První čakra – Detailně

11.8.2006 v Energie 2

První čakra – Muladhara nazývá se též čakra kořene nebo základní čakra

Barva: červená

Element: země

Smyslová funkce: čich

Základní princip: tělesná vůle – být


Části těla: Vše pevné – tzn. kosti, zuby, páteř, nehty, tlusté střevo, prostata, tvorba krve, stavba buněk, konečník

Žláza: Nadledvinky – produkují adrenalin a noradrenalin, které ají za úkol přizpůsobovat krevní oběh momentální potřebě. Tak je tělo připravené k akci a může okamžitě reagovat požadovaným způsobem. Také mají vliv na vyrovnávání teploty v těle.

Vyživuje: tlusté střevo a pohybový aparát

Základní čakra nás spojuje s fyziským světem. Dává sílu prosadit se a vytrvat. Převádí kosmické energie na těleno-pozemskou rovinu, zároveň proudí touto čakrou energie země do celého našeho systému. Působí na budování existence, materiální zabezpečení a uchování si vlastního druhu – rodiny. První čakra je životně důležitý základ a pramen vitální síly pro vyšší čakry. Poskytuje nám pevnou půdu pod nohama, na které si můžeme stavět náš život. První čakra by měla být v rovnováze se sedmou čakrou, abychom si udrželi svou vnitřní rovnováhu. Pokud čakra je otevřená a harmonicky funguje, zažíváme hluboké spojený se zení a jejími tvory, vitalitu , spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Naopak při zablokování nebo uzavření čakry je tělesná konstrukce slabá a máme málo duševní síly.

Harmonická funkce:

Je-li první čakra otevřená a harmonicky funguje, zažíváme hluboké osobní spojení se zemí a jejími vory, spokojenost, vitelitu, stabilní a vnitřní sílu. Cítíte se být zařazeni do přirozeného běhu života. Zažíváte zemi, kde můžeč dostat všeho, co je zapotřebí – jídlo, bezpečí, ochranu, … Tím se otvíráte zemi a vše ce se vám dostává přijímáte svděčností.

Disharmonická funkce:

Při jednostráné dominaci nebo chybné funkci této čakry krouží vaše myšlení jen kolem materiálnío vlastnictví a jistoty, stejně jako kolem smyslovýck požitků… jídla, alkoholu, sexu. To co se vám líbí chcete také vlastnit, aniž by jste přemýšleli o následcích. Zároveň vám může být velmi zatěžko otevřeně brát i dávat. Máte tendenci se pojistit. Neschopnost něčeho se zdát je nezřídka vyjádřena ve formě zácpy a tloušťky. V extrémních případech jednáte předrážděně a hněvivě, zuřivě či agresivně. Nesmírné prosazování vlastnich přání.

Nedostatečná funkce:

Při zablokované nebo uzavřené základní čakře je vaše tělesná konzistence slabá a máte málo duševní i fyzické síly na překonávání čehokoliv. Mnoho věcí vám v životě dělá starosti. Možná máte také pocit, že ztrácíte půdu pod nohama nebo se cítíte zcela nepřítomni. Proto vám život připadá jako břímě ne jako život.

Řeč těla:

Základní čakra je místěna v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku, moč.měchýře a pohlavního otvoru. Když se někdo necítí bezpečně nebo pociťuje úzkost, je běžné, že si tuto oblast chrání rukama nebo nohama. Obtočené nohy kolem sebe značí hlubokou nejistotu a nedostatek sebedůvěry. Tito lidé mejí často obranné postavení, odmítají nové myšlenky, které by jim mohly otřást jejich vratkým životem. Nevyrovnanost také můžete vidět u lidí, kteří nejsou schopni klidně stát nebo sedět. Je to výraz jejich pocitu, že neumějí pevně stát na zemi. Také oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, vyjadřuje potřebu ochrany v těchto místech. Velký zadek znamená přání být ochraňován v bezpečí, silné nohy (hlavně u žen) slouží jako záťež někomu, kdo tu ve skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.

Nemoci spojené se základní čakrou:

Zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střva, průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, fekvence močení, zánět močového měchýře, osteartoza kyčelního klubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel.

Jak čistit a harmonizovat první čakru:

Pozopováním krvavě rudého vycházejícího nebo zapadajícího slunce.

Účinky zvuků:

Je vhodná monotonní hudba se silným zdůrazňovaným rytmem.

Účinky barev:

Aktivuje se jasně svítící červenou barvou.

Účinky vůní:

Hřebíček:
olej hřebíčku pomáhá při uvolňování nahromaděné energie v základní čakře. Posporuje schopnost uvolňovat šechny úzkostné struktury vzniklé z ochrany a bezpečnosti a otevřít se tak čerstvým energiím.

Cedr:
vůně cedru spojuje se zemitými silami a podstatou přírody, dodává klid a bezpečí.

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho secret 2012-01-25 20:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co když mám ,po mamčině rodině,oplácanější zadek a stehna?To s tím také nějak souvisí?

Ikona diskutujiciho A. 2013-08-14 17:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co takhle uvést autora ze základní knihy o čakrách? 😉

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek