Většina z nás bude souhlasit: Čím starší jsme, tím nám pocitově ubíhá čas rychleji. Když vzpomínáme na naše dětství, máme pocit, že naše zkušenosti byly tehdy delší, více fascinující a intenzivnější. Naše narozeninové oslavy byly nekonečné velkolepé slavnosti a v létě jsme prožívali sladkou příjemnou nudu.
Když vyrosteme, zdá se, že se čas zrychluje. Vzpomínky na to, kdy se co stalo, blednou. Často si přejeme, abychom mohli čas na chvíli zastavit, ale ten běží neúprosně dál.
Sběr životních zkušeností urychluje tempo času
Může se zdát samozřejmé, že jako děti vnímáme čas jinak. Všechno je nové, jsme zvědaví, vztahy mezi jednotlivými událostmi jsou náročné na pochopení. To je naprostá pravda. Ale co se stane potom?
Pro pochopení tohoto jevu, provedl výzkumný tým z University of Kansas relevantní studii. Výsledky byly uveřejněny v časopise Self and Identity.
Autoři poukazují: „Vnímání života jako rychleji utíkajícího je psychologicky škodlivé: nepříjemné, demotivující a možná dokonce vyvolávající pocit, že život nemá smysl.“
Výzkum byl založen na teorii filozofa Douglase Hofstadtera. Od něj pochází teorie, že když stárneme, náš mozek má tendenci sbírat sice odlišné, ale v nějakém kontextu podobné zážitky do větších společných „souborů“.
Například, po určitém věku bude každá naše jednotlivá procházka v dešti seskupena v mozku jako soubor: „Procházky deštěm“.
Náš mozek zakóduje veškerý čas strávený těmito procházkami jako jedinou událost, která vyvolává stejné dojmy. V našich akcích nebyla žádná rozmanitost, neprožili jsme nic nového, takže si nepamatujeme každou z nich jako něco jedinečného. Takže nám jednotlivé procházky splynou. A takto vnímáme všechno.
Buďte vědomí!
Jak můžeme tento proces zpomalit? Autoři studie navrhují, abychom se snažili být více všímaví a žili více vědomě. Motto „žít v přítomném okamžiku“ není banalita, ale způsob, jak zpomalit tok času.
Nejen, že se jednotlivé okamžiky stanou cennějšími, ale celý život tak prožijete mnohem příjemněji.
Je to jednoduché
Dívejte se na svět dětskýma očima, zkoumejte věci. Obdivujte přírodu, zvířata, pozorujte lidi. Nechoďte po ulici s tunelovým viděním, ale rozhlížejte se a vnímejte všechny detaily.
Aby to nebyla nuda, je potřeba, abyste pravidelně dělali něco nového. Něco se učte, někam jeďte, zkoušejte nové trasy, nebo věci které jste zvyklí dělat konkrétním způsobem, udělejte úplně jinak.
Donuťte se občas vykročit z komfortní zóny
Jsou lidé, kteří například zkoušeli jíst jogurt od spoda z prořezaného kelímku, aby se dokázali vytrhnout s pocitu zajetých kolejí a aby mozek donutili vnímat naplno přítomný okamžik. Tím, že vymysleli originální blbinu, donutili mozek zpozornět a začít vnímat i běžnou věc jako něco zcela nového a dobrodružného.
Takto zpomalíte tok času a prožijete svůj život kvalitněji.
připravila © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 / zmíněná studie
Poslední komentáře
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není