Project Lazarus

20.8.2017 v Doporučení 11

Project Lazarus

Sci-fi

Španělsko 2016

popis filmu: Markovi (Tom Hughes) je diagnostikována zhoubná nemoc a je mu předpovězeno, že bude žít jen jeden rok. Neschopný akceptovat konec svého života, rozhodne se, že si dá zmrazit tělo. O šedesát let později, v roce 2084, se stává prvním mužem v dějinách, který bude oživen. Až poté zjistí, že jeho celoživotní láska Naomi (Oona Chaplin), ho doprovázela po celou dobu tak, jak by nikdy nečekal. (zdroj)

Film ukazuje divákům, co by se teoreticky dělo (nebo co se bude dít, jak se na to podíváte) s lidmi, kteří se nechávají zmrazit v naději, že snad budoucí medicína bude mít pro ně řešení a znovu je oživí.

Zajímalo mě, co bude ve filmu ukázané po vzkříšení hlavního hrdiny, protože otázka oživování mrtvol není moc růžová. Po smrti lidského těla duše odchází do jiné dimenze a pokud se tělo uměle oživí, je otázka, co do něj vstoupí. Co ovládá zombie, nebo co by teoreticky ovládalo znovuoživené tělo člověka? To, co by do něj vešlo, by mělo mít přístup k původní paměti dané bytosti, ale už to není ta lidská duše, která tělo již dávno opustila a pokračuje dál v jiných dimenzích… Ukáže film pravdu?


A přesně jak jsem čekala, tak to i bylo. Hlavní hrdina spáchá sebevraždu díky neřešitelné diagnoze rakoviny. Jeho duše tedy odešla do… zkrátka nebude mu na onom světě moc dobře.

Tělo se podařilo uchovat v dobrém stavu a hlavní hrdina se stává prvním znovuoživeným tělem na světě. Kromě mozku a nervového systému byla většina jeho těla ,,uměle“ dostavěna (nebo vypěstována). Prakticky vzato se stává živým biorobotem a začíná vést monology… Přesně takové, jaké byste čekali od bytosti bez duše, která nikdy nepozná krásy nekonečného života. Jako ,,po smrti nic není, to už vím“, ,,život je jenom shluk buněk a není na něm nic božského“ a další ďábelské myšlenky degradující hodnotu jednotlivce a lidské bytosti.

,,A duše, zajímá vás?“ pokračuje biorobot v monologu, ze kterého se vám dělá zle ,,to je asi to co zmizí, když zmrazíte maso.“ Tím film potvrzuje, že v hlavním hrdinovi z mrazáku žádná duše není.

Biorobot má však stále vzpomínky původní bytosti která spáchala sebevraždu, takže trpí psychickými problémy a když zjistí že jeho oživení bylo za cenu mnoha jiných lidí, kteří vzkříšení nerozchodili a skončili v tratolištích krve, smrtelných křečích, záchvatech a nakonec stejně zemřeli, ptá se sám sebe, jestli je větší monstrum on, nebo hlavní doktor.

To je také zajímavá myšlenka, na kterou asi dnešní ,,zmrazovači“ moc nepomysleli:

Totiž že těla určená k oživení a vyléčení v budoucnu se stanou jen pokusným masem pro soukromé laboratoře, které sponzorují velice bohatí investoři. Takový cca 100 let starý pozůstatek lidského těla, který by věda dokázala znova oživit, může poté sloužit jako majetek k ještě zrůdnějším a zajímavějším nápadům. Kdo by kontroloval humánnost soukromého projektu, když by jim pod ruce nikdo neviděl a takový pozůstatek ani nemá příbuzné co by o něm věděli a co by hájili jeho zájmy? Novodobí doktoři Mengele by se na něm mohli libovolně vyřádit a klidně mu zkusit přišít druhou hlavu.

Navíc úspěch v oživení mrtvého člověka logicky musí být vykoupen mnoha neúspěchy, které skončí strašně a nikdo ze zamražených nemá záruku, že neskončí právě jako pokusný a neúspěšný projekt.

Film má ,,super“ konec. Android se rozhodne spáchat sebevraždu podruhé, ale samozřejmě je znovu oživen, protože už to není lidská bytost která má svobodné právo o sobě rozhodovat, ale majetek dané společnosti, která si nenechá odejít projekt, do kterého vrazila neuvěřitelné peníze.

Co se týče děje, není moc akční. Je založený na dialogu, monologu, atmosféře a vzpomínkách hlavního hrdiny. Žádné výbuchy ani extra akční scény, až na určitou část filmu, kde hlavní hrdina vidí ze záznamu, jak skončily předešlé neúspěšné projekty.

Film dostatečně nevyužil mnoho možností, které měl a které se doslova nabízely. Vše se odehrává pouze v laboratoři. Když se celý film těšíte až se půjde biorobot podívat ven jak to tam vypadá, vůbec se nedočkáte a pokračování v podstatě zůstává otevřené, protože v projektu zazněl další zásadní nápad na který vůbec nedošlo a ten by sám o sobě vydal na další dvě hodiny samostatného filmu. Možná si záměrně nechali prostor na druhý díl.

Proyeco Lázaro – trailer

https://www.youtube.com/watch?v=qwq9nQtauyM

Komentáře

Ikona diskutujiciho Pajano 2017-08-20 01:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že v životě jsou krásnější věci a takovými věcmi a "fakty" se vůbec nezabývat.Je to ztráta času v našem životě. Na druhou stranu je to každého věc co si chce v tomto životě prožít.

Ikona diskutujiciho Jan Jurečka 2017-08-20 09:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den , dostávám pravidelně  Vaše příspěvky, nicméně poslední článek Lazarus jste mi poslala 14x. Je možné toto množství upravit? Děkuji Jan Jurečka v.r.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-08-20 10:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  dobrý den, já žádným způsobem nemám možnost jakkoliv upravovat odběry e-mailem, ani je ručně neposílám, to dělá systém.

Ikona diskutujiciho Jan Jurečka 2017-08-20 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den,

Ikona diskutujiciho Alue 2017-08-20 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Pokud chcete aby s tím někdo něco udělal, musíte se ozvat správcům serveru na [email protected]

Ikona diskutujiciho Petule 2017-08-20 21:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslela, že to byl virus, mě článek přišel 19x. Radši jsem všechno vymazala a otevřela jsem blog vypsáním adresy.

Ikona diskutujiciho dexter 2017-08-22 07:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přání otcem myšlenky, alespoň v tomhle případě. Dovoluji si tvrdit, že autorka film pochopila trošku jinak, než se očekávalo.

Ikona diskutujiciho Vladimír 2017-08-23 13:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

v některých vesmírných lodích (kvůli nedostupnosti patřičné tech na teleportaci na dlouhé vzdálenosti) je kvůli délce letu k danému cíli potřeba hybernace posádky…což je stejný systém,jako se nechat příp.zmrazit kvůli léčbě nějaké nemoci v "budoucnosti"…nedovedu si představit,že by posádka po odhybernování měla být třeba zombie 😛 …a nebo být úplně "bez duše"…čili laicky vzato si autoři scénáře čistě pohráli s lidskou psychikou (je však možno vzít v úvahu i neznalost dané technologie)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-08-23 19:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  Nebo ven v potaz ještě jinou věc a to je možnost cestovat rychlostí jakou si nedokážeme představit, případně skoková teleportace přímo na požadovanou destinaci… což není pro pokročilé technologie žádný problém, mají je jak dobří z povrchu, tak i zlí, animusáci, šediváci atd.. Hibernace by byla v tomto ohledu zcela nepotřebná a zbytečně náročná pro organismus a na čas.

Ikona diskutujiciho :) 2017-08-23 20:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ted jsem to dokoukala a nezaznamenala jsem z filmu nic o tom co ty, o te dusi a tak. Spis naopak, tesila jsem se na to, ze to bude tak jak si to tady popsala a napsala ty, ale bylo to tak, ze o dusi jako takove nebyla vubec zminka a diky tomu mi prisel cely film uplne nedomysleny. Jakto, ze se zase probudil a jakto, ze je tim uplne stejnym clovekem i uvnitr. Mohli bychom polemizovat s myslenkou ze kdyz umrel takovym zpusobem jakym umrel, sebevrazda a ty podminky tak se nekde uveznil a celou tu dobu jeho duse byla pobliz tela, takze pote hned i vstoupila do tela. Ale naopak si myslim, ze ten kluk mel dusi a ze byl vic nez dost lidsky, uz kvuli tomu ze mu to potom vadilo, to jak ho tam berou jen jako kus nejakeho projektu. A ze nechtel aby tak skoncila i jeho milovana tak ji chtel taky "zachranit". Jen od toho ocekaval neco uplne jineho, cekal ze to bude mnohem lepsi, ze tam kde skoncil tak zase navaze novy zivot, coz je samozrejme hloupost. A pak misto toho aby byl nastvany sam na sebe, ze on se tak pitome rozhodl, tak byl jeste nastvany na ne. Souhlasim s Dextrem a navic je samozrejme, ze pokud ta smrt nebyla dle jeho predstav a ze zemrel, ale nic si z posmrtneho zivota nepamatoval, ze to bude brat tak, ze nic po zivote neni a neexistuje a radsi se mu asi libilo ze podle nej "nebude existovat" nez aby byl necim pokusnym kralikem. Proste jen nechtel prevzit uplnou zodpovednost za sve rozhodnuti, proto ani neumrel, znovu ho to hodilo tam pro co se prvne rozhodl, at si to pekne odzije…Jen to by asi nikdy nezemrel no, protoze by ho znovu porad a porad zmrazovali a zdokonalovali :D Kdyby byl vic pristupny myslim, ze by i mel celkem hezky zivot.

Ikona diskutujiciho zdeněk 2017-08-24 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poprvé ve známé historii došlo v Číně ke zmražení celého člověka

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek