Každá další generace se zdá být o něco nemocnější než ta předchozí, má více civilizačních chorob a různých postižení. A to i přesto, že se podle úřadů věda o výživě za posledních 50 let hodně posunula vpřed… tak proč jsme tlustí, alergičtí a nemocní?
Naši prarodiče často vyráběli domácí máslo, vařili s vepřovým sádlem, smažili na něm, pili plnotučné mléko, a přesto byli zdravější a štíhlejší než my. Jak to dokázali? V první řadě je potřeba říci, že jedli méně a jejich jídlo bylo zdravější.
Podíl tuku ve stravě ovlivňuje délku života
V dnešní době méně sladíme, z potravin odebíráme tuk, vaříme méně, jíme více, konzumujeme geneticky modifikované potraviny, pokrmy s umělými sladidly, vysoce zpracované potraviny a máme sedavý způsob života. Vidíte ten rozdíl?
Zde je zajímavý graf z roku 1950, který na ose x zobrazuje podíl tuků ve stravě mužů a na ose y průměrný věk jejich dožití:
Z grafu je jasně vidět, že poté co podíl tuků ve stravě přesáhne úroveň 30 %, se nejvyšší dosažený věk začne výrazně zvyšovat.
Když se podíváme na dnešní dobu, z většiny potravin se tuk odstraňuje. Máme nízkotučné mléko, nízkotučné jogurty a množství dalších nízkokalorických potravin. Naše moderní strava se změnila na nízkotučnou, zpracovanou, s vysokým obsahem sacharidů.
Dědeček s 12ti vnoučaty John Golding, který provozuje rodinnou farmu v Jižním Walesu říká, že když vyrůstal, bylo jídla nedostatek.
,,Jedli jsme jistě méně, protože jídla bylo málo a muselo stačit pro velkou rodinu. V každé rodině bylo sedm až devět dětí, takže jídlo nikdy nezbylo. Nepřejídali jsme se a omezovali jsme svou spotřebu chleba, protože jinak by nám hned došel. Všechno to ale bylo zdravé jídlo. Vždy jsme měli obrovskou zeleninovou zahradu, takže jsme měli květák i v zimě.“
Věda říká, že umírněné stravování dokáže prodloužit život
Michael Pollan, jeden z nejprodávanějších spisovatelů který má sloupek i v New York Times, ve své knize „Unhappy Meals“ vysvětluje, že všichni bychom mohli jíst méně.
,,Je dokázáno, že omezení celkového množství kalorií dokáže zpomalit stárnutí u zvířat. Dokonce se věří, že jde o jeden z nejdůležitějších faktorů při prevenci rakoviny. Například lidé na Okinawě, kteří patří mezi nejdéle žijící lidi na Zemi, praktikují princip „Hara Hachi Bu“, což znamená, že jedí, dokud se necítí být sytí na 80%.“
Různé živé organismy, od kvasnic přes myši až po člověka, mají prospěch z umírněného příjmu jídla. U méně rozvinutých organismů to dokáže prodloužit život dvoj až trojnásobně!
V mnoha studiích bylo prokázáno, že živočichové s přiměřeným příjmem jídla umírají v přiměřeném věku, bez nějakých vážnějších zdravotních komplikací. Oproti tomu si až 94 % živočichů na vydatné dietě rozvine nějaké chronické onemocnění, jako je rakovina nebo onemocnění srdce.
Podle výsledků dvou předešlých studií omezení zkonzumovaných kalorií aktivuje regulační geny, které prodlužují život.
Zpracované potraviny jako největší viník
Výše zmíněný australský dědeček dále uvádí:
„Doma jsme si vždy vařili. Zpracovaných potravin jsme jedli minimum. Když jsem byl malý, neměli jsme žádné balené potraviny. Když můj otec koupil po válce farmu, dojili jsme 2 až 3 kravky a vyráběli si vlastní máslo.“
Ve svém článku 6 pravidel pro správné stravování, který vyšel v magazínu TIMES, říká, že bychom neměli jíst nic, co by naši prarodiče neuměli rozeznat jako jídlo.
„Představte si, jak ztraceni by byli vaši prarodiče v dnešním supermarketu. Většina prodávaných produktů nejsou skutečné potraviny. Jsou to potravinářské výrobky,“ říká.
Historie potvrzuje, že předtím, než zařadíte nějakou nově vynalezenou potravinu do svého jídelníčku, byste nejprve měli počkat několik desítek let, až se zjistí, co její konzumace skutečně udělá s člověkem. Nejlepším příkladem jsou margaríny jako náhrada másla.
Výrobci totiž zpočátku tvrdili, že margaríny zabrání vzniku mnoha nemocí, hlavně kardiovaskulárních onemocnění. Mnozí lidé však tato tvrzení zpochybňovali. Hlavně ti, kteří si vážili blahodárného vlivu másla na zdraví. Určitě si pamatujete sugestivní reklamy na margaríny, které tvrdily, že to patří do zdravého jídelníčku. Dnes již víme, že máslo je tisíckrát zdravější pro lidi, než margarín. Trvalo ale desetiletí, až jsme na to přišli! Margaríny s obsahem trans-mastných kyselin nás doslova pomalu zabíjejí… a na chlebu chutnají odporně.
Jezte základní potraviny, nikoliv potravinářské výrobky.
Stravování už není stejné jako bývalo dříve
Vlády na celém světě léta varovaly veřejnost před rizikem konzumace stravy bohaté na tuky. Jejich tvrzení založená na „vědě“ dospěla k závěru, že tuku je dobré se vyhýbat, protože obsahuje hodně kalorií. A že saturované tuky zvyšují riziko onemocnění srdce.
Tuto „nízkotučnou mantru“ celé roky zpochybňovali mnozí lékaři i odborníci na výživu, protože se jim vůbec nedařilo zastavit epidemii obezity. Skutečnost je však taková, že vysoký příjem tuků snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje lipidy a snižuje obezitu.
Na západě se ročně uvede do prodeje přes 17 000 nových potravinových produktů, které jsou samozřejmě podpořeny silným marketingem a reklamou. Potravinářské koncerny se snaží prodávat co nejvíce a zároveň podkopávají tradiční přístupy k výživě.
Kromě toho naši prarodiče neseděli celý den u počítače a večer na gauči. Manuálně pracovali, nebo jezdili na koních a večer se scházeli. Neznali potravinové alergie, ani si neodříkali zdravé jídlo.
9 Principů Michaela Pollana pro zdravé stravování
1. Jezte základní potraviny. Nejezte nic, co by vaši prarodiče neuměli rozeznat jako jídlo.
2. Vyhýbejte se i potravinářským výrobkům, které tvrdí, že jsou zdravé. Nezapomínejte na to, že o margarínu se také tvrdilo, že je zdravý, a jediné, co lidem přinesl, byly srdeční infarkty.
3. Vyhýbejte se hlavně produktům, jejichž ingredience a) neznáte, b) neumíte vyslovit a c) mají více než 5 složek. Také těm produktům, které obsahují fruktózový sirup. Žádná z těchto věcí není přímo nebezpečná, ale je to ukazatel, že jde o vysoce zpracovaný potravinářský produkt.
4. Kdykoliv je to možné, nenakupujte v supermarketu. Fruktózový sirup nenajdete na žádné lokální tržnici nebo farmářském trhu. Také tam nenajdete plodiny sklizené ještě zelené na druhé straně planety a přivezené z dalekých zemí. Obvykle tam najdete čerstvé plodiny sklizené v době jejich nejvyšší nutriční kvality. Tedy přesně takové, jaké obvykle jedli vaši prarodiče.
5. Plaťte více za kvalitu, jezte menší porce. Faktu, že kvalitní potraviny stojí více, se jednoduše nevyhnete.
5+1. Jezte převážně rostlinnou stravu, hlavně listovou zeleninu. Díky tomu i přijmete mnohem méně kalorií.
7. Jezte tak jako Francouzi, Japonci, Italové nebo Řekové. Tyto kuchyně jsou považovány za poměrně zdravé a vyvážené. Neplatí to však jen o těchto národech. V podstatě tradiční stravovací zásady každého národa jsou lepší než dnešní západní styl stravování.
8. Vařte. Pokud je to možné, založte si zahrádku. Domácí kuchyně obsahuje více moudrosti, než jakou najdete v jakémkoliv vědeckém časopise. Kromě toho potraviny, které si sami vypěstujete, přispívají k vašemu zdraví ještě předtím, než je sníte (myslete na všechen ten pohyb vynaložený při jejich pěstování).
9. Jezte jako všežravec. Nebojte se zkoušet nová jídla a potraviny. Čím větší různorodost stravy, tím větší šance, že s ní pokryjete všechny nutriční požadavky.
Připravila © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 podle Zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****