V roce 1961 tři američtí fyzici sledovali ve vlastnoručně vyrobeném mikroskopu lidské oko. Zaměřili se na nejmenší cévy sítnice oka. Ze strany dali podsvícení a poprvé v historii se jim tak podařilo podívat do nitra cévy člověka a vidět, jak v ní proudí krev.
Fyzici viděli cévy, v nich červené a bílé krvinky, jak to všechno proudí a všechno zaznamenávali na film.
Následující den posadili k mikroskopu svého prvního klienta, podívali se mu do oka a byli velmi překvapení. V krvi klienta viděli krevní sraženiny, slepené erytrocity – červené krvinky.
Přitom v těchto sraženinách napočítali po 5, 10, 40, 400 až do 1000 kusů. Vědci je obrazně nazvali „hroznové střapce“. Dost je to znepokojilo, ale dotyčný člověk tam v pohodě seděl dál, jakoby nic.
U druhého a třetího klienta bylo vše normální a u čtvrtého opět našli sraženiny. Vědci začali zjišťovat o co se jedná a zjistili, že klienti se sraženinami večer předtím konzumovali alkohol.
změny pleti v obličeji, způsobené alkoholem
Vědci provedli následující experiment: Střízlivému člověku, který měl vše v normě, dali vypít sklenici piva. Člověk pivo vypil a po 15 minutách se v krvi původně střízlivého člověka objevily sraženiny červených krvinek.
Vědci tímto jednoduchým způsobem uskutečnili objev, pomocí kterého přímo dokázali, že alkohol způsobuje sraženiny v krvi.
Tepna ucpaná krevní sraženinou
Ukazuje se, že nejen ve zkumavce sráží alkohol krev, ale i přímo v cévách organismu člověka. Jakmile se dostává do krve, působí na erytrocity tak, že je obírá o negativní náboj a ty se namísto odpuzování začínají přitahovat k sobě.
Pokud se to stane velkých cévách v ruce nebo noze, tato sraženina nemusí představovat velké nebezpečí. Ale v mozku, pro všechny kteří se tráví alkoholem, je situace mnohem katastrofálnější, protože výsledkem jsou tisíce odumřelých mozkových buněk.
Neuron (dole) ucpaný žmolkem slepených erytrocytů.
Kromě toho, lidé, kteří delší dobu konzumují alkohol, mají charakteristickou barvu obličeje a nosu právě z tohoto důvodu. Člověk má v nose hodně menších cév, které se rozvětvují a pokud v místě rozvětvování vznikně sraženina erytrocytů způsobena alkoholem, cévu ucpe. Ta se následně nadýmá, odumírá a výsledkem je červený nebo fialový nos.
extrémní případ alkoholického nosu
napsal Vladimir Ždanov
originál zde: http://blog.i.ua/community/1108/158668/
zpracovala Alue, www.Aluška.org 2019
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Možno je to len náhoda ale všimol som…
-mariankosnac Milá Alu, děkuji za tento článek Zrovna to…
-Eva merci pour cette delicate intention c vrai la…
-francoise Hezké, akorát teda toxické jedince je třeba bezvýhradně…
-Petra