Proč se čas zkracuje?

1.5.2024 v Poradna 5

Dotaz čtenáře
Dobrý deň Aluska,
Chcem sa spýtať ohľadom času. Čo sa deje s časom? Manipuluje niekto s časom, alebo našou myslou? Posledné štyri roky som si všimol, že niečo sa s časom deje a veľmi rýchlo ubieha, uteká. Najviac to vnímam, keď večer si lahnem do postele. Ako keby medzi ránom keď vstanem a večer keď liham je len pár minút.

Ďakujem za odpoveď. Všetko dobre Vám želám.
S pozdravom Matej



Odpověď
Ahoj Matěji,

Existují tři teorie, podle kterých se čas urychluje. První říká, že na zemi přibývá množství dat, která musí zpracovat šišinka (nadvědomě) a toto přehlcení způsobuje zkrácení času. Podle této teorie musíme naším mozkem zpracovat úplně všechno, co se na světě stane… všechny děje, myšlenky. I když si to neuvědomujeme. A šišinka má prý určitou kapacitu, která je sice velká, ale není neomezená.

Druhá teorie říká, že čas se v matrixu (pokud věříš na matrix a na to že v něm fakt žijeme, tohle nechám na tobě) zkracuje uměle, aby temná strana síly neměla tolik prostoru a času na zrealizování svých dlouhodobých plánů. Jiná verze této teorie zase tvrdí, že to naopak dělá temná strana, aby lidem ukradla čas a tím i energii, aby neměli prostor řešit cokoli jiného než své základní přežití. Aby doslova jenom spali, jedli, pracovali a víc toho nedali.

Pak ještě existuje třetí psychologická teorie, která říká, že se pocit zkracování času děje stárnoucím lidem, kdy jim stereotypní události splývají v jeden balík. Třeba 10 let chození do stejné práce má tvůj mozek uložených jako jednu událost, společnou vzpomínku, která má trochu jiné kulisy, ale v základu je stejná. A pak to vypadá, jakoby byl život příliš krátký, protože postrádá pestrost a uvědomění v přítomném okamžiku.
Čím víc času v životě prožiješ na autopilota, tím víc máš pocit, že není čas.

Způsob, jak proti tomu celkově bojovat (a je jedno která teorie ti připadá víc smysluplná) je omezit věci, co ti žerou čas. To je televize, pc hry, sledování zpráv a politiky. Zaměřit se na věci, které jsou ti užitečné, nebo u kterých skutečně zrelaxuješ a balast – zejména ten zneklidňující – vyhodit ven ze života. Tím skutečně získáš víc času. Zamysli se nad tím, jak čas trávíš. Jestli vědomým tvořením, nebo jestli ho zabíjíš v režimu autopilota. Není nutné abys dělal radikální životní změny, pomůže i menší změna běžných návyků.

Další jednoduchá technika je vystoupit ze stereotypu, například jezdit na výlety na místa kde jsi ještě nebyl, poznávat nové lidi, zkusit něco co jsi ještě nikdy nedělal, hlavně aby to bylo nové. Obohacením života o zážitky se omezí pocit psychologického scvrknutí událostí do jedné společné vzpomínky. Jakmile prožiješ týden, kdy jsi pokaždé byl někde jinde a dělal něco jiného a nového, při ohlédnutí zpět si uvědomíš, jak to bylo pestré a přestaneš mít pocit, že ti utíká čas.

Navíc tě nové události a aktivní přístup k životu nutí být plně v přítomnosti a soustředit se na daný okamžik, vytáhne tě to z autopilota a najednou ten čas vidíš. Důvod, proč jsme to jako děti nevnímali je, že jsme měli pestřejší životy. Všechno pro nás bylo nové, neohmatané a intenzivní. Když se dokážeš vrátit zpět do toho objevujícího stavu, tím že začneš znovu objevovat nové věci a lidi okolo sebe, tvůj život získá barvu, přestane být fádní, přestane ti utíkat před očima.

Podle předchozích dvou teorií máme aktuálně něco přes 12 hodin v porovnání s původním časem. Ale všechno jsou to jenom teorie, neexistují přímé důkazy pro žádnou z nich, i ta psychologická teorie je pořád jenom teorie.

s pozdravem
Alue K. Loskotová

© aluska.org 2024

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho ***** 2024-05-01 08:21:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Gefangen so im Fluss der Zeit
Polapeni tak v řece (v toku) času

Život by se dal přirovnat ku koloběhu vody. Zrodí se v mracích, ze kterých padá v podobě deště sem k nám na zem. Z té pak stéká do potoků, které tečou do řek a ty pak do moří a oceánů. z těchto ploch se voda odpařuje a vznikají pak znovu oblaka, mraky, ze kterých se pak voda padá voda opět dolů podobě deště. Čas se točí neusále v kruzích, ačkoliv nám se jeví spíše jako tok proudu řeky. Může téci klidně a může téci rychle, prudce. Ale stále nás jenom vleče neúnavně a neúprosně někam dál. Za mne je čas nuda. Nebaví mne se již v něm furt otáčet. A jest-li se v něm točím rychleji a nebo pomaleji, na tom už vůbec nezáleží.

https://www.youtube.com/watch?v=EbHGS_bVkXY

Ikona diskutujiciho armag 2024-05-01 12:31:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čas běží stále stejně.
To, že se ti zdá, že běží rychleji nebo pomaleji záleží na tvém vnitřním stavu. Typické je, když někde čekáš nebo se nudíš čas běží velmi pomalu a naopak při zajímavé činnosti se zdá, že uteče velmi rychle.

Ikona diskutujiciho adriv 2024-05-02 01:16:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

možná taky zapracovalo kolektivní vědomí, už to říkají všichni, a proto se tak taky stalo.

Ikona diskutujiciho Karel 2024-05-02 08:39:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S během času je – dle mého – nejpravděpodobnější teorie změny enrgií a vibrací při pohybu galaxie vesmírem. Nesrozumitelněji v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=RWwPC1UcIRQ
Také je více než pravděpodobné, že ve vyšších dimenzích čas neexistuje.

Ikona diskutujiciho kešo 2024-05-03 08:16:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A čo ak k tejto časovej anomálii prispieva aj zariadenie(portál) v Cerne?

https://m.youtube.com/watch?v=DQQV_uq0spo

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek