První dojem: Jak působíte na lidi, když vás poprvé uvidí?

14.7.2018 v Nezařazené 18

První dojem rozhoduje u lidí s nimiž se setkáváme poprvé, zda je budeme mít rádi nebo ne. Ten získáme ještě předtím, než spolu začneme mluvit. Vzniká podvědomě, někdy za méně než vteřinu. Je těžké ho později změnit. Zjistili jsme, jaké závěry si lidé o sobě dělají během prvních vteřin setkání. Mějte tyto poznatky na paměti, protože vám pomohou správně zapůsobit.

Mohou vám lidé věřit?

Chcete-li působit důvěryhodně, nesmíte schovávat tvář.

Našemu mozku trvá jenom 0,1 sekundy, aby zjistil, zda stojí za to důvěřovat cizincům, nebo ne. Vědci z Princetonské univerzity zjistili během neobvyklého experimentu několik zajímavých věcí. První skupině lidí byly zobrazeny fotky cizinců na 0,1 sekundy, zatímco druhá skupina lidí měla neomezenou dobu na studium těchto fotografií. Obě skupiny měly rozhodnout, které fotografie na fotografiích jsou důvěryhodné, a které nikoli. Překvapivě se závěry obou skupin shodovaly. Závěr je jednoduchý: Váš nový přítel se podvědomě rozhodne, zda vám bude důvěřovat, nebo ne, aniž byste řekli slovo.


Jak jste stálí?

Milovníci tetování mají smůlu – nepůsobí příliš stálým dojmem.

Nemáme dobré zprávy pro milovníky tetování. Absolventka psychologie na univerzitě v Texasu, Lisa Oakesová, dospěla k závěru, že ženy s tetováním jsou vnímány jako přístupnější a náchylnější k časté změně partnerů a občasnému sexu. Tetovaní muži jsou však vnímáni jinak. Stereotypy ve společnosti jsou poměrně silné a někdy je lepší zakrýt tetování pod šaty, zvláště pokud chcete na někoho udělat dobrý dojem.

Jak jste náchylní nechat se ovládat?

Úplně oholení muži působí dominantním dojmem.

Plešatí muži se mohou radovat – jsou vnímáni jako jako jedinci se silnou vůlí s vůdcovskými dovednostmi, které dokáží vést lidi a jejich okolí. Vědci z University of Pennsylvania to zjistili během experimentu, kde ukázali fotky plešatých a vlasatých mužů skupině dobrovolníků. Účastníci považovali plešaté muže za odvážnější a dominantnější. Účastníci experimentu si však mysleli, že plešatí lidé jsou o 4 roky starší, než byl jejich skutečný věk.

Tento účinek se týká pouze úplně plešatých mužů. Ti, kteří částečně ztrácejí vlasy, jsou mimo tuto skupinu. Takže pokud chce člověk s lysinami ve vlasech působit jako dominantní, měl by si oholit hlavu úplně.

Jak jste úspěšní?

Úspěch určuje i dobře padnoucí sako.

Chcete-li udělat dojem úspěšného muže, vezměte si oblek, který vám dokonale padne. Nejlepším řešením je oblek na míru. Lidé ve vašem okolí si uvědomují detaily, jako správné a přesné přizpůsobení oblečení tělu a jak dokonale vypadáte. Z toho vyvozují závěry o vašem úspěchu.

Překvapivě jsou ženy s krátkými sukněmi a blůzami s hlubokými výstřihy vnímány jako zaměstnanci s nižším statusem více, než dámy, které se řídí obřadním kódem a nosí konzervativnější oblečení. Vědci to připisují skutečnosti, že konzervativnější řeč těla byla historicky spojena s mocí. Zástupci řídících struktur vždy nosili skromnější oblečení.

Jak jste si jistí sami sebou?

Pevný stisk ruky je mimořádně důležitý. Vypovídá o sebejistotě.

Potřesení rukou také pomáhá lidem vyvodit o vás odpovídající závěry. Podle psychologů je dobrý stisk ten, který je poměrně silný, není příliš dlouhý ani rychlý a během kterého se člověk dívá do očí svého společníka.

Pevný a drtivý stisk rukou je vnímán jako znamení agrese, touhy vládnout a naznačuje, že jste nebezpečným konkurentem.

Příliš slabý stisk je signál, že nemáte zájem o komunikaci a že jste slabý.

Ruka, která je příliš rychlá, signalizuje, že to chcete ukončit co nejrychleji, naznačuje nervozitu a pochybnosti.

Chcete-li ukázat svůj dominantní postoj a získat důvěru, rukou svého partnera potřeste oběma rukama. Budou si vás pamatovat jako příjemného a upřímného člověka.

Jak jste svědomití?

Na boty si dávejte velký pozor. Když se o ně nestaráte, o něčem to svědčí.

Přiměřenost a stav vaší obuvi může ovlivnit jak vaši kariéru, tak osobní život. Ředitel agentury módní společnosti v Sydney, Faith Agugu, říká: ,,Když se s někým setkám a uvidím, že jeho boty jsou špinavé, pak vím, že spolupráce fungovat nebude. Pokud se člověk nestará o své boty, proč by se staral o mě? Hodnotím také boty potenciálních obchodních partnerů na našich schůzkách a pomáhá mi to pochopit, zda s nimi chci obchodovat, nebo ne.“

Obuv může hodně říct o našem věku, společenském postavení, úrovni příjmů a dokonce i o emoční stabilitě. Tato skutečnost vyšla najevo během vědeckého experimentu na univerzitě v Kansasu. Psychologové rozdávali fotky po 208 párech bot 63 studentům a požádali je, aby vytvořili závěry o těch, kteří je nosí.

Dotazovaní byli přesvědčeni, že klasické a čisté boty (i když nebyly nové) říkají, že majitel je svědomitý a zodpovědný.

Stylové a drahé boty signalizují společenský status a stabilitu.

Světlé a neobvyklé boty podle účastníků patří k extrovertům.

Pokud by boty byly nové nebo ultramoderní, bylo by to znamení, že byste mohli trpět úzkostí, silným přáním zapůsobit na ostatní a posedlostí tím, jak vypadáte.

Jací jste dobrodruzi?

Způsob chůze také hodně vypovídá o naší osobnosti.

Nejenom, že lidé hodnotí váš vzhled, ale i způsob, jakým se pohybujete. Výzkumníci z Durhamské univerzity provedli následující experiment – studenti sledovali videozáznamy, kde sledovali styl chůze různých lidí a byli požádáni, aby na základě chůze identifikovali jejich povahu.

Podle účastníků energický a pevný způsob chůze znamená extrém, sklon k dobrodružství a záměrnost. Tito lidé vždy dostanou to, co chtějí, ale někdy se mohou zdát chladní a nepřístupní. Takže pokud obvykle chodíte rychlým tempem, je lepší zpomalit a přizpůsobit se rychlosti osoby, se kterou jdete.

Lidé s pomalejší chůzí, kteří se plouží a chodí nahrbení, jsou vnímáni jako rezervovaní, pasivní a plaší.

Takže pokud chcete na někoho zapůsobit, vypněte ramena a jděte rovně a sebejistě.

Překvapivě mohou být závěry, které lidé provedou během prvních vteřin setkání, špatné. Člověk, který chodí pomalu, například nemusí být menší cestovatel než ten, který má rychlou chůzi. Nicméně, mějte na paměti, že vaše tělo svými signály a vzhledem podvědomě vysílá informace pro svého partnera na důležité schůzce.

zdroj: https://brightside.me/inspiration-psychology/a-set-of-conclusions-people-jump-to-when-they-see-you-for-the-first-time-543960/

Komentáře

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2018-07-14 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek. Zrovna jsem ti chtěla psát, jak na tebe působí jedna osoba a hle článek.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-07-14 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé 🙂 Osobně mě baví studovat tyhle věci, proč na nás někdo dělá nějaký dojem, jaký vzhled se spojuje s jakým chováním a podobně. Možná je to proto, že dřív jsem dělala vždycky nejhorší první dojem, nevěděla jsem proč a trápilo mě to. Teď už to vím, uvědomila jsem si tehdy, že jsem neměla sebevědomí, nechtěla jsem se dívat lidem do očí, mluvit s nimi a za žádnou cenu jsem na sebe nechtěla strhnout pozornost. Takže mě čekala kompletní změna všeho chování 🙂 teď si troufám říct, že naopak dokážu působit dost dobře. Jen je vždycky důležité si uvědomit, že hodnocení je strašně individuální. Na každého dělá dojem něco jiného, někteří pohrdají lidmi v obleku a třeba lidi, kteří mají sami tetování, naprosto jistě vědí, že s tím střídáním partnerů to plošně fakt neplatí 🙂 jinak bychom v tom počtu tetovaných byli dávno společnost partnerů na jednu noc 🙂

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-07-14 14:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Já znám plešouna bez vousů který je strašný arogantní hovado, i docela bezcharakterní… já vím, že to není každý vyholený člověk, ale mám s tím tak špatné zkušenosti že si to hned spojím a už s těmihle lidmi nechci nic mít. Každopádně za mě osobně ten na videu působí energicky, dominantně, asi i inteligentně, ta gesta má trochu přehnaná. Pro mě z něj jde tak silná neklidná energie, že mě to skoro až vyčerpává :-D

Ikona diskutujiciho Tom 2018-07-14 18:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Sugestivni ala Zepter hrnce? ;-)

Ikona diskutujiciho Tom 2018-07-14 18:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Se známe #PLESOUN? :-x

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-14 18:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  Na obhajobu plešounů, to padání vlasů dělá přebytek testosteronu. Takže vlasy sice nemají, ale zase mají nabito někde jinde. :D  :D  :D

Ikona diskutujiciho aston 2018-07-14 21:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K poslednímu obrázku: Aluška v mužské podobě a s vousy = maximálně úspěšný první dojem :D

Ikona diskutujiciho Melisa 2018-07-14 22:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:nelibi se mi, par sekund a uz jsem ho nedala :-( vypada jak jesterka. Neverim mu. Neumi zretelne mluvit. to byl prvni dojem v par sekundach : )

Ikona diskutujiciho Lucky Lady. 2018-07-15 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zaujímavý článok na zaujímavú tému. Aj pri pohovore sa hovorí, že prvý dojem môžte urobiť len jedenkrát, a preto naň treba vsadiť všetko, pretože už nebudete mať šancu napraviť to, aký prvý dojem ste zanechali. K tým plešatým vlasom, to je jasné, že to robí človeka starším a osobne sa mi takéto typy nepáčia. Čo sa týka chôdzi, to je úplne podložené a jasné, že ľudia, ktorí chodia vyrovnane sú sebavedomejší, ja tiež bohužiaľ nosím zvesenú hlavu a hrbím sa, aj keď sa to snažím napraviť. Ale ide to z môjho ja, že nie som až tak veľmi sebavedomá, ako iní. :-? Taktiež musím súhlasiť aj s tým oblekom na mieru, môj brat si na to veľmi potrpí, radšej vysolí 400 € za oblek ušitý na mieru, akokeby mal zaplatiť menej a nesedel mu na milimeter. Je to tak, ako sa hovorí, oblečenie robí človeka, a nech si hovorí, kto chce, čo chce, je to tak. :-) A tie tetovania..nečudujem sa, že ženy s tetovaniami pôsobia povoľnejšie, pretože si to myslím aj ja. No každopádne, musím s väčšinou súhlasiť, a je to naozaj tak, ako to tvrdia.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-07-15 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takto vnímame ľudí, to sedí, lenže prvý dojem je len prvý dojem…

Ikona diskutujiciho Verona 2018-07-15 17:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: … tak tento mlady muz by ma teda nepresvedcil …

Ikona diskutujiciho Lenka 2018-07-15 21:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za názory na moji otázku :-)

Ikona diskutujiciho Robert 2018-07-15 21:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Skvěle jsme si z Radkem zařvali jak paviáni a hned z nás byli hotový chlapY!!!

Ikona diskutujiciho Robert 2018-07-16 10:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho :) 2018-07-17 00:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na me pusobi ty lidi uplne jinak nez to tam pisou ?

Ikona diskutujiciho Robert 2018-07-18 01:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho hanka 2018-07-18 17:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Moje postřehy: Pán má perfektně nastudované a naučené neverbální chování – gesta která zvyšují důvěryhodnost, držení těla a chůzi a rozmáchlá gesta na podiu, aby působil štědře a velkoryse. Problém je že to přehání a působí to na mě nepříjemně, je určitě velmi velmi dominantní, až manipulativní, to je poznat na mimice. Sice se hodně ovládá ale drobnosti ho prozradí. Rád kontroluje lidi. Má to perfektně promyšlené – když se zaměříš na obsah (pusť si zvuk a nedívej se na obraz) tak tomu není co vytknout, je to motivační video, super. Naopak když vypneš zvuk a budeš sledovat obraz, uvidíš tu manipulaci. Nevím co pán všechno dělá, čím se živí, vidím ho poprvé, ale podle gest a mimiky vidím že nemá čisté úmysly, za kouče bych ho nechtěla. Řekla bych že je to ten typ co se bude vyžívat v manipulaci a ovládání druhých, hodně dominantní, ale zároveň pokud má nad sebou někoho tak bude 1000% loajální a bezcitný, udělá co se mu řekne a na emoce nebude brát ohled. Ještě jedna věc je mi podezřelá – strašně moc se snaží :o) je to až vlezlé

Ikona diskutujiciho Alaiana 2018-07-18 21:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Rozhodně NE! Pár sekund a chtělo se mi to okamžitě vypnout, i když jsem to ze zvědavosti dokoukala. Učí sice tyto myšlenky, má vést lidi, ale je to takové, že naopak bych řekla něco já jemu. "Jo? A víš, že se můžeš taky plést?" Řekla bych, že má přehnaně vysoké sebevědomí, žádná pokora. To Bob Proctor je taky mistrný řečník, učí stejné myšlenky a toho bych poslouchala, měla k němu přirozený respekt a všechno, tohohle ne. Původně jsem nevěděla proč, ale už to vím. Nečisté úmysly, bezcitný manipulátor, to bylo to skryté, co jsem neuměla pojmenovat. Hanka přede mnou to popsala přesně.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek