Noční můra může být někdy velmi děsivá, až tak že se spící člověk vytrhne ze spánku s křikem, nebo usíná s obavami, co se mu zase bude zdát za hrůzy. Zatímco u dětí se to často vysvětluje tím, že nejde o nic jiného, než o zdivočelou představivost, co způsobuje tyto děsivé zážitky u dospělých?
U některých dospělých to je stejný důvod jako u dětí, akorát ve vyšším věku. Síla vlastní sugesce může naše sny silně formovat a něco tak prostého, jako je strašidelný film, nebo čtení strašidelného příběhu, může vydráždit naši představivost a vést k hroznému zážitku ve spánku.
Stejně jako máme každý svou jedinečnou osobnost a povahové rysy, jsou někteří lidé k tomuto typu ovlivnění náchylnější, než jiní. Na druhou stranu se někteří odborníci domnívají, že prožitek noční můry, která se dostaví po zhlédnutí strašidelného filmu, může mít původ v minulých životních zkušenostech a závažích z minulosti.
Pomyslete na to, že daný film v sobě má podnětné vjemy, které opoutají naši hlubší pozornost a osloví naše podvědomí, kde tato témata s něčím zarezonují. Neodmítejte proto noční můry jako spuštěné pouhým filmem.
Lidé, kteří zažívají tyto děsivé sny, by se měli zamyslet nad tím, jaký zážitek z minulosti za to může být zodpovědný.
Je možné, že vaše noční můra je znamení toho, že máte určitá zranění z minulosti, která vyžadují péči a nápravu. Jakmile si uvědomíte pravdu a zapracujete na svém duševním traumatu, můžete na základě toho očistit vaši mysl a vaše sny pak mohou tento symbol přestat používat. Když je problém vyřešen, není důvod, aby se vám objevoval ve snech.
Jak vážné musí tyto problémy být, aby vyvolaly takovou citlivou reakci?
Přestože se nás může držet i sebemenší zážitek, který v nás vyvolá lehce děsivé nebo znepokojivé myšlenky, odborníci odhalují, že noční můry se nejčastěji vyskytují u dospělých, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).
Podle nadace Sleep Health Foundation jsou noční můry u dospělých mnohem méně časté, než u dětí. Zatímco u 10-50% dětí se noční děsy vyskytují, u dospělých je to pouze 2,5-10%.
Noční můry u dětí jsou často výsledkem příliš bujné fantazie, kdy se malé děti bojí existence bubáka, duchů, kostlivců a příšer a tato témata pak vstupují do jejich snů.
Dospělí však mají lepší přehled o realitě. Noční můry v dospělosti proto často vycházejí z reality, ze vzpomínek na minulé události nebo zážitky.
Ve zprávě zkoumající souvislost mezi posttraumatickou stresovou poruchou a nočními můrami vědci z Lékařské fakulty Pittsburské univerzity odhalili, že 90% lidí, u nichž byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha, uvádí „znepokojivé sny s určitým stupněm podobnosti se skutečnou traumatickou událostí“.
Jinými slovy, v noci znovu a znovu prožívají své trauma, podobně jako mnozí zažívají flashbacky během dne. Při těchto zkušenostech je jediným způsobem, jak najít úlevu od těchto nočních můr, zabývat se problémem hlouběji a řešit přímo posttraumatickou stresovou poruchu.
Avšak ne všechny noční můry jsou způsobeny PTSD
Jak vysvětluje Rubin Naiman, psycholog a klinický profesor medicíny v Centru integrativní medicíny Arizonské univerzity: „Občasné noční můry jsou normální součástí snění a mohou nám poskytnout cenný vhled do našeho psychologického a duchovního života.“
Může jít jednoduše o snahu podvědomí předat nám zprávu. Otázkou je, zda máte zájem zjistit, jaké poselství to může být.
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-***** Právě, že tomu rozuměli velice dobře. Když to…
-armag Vidím, že máš velký zájem o můj osobní…
-Alue K. Loskotová armag: Tí, ktorí to zbortili, nepochopili význam posolstva,…
-dodo Děkuji za ucelený a moudrý přehled tématu :-).…
-Jirka