Proč život plyne rychleji, když stárneme?

21.8.2020 v Psychologie 8

Většina z nás bude souhlasit: Čím starší jsme, tím nám pocitově ubíhá čas rychleji. Když vzpomínáme na naše dětství, máme pocit, že naše zkušenosti byly tehdy delší, více fascinující a intenzivnější. Naše narozeninové oslavy byly nekonečné velkolepé slavnosti a v létě jsme prožívali sladkou příjemnou nudu.Když vyrosteme, zdá se, že se čas zrychluje. Vzpomínky na to, kdy se co stalo, blednou. Často si přejeme, abychom mohli čas na chvíli zastavit, ale ten běží neúprosně dál.

Sběr životních zkušeností urychluje tempo času
Může se zdát samozřejmé, že jako děti vnímáme čas jinak. Všechno je nové, jsme zvědaví, vztahy mezi jednotlivými událostmi jsou náročné na pochopení. To je naprostá pravda. Ale co se stane potom?

Pro pochopení tohoto jevu, provedl výzkumný tým z University of Kansas relevantní studii. Výsledky byly uveřejněny v časopise Self and Identity.

Autoři poukazují: „Vnímání života jako rychleji utíkajícího je psychologicky škodlivé: nepříjemné, demotivující a možná dokonce vyvolávající pocit, že život nemá smysl.“

Výzkum byl založen na teorii filozofa Douglase Hofstadtera. Od něj pochází teorie, že když stárneme, náš mozek má tendenci sbírat sice odlišné, ale v nějakém kontextu podobné zážitky do větších společných „souborů“.

Například, po určitém věku bude každá naše jednotlivá procházka v dešti seskupena v mozku jako soubor: „Procházky deštěm“.
Náš mozek zakóduje veškerý čas strávený těmito procházkami jako jedinou událost, která vyvolává stejné dojmy. V našich akcích nebyla žádná rozmanitost, neprožili jsme nic nového, takže si nepamatujeme každou z nich jako něco jedinečného. Takže nám jednotlivé procházky splynou. A takto vnímáme všechno.

Buďte vědomí!
Jak můžeme tento proces zpomalit? Autoři studie navrhují, abychom se snažili být více všímaví a žili více vědomě. Motto „žít v přítomném okamžiku“ není banalita, ale způsob, jak zpomalit tok času.
Nejen, že se jednotlivé okamžiky stanou cennějšími, ale celý život tak prožijete mnohem příjemněji.

Je to jednoduché
Dívejte se na svět dětskýma očima, zkoumejte věci. Obdivujte přírodu, zvířata, pozorujte lidi. Nechoďte po ulici s tunelovým viděním, ale rozhlížejte se a vnímejte všechny detaily.
Aby to nebyla nuda, je potřeba, abyste pravidelně dělali něco nového. Něco se učte, někam jeďte, zkoušejte nové trasy, nebo věci které jste zvyklí dělat konkrétním způsobem, udělejte úplně jinak.

Donuťte se občas vykročit z komfortní zóny
Jsou lidé, kteří například zkoušeli jíst jogurt od spoda z prořezaného kelímku, aby se dokázali vytrhnout s pocitu zajetých kolejí a aby mozek donutili vnímat naplno přítomný okamžik. Tím, že vymysleli originální blbinu, donutili mozek zpozornět a začít vnímat i běžnou věc jako něco zcela nového a dobrodružného.

Takto zpomalíte tok času a prožijete svůj život kvalitněji.

připravila © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 / zmíněná studie

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Yooo 2020-08-21 09:52:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Říká se,ze sliby učiněné v dětství – myšleno sliby ze srdce a sobě -maji tu největší sílu a mají,narozdil od vetsiny ostatních,ktere se vytrati,moc změnit a ovlivnit celý život.
Když mi bylo asi 5 let,dala jsem sama sobě slavnostní slib,ze nikdy nepřestanu vidět víly,skřítky a ostatní „kamarady“.Tehdy totiž začal tlak ze strany dospělých a docházelo ke konfrontaci mého a jejich světa. Mne se prostě do toho jejich nechtělo!
Každopádně, slib funguje!Je mi přes 40 ale vypadám na 30 a cítím se většinu času jako mala holka.Často slýchávám, že jsem divna, že mám byt normální. ..nedbá! Ať si jsou normální sami!V mem světě jsou zázraky na pořadu každého dne a každý okamžik je naplneny az po okraj.Pro život mam vášeň a vím jistě,že se sem,na tuhle překrásnou Zemi urcite vratim,vždycky a znova.Ona a zkušenost zivota na ni jsou moji opravdovou láskou .
Rada se s Vami všemi potkávám a jste vítáni v mem světě a v mem čase. Já jsem My jsme 🙆

Ikona diskutujiciho izairi 2020-08-22 10:10:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný komentář.Já si svůj příští život tady na Zemi už naplánovala,včetně rodičů (jací budou) bratra,sestry,toho co budu dělat i svého jména,které budu mít po mámě. Ale jestli by to mohlo fungovat,netuším.Už jsi strašně dlouho nepsala žádný komentář na tadescu,chodíš tam ještě? (tedy jestli jsi to ty)

Ikona diskutujiciho Hana 2020-08-22 13:11:05
Ikona diskutujiciho
sipka

To je strašně zajímavý protože já sama taky často přemýšlim nad tím jaký bych tady chtěla prožít příští život…

Ikona diskutujiciho Emily 2020-08-21 12:37:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám chuť zkusit to s tím jogurtem. :DDDD

Ikona diskutujiciho Michal 2020-08-21 20:19:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja mam nasledujici vysvetleni. Kdyz je vam jeden rok je jeden rok cely vas zivot. Kdyz vam je 30 let je jeden rok 1/30 vaseho zivota. Kdyz 50 tak 1/50, atd. Proto mame dojem, ze to leti cim dal rychleji.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-08-22 08:35:31
Ikona diskutujiciho
sipka

taky to tak vidím

Ikona diskutujiciho IVETA 2020-08-22 07:49:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pre Yooo – prenadherny komentar, citit z neho detsku radost, nadsenie, plnost…..pohladilo mi to dusu, srdecne zdravim.

Ikona diskutujiciho mif 2020-08-23 18:25:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro Michala: tak to opravdu je. Pro Yooo: děkuji.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek