zdravý a že opakovaně přepalovaný ve fritéze neškodí, tak mu musím oponovat. Já jsem čipsy a slané buráky miloval taky, když jsem je viděl, slintal jsem jak Pavlovův pes. A tlak mi začal postupně stoupat. Od roku 1993 jsem neměl v ústní dutině nic, co by bylo připravováno na přepáleném oleji. Zatím se mi to vyplácí.
Smažené prostě zvyšuje tlak. Když sníte sto tisící pytlík buráků či čipsů na 100x přepáleném oleji, je to, jako byste snědla tabletečku cyankáli. Přepalované tuky vyčerpávají žluč a žlučové kyseliny, které jsou nosiči sírových můstků do našeho vaziva, aby bylo pružné. Proto po smažených jídlech máme bolesti kloubů a úponů svalů, které dostávají zabrat ještě rychlosolemi.

Sůl jako taková je zdravá
Existuje něco jako sodnodraselná pumpa v buňkách, kdy draslík vynáší binec mimo buňku a na jeho místo nastupuje sodík. Vzápětí se vymění. Měli by si všichni biochemici oprášit tento mechanismus. Sůl ale škodí, když už máte poškozené ledviny. To zadržuje vodu a způsobuje nástup vyššího tlaku. Naopak, když jsme zdraví, podporuje rychlejší očistu veškerých nedobrot z organismu.

Jak je to s rychlosolemi?
Ony ty rychlosoli se sypou nejen do uzenin, ale i do tavených sýrů. Ten čím je víc roztíratelný, tím víc je tam rychlosoli. Rychlosůl je dusitan draselný s dusičnanem sodným v poměru 2 : 5. Dusitan draselný rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny. Proto se vyskytují křečáky, hemoroidy, krvácení z dásní při čištění zubů. Dusičnan sodný rozpouští sírové můstky v našem kolagením vazivu, které je základem chrupavek kloubních, úponů šlach a plotének.
Proto je tolik tenisových loktů, bolavých ramen, vyskočených plotének a ostatních pohybových poruch.


Rychlosůl se u nás začala používat od roku 1968. Od té doby vzkvétá ortopedie, výměna kloubů kyčelních a koleních a stává se královnou medicíny. Ve veřejných stravovnách i ve školách se musí vařit na oleji, což dokončuje dílo zkázy našeho pohybového aparátu.


Tyto potraviny jsem kdysi miloval hodně. Dostával jsem je. Za pouhých 11 měsíců jsem si utrhl achilovku a přemýšlel potom proč. Pak jsem měl taky 21x vyskočené plotýnky a když mě odvezli do Brna na operaci a řekli mi, že každá druhá tato operace končí ochrnutím a na vozíku, rozsvítilo se mi v hlavě. Držel jsem 17 dnů hladovku, pil jsem 6 litrů denně a dal jsem se do pořádku. Vzpomněl jsem si, že to stejné jedí mí pacienti, kteří za mnou chodí. Jenže oni stejné množství jedli průběžně po celý rok a já za měsíc. Následek byl ten, že jsem kvůli tomu málem ochrnul.


Velkou chybou našeho zdravotnictví je jeho atomizace. Celostní medicínu již téměř nikdo neumí. Když jsme se přistěhovali po válce do Boskovic, bylo zde na celý boskovický okres 20 doktorů včetně zubařů a stále se na giganty obvoďáky vzpomínalo, jak zvládali 50 tisíc obyvatel – doktoři Mareš, Výbora, Kocman, Zeman, Treu a další, kteří uměli všechno a diagnózu, velice přesnou, dělali na podkladě anamnézy (pohovoru s pacientem).
Teď se převážně spoléhá jen na laboratoř a ostatní přístroje a nad pacientem se málokdy sejdou jednotliví odborníci všichni najednou. Nyní je tu přes 200 doktorů bez zubařů a nevypadá to, že by si váleli šunky. Někde je chyba a protože lidi nesladí, tak se jim ani nerozbřeskne.

LUKEŠÍ DESATERO NEDOPORUČENÝCH POTRAVIN
bylo sestaveno na podkladě zkušeností občanů Boskovicka, kteří jsou starší 85 let a jsou soběstační, kteří se neřídí dle reklam a nečtou „odborné“ časopisy a tisk typu AHA, BLESK, SPY a jiné.

1. Nekonzumujte cizokrajné ovoce: kiwi, mandarinky, pomeranče atd. (jen v omezeném množství). Dováží se nezralé, dozrávají bez sluníčka, obsah vitamínů je minimální, zato obsah organických kyselin maximální. Odvápňují a při značné konzumaci způsobují osteoporózu.

2. Kupované jahody z ciziny obsahují oparové viry a způsobují afty a žloutenku typu A.

3. Nejezte nic, co obsahuje kyselinu citrónovou, která je z organických kyselin nejagresivnější. Dává se do všech limonád, kromě čisté vody (pouze originální Coca-cola a Pepsi-cola jsou konzervovány kyselinou fosforečnou). Je i ve spoustě potravin a bonbónech. Odvápňuje organismus – způsobuje křeče svalů a leptá sliznice, které pak snadno propouští infekční viry a bakterie.

4. Nesmažte na oleji pro jeho nízký stupeň přepalu a vznik dioxinů při opakovaném smažení ve fritézách.

5. Nepoužívejte margariny – umělé tuky. Máslo je zdravější. Žádná kráva své telátko neotráví – to raději zdechne, ale člověk člověka pro pár mincí otráví postupně, jak potkana.

6. Nejezte jogurty s dlouhou dobou trvanlivostí. Jsou plné konzervantů a jsou mrtvé. Pak musíte kupovat ACTIVII, která má položivé bakterie.

7. Nejezte ve větším množství tavené sýry a uzeniny. Obsahují rychlosoli a ty štěpí sirné můstky v kolagenu a elastinu v cévách, šlachách a kloubech.

8. Nekonzumujte pražené arašídy – obsahují jedovaté aflatoxiny. Dále chipsy pro opakovaný olejový přepal.

9. Nejezte pečivo uskladněné v igelitu. Již po 3 hodinách na něm začíná růst plíseň Candida albicans.

10. Nekonzumujte ve větším množství vlašské ořechy, nedozrálé banány, dlouze vyluhovaný černý čaj – pro velký obsah tříslovin, které rovněž na sebe vztahují vápník s hořčíkem.

DOPORUČENÉ POTRAVINY jsou ty, které jedli Vaši předkové, kteří se dožili nejvyššího věku a nepotřebovali žít v domově důchodců. Pokud Vás nevyměnili v porodnici, máte to dáno geneticky do vínku.

zdroj článku: http://clanky.ezofit.sk/2011/11/prepalene-oleje-nam-zpusobuji-vysoky-krevni-tlak/

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho ginze 2014-11-19 08:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tohle je velmi zajímavý článek!

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-11-19 10:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrej článek a i ten seznam.

Ikona diskutujiciho Lenny 2014-11-19 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nesmažit na oleji – ideálně nesmažit vůbec 🙂 z úcty nejen k vlastnímu zdravý, ale i ke zvířatům. To o tom cizokrajném ovoci už jsem také slyšela, ale že to vytahuje vápník jsem nevěděla. Ještě bych doplnila – omezit konzumaci pečiva a obilovin a jíst víc ovoce a zeleniny, protože jídelníček průměrného Čecha je na pečivu založený a v něm nejsou potřebné minerály a vitamíny pro tělo, navíc při zvýšené konzumaci zacpává střeva.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-11-19 13:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, odedneště si dám setsakramentský pozor na to, na čem smažím. Takže na oleji budu dělat jen cibulku na omáčky popřípadě palačinky. Na ty se dává taky jen kapka. Ale jinak sádlo je mnohem lepší. To uznávám.

Ikona diskutujiciho Elis 2014-11-19 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tím se dá jenom souhlasit, to nucení a nabízení ztužených tuků mě bylo podezřelé  a narazila jsem na výsledky testu, že mravencům nabídly živočišné tuky a ztužené tuky a oni se ztužených ani nedotkly, od té doby nekupuji a nepoužívám nic jiného než máslo a sádlo a jídlo je mnohem chutnější…

Ikona diskutujiciho Hana 2014-11-19 16:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, s článkem nemohu souhlasit v několika bodech – informace o kyselém citrusovém ovoci ve vztahu k odvápňování a osteoporóze je podle mého názoru nesmysl, protože kyselé ovoce vyvolává v těle paradoxně zásadotvornou reakci. To, co je popisováno se děje při konzumaci potravin, které vyvolávají kyselinotvornou reakci, např. maso a mléčné výrobky, proto je v zemích, kde je nejvyšší spotřeba mléčných výrobků, jako USA či skandinávské státy, také vysoký počet civilizačních nemocí, přestože konzumují tolik mléka plného údajně tak snadno vstřebatelného vápníku. Exotické ovoce bych nezakazovala, pokud vám chutná – jen je třeba koupit ekologicky vypěstované a sníst ho až plně dozraje. Informace o tom, že se oleje přepalují při 125 stupních je neúplná, každý olej má rozdílnou teplotu kouřového bodu, tyto údaje jsou volně dostupné. Lidé, co žijí zdravě nesmaží a když tak vyjímečně a na oleji, který je k tomu vhodný. Sádlo a máslo je plné cholesterolu. V případě soli záleží na konkrétním druhu – doporučuji buď mořskou bez jakýchkoliv aditiv nebo himalájskou, zkrátka v naprosto přírodním stavu. Uzeniny a tavené sýry snad nikdo, kdo se snaží jíst zdravě nekonzumuje. O tuto oblast se dlohodobě zajímám a doporučila bych především jíst skutečné potraviny, tedy nejíst žádné polotovary a zpracované jídlo, zařadit dostatek syrové stravy, pokud se nechcete vzdát masa a dalších živočišných produktů, pak si je dávejte jen vzácně a v nejlepší kvalitě, jakou si můžete dovolit. Obecně na jídle nikdy nešetřete, uskromněte se kdekoliv jinde, nezapomeňte že jste to, co jíte. A naučte se připravit si jídlo doma, jen tak nad svým jídelníčkem budete mít kontrolu a věřím, že vás to bude i bavit 🙂

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-11-19 18:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: To jo, omezit pečivo. Spousta lidí tu má nějakou úchylku na pečivo nebo co… chleba na snídani, chleba na večeři, chleba ideálně na nějakou tu svačinku. Já samozčejmě tu a tam chleba taky jím, ale snažím se mu vyhýbat. No a když to někomu řeknu, tak následuje otázka…" No a co pak jako budu jíst?Mrkev mě nezasytí." Což je v podstatě pravda, já bych asi doživotně taky nemohla jíst jen ovoce a zeleninu. Takže se snažím do jídelníčku zařadit alespoň luštěniny, pohanku, jáhly, dělám si je pěkně se zeleninkou, do salátů, nechám naklíčit a je to mňamka. Myslím, že v současné době lidé konzumují luštěnin málo. Je to škoda…

Ikona diskutujiciho Efs 2014-11-19 19:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: S tou kyselinou citronovou je to trochu jinak. Sama o sobě není tolik významná. Není však ani nejagresivnější z organických. Co třeba kyselina mravenčí nebo šťavelová? Právě ta jde po vápníku jako slepice po flusu.

Ikona diskutujiciho Efs 2014-11-19 20:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:A ještě k té kyselině citronové. Protože není v tom citronu zdaleka sama, leč s více dalšími přírodními látkami, nezatracoval bych ji. Když je však samotná uměle vyrobená jako přísada v limonádách, tomu se raději vyhnu. Je to jako skoro se vším. V malém lék, jinak jed.

Ikona diskutujiciho Ameline 2014-11-19 21:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To s rostlinnými margaríny je stará vesta, to propagují dnes jen "odborníci", kteří zamrzli v době před 10, 20 lety, každý modernější, progresivnější člověk, co se o to profesionálně zajímá, dnes řekne opak (nedoporučí máslo, protože to stále není ideální, ale zatratí margaríny a taveňáky jedna radost.)

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-11-19 22:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Jo, vidím to podobně, v citronu je vyváženej poměr kys. citronový a dalších látek, který se navzájem doplňujou a vyvažujou svoje účinky, proto je tak prospěšnej. Umělá kys. citronová by se ale dala přirovnat k jedu.

Ikona diskutujiciho anelie 2014-11-19 23:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, můj manžel je z Maroka, takže na sádle moc nesmažíme, zato olivový olej u nás teče proudem:) Smažím na něm, a nikdy jsem si nevšimla, že by se přepaloval, naopak zeleninka krásně voní a sliny se sbíhají o stošest:) a teď jsem si to na internetu ověřila, přepaluje se při 200 stupních, takže je na tom v tomto ohledu líp než sádlo. Zato, když smažím na másle, tak to se přepaluje… pokud máslo, tak je totiž třeba smažit na přepuštěném másle (to, co v Indii nazývají ghee, jestli to někdo znáte). Tak jsem ráda, že v tomto ohledu nemusím měnit své stravovací návyky:)

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2014-11-20 12:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta kyselina citronová mě taky překvapila, citronová šťáva se, pokud vím, trávením mění na zásaditou a zvyšuje PH v těle. Navíc si myslím, že je lepší dát si citronádu z čerstvého citronu než do sebe sypat umělé céčko.

Ikona diskutujiciho Efs 2014-11-20 20:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:Jen pro doplnění, asi to většina lidí zná, někdy se však plete, že kyselina citronová je vitamín C. Není, To je kyselina L+ askorbová a je v mnoha rostlinách a dokonce ve větší koncentraci než právě v citronech. S citrony ji spojuje to, že z nich byla poprvé izolována.

Ikona diskutujiciho Bari 2014-11-20 20:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Aluška tam má omezit pečivo skladované v igelitu. Navíc chleba je naše základní potravina a bez chleba je zle.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-11-21 11:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: To je dost zavádějící informace, protože spousta lidí bez chleba (a bez jakéhokoliv dalšího pečiva) v pohodě žije několik let nebo i celý život. A jsou zdraví. Chce to se tolik neomezovat, dobrejch způsobů stravování je hodně, a ten bez pečiva do nich rozhodně patří.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2014-11-21 12:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:, [15]:: Já pečivo nejím už pět let, ze zdravotních důvodů. Nejím ani brambory, těstoviny, knedlíky, zkrátka cokoliv s vysokým obsahem škrobů nebo cukrů. Ovoce taky nejím, kromě citronů.

Ikona diskutujiciho Bari 2014-11-21 20:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jasně, pokud zdraví nedovolí jinak, nedá se nic dělat, Ale třeba fyzicky pracující člověk bez chleba nebude, bude ho snídat a svačit a možná i večeřet, protože potřebuje palivo pro tělo. Při povodních se taky lidem rozdával chleba, protože zasytí a dá energii. Lidé si dřív chleba velmi vážili, jasně chleba tenkrát a teď se nedá srovnat, je tam všelijaký bordel, ale to je ve všem.

Ikona diskutujiciho Morell 2014-11-22 08:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Znovu a znovu vidím, že se mé chutě upravily s pubertou velmi opodstatněně.

Ikona diskutujiciho Kája 2015-04-24 18:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wau. Můj doktor Lukeš je u Alušky!! A navíc je tu zmíněn Kunštát ve Kterém bydlím.To je šok najít svý město u Alue :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek