Proč je Shakespearova hra Macbeth prokletá

29.10.2018 v Spiritualita 25

Z pohledu Zákonů vesmíru není moc velký rozdíl mezi tím, když si pouze na něco hrajete a když to myslíte doopravdy. Ani náš mozek mezi fikcí a realitou nerozlišuje. Jakékoliv násilí a zlo kterého je svědkem, vnímá jako skutečnost a poté vykazuje známky traumatu, jakoby to člověk skutečně prožil, i když se jen díval na film. Lidé, kteří hrají hodně brutální hry, kde se zabíjí, umírá a prýští krev, vykazují psychické problémy podobné, jako kdysi vojáci po skutečné válce.

Z toho důvodu jakékoliv vystavení se zlu, násilí a černé magii, má na člověka zhoubný vliv, i když si myslí, že je všechno jenom ,,jako“. To platí také pro hru Macbeth, která obsahuje mnoho násilí, smrti a rituály, které jsou podle vzoru skutečných praktik černé magie. Když herci hrají Macbeth, aktivují zlo, které je ve hře zakomponováno. Na světě je známá celá řada nebezpečných filmů a divadelních her, které zabíjí své herce a nosí smůlu. Všechny mají společné právě to, že obsahují zlo a smrt. I když se neštěstí hry Macbeth soustředí zejména na tvůrce, není dobré zúčastnit se i jako pouhý divák.

 

 

Je snad nejslavnější Shakespearovou tragédií. Strhující příběh o skotském králi Macbethovi a jeho ambiciózní manželce bral dech divákům v 17. století stejně jako dnes. Obě hlavní role jsou pro herce těžké, ale i nádherné. Nicméně na divadelních prknech se s touto hrou zas tak často nesetkáváme. Macbeth je totiž hrou prokletou.

 


 

Legenda praví, že již od prvního uvedení Macbetha Williama Shakespeara je hra prokletá. Během staletí ji skutečně provází řada neštěstí.

 

Podle legendy to jsou čarodějnice, které se ve hře objevují hned v 1. jednání. Mají prý Shakespearovi za zlé, že do hry zahrnul rituály a kletby černé magie. Zveřejnil tak jejich tajemství. Proto uvrhnou kletbu na všechny další inscenace. Smůla provází hru již při premiéře 7. srpna 1606.

 

Chlapce Hala Berridgeho, který hraje lady Macbeth, zachvátí horečka a ještě ten den umírá v zákulisí. Jeho role se pak ujme sám Shakespeare. Když se zanedlouho přijde na hru podívat anglický král Jakub I. Stuart (1566-1625), k překvapení všech prý uvádění Macbetha na pět let zakáže. Pro dobro a zdraví všech herců, to tak nejspíš mělo i zůstat.

V zákulisí se nesmí říkat slovo „Macbeth“, jinak vás stihne neštěstí. Kletba při vyslovení názvu hry může postihnout kohokoliv – herce, štáb

 

Herci jsou v případě této hry velmi opatrní. Před premiérou se považuje za velmi zlé znamení, když o ní někdo mluví jako o „Macbethovi“: důsledně bývá označována jako „ta skotská hra“.

 

Název „skotská hra“ vznikla na základě faktu, že se příběh odehrává ve Skotsku. Říká se jí ale také „Bardova hra“ (podle Shakespearovy oblíbené přezdívky). Ostatně – v divadelnickém prostředí jí nikdo jinak ani neřekne. A pokud už musí, vyslovuje raději ony méně nebezpečné názvy.

 

Role Lady Macbeth je speciálně nebezpečná. Jedna z hereček, která ji ztvárnila, byla vyhnána rozzuřeným davem diváků z divadla, protože si mysleli, že je žena skutečná vražedkyně. Další herečka spadla ze 4,5 metrů vysokého pódia během populární „náměsíčné“ scény. V roce 1926 pak během improvizované scény jiný herec málem skutečně zaškrtil svoji kolegyni hrající stejnou, prokletou roli.

 

 

Shakespeare hru napsal na počest nového krále Jakuba I., v jehož osobě došlo ke sjednocení skotského a anglického trůnu. Hra tedy měla hlavně odkazovat na králův původ a spojení obou zemí.

Seznam obětí pokračuje

V roce 1849 v New Yorku propuklo obecenstvo během představení v takový záchvat zuřivosti, že vznikly výtržnosti. Zahynulo 30 lidí.

 

V roce 1937 si roli Macbetha zahrál Laurence Olivier. Těžké závaží nad pódiem se uvolnilo a dopadlo jen kousek od herce. Ostatně tehdejší produkce nebyla nejšťastnější ve všech ohledech. Pro souboje byly použity skutečné meče. Odlomená špička jednoho z nich odletěla do publika a způsobila jednomu muži zástavu srdce.

Rok 1942 byl extrémně tragický. Tři herci zemřeli během sezóny a kostymér spáchal sebevraždu po premiéře.

V roce 1953 nastoupil do role Macbetha Charlton Heston. Utrpěl komplikované popáleniny na nohou. Později se přišlo na to, že jeho punčochové kalhoty byly z nepochopitelného důvodu napuštěné petrolejem.

 

Divadelníci jsou většinou pověrčiví lidé a vyslovování hry nebo postav se vyhýbají. Pokud už se tak ale stane, existuje samozřejmě řešení, jak zhoubnou kledbu odvrátit – provinilec musí opustit divadlo, venku se třikrát otočit. Rovněž nesmí zapomenout plivat a nadávat, to vše přes levé rameno. Nakonec musí počkat, až ho někdo do divadla přizve zpátky.

Shakespeare používá ve hře skutečná zaklínadla.

 

Mladý herec Harold Norman hraje v lednu 1947 v divadle Oldham Coliseum Theatre roli Macbetha. Při scéně souboje odpadne kryt meče a nikdo si toho nevšimne. Vzápětí se Norman řítí k zemi, zasažen jeho ostřím.

Publikum tleská povedené scéně, než si po chvíli někdo všimne krve. Normanovi se do rány dostane infekce a herec později umírá v nemocnici na zánět pobřišnice. Norman nerespektoval staletou pověru, která zakazuje v zákulisí vyslovit název hry Macbeth. Smí se říkat jen při zkouškách a samotném představení.

 

 

 

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-29 02:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ooooo, toto by mě nenapadlo! Zajímavé. Přitom to má vlastně docela jednoduchou logiku. Pamatuju si, jak jsme si jako malé s holkama pořád na něco hrály:) nojo, tehdy jsme tak fakt vnímaly jako realitu(i já si doma furt neustále dokola hrála "na něco", někdy to byl koník, často zpěvačka. No, dělali jsem to skoro všichni jako děti, zajímavé, že to fakt dělají automaticky skoro všechny děti). Já oso osobně jsem strašně citlivá na násilí, ať už v televizi nebo hře, střílečky jsou hnus a zvedá se mi z toho žaludek, představa, že střílím jiné lidi, nedejbože zvířata… a jiní to otupěle paří, kolem lítají kulky a krev a oni jsou v poho, jelikož si zvykli.

Ikona diskutujiciho anet 2018-10-29 05:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ty Jo Alu vis ze me to slovo nebylo nikdy prijemne, pripomina mi nejake zaklinadlo

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-29 10:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tyjo! no tohle je jen jeden z mnoha případů – třeba film Vrána má stejný problém..

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2018-10-29 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hned jsem si to myslel. Obecně tragédie považuji za odporné hry, celý Shakespeare je na palici. :-!  Znám na to vtip: "Romeo a Julie je můj oblíbený příběh o tom, že když se zamiluješ, můžeš se jít rovnou zabít."

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-10-29 11:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslim si, ze ani nemusi jit o prokleti. Spis tady funguje egregor – vsichni veri, ze je hra prokleta, tim se hra tak nejak prokletou stava.

Ikona diskutujiciho Stenly919 2018-10-29 12:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý téma, jinak já obecně tragédie v divadle fakt hodně nemusím, nebaví mě, když už bych měl jít do divadla, tak na nějakou komedii nebo muzikál a nebráním se ani opeře nebo baletu. Jinak můžete mi někdo vysvětlti, jak je proklet Drákula ? Nějak si to neumím představit. I když o Golemovi jsem už pár věcí slyšel, ale tam je důvod zcela jiný, spíše kolem sebevraždy skladatele Svobody, nevím o tom, že by ze stejného důvodu byl prokletý aj Drákula.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2018-10-29 12:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle tohoto článku jsou všichni herci prokletí, protože skoro každý herec už hrál v roli, kde se vraždí, kleje atd. i když třeba jenom na konzervatoři.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2018-10-29 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Akorát mi moc nejde do hlavy, že by vesmír byl tak blbý a nepoznal, že se jedná jenom o hru a lidé to nemyslí vážně.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-29 12:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  Vesmír není blbý, ale funguje na spínači ANO / NE. Není tam nic uprostřed. Co prožíváš v mysli, to vysíláš ven a to dostaneš zpátky. Když v mysli prožíváš zlo, dostaneš zlo.

Ikona diskutujiciho mona 2018-10-29 18:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Romeo a Julie , povinná četba 8. ročník základky.

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-29 19:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Z hlediska vesmíru zlo ani dobro neexistuje. KAždopádně to zase není až tak jednoduché. Jsou lidi, kteří určitě nebyli moc dobří SS dozorci v koncentrácích a ti se ve zdraví dožívali hodně vysokého věku.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2018-10-29 22:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: No však to víme všichni. Tahle díla jsem nenáviděl.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-30 02:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: yup. ale daná nižší/vyšší rezonance existuje rozhodně.

Ikona diskutujiciho Arleta 2018-10-30 08:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Některé věty jsou totožné jako z článku z Epochy https://epochaplus.cz/skotska-hra-je-macbeth-skutecne-proklety/

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-30 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Tom 2018-10-30 10:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Slipknot PsychoSocial, Motionless in White Reincarnation. System Of A Down – Chop Suey! :-)

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-30 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: ze slipknotů to vyloženě teče:-) minimálně z jejich progačních předmětů a triček určitě:-)

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-30 12:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: úúúplně přesně. žrala jsem jejich písničky na první poslech, jak slipknot tak system of a down… ale sakra, jak říkáš, poslouchá se to hezky dokud se nad tím člověk nezamyslí. navíc jako každá "správná" metalová kapela je to plné brutálních symbolů smrti… achjo. (jako na rockových koncertech, i těch menších – všichni ukazují satanistické znaky aniž by věděli proč nebo co vlastně dělají, prostě protože "se to tak dělá" a když se pak člověk zeptá "a vy jste satanista?" čučí na vás jak tři nad dva, pochopitelně :-D což, třeba bych se chovala stejně, kdybych o těchhle věcech nevěděla zhola nic)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-30 15:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]:  To jo, ale na koncertech tam taky dělají všichni paroháče jak poťouchlí. Nejvíc publikum, ale Marcovi z toho taky hrabe a taky to dělá.

Ikona diskutujiciho Lulu 2018-10-30 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Poďakujem sa Alue alebo hocikomu kto mi vie poradiť nejakú metalovú/rockovú skupinu, ktorá sa neobklopuje satanizmom.Jeden večer som tak hľadala po internete, ale všade hrozná symbolika, či tiež texty, keď ich človek preloží.Nightwish sú fajn, no chcela by som niečo nové. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-11-01 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]:  Within temptation – ale musíš si ty skladby protřídit, všechny nejsou dobré. Freedom Call – tématika je hrdinové, rytíři, Hammerfall, a pak je dobré tohle album od  Tuomase Holopainena, udělal to s manželkou jako bokovku album: https://www.youtube.com/watch?v=SHb3OnTUP5g&list=PLqk_JOBZMYvFc0f1Fg9Loc1UoFUwP2wY5

Ikona diskutujiciho Jantulka 2018-11-03 07:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]:Myslím, že tu tiež treba pretriediť nejaké skladby, ale milujem tieto kapely :

Ikona diskutujiciho Lulu 2018-11-03 15:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Amy 2018-11-08 15:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj! Píšeš, že: "Na světě je známá celá řada nebezpečných filmů a divadelních her, které zabíjí své herce a nosí smůlu. Všechny mají společné právě to, že obsahují zlo a smrt."

Ikona diskutujiciho Luz 2018-11-27 15:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: LEAH (je jich více s tímhle jménem, mám na mysli kanadskou zpěvačku metalu s keltskými vlivy), Epica (symphonic metal), The Flower Kings (progressive rock), Gamma Ray a starý Helloween (power metal), Harmony (power metalová ze Švédska), Signum Regis, Blind Guardian, Stratovarius, Sleeping Romance, Vandroya

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek