Nemusíte se halit do oblaku chemického repelentu, abyste se ubránili náletům komárů a dalšího hmyzu. Poradíme vám daleko příjemnější a voňavější metody.
Příroda nabízí spoustu možností, jak se komárům a jiné havěti ubránit. Jsou mnohem voňavější, než všechny kupované repelenty, a navíc moc nestojí. Inspirujte se v radách babiček a bylinkářů, které jsou léty prověřené.
Bylinky, které odpuzují komáry a další hmyz
Kde všude můžete pěstovat bylinky? V truhlících, květináčích v okně ložnice, ale třeba i na terase, kde hodláte trávit čas za teplých letních večerů. Zasaďte si například pažitku, bazalku, molici..
Ale pomůžou i tolik oblíbené muškáty či pelargonie. Jejich vůně spolehlivě odhání hmyz a komáry. S muškáty za okny je váš byt v bezpečí.
Co použít na tělo?
Chcete se před komáry chránit na výletě, při stanování u rybníka nebo jinde na dovolené? I na to známe pár způsobů:
- Oblečení navoňte esenciálním olejíčkem s vůní skořice nebo vanilky. Kdybyste chtěli olejíček použít na tělo, pak dodržte ředění například s olivovým olejem, protože obzvlášť skořice může kůži podráždit.
- Před cestou do přírody si můžete dát do kapes i hřebíček – také jeho vůně hmyz odpuzuje.
- Boj proti létajícímu hmyzu může být dobrou zástěrkou pro to si dát pořádný flák tlačenky s octem a cibulí – právě ocet a cibule komárům nevoní.
- O poznání voňavější metodou je použití rozemnutých květů levandule, kterými si můžete potřít krk a ty části těla, které nechráníte oblečením.
- Dobré to mají i pravidelní konzumenti piva. Vitamin B jim přejde postupně do těla a spolehlivě odpudí hmyz. Pokud pivo neradi, pak ho nahraďte sušenými pivovarskými kvasnicemi.
Domácí přírodní repelent
Příprava repelentu je velmi jednoduchá a připomíná přípravu polévky. 200 g čerstvých bylinek – může to být levandule, rozmarýna, citronová tráva nebo jejich směs, dejte do litru vroucí vody. Krátce povařte. Můžete použít i bylinky sušené, pak zhruba v polovičním množství.
Výluh nechejte vychladnout, pak přeceďte a přidejte asi lžíci bílého vinného octa. Vše nalejte do lahviček s rozprašovačem a dejte do lednice. Používá se k nanášení na tělo – ovšem radíme nejprve vyzkoušet, zda na něj vaše pokožka nebude alergicky reagovat, což se může stát, pokud je vaše kůže velmi citlivá.
Jestliže se vám nechce vůbec vařit, pak stačí do octa přidat několik kapek silice z levandule, máty, rozmarýnu nebo jiné zmíněné bylinky.
Homeopatické metody
Proti nepříjemnému hmyzu lze bojovat i za pomoci homeopatie. Co radí MUDr. Tomáš Karhan, autor publikace Homeopatie a děti?
„Komáry a klíšťata velmi pěkně odhání homeopatický lék Ledum palustre 9 CH. Primárně je určen k léčení kousnutí a bodnutí. Mám i rodinnou zkušenost, protože na moji manželku obvykle komáři jdou a klíštata také. Od té doby, co v době pobytu na chatě cucá 2x denně 5 granulí, je situace ne sice úplně dokonalá, ale mnohem lepší. Komářích bodnutí mnohem méně. A klíšťata? Pochodují po těle obvykle bez zakousnutí. Zkuste to, jak zareagujete vy.“
Máte nějakou osvědčenou metodu přírodní ochrany proti komárům?
Kam dál:
• Kontakt: [email protected]
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo