Proč vaši prarodiče nemuseli držet diety

21.10.2020 v Výživa 14

Každá další generace se zdá být o něco nemocnější než ta předchozí, má více civilizačních chorob a různých postižení. A to i přesto, že se podle úřadů věda o výživě za posledních 50 let hodně posunula vpřed… tak proč jsme tlustí, alergičtí a nemocní?

Naši prarodiče často vyráběli domácí máslo, vařili s vepřovým sádlem, smažili na něm, pili plnotučné mléko, a přesto byli zdravější a štíhlejší než my. Jak to dokázali? V první řadě je potřeba říci, že jedli méně a jejich jídlo bylo zdravější.Podíl tuku ve stravě ovlivňuje délku života
V dnešní době méně sladíme, z potravin odebíráme tuk, vaříme méně, jíme více, konzumujeme geneticky modifikované potraviny, pokrmy s umělými sladidly, vysoce zpracované potraviny a máme sedavý způsob života. Vidíte ten rozdíl?

Zde je zajímavý graf z roku 1950, který na ose x zobrazuje podíl tuků ve stravě mužů a na ose y průměrný věk jejich dožití:

Z grafu je jasně vidět, že poté co podíl tuků ve stravě přesáhne úroveň 30 %, se nejvyšší dosažený věk začne výrazně zvyšovat.

Když se podíváme na dnešní dobu, z většiny potravin se tuk odstraňuje. Máme nízkotučné mléko, nízkotučné jogurty a množství dalších nízkokalorických potravin. Naše moderní strava se změnila na nízkotučnou, zpracovanou, s vysokým obsahem sacharidů.

Dědeček s 12ti vnoučaty John Golding, který provozuje rodinnou farmu v Jižním Walesu říká, že když vyrůstal, bylo jídla nedostatek.

,,Jedli jsme jistě méně, protože jídla bylo málo a muselo stačit pro velkou rodinu. V každé rodině bylo sedm až devět dětí, takže jídlo nikdy nezbylo. Nepřejídali jsme se a omezovali jsme svou spotřebu chleba, protože jinak by nám hned došel. Všechno to ale bylo zdravé jídlo. Vždy jsme měli obrovskou zeleninovou zahradu, takže jsme měli květák i v zimě.“

Věda říká, že umírněné stravování dokáže prodloužit život
Michael Pollan, jeden z nejprodávanějších spisovatelů který má sloupek i v New York Times, ve své knize Unhappy Meals vysvětluje, že všichni bychom mohli jíst méně.

,,Je dokázáno, že omezení celkového množství kalorií dokáže zpomalit stárnutí u zvířat. Dokonce se věří, že jde o jeden z nejdůležitějších faktorů při prevenci rakoviny. Například lidé na Okinawě, kteří patří mezi nejdéle žijící lidi na Zemi, praktikují princip „Hara Hachi Bu“, což znamená, že jedí, dokud se necítí být sytí na 80%.“

Různé živé organismy, od kvasnic přes myši až po člověka, mají prospěch z umírněného příjmu jídla. U méně rozvinutých organismů to dokáže prodloužit život dvoj až trojnásobně!

V mnoha studiích bylo prokázáno, že živočichové s přiměřeným příjmem jídla umírají v přiměřeném věku, bez nějakých vážnějších zdravotních komplikací. Oproti tomu si až 94 % živočichů na vydatné dietě rozvine nějaké chronické onemocnění, jako je rakovina nebo onemocnění srdce.

Podle výsledků dvou předešlých studií omezení zkonzumovaných kalorií aktivuje regulační geny, které prodlužují život.

Zpracované potraviny jako největší viník
Výše zmíněný australský dědeček dále uvádí:

„Doma jsme si vždy vařili. Zpracovaných potravin jsme jedli minimum. Když jsem byl malý, neměli jsme žádné balené potraviny. Když můj otec koupil po válce farmu, dojili jsme 2 až 3 kravky a vyráběli si vlastní máslo.“

Ve svém článku 6 pravidel pro správné stravování, který vyšel v magazínu TIMES, říká, že bychom neměli jíst nic, co by naši prarodiče neuměli rozeznat jako jídlo.

„Představte si, jak ztraceni by byli vaši prarodiče v dnešním supermarketu. Většina prodávaných produktů nejsou skutečné potraviny. Jsou to potravinářské výrobky,“ říká.

Historie potvrzuje, že předtím, než zařadíte nějakou nově vynalezenou potravinu do svého jídelníčku, byste nejprve měli počkat několik desítek let, až se zjistí, co její konzumace skutečně udělá s člověkem. Nejlepším příkladem jsou margaríny jako náhrada másla.

Výrobci totiž zpočátku tvrdili, že margaríny zabrání vzniku mnoha nemocí, hlavně kardiovaskulárních onemocnění. Mnozí lidé však tato tvrzení zpochybňovali. Hlavně ti, kteří si vážili blahodárného vlivu másla na zdraví. Určitě si pamatujete sugestivní reklamy na margaríny, které tvrdily, že to patří do zdravého jídelníčku. Dnes již víme, že máslo je tisíckrát zdravější pro lidi, než margarín. Trvalo ale desetiletí, až jsme na to přišli! Margaríny s obsahem trans-mastných kyselin nás doslova pomalu zabíjejí… a na chlebu chutnají odporně.

Jezte základní potraviny, nikoliv potravinářské výrobky.

Stravování už není stejné jako bývalo dříve
Vlády na celém světě léta varovaly veřejnost před rizikem konzumace stravy bohaté na tuky. Jejich tvrzení založená na „vědě“ dospěla k závěru, že tuku je dobré se vyhýbat, protože obsahuje hodně kalorií. A že saturované tuky zvyšují riziko onemocnění srdce.

Tuto „nízkotučnou mantru“ celé roky zpochybňovali mnozí lékaři i odborníci na výživu, protože se jim vůbec nedařilo zastavit epidemii obezity. Skutečnost je však taková, že vysoký příjem tuků snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje lipidy a snižuje obezitu.

Na západě se ročně uvede do prodeje přes 17 000 nových potravinových produktů, které jsou samozřejmě podpořeny silným marketingem a reklamou. Potravinářské koncerny se snaží prodávat co nejvíce a zároveň podkopávají tradiční přístupy k výživě.

Kromě toho naši prarodiče neseděli celý den u počítače a večer na gauči. Manuálně pracovali, nebo jezdili na koních a večer se scházeli. Neznali potravinové alergie, ani si neodříkali zdravé jídlo.

9 Principů Michaela Pollana pro zdravé stravování

1. Jezte základní potraviny. Nejezte nic, co by vaši prarodiče neuměli rozeznat jako jídlo.

2. Vyhýbejte se i potravinářským výrobkům, které tvrdí, že jsou zdravé. Nezapomínejte na to, že o margarínu se také tvrdilo, že je zdravý, a jediné, co lidem přinesl, byly srdeční infarkty.

3. Vyhýbejte se hlavně produktům, jejichž ingredience a) neznáte, b) neumíte vyslovit a c) mají více než 5 složek. Také těm produktům, které obsahují fruktózový sirup. Žádná z těchto věcí není přímo nebezpečná, ale je to ukazatel, že jde o vysoce zpracovaný potravinářský produkt.

4. Kdykoliv je to možné, nenakupujte v supermarketu. Fruktózový sirup nenajdete na žádné lokální tržnici nebo farmářském trhu. Také tam nenajdete plodiny sklizené ještě zelené na druhé straně planety a přivezené z dalekých zemí. Obvykle tam najdete čerstvé plodiny sklizené v době jejich nejvyšší nutriční kvality. Tedy přesně takové, jaké obvykle jedli vaši prarodiče.

5. Plaťte více za kvalitu, jezte menší porce. Faktu, že kvalitní potraviny stojí více, se jednoduše nevyhnete.

5+1. Jezte převážně rostlinnou stravu, hlavně listovou zeleninu. Díky tomu i přijmete mnohem méně kalorií.

7. Jezte tak jako Francouzi, Japonci, Italové nebo Řekové. Tyto kuchyně jsou považovány za poměrně zdravé a vyvážené. Neplatí to však jen o těchto národech. V podstatě tradiční stravovací zásady každého národa jsou lepší než dnešní západní styl stravování.

8. Vařte. Pokud je to možné, založte si zahrádku. Domácí kuchyně obsahuje více moudrosti, než jakou najdete v jakémkoliv vědeckém časopise. Kromě toho potraviny, které si sami vypěstujete, přispívají k vašemu zdraví ještě předtím, než je sníte (myslete na všechen ten pohyb vynaložený při jejich pěstování).

9. Jezte jako všežravec. Nebojte se zkoušet nová jídla a potraviny. Čím větší různorodost stravy, tím větší šance, že s ní pokryjete všechny nutriční požadavky.


Připravila © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 podle ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho hanka 2020-10-21 09:26:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek, ten by měl viset v ordinaci každého doktora a ubylo by nemocných. Zajímavé, že tyto rady vlastně sama od sebe dodržuju, protože mi tak nejvíc chutná. Jednoduchá jídla, čočka se zeleninou, sem tam maso, snídám tvaroh stejně jako můj pes 🙂 a hodně hodně tuků. Tuky mi zkrátka chutnají, na chleba si dávám ne plátek ale klínek, mám ráda olivový olej, sádlo, špek…. nízkotučným dietám nevěřím, podle mě je to blbost. Jak člověk omezí tuky nebo bílkoviny, začne mít chutě na sladké aby si to vykompenzoval. No prostě moderním výživovým trendům nevěřit a dát na tradici a klasiku a hlavně selský rozum.
Na sádlo, máslo a fazole reklama nikdy nebude, ale na margaríny a polotovary je reklama pořád, to taky o něčem svědčí.
Nemám ráda ani komplikovaná jídla, lidi vyvařují dneska exotická jídla a složité recepty, míchají chutě, mně to přijde jednak jako snobismus, ztráta času a jednak mi to ani nechutná, ztratí se v tom přirozená chuť základních surovin a špatně se to tráví. Většina lidí se podle mně přejídá, oběd o třech chodech, svačinky, kombinují těžce stravitelná jídla, konzumují příliš velký objem naráz a pak se diví že mají různé potravinové intolerance a alergie. Taky se propaguje časté jedení, co tři hodiny, to je příliš často, je to nepřirozené. Naši předci by to při své práci ani nestíhali, ale my co dneska sedíme v kanclu a nudíme se, si vyplňujeme nezáživnou práci svačinkama a kávičkama.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-21 14:02:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro můj žaludek byly zabijáky rodinné obědy a slavnostní večeře.
Polívka – no dneska si dám polívku jako jediný chod, navařím hrnec a jím ho dva dny… stačí mi to – po které už nemám moc chuť jíst dál, ale snažím se jí dát málo, aby to pak nebylo blbý.
Hlavní chod – pošťourám, protože mám žaludek plnej té polívky a nechápu koncept a kam to ostatní dávají.
Zákusek – pokud se nečeká alespoň 2 hodiny, nemůžu to do sebe natlačit
Ve výsledku je mi stejně špatně… dneska to řeším kompromisem, buď od všeho zobnu, nebo si vyberu jednu věc a zbytek nechám napokoji.
Klasické české vaření alá knedlíky a majdy mi taky nedělá dobře… nevím odkud se vzal ten zvyk tří chodů, jestli lidi byli tak bohatí a měli tolik času stát celý den u plotny a pak se přejíst jako to čuně a do večera ležet na gauči, nebo měli plechové žaludky s průtokáčem?

Ikona diskutujiciho Tinka 2020-10-21 10:07:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tom něco bude. Já osobně pokud jde o mléčné výrobky, tak kupuji všechno plnotučné pokud možno … Mléko, tvaroh, tučné choceňáky. Plnotučné výrobky mi chutnají nejvíc musím přiznat a navíc mi to přijde takové poctivé a neošizené.

Ikona diskutujiciho Janča 2020-10-21 21:41:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuk totiž dodává chuť. Ano, tučné mléčné výrobky jsou nej – a kysané ještě vytuněnější, ale už i acidofilní mlíko či kefír málokdy seženu s 3, 5 % tuku, všude cpou pouze 1%. Teď začali chytračit na máslech – s % tuku a složením.. To, aby si člověk dával pozor na úplně všechno a měl vše dopředu nastudované, aby nebyl ošizen. To je doba dnes, achich

Ikona diskutujiciho martin martin 2020-10-22 10:01:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Jančo musíte na farmu, najděte si ve svém okolí a tam nakupujte. Kefír má min. 5%, tvaroh má 50%. Je to výborný a vůbec se nepřibírá. Já třeba nakupuji zde a super…https://www.farmazvirat.cz/

Ikona diskutujiciho oskar 2020-10-21 21:28:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Polívka z mého dětství, jakože ta správná dle táty, byly domácí nudle s vývarem s mastnými oky – jen s kousky masa, vyfiltrovaná a zelenina byla bokem. Nechutnala mi, ale bylo to jeho dětství a chutě. Dnes miluji vývary a musí v nich být všechna dostupná zelenina i s kousky masa, to je paráda, po které opravdu nepotřebuji druhý chod. Ze školní jídelny na ZŠ si pamatuji dodnes boršč, to jsem si vždy chodil přidat. Měli jsme tam kuchařku Ukrajinku, maminku spolužáka, tak s přidáním nebyl problém 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-22 08:33:49
Ikona diskutujiciho
sipka

V zimě hodně vařím fazolačku… je to snadné, nedá to práci a skutečně zasytí na mnoho hodin.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2020-10-21 21:30:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alue moje strava je vyvážena ráno vstanu hodím do horké vody klobásku horky jídlo po ránu je skvěla věc člověk se probere k tomu si dám dva rohlíky pak si dám v práci oběd většinou rejži ,řizky kdedliky těstoviny vždycky jsou nabídky ze třech jídel o tři hodiny pozdějc dorazím domu dám si druhý oběd to je většinou steiky, smažaky s hranolkama k tomu pak přijde na řadu večeře ta bývá lehká ta je vyhrazena vitamimům 5-7 mandarinek k tomu náke jablko nebo paprika

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-22 08:32:59
Ikona diskutujiciho
sipka

A kolik máš kilo? Já bych byla z takové stravy přecpaná a museli byste mě z kopečka koulet jak sud 🙂

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2020-10-22 15:02:07
Ikona diskutujiciho
sipka

alue ja vůbec nepřibírám 5 let už mám 90 kilo za tu dobu se to nehlo, vždyt se tak nepřecpávám znám tajemství hubenosti a to je nesmíte se cpát na noc přes den se všechno spálí v noci se všechna energie ukládá

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-22 15:16:41
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 tak to je zajímavá filosofie, která by mi neprošla 😀

Ikona diskutujiciho Hana 2020-10-22 10:58:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já třeba jako malá neznala jaké to je mít pestrou stravu, doma se většinou kupovaly levný polotovary, ze kterých se mi dělalo akorát špatně od žaludku, byla jsem hubená jak lunt, bledá…tak si to teď tak trochu vynahrazuju a vaření mám jako svůj relax. Mám pár klasických jídel která vařím často (bramborový knedlík špenát a maso, kuřecí stehno a kysané zelí, řízek s bramborovou kaší, čočka, vajíčka, poctivé masové vývary s kořenovou zeleninou, gulášovka s bramborama a mrkví, rýže se zeleninovou směsí, …) a pak jedno exotičtější časově náročnější, ale fakt hodně moc dobrý-boloňský ragú. Všechno se snažím pokud možno připravovat z kvalitních surovin, určitě nikam necpu masox a podobně. Polívku mám taky jako hlavní jídlo. Podle mě je hlavní jíst pravidelně, rozmanitě a nenandavat si nesmyslně velký porce. A jíst každý dvě hodiny mi teda taky připadá jako blbost. Já se ráno nasnídám (bílý jogurt a ovoce, poslední dobou mi to nestačí tak i pečivo), dopoledne si zobnu třeba pár oříšků, pak ve 12 oběd, odpoledne třeba jablíčko a večer nějaká nenáročná večeře. A pohoda🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-22 12:46:37
Ikona diskutujiciho
sipka

dá se koupit bio bujon 🙂 některý recepty bez vývaru/bujonu nejdou udělat
kukni po zdravých výživách, nebo v eshopech, já to házím do kari

Ikona diskutujiciho Hana 2020-10-23 06:41:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Ok kouknu, dík za tip 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek