Přírodní repelenty: Co vás zaručeně ochrání před komáry a dalším hmyzem?

11.6.2015 v Výživa 5

Nemusíte se halit do oblaku chemického repelentu, abyste se ubránili náletům komárů a dalšího hmyzu. Poradíme vám daleko příjemnější a voňavější metody.

Příroda nabízí spoustu možností, jak se komárům a jiné havěti ubránit. Jsou mnohem voňavější, než všechny kupované repelenty, a navíc moc nestojí. Inspirujte se v radách babiček a bylinkářů, které jsou léty prověřené.

Bylinky, které odpuzují komáry a další hmyz

Kde všude můžete pěstovat bylinky? V truhlících, květináčích v okně ložnice, ale třeba i na terase, kde hodláte trávit čas za teplých letních večerů. Zasaďte si například pažitku, bazalku, molici..

Ale pomůžou i tolik oblíbené muškáty či pelargonie. Jejich vůně spolehlivě odhání hmyz a komáry. S muškáty za okny je váš byt v bezpečí.

Co použít na tělo?

Chcete se před komáry chránit na výletě, při stanování u rybníka nebo jinde na dovolené? I na to známe pár způsobů:


  • Oblečení navoňte esenciálním olejíčkem s vůní skořice nebo vanilky. Kdybyste chtěli olejíček použít na tělo, pak dodržte ředění například s olivovým olejem, protože obzvlášť skořice může kůži podráždit.
  • Před cestou do přírody si můžete dát do kapes i hřebíček – také jeho vůně hmyz odpuzuje.
  • Boj proti létajícímu hmyzu může být dobrou zástěrkou pro to si dát pořádný flák tlačenky s octem a cibulí – právě ocet a cibule komárům nevoní.
  • O poznání voňavější metodou je použití rozemnutých květů levandule, kterými si můžete potřít krk a ty části těla, které nechráníte oblečením.
  • Dobré to mají i pravidelní konzumenti piva. Vitamin B jim přejde postupně do těla a spolehlivě odpudí hmyz. Pokud pivo neradi, pak ho nahraďte sušenými pivovarskými kvasnicemi.

Domácí přírodní repelent

Příprava repelentu je velmi jednoduchá a připomíná přípravu polévky. 200 g čerstvých bylinek – může to být levandule, rozmarýna, citronová tráva nebo jejich směs, dejte do litru vroucí vody. Krátce povařte. Můžete použít i bylinky sušené, pak zhruba v polovičním množství.

Výluh nechejte vychladnout, pak přeceďte a přidejte asi lžíci bílého vinného octa. Vše nalejte do lahviček s rozprašovačem a dejte do lednice. Používá se k nanášení na tělo – ovšem radíme nejprve vyzkoušet, zda na něj vaše pokožka nebude alergicky reagovat, což se může stát, pokud je vaše kůže velmi citlivá.

Jestliže se vám nechce vůbec vařit, pak stačí do octa přidat několik kapek silice z levandule, máty, rozmarýnu nebo jiné zmíněné bylinky.

Homeopatické metody

Proti nepříjemnému hmyzu lze bojovat i za pomoci homeopatie. Co radí MUDr. Tomáš Karhan, autor publikace Homeopatie a děti?

„Komáry a klíšťata velmi pěkně odhání homeopatický lék Ledum palustre 9 CH. Primárně je určen k léčení kousnutí a bodnutí. Mám i rodinnou zkušenost, protože na moji manželku obvykle komáři jdou a klíštata také. Od té doby, co v době pobytu na chatě cucá 2x denně 5 granulí, je situace ne sice úplně dokonalá, ale mnohem lepší. Komářích bodnutí mnohem méně. A klíšťata? Pochodují po těle obvykle bez zakousnutí. Zkuste to, jak zareagujete vy.“

Máte nějakou osvědčenou metodu přírodní ochrany proti komárům?

zdroj článku: http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/zaujalo-nas/39548-prirodni-repelenty-co-vas-zarucene-ochrani-pred-komary-a-dalsim-hmyzem

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-06-11 18:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mě vždycky hmyz strašně šel. Ale co beru vitamin B a potírám se levandulovým olejíčkem (a taky mám levandulovou pleťovou vodu), tak se na mě nepřisál jediný hmyzák! 🙂

Ikona diskutujiciho niki 2015-06-11 20:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeeee.Určite vyskúšam neznášam komárov a som z nich na nervy . Moc ďakujem za článok:-D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-06-12 16:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě by spíš zajímalo něco proti klíšťatům. Fungovalo by, kdybych si octem potřela nohy? Nebo aspoň nějakým roztokem vody a octa, aby to nebylo tak dráždivé?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-06-12 16:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Odvar z rozmarýny trochu funguje, éterické oleje jako citronella a cedr, taky béčko: pangamin/kvasnice natřít na kůži.

Ikona diskutujiciho X <3 X 2015-08-02 21:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zabere to aby ke mně nelezli pavouci?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek