Proč jsou někteří lidé náchylnější na noční můry, než jiní

7.10.2022 v Psychologie 11

Noční můra může být někdy velmi děsivá, až tak že se spící člověk vytrhne ze spánku s křikem, nebo usíná s obavami, co se mu zase bude zdát za hrůzy. Zatímco u dětí se to často vysvětluje tím, že nejde o nic jiného, než o zdivočelou představivost, co způsobuje tyto děsivé zážitky u dospělých?U některých dospělých to je stejný důvod jako u dětí, akorát ve vyšším věku. Síla vlastní sugesce může naše sny silně formovat a něco tak prostého, jako je strašidelný film, nebo čtení strašidelného příběhu, může vydráždit naši představivost a vést k hroznému zážitku ve spánku.
Stejně jako máme každý svou jedinečnou osobnost a povahové rysy, jsou někteří lidé k tomuto typu ovlivnění náchylnější, než jiní. Na druhou stranu se někteří odborníci domnívají, že prožitek noční můry, která se dostaví po zhlédnutí strašidelného filmu, může mít původ v minulých životních zkušenostech a závažích z minulosti.

Pomyslete na to, že daný film v sobě má podnětné vjemy, které opoutají naši hlubší pozornost a osloví naše podvědomí, kde tato témata s něčím zarezonují. Neodmítejte proto noční můry jako spuštěné pouhým filmem.
Lidé, kteří zažívají tyto děsivé sny, by se měli zamyslet nad tím, jaký zážitek z minulosti za to může být zodpovědný.

Je možné, že vaše noční můra je znamení toho, že máte určitá zranění z minulosti, která vyžadují péči a nápravu. Jakmile si uvědomíte pravdu a zapracujete na svém duševním traumatu, můžete na základě toho očistit vaši mysl a vaše sny pak mohou tento symbol přestat používat. Když je problém vyřešen, není důvod, aby se vám objevoval ve snech.

Jak vážné musí tyto problémy být, aby vyvolaly takovou citlivou reakci?
Přestože se nás může držet i sebemenší zážitek, který v nás vyvolá lehce děsivé nebo znepokojivé myšlenky, odborníci odhalují, že noční můry se nejčastěji vyskytují u dospělých, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).

Podle nadace Sleep Health Foundation jsou noční můry u dospělých mnohem méně časté, než u dětí. Zatímco u 10-50% dětí se noční děsy vyskytují, u dospělých je to pouze 2,5-10%.
Noční můry u dětí jsou často výsledkem příliš bujné fantazie, kdy se malé děti bojí existence bubáka, duchů, kostlivců a příšer a tato témata pak vstupují do jejich snů.
Dospělí však mají lepší přehled o realitě. Noční můry v dospělosti proto často vycházejí z reality, ze vzpomínek na minulé události nebo zážitky.

Ve zprávě zkoumající souvislost mezi posttraumatickou stresovou poruchou a nočními můrami vědci z Lékařské fakulty Pittsburské univerzity odhalili, že 90% lidí, u nichž byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha, uvádí „znepokojivé sny s určitým stupněm podobnosti se skutečnou traumatickou událostí“.
Jinými slovy, v noci znovu a znovu prožívají své trauma, podobně jako mnozí zažívají flashbacky během dne. Při těchto zkušenostech je jediným způsobem, jak najít úlevu od těchto nočních můr, zabývat se problémem hlouběji a řešit přímo posttraumatickou stresovou poruchu.

Avšak ne všechny noční můry jsou způsobeny PTSD
Jak vysvětluje Rubin Naiman, psycholog a klinický profesor medicíny v Centru integrativní medicíny Arizonské univerzity: „Občasné noční můry jsou normální součástí snění a mohou nám poskytnout cenný vhled do našeho psychologického a duchovního života.“
Může jít jednoduše o snahu podvědomí předat nám zprávu. Otázkou je, zda máte zájem zjistit, jaké poselství to může být.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho asdf 2022-10-07 07:34:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle zákona přitažlivosti si lidé k sobě přibližují to co vnitrně prožívají a čemu dávají pozornost, čím více hloubky prožitku, tím silnější realizace. V jemnohmotném světě to vše jde rychleji, takže ve spánku se to projeví nejdříve. Pokud jsou vjemy nějakého druhu obmyšlovány silně a systematicky po dlouhou dobu, dojde pak i na realizaci v hmotném světě. Takže si raději rozmyslete zda opravdu stojí za to sledovat horrory a bát se u nich, nebo televizní zpravodajství a rozčilovat se u něj… oni vám ta představení nedělají jen tak pro nic za nic, chtějí si vás k sobě připoutat, a obzvláště vám zabránit po konečném odpoutání se od hmotného těla (prý „smrt“) ve vzestupu do vyšších duchovních světů dobra a přinutit vás v důsledku zatížení různými internalizovanými hnusy a zly k návratu či ještě většímu pádu do nějakého jejich ještě horšího peklosvěta než je tento…

Ikona diskutujiciho ma.ni. 2022-10-07 09:51:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj přítel má občas nic u můry o mě, že jsem s jiným mužem, že si přítele nevšímám a odcházím od něj.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-10-07 15:33:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mě zase ten můj občas ve snech řve a přitom v reálu se nic neděje. Divné.

Ikona diskutujiciho vap 2022-10-07 15:37:27
Ikona diskutujiciho
sipka

ma.ni.
Noční můry jsou jak o živých lidech, tak i o mrtvých, kteří se chovají tak, jak by se v reálu snad ani nechovali.
Proto já se nenechám unést ani tím, když se mi zdá o mrtvých, neboť ani nevěřim, že to jsou oni.Je to jen jejich falešný virtuální klon, aneb snový démon bere jejich podobu.Několikrát se mi zdálo o otci, který již nežije a když jsem to ve snu náhodou poznal, procitl, byl jsem okamžitě nevyžádaně probuzen a né jednou!!!
Mimo jiné, jednou jsem byl ve snu svědkem, jak chlap změnil podobu, udělala se mu na několik vteřin slepičí hlava.Takže těmhle démonským divadelnim zmetkům ze snů nevěřim ani ho.no.

Ikona diskutujiciho vap 2022-10-07 13:45:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U mě v dětství stejně jako v dospělosti.A prosim, v šesti letech v dobách hluboké totality, v televizi jsem sledoval jen večerníčky a zajímaly mě pouze běžné dětské blbiny, se mi zdál sen, že vidím useknuté lidské ruce na trávníku.
To zcela jistě nebyla moje fantazie.Tomu se říká duchovně zkur.. život již od dětství.
Ať mi tohle také vysvětlí křestané a katolíci, dítě nemá žádné hříchy a přesto tohle.Nejspíš řeknou, že kletba.

Ikona diskutujiciho Jarka 2022-10-07 15:29:39
Ikona diskutujiciho
sipka

vap – to je mazec…černoprďouši no asi jo…. řekli by, že jsi hřešil… když jsem byla malá nebavuji si, že bych měla noční můry jako ty ani si nevzpomínam…až jsem byla dospělá, tak se mi zdal sen o useknutých hlavách byl to vchod do nějakého nočního podniku byly to schody po kterých se šlo dolů a byly lemovaný právě těma useknutýma hlavama a nějak nevím jak jsem věděla, že to provedla Yakuza…nevím jak se to píše a ani mě to nikdy nezajímalo nějaký mafie a ještě k tomu japonská. Vůbec jsem nepochopila co a proč. Na krváky se nedívám.

Ikona diskutujiciho lenka f 2022-10-07 20:10:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebyla to fantazie, hříchy ani kletba myslím, že se prostě ozvalo podvědomí. To dokáže taky vyvolat noční můry.

Ikona diskutujiciho Michal 2022-10-07 15:32:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako děcko jsem míval takový že jsem se bál večer zavřít oči. Nechcu ani vědět z čeho jsem to měl.

Ikona diskutujiciho klara 2022-10-07 17:05:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám zaujímavý zážitok – ako dospelá nemávam žiadne zlé sny, všetky sny sú v hraniciach príjemné – menej príjemné. Raz malo moje malé dieťa počas choroby 40 stupňové teploty, ktoré trvali viac dní a nocí. Teplota náhle vybiehala veľmi rýchlo a to aj v noci, takže som bola veľmi unavená, pretože aj počas noci som merala teplotu cca každú 1,5 -2 hodiny. Stalo sa, že som si nastavila budík znova o 2 hodiny, ale v akejsi zlej predtuche som poprosila, aby som bola okamžite zobudená, ak moje dieťa bude potrebovať pomoc skôr, ako zazvoní budík. Zaspala som…. a sníval sa mi sen, hrôzostrašný, utekala som v prázdnom mrakodrape , niekto/ niečo ma naháňal -o, ale utiekla som do bezpečia, tak som sa v sne ukľudnila. Ale okamžite začal nový, iný sen a ten bol ešte horší, už si nepamätám, akurát som sa v strachu zobudila a hneď som si uvedomila, že vedľa leží moje choré dieťa, nameraná teplota bola okolo 40 st. C, takže okamžite som začala so zrážaním. Odvtedy prešli roky a žiadne zlé sny sa mi nesnívali. Som presvedčená, že som bola zobudená na základe mojej prosby a to tým najúčinnejším spôsobom.

Ikona diskutujiciho Tadeusz 2022-10-08 08:12:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dává to smysl. Sny jsou vlastně spíš symptom než problém.

Ikona diskutujiciho vap 2022-10-08 14:02:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavost.Dnes na mě zase zkoušeli domácí program „hučení v uchu+živé sny“.V noci jsem se vzbudil a v uchu to jen zunělo.Pak jsem se dostal do polospánku při vědomí a začal jsem se na to ucho soustředit.V tomto stavu mi při soustředění funguje „zoom“.Začal jsem slyšet nějakou písničku jakoby z rádia (barva zvuku jako z mini tranzistoráku) či něčeho takového.V tom uchu musí být „nějaké zařízení“, jinak to nelze vysvětlit.Už je divné i to, že přitom tam něco tlačí.Nanobot??
A ten podemnou tam zase nejspíš je.Jednou jsem ho tam slyšel manipulovat s něčím v pět ráno (zajímavé do práce nechodil a vstával vždycky podezřele brzo), rozhučelo se mi v uchu, hučení nabíralo na intenzitě a v poslední fázi se mi udělalo docela zle od žaludku.Pak to vypnul a nastala okamžitá úleva.Už jsem také v ranních hodinách zažil plané pocity chřipky či pálení žáhy a to z ničeho nic

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek