Psychologie chudoby: 6 příčin

8.3.2021 v Psychologie 57

Existuje několik základních dosti rozšířených příčin lidského chování, které činí bohatství člověku nedostupným. Podíváme se na ty nejtypičtější.

Třeba i málo placená, ale stabilní práce
Člověk s psychologií chudého si zpravidla zvolí málo placenou, ale stabilní práci. Ve státních institucích. Kdyby šel do nějaké soukromé firmy, existovalo by větší riziko, že se po nějakém čase ocitne na ulici.
Takový člověk naprosto nevěří ve své vlastní síly a v to, že jeho zkušenosti a znalosti budou někomu potřebné. A následně to tak i je. Přijímá nudnou, nezáživnou práci, přestává si osvojovat nové věci, ustrne a stává se opravdu nepotřebným, místo toho, aby rostl a rozvíjel se.



Strach ze změny
Ze stejného důvodu, ze strachu, aby se nestal nikomu nepotřebným, se člověk s psychologií chudého obává změn. Jeho heslem je, že je lepší mít své jisté, byť je to i málo, než riskovat a možná přijít o všechno. Lidé s takovou psychologií se nikdy nepustí do vlastního podnikání, nevrhnou se na nové oblasti trhu, nezačnou se znovu vzdělávat ve 40ti a ani za nic se nepřestěhují do jiného města, aby začali nový život po padesátce.

Nízké sebehodnocení
Zcela charakteristický rys lidí s psychologií chudých. Také odkud by mělo přijít vysoké sebevědomí, má-li člověk šedivou, nezajímavou práci, o kterou se i tak bojí přijít, nemá-li v životě žádné radostné prožitky, neodváží-li se ke změně prostředí nebo odůvodněného rizika. Vyznačuje se nedostatkem právě těch faktorů, které dodávají sebeúctu spojenou s vlastní prací a schopnostmi. Člověk s psychologií chudého nechápe, že bohatství a slibné perspektivy se otevírají lidem aktivním, kteří se nebojí riskovat a začít znovu od začátku.
Je zřejmé, že abychom něčeho dosáhli a dospěli ke zdárnému výsledku, je nezbytné o to stále znovu usilovat. Zajímat se například o nabídky zajímavé, vysoce hodnocené práce, náročnější, než je ta současná. A tímto zůsobem neustále růst. Člověk zatížený psychologií chudoby si nepřeje a neumí (protože to nikdy nezkusil) projevit aktivitu  – bojí se hledat novou práci, protože je přesvědčen už předem, že by ji nedostal, nevydělává, protože si je jistý, že mu nic nevyjde a peníze tak jako tak mít nebude. Je pasivní, a proto je i chudý.

Všichni mi dluží
Člověk s psychologií chudého je přesvědčen, že ho mají slušně platit. Prostě proto, že kvalitně vykonává svoji práci. A výplatu by měl mít takovou, aby mu vyšla na živobytí, na dovolenou, na děti, pro něj samotného. Přitom ale zapomíná, že sám přijal tuto nízko placenou práci. A teď si stěžuje na šéfa. Svoji odpovědnost přenáší na druhé. Jaký smysl má něco se sebou dělat, když na mě stejně nic nezáleží? Ať dělám jak dělám, výsledek je stejný – nedostanu nic.

Jednodušší je být šetrný
Chudí lidé vynakládají síly nikoli na to, aby získávali, ale aby udrželi. Vynakládají hodiny a hodiny na to, aby chodili po obchodech, porovnávali ceny a nakoupili tam, kde je nejlevněji. Píší a navštěvují nejrůznější instituce, aby dosáhli maličkého snížení poplatků za komunální služby nebo jednorázové sociální výpomoci, která sotva vyjde na jeden nákup. To vše místo toho, aby toto úsilí efektivně věnovali získání většího výdělku nebo nalezení lepší práce.

Zamyslete se nad sebou. Máte třeba jen jednu z výše uvedených vlastností? Zbavte se jí co nejdřív, pokud jste skutečně něco podobného u sebe objevili. Pamatujte, že váš život a váš blahobyt jsou jen ve vašich rukou!


Převzato ze Zdroje



Komentáře

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-08 05:32:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No. Naplní-li se vize globalistů, tak v budoucnosti bude spoustu produktivních lidí jen na nepodmíněném příjmu, jelikož nebudou mít, co dělat. Nepodmíněný příjem očekávám nejpozději asi tak za 10 až 15 let. Tehdy už totiž bude muset existovat. Současný důchodový systém déle totiž nevydrží a dojde k jeho zhoroucení. A tohle to má právě celý vyřešit. V plánu je tzv. udržitelný hospodářský růst, automatizace a pracovních míst bude postupně ubývat. Tudíž práce na výběr v budoucnu pak ani nebude. Už teď se současná ,,pandémie“ stará o likvidaci spousty živnostníků. To všechno budou nezaměstnané masy lidí bez příjmu.

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-08 09:21:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejdivnější je, že naše Česká republika patří(la) mezi země s nejmenší nezaměstnaností….a jsme jedním z nejvíce „zasáhnutých“ zemí „covid epidemií“

PS: kdybyste se ptali proč to myslim s ironií, tak to je pro ty co na covid nevěří….a pro ti co na covid věří, tak ať si odmyslí ty čárky, OK?!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 10:08:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsme malí a poddajní, jednoduše na nás testují kam až se dá zajít. Vůbec to není o péči o naše zdraví, je to masivní IQ test národa.

Ikona diskutujiciho aneta 2021-03-08 10:20:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, přesně tak. Čím dál tím víc lidí, větší automatizace a práce pro lidi nebude. Proto taky chtějí snížit populaci.

Ikona diskutujiciho anelie 2021-03-08 10:26:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Bude to trochu bolet, spolecnost se bude muset pretransformovat, ale ja to vidim pozitivne. Kdo touzi makat u pasu. Zakladni nepodmineny prijem da cloveku moznost rozvijet se v tom, co ho bavi, aniz by ho brzdily existencni otazky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 10:50:22
Ikona diskutujiciho
sipka

a kde na to stát vezme?

Ikona diskutujiciho Tinka 2021-03-08 10:49:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Pardon, ale já musím. Masy lidí bez přijmu? Práce v budoucnu na výběr nebude? Nechci ti kazit tvou katastrofickou představu, ale tady jde pouze o lidi, kteří se neumí přizpůsobit. Pakliže jdeme tvořit nové, budou nové pozice a nové způsoby výdělku. To je přeci jasné. Nějaké globalisty do toho tahat nemusíme ok, protože všechno je jen na nás… Mě vážně fascinuje čemu jsou lidé ochotni odevzdávat svojí tvůrčí moc. A jakým myšlenkám jsou ochotni uvěřit. Děláme si to sami…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 10:52:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, kdo chce pracovat ten bude pracovat vždycky, akorát třeba někde jinde nebo v jiném oboru.

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-08 20:40:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Nepodmíněný příjem nebude zase nějaké veliké hogofogo. Lid potřebuje prostě chléb a hry, k tomu, aby nevznikaly různé hladové bouře a lid své vrchnosti násilně opět jednou nesvrhl. Tohle přesně oni nechtějí. Proto oni lidem tohle musí dát. Tedy nepodmíněný příjem bude k tomu, aby bylo na nájem a jídlo, ale ne asi moc navíc. Na nějaké rozhazování to každopádně nebude. No. Kdo bude opravdu chtít a najde třeba nějakou díru na trhu a bude to pilný a inteligentní člověk, který zvládne, bude mít na to svou myšlenku, ekonomicky nějak zrealizovat a najde i svobodu ji v tom novém přicházejícím systému zrealizovat … tak ano. Může i něco vydělat. Ale pozor. V budodoucnosti globalistů nebude prostor pro malé hráče. Vše budou mít pod palcem ti velcí hráči. Ty různé nandnárodní řetězce – globální korporace. Pokud se dotyčný člověk, který zrealizuje nějakou tu svou myšlenku a se kterou bude dosti úspěčný, nedokáže s nimi skamarádit, bude mít pak asi v tom jejich světě problém. Oni ho totiž nějak, z toho trhu vytlačí a převezmou to. To, co nyní tady všechno na lidech zkouší je opravdu testem. Pokud se jim to povede a oni doslova zašlapou lidská práva, jako třeba teď i právo na nedotktutelnost integrity člověka bez jeho svobodného, vysloveného souhlasu (a ne na základu kompulse – vynucením nebo vydíráním, jak se o to pokouší nyní – útiskem, jako nějaká mafie) – to je právo dané chartou lidských práv i listiny práv a svobod, které jsou ukotveny v naší ústavě … budou to pak zkoušet vše aplikovat dál i v jiných zemích.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 21:10:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě nás zamkli v okresech abysme nemohli udělat ani pokojnou demonstraci jako zbytek evropy. Mor a lepru na ně.

Ikona diskutujiciho anelie 2021-03-08 21:33:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, ptala ses, kde stát na nepodmíněný příjem vezme. Tak já si jednak nemyslím, že by k tomu v blízké době mělo dojít a určitě ne v Česku. Ale stát by na to vzal z daní. Kdysi jsem si o tom něco četla, v nějaké zemi už byl zkušebně zaveden a tam zrušili veškeré dávky, místo toho byl nepodmíněný příjem, na který měl každý nárok. Nepodmíněný příjem by tu nebyl proto, že lidé nemají kde pracovat, a proto potřebují od státu almužnu, ale proto, aby byla občanům zajištěna větší svoboda v životě, jako např. zvolit si zaměstnání podle toho, co lidi baví a ne pod tlakem toho, že potřebují peníze na přežití. I v době nepodmíněného příjmu by většina lidí pracovala, a tedy platila daně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 21:37:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych pracovala rozhodně i na nepodmíněném příjmu, sedět na zadku, nic nedělat, nerozvíjet se a nevzdělávat se je recept na depresi… ale líp by se člověku žilo, kdyby věděl že má kde bydlet bez ohledu na to jestli se mu daří/nedaří, má/nemá.

Ikona diskutujiciho anelie 2021-03-08 21:41:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Tinka: u Tvého komentáře jsem si vzpomněla, co mi kdysi říkal kamarád z Řecka, že proč ve starém Řecku tak rozvíjelo umění a filozofie. Protože lidi nemuseli pracovat, na práci měli otroky, tak měli prostor věnovat se umění, filozofování a podobným činnostem:-))) No a až lidem vezmou práci stroje a počítače, a do toho bude třeba ten nepodmíněný příjem, bude se opět rozvíjet umění, sport, filozofie a tak podobně. Každý člověk má na něco talent a bude to moci rozvíjet a lidé budou šťastnější. A souhlasím s tebou, že pracovní místa budou, jen jiné, než jsou dnes.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-03-08 10:57:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo ale zrovna v nadchádzajúcej po-kovidovej ére to nebude ľahké a ľudia budú vďační aj za nižšiu prácu (že vôbec ejakú majú). Striedanie dobrých a zlých dôb je prirodzené a ľudia by si to mali uvedomiť a mali mať našetrené nejaké peniaze. Teraz by som do ničoho neinvestoval (nič nekupoval), je možné že keď sa zníži kúpyschopnosť ľudí, tak všetko zlacnie, možno budú dokonca lacnejšie i byty, takže by som počkal na to zlacňovanie 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 11:41:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím jak u vás… ale u nás už říkají že budou zvedat daně a podražují potraviny. Dokonce minulý týden už vyhrožovali na seznamu, že pokud se zastaví průmysl, tak dojde k nedostatku jídla. Je to zlý zlý zlý.

Koho zajímá opoziční pohled na kovidí propagandu, přijdete se do skupiny aluška.org, dávám tam výběr z nejdůležitějšího: https://www.facebook.com/groups/aluska/

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-03-08 12:14:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokial viem majú zdražiť pekárské (či pekárenské?) výrobky. A počítal by som asi i so zdražením mäsa hlavne ak sa korona začne šíriť na zvieratá a budú sa vybíjať chovy ale nechcem zachádzať až tak do budúcnosti. Ale nejaké veci budú musieť i zlacnieť inak ludia ptestanú kupovať nebudú mať na to.

Ikona diskutujiciho aneta 2021-03-08 11:28:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

https://g.cz/dablovo-cislo-666-oznacuje-satana-papeze-nebo-billa-gatese-puvod-symbolu-je-zakorenen-v-bibli/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=gByNLEO5tN2-202103081026 Aluško, mrkni, to už je síla, když normálně veřejně ponoukají lidi k vyvolávání satana

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 11:43:48
Ikona diskutujiciho
sipka

má smysl dělat tady reklamu hlupákům, kteří píší o něčem, čemu vůbec nerozumí? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 14:08:54
Ikona diskutujiciho
sipka

…. Ten svůj předchozí komentář beru zpět. Obrátilo se na mě víc lidí kteří jsou rozhořčení, takže to načtu pořádně, a pokusím se dát dohromady obstojnou reakci aby se autoři chytli za rypák.

Ikona diskutujiciho aneta 2021-03-09 08:25:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, to je zbytečné. Tihle autoři se nechytnou za rypák.

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-08 11:58:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Štěstí že máme vlastní zahrádku, kdyby něco nastalo, aspoň si můžeme péstovat jidlo, až to bude potřeba….vím že to nevyroste hned, ale třeba klíčení tech malech mrňousků může proběhnout doma, v teplíčku….

A kdo zahrádku nemá a má malý byt, tak si něco k zakousnutí může odkoupit od někoho, kdo má trošku přebytek 🙂

A tipuju že se něco blbýho stane, ale moje tipy bývaj dost nepravdivý…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 12:38:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Už se stalo blbýho dost a vyhrožují nám že přidají… co ještě by se mohlo stát horšího, než se bát vylézt ven z domu bez dusidla a ilegálně dýchat čerstvý vzduch po 9. hodině v přírodě?

Ikona diskutujiciho Jana 2021-03-08 13:08:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždy, keď idem niekam von, cítim sa ako keby som niečo spáchala, to je strašné táto buzerácia a pokutovanie obyčajného ľudu a tí bohatí si udeľujú výnimky. Je to choré a asi ozaj len skúšajú, koľko si necháme, v iných krajinách ako napr. v Anglicku nie sú ľudia tak buzerovaní, chodia si po uliciach ako po trhu, jeden s rúškom, druhý bez neho a nik sa tam nad tým nepozastavuje. Asi ozaj jedine ten, kto sa nezmyselným a protichodným nariadeniam postaví a pôjde tak zároveň do rizika, niečo dosiahne, iný sa musí podriadiť. Je video, kde muža v ČR zastavili policajti a ten na nich vytiahne meter, lebo predsa musíme dodržiavať 2m rozostupy, takže by ich policajti nedodržali, keď by sa k nemu priblížili a nepomohli si, no neviem, ako to nakoniec skončilo 😀 Alebo ďalšie paradoxy, ktoré mi pripadajú, že ich vymýšľalo malé dieťa, alebo si z nás politici robia dobrý deň – do obchodíku malého podnikateľa, kde budú vo vnútri tak 3 zákazníci nemôžem ísť priamo nakúpiť, ale do veľkých obchodných reťazcov, kde je ľudí na mraky (Kaufland, Lidl, Tesco, ale aj napr. OBI) môžem… A tak zasa budú len chudobní chudobnejší a bohatí ešte bohatší. Dúfam už len v to, že pravda a spravodlivosť nakoniec zvíťazí.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 13:53:33
Ikona diskutujiciho
sipka

já si nemůžu jít ani nakoupit, bez dusidla mě nepustí 🙁 teď mě zachránil dovoz tesco, nikdo jiný mi už zeleninu nedoveze
já si prostě nebudu pěstovat plíseň na plicích, nejsem hamáčkova loutka

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-08 13:26:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Nooo…aha…měla bych se asi mrknout na zprávy…už jsem je nesledovala dva dny! 🤣 Sem úplně zapomněla, že se ven po 9. hodině nesmí…a vlastně, jak tohle protiepidemické nařízení pomahá? Skoro nijak–lidi se doma dusej; když ti uteče pes tak ho můžeš začít hledat až v 5.ráno; chudáci podnikatelé přijdou o většinu svého jmění. Akorát nás tak umučej, než aby nás uchránili…

Nemívám moc chytrý komentáře😕🥴

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 13:51:38
Ikona diskutujiciho
sipka

a pozor, pokud jsi v městském parku, musíš mít ceritifikované dusidlo na prach i pokud kolem tebe vůbec nikdo není

Ikona diskutujiciho mikuláš gera 2021-03-08 13:33:59
Ikona diskutujiciho
sipka

No.

Ešte môžu zamoriť vzduch tak, že bude nedýchateľný.
A kyslík budú predávať len poslušným otrokom.

Sadisti ich typu majú veľkú fantáziu …..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 13:49:29
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo vypnou produkci potravin, odpojí nám vodu, elektriku, internet a zakážou nám vyjít z domu… nic horšího už mě nenapadá

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-03-08 17:37:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Podľa vedcov koronavírus šíria hlavne bežci a cyklisti. Pri cvičení vydychujeme množstvo kvapôčok a keď to daľší ľudia vdýchnu tak sa nakazia. Ale nosiť respirátor v parku keď tam nikto nebehá a človek je tam sám je holý nezmysel a nedodržiaval by som to, respirátor nieje vhodný na ,,celodenné“ nosenie. Inak u nás je zákaz vychádzania už od 8-mej. Asi kvôli tým bežcom čo si večer chodia zabehať 🙂

Ikona diskutujiciho Emily 2021-03-11 13:18:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, k té zelenině – zkoušela jsi ty různé bedýnky apod? Některé ti přímo dovezou, na některé se chodí na hromadný výdej. Každopádně si takhle člověk může normálně nakoupit od českých farmářů, hodně podporují i bio. Mnohem větší výběr než v supermarketech a tak a ta chuť je taky úplně jinde.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-11 14:56:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Dívala jsem se na to, u nás teď lokální bio zelenina stojí 3x tolik co v obchodě. Při mé spotřebě zeleniny nemyslitelné.

Ikona diskutujiciho Milan 2021-03-08 13:29:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je mi smutno z těch komentářů, někteří pořád nepochopili smysl či význam transformační doby. Pochopme, že závislost na práci, potažmo na penězích vrací lidstvo stále do minulosti, transformace, neboli změna nás má dovést k něčemu novému, co tu ještě nebylo, to nové nám nikdo nedá, musíme si to vytvořit sami a nebo se vrátit ke starému stylu života. Záleží na každém z nás, zda začne používat svou mysl, k tomu, k čemu nám byla dána. Objímám vás všechny. Milan

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 13:50:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Dokud potřebuješ bydlet jíst a platit za vodu tak musíš mít peníze. A systém se nepřelomí na přesný opak přes noc, to bude postupný proces a budou tam mezifáze.

Ikona diskutujiciho Jana 2021-03-08 14:15:54
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pekné a ja by som si zmenu veľmi priala a vytvorila, ale musím niečo jesť (neviem žiť len zo slnečnej energie) a na to, aby som si to nemusela kúpiť musím byť sebestačná. Niečo si s rodinou dopestujeme doma, ale ak by som chcela viac, musela by som sa osamostatniť a teda si kúpiť pozemok. Mať pozemok nie je lacná záležitosť, tak ako sa dopracovať k pozemku bez hypotéky? Hypotéka, to sú zasa len peniaze, ale plus ešte slučka okolo krku, ktorá nás robí poslušným stádom a zamestnávatelia to dobre vedia, veď aj preto sa väčšina ľudí tak prispôsobila a už im nerobí problém chodiť na každotýždenné testovanie, čo istého času mali zamestnávatelia aj nariadené zhora.. Môj sen je byť sebestačná, obrábať si svoju pôdu a prispievať tak svojou trochou na zúrodnenie Zeme, ale zatiaľ je to jednoducho nastavené tak, že na to musíš mať peniaze. Nedá sa to zmeniť mávnutím čarovného prútika.

Ikona diskutujiciho JARCA 2021-03-17 16:54:33
Ikona diskutujiciho
sipka

O návratu ke starému zpùsobu života se píše v knize Budíček lidstva od vizionářky Diany Cooper. Doporučuju přečíst. Dá se sehnat na internetu, já ji tam sehnala v antikvariátu. Budete mile překvapeni tím, co lidstvo čeká. Přechod ke změně probíhá již od roku 2012 a bude ukončen v roce 2032. Čeká nás, všechny probuzené přechod do dimenze 5D, Zlatý věk a návrat do Atlantidy. V knize je vše, co nás ve všech oblastech života čeká, podrobně popsáno.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-17 17:06:54
Ikona diskutujiciho
sipka

do roku 2032 by se mi čekat nechtělo 🙁 snad to bude letos

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-18 16:06:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Co mám teprv říkat já? Asi každý by chtěl vypadnout někam pryč odsud. A co nejdřív.

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-08 15:00:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidstvo funguje jako švýcarský hodinky….lidi jsou kolečka a když se jedno nepohne, nepohnou se další a potom hodiny přestanou fungovat…
Ponaučení: I kdyby jsme se dokazali stravovat a chovat a tak dále jako naši předci, tak přece jenom si někdo vzpomene na ty doby, když jsme měli všechno po ruce a řekne si ze to bylo lepší a začne to propagovat, což dejme tomu že by to bylo jako zastavení jednoho kolečka v hodinách a nedej bohu ze by to bylo kolečko důležité, tak se zastaví i další a další, až se i ti nejodolnější lidé budou muset zase vrátit do původního stavu…takže to asi fungovat nebude, jestli chceš přesvěčit aspoň trochu populace lidstva na planetě, tak to nepůjde, ale ubezpěčuji tě, že bych si taky přála vrátit se do starýcg dob.😉

Ikona diskutujiciho mif 2021-03-08 18:28:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co když se potenciálního bohatství sama vzdáš? Co když máš schopnosti, které vedou k „horním desetitisícům“, ale vzdáš se jich, neb bys pokračovala v temnotě? Je tak snadné a sladké uvěřit a zavázat se. Věř mi… O to těžší je (když si chybu uvědomíš) vyvázat se a začít znovu. Vím, že nemáš ráda křesťanskou terminologii,… „blahoslavení chudí duchem“ neznamená magory s IQ20, ale tvory, kteří svým duchem preferují chudobu. Mno, otázka do pranice 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 19:27:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Otázka do pranice: z čeho žiješ a jaký je tvůj měsíční rozpočet? 🙂 Koment máš jako hezkej, nic proti, ale žijeme na zemi.

Ikona diskutujiciho kiko 2021-03-08 20:31:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Dotaz pre „mif“ (v dobrom tak sa prosim neurazte :D), čo presne je na chudobe preferovatelnejšie? Ok s tohto sveta si nic sice neodnesieme ale pokial sme tu aky má význam trpieť? Poťažmo ak máte deti (alebo ak by ste mali, neviem nepozname sa :D) chcete mi tvrdit že sú/by boli živé z lásky a prítomného okamihu, čo presne je na tej „zlej“ hmote také zlé? Čo je na zrieknutí sa také super? Naozaj sa neurazte pýtam sa len z čírej zvedavosti pretože mi tento mindset ako mladému človeku nedáva naprosto žiadny zmysel.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 21:08:07
Ikona diskutujiciho
sipka

To já ani moc zvědavá nejsem, já jsem v chudobě vyrostla, zažila jsem i dobu kdy mě neměli čím nakrmit a ošatit, kdy nebylo za co koupit jídlo, kdy se nákup počítal na desetihalíře. Vím o čem to je a proto také vím, že kdo vypustí takovou věc do diskuze, nikdy skutečnou bídu nezažil a vůbec neví o čem mluví. Nezažil hlad, vždycky měl boty ve své velikosti… tak si pak troufne na podobná rádoby ,,hrdinská“ stanoviska.

Ikona diskutujiciho kiko 2021-03-08 21:22:42
Ikona diskutujiciho
sipka

A nezabudni jak je fajn byť ptm medzi deckami (decká su kruté čo už) za socku :D, zlaté časy zlaté časy 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 21:35:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Když máš takové existenční problémy, máš hlad, tlačí tě boty a bojíš se co bude zítra, tak je ti tohle upřímně úplně u prd… ani si toho nevšimneš, jestli tě berou nebo neberou za socku. Nezajímá tě to.

Ikona diskutujiciho anelie 2021-03-09 12:48:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Za život v chudobě ve významu toho, co napsal mif, považuji na poměry dnešní doby zhruba to, co je napsáno v tomto článku. Mít své místečko třeba ve státní správě, nejlépe na dobu neurčitou, mít sice nepříliš velké, ale zase ne příliš malé peníze, menší byt, nemuset moc řešit finance a věnovat se jiným věcem.

Na druhou stranu, na tomto světě člověk bude pořád něco řešit, když to nebudou finance, tak to bude něco jiného, jeden problém se vyřeší a vynoří se druhý. Nedávno jsem četla, že tohle říkal dokonce i Ježíš sv. Terezii z Avily v jednom z jejích vidění , že tak to prostě na tomto světě je, že se tím nemá trápit.

Jinak se dá třeba vstoupit do kláštera…

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-03-08 21:33:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Práveže chudobní sú často šťastnejší než bohatí. U nás to možno tak nevidieť ale v iných krajinách áno. Bohatí sa len naháňajú za peniazmi a keď si môžu kúpiť čo chcú, tak z toho ani nemajú radosť, nemajú schopnosť sa radovať z maličkostí. Navyše žijú v neustálom strachu, že ich o ten ich majetok niekto pripraví. Poznám takých čo si nahrabali milión-dva ale medzitým zostrali a teraz na staré kolená len špekulujú a nevedia čo s tými peniazmi, navyše sú i lakomí. Myslím že už tie peniaze neužijú a nechajú deťom a vnúčatám. Takže asi to je jediný zmysel toho byť bohatý – zabezpečiť potomkov.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-08 21:43:31
Ikona diskutujiciho
sipka

To vůbec není pravda. Když žiješ v bídě, tak je problém úplně všechno. Nemáš nic, na nic nemáš, potřebuješ věci, které nemáš za co sehnat, musíš zaplatit vodu, topení a nemáš na to tak ani moc netopíš a je ti doma půl roku zima. Nikam se nedostaneš, ani do restaurace, nosíš ošuntělý hadry po příbuzných a svoje si nemůžeš koupit …. do prd dejte pokoj s těma romatickýma blbostma o tom jak je bída recept na štěstí, nikdy jste to nezažili, nevíte jaké to je. Jaké to je se klepat hrůzou z toho že vám do baráku možná vlítnou exekutoři a oblepí vám nábytek. – Co je na tom veselého??

Když peníze máš, není nic problém. V klidu koupíš co potřebuješ, poplatíš co musíš a jsi v klidu, je ti jedno kolik kdo spotřebuje toaleťáku, jak dlouho se sprchuje, jeslti si koupíš něco za 5 tisíc nebo ne, protože ti to nechybí. To je úplně jinej pohodovej život bez starostí.

Ikona diskutujiciho anelie 2021-03-09 13:18:23
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosnac: máš posit, že v chudších zemích jsou lidé šťastnější? Víš proč? Chudoba je tam všudypřítomná, takže všichni jsou na stejné úrovni, mají stejně hnusné ubytování, stejně hnusné oblečení, nábytek… Ale třeba sociální stát tam moc nefunguje, pokud jsi celý život nepracoval, respektive nedosáhl na nic jiného než na práci na černo, takže nebudeš mít žádný důchod, žádnou podporu v nezaměstnanosti, v nemoci ti nikdo nepomůže…

Já mám s jednou takovou zemí osobní zkušenosti. A byla jsem svědkem toho, jak jeden muž, otec čtyř dětí, pracoval každý den (na černo) od šesti do rána do půlnoci, sedm dní v týdnu, žádný víkend, žádné volno, během ramadánu na měsíc vyhazov a pak znovu. Za ty peníze si vydělal akorát tak na živobytí. Vydržel to rok. O takovou chudobu teda nestojím. Ale je pravda, že byl za všech okolností vysmátý, ale to je podle mě spíš věc povahy. Asi to tak tam nahoře je zařízeno, že když už je člověk uvržen do takových podmínek, tak mu je k tomu aspoň přidán kopec dobré nálady, aby se to dalo vydržet.

Mám další dva důvody, proč jsou lidé v takových zemích šťastnější. Za prvé, oni žijí takový rutinní život, každý den je jako druhý, žádná zábavní centra, žádné exotické dovolené, žádné kino, restaurace apod. No a lidská psychika je nastavena tak, že pokud chybí tyto podněty z vnějšku, tak potom člověk začne být šťastný i během obyčejných okamžiků. Všimla jsem si toho sama na sobě, už několik let jsem v jednom kole kvůli dětem a taky jsem to tak začala mít. K tomu, aby byl člověk šťastný, nepotřebuje žádné vnější stimuly. Přitom já nejsem v chudobě, ale žiju momentálně taky takový monotónní život jako oni.

Další důvod je ten, že ti lidé jsou celkem hodně nevzdělaní, ničemu moc nerozumí, kolikrát třeba ani neumí číst. A je známo, že čím míň toho člověk ví, tím je spokojenější (samozřejmě v případě, že netouží po vědomostech). A to nemusíme ani zacházet do žádných konspiračních teorií. Taky, je to trochu jako u nás za socialismu, lidé neměli moc možností a tak se spokojili s tím, co bylo. Vidím to na sobě, jak přemýšlím, jaký kroužek by byl pro mé děti nejlepší, aby se rozvíjel talent, jaký mají… A když žiješ v zemi, kde žádné kroužky nejsou? Tak si s tím nemusíš lámat hlavu, máš klid, talent netalent. Bůh všechno řídí, Bůh to vyřeší, dá synovi práci, aby uživil svou rodinu… Lidem zbývá kolikrát jen víra v Boha.

Ikona diskutujiciho kufik 2021-03-08 21:53:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doporučuju film Duše (Soul) od Pixar z roku 2020.
Sice animovaný, ale velmi vydařený, spíše pro dospělé.
Na to koukněte.

Ikona diskutujiciho lenka f 2021-03-09 00:51:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to fakt s těmi penězi, nic špatného na nich není. A proto jak se v legraci říká – je lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný. 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-03-10 20:48:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To romantizování chudoby mi též leze na nervy. Takže jako mít rozumnou práci, která mě naplňuje – třeba já chci podnikat – a slušně tím vydělávat, to mě jako učiní nešťastnou? Aha? Asi sotva, sorry jako :/ je to jen o tom si nepo*rat život a umět si to zkombinovat, lidi. Na chudobě nic duchovního není.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-10 22:26:58
Ikona diskutujiciho
sipka

… a poetickýho už vůbec ne

Ikona diskutujiciho JARCA 2021-03-17 17:19:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Záleží hodně na životním postoji a na vztahu k penězům. Peníze by NIKDY neměli člověka zotročit. Měly by mu sloužit.
Nêmci mají takové přísloví: „Nicht zu leben, nicht zu sterben.“ Tak je to bohužel DNESKA pro lidi nastavené, mají tolik peněz, aby jen přežívali. Není to ani k žití, ale ani k umření. Dá se žít skromně, ale ne dlouho a už vůbec ne na pořád. Když výdaje převyšují příjmy a nedá se s výplatou vyžít, tak se člověk stává otrokem. OTROKEM TOHOTO SYSTÉMU.Proto je také tolik korupce ve světě. Lidi se nechají koupit, prodají svoji duši systému. Je to jako v pohádkách: Zaslepení a nenasytní „hrdinové“ upíší se svou vlastní krví ďáblovi a prodají svou duši za zlaťáčky, za bohatství…..Co mi to jenom PŘIPOMÍNÁ?

Ikona diskutujiciho Marie Anna Eva 2021-03-17 17:42:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten článek se nedá číst s vážnou tváři. Je to snůžka blábolů a buďme upřímní amerických západních blábolů. Tam je zvykem nakopnout vrtuli a v supermarketu za městem s velkým pakrovištěm nakoupit háfo věci v akci a pak to doma narvat do lednic jako kráva a měsíc se cpát zlevněnou pizzou a nalévat se zlevněnou coca-colou. Nedovedu si představit, že by u nás lidi obcházeli dodavatelské firmy a žádali slevy například na svoz komunálního odpadu. Tyto firmy by je hoodně rychle poslali k šípku nebo ještě dál. Dále stěhování se za prací. Mnoho západních managerů nedovede pochopit nechuť našich lidí stěhovat se za prací. No bodejť by chtěli. Mají vlastní byt, mají vlastní rodinné domy a budou hauzírovat někam do neznáma. Američané radostně opustí „své domy“, což jsou ve skutečnosti dřevěné boudy, kam by si náš člověk nedal ani nářadí přes zimu. Můj manžel jednou rozebral na netu jednoho utečence, co se chlubil svým vlastním americkým domem v americkém kondomiu (sídlišti). Zbyly mu oči pro pláč, když se ho manžel zeptal, jak řeší vibrace domu po použití WC. Jak on mohl vědět, že tam po použití WC nastává okamžik, kdy tlakem se posílá jeho pevný i tekutý pozdrav potrubím dál a dál, až skončí někde na centrálním „úložišti“ a po celou dobu přepravy zásilky se celý dům třese? No jo, ale ty otřesy se nesou i od sousedů, takže, čecháčkové, máte co závidět.

Ikona diskutujiciho Ivan Trefny 2021-03-17 18:54:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmm… obrázek dívky mezi ruzemi na konci clánku je zdarilý, pohledný a kvalitní. Jinak zaplétat se do zbytecného filozofování o stestí chudoby je jiste absurdní, kazdý gros má na svete svuj praktický význam jako hmotný nositel metafyzické hodnoty, a muze být v nasi situaci potrebný. Kazdý z nás,at chudý ci bohatý, se muze cítit vysmátý a v pohode jen natolik, na kolik se mu az doposud podarilo vnitrne procistit sám sebe. S chudobou jako takovou to nemá prímo nic co do cinení.

Ikona diskutujiciho Ivan 2021-03-17 19:20:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a jeste jednu vec. „Nepodmínený príjem“ je jedna z vejicek pro málo myslící. Zálezelo by mozná na tom, jaký systém by nám ho dával. At tak ci onak to vzdy bude jen jakýsi v nejlepsím prípade vylepsený sociál, socál závislosti a ponizující kontroly. Zejména kdyz to bude ten jejich soucasný globalistický „stastný zítrek“ v NWO, který na nás chystají. Tam dostane porádne naysypáno jen ta utlacitelská „elita“ nahore. Tobe, bezprávnímu otrokovi zezdola usypou jen presne tolik kolik budou absolutne nuceni, víc ne. To o tom hledání ideální práce je jen typický med kolem huby, a jako otroka zezdola te nahoru nepustí nikdy, alespon pokud se sám neupíses demonovi. Pak ti ovsem zas nebude pomoci az dojde na krídu konecného splácení. Vsichni ti z elity se jednou nevyhnutelne stanou bezmocnými ubozáky, az jednou dojde k tomu poslednímu, zili totiz ve jménu a s pomocí zlého, a to zadarmo nikdy nebude.

Ikona diskutujiciho Proximus 2021-03-23 07:06:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S oblibou vždycky říkám, že je velmi tenká hranice mezi tím mít a nemít. Lidé z mého okolí, kteří stále dokola mluvili o tom, jak špatně vycházejí s penězi, měli často společné to, že dokázali polovinu výplaty propít a prokouřit. Někteří dnešní puberťáci zas neváhají utrácet tisíce měsíčně za konopí a řada vysokoškoláků potom jí celý rok čínské nudle aby mohli vyrazit na dovolenou do Maroka, Norska nebo USA (aby byl materiál na Instagram). Důchodci zas kupují hrnce či deky za přemrštěné nesmyslné ceny aby potom kupovali prošlé jogurty v akci. Svým způsobem jsem si prošel vším co je popsané v článku, ale nikdy bych se za chudého nepovažoval. Věřím že za hojností či nedostatkem stojí především to, jak to má člověk v hlavě srovnané.

Zajímavé je to téma romantizování chudoby, které se tady objevilo v diskusi. Háček je v tom, že bohatství a chudoba, respektive právě hojnost a nedostatek je trochu relativní pojem (kulturní relativismus?! :P). Jako příklad uvedu tibetské pastevce, kteří žijí v hrozné chudobě, špíně a bez výdobytků moderního světa, ale mají třeba několik set krav, takže v evropském měřítku to jsou fakticky milionáři. 🙂 Potom jsou tu brazilské slumy, kde se dobře bohatne obchodováním s drogami, zbraněmi a prostitucí, ale to už hodně odbočuji.

Když se vrátím do našich zeměpisných šířek, tak se mi vybaví jeden konkrétní případ, který ilustruje, jak se dá úspěšně NEzbohatnout. Kdysi jsme vlastnili chalupu v pohraničí. Ta se koncem 90. let prodala a z utržené částky se pořídila Škoda 120. Auto se po necelých 10 letech dalo do šrotu s tím, že se za něj musel zaplatit ještě likvidační poplatek. Teď je z chalupy krásný penzion a tyhle škodovky se v dobrém stavu prodávají kolem 50 tisíc 🙂

Fascinující mi také přijdou případy lidí, kteří vyhrají v loterii, přesto však po pár letech skončí v exekucích či na ulici, protože nabyté bohatství prostě nebyli schopní ukočírovat. Zajímavý je taky jev, že chudoba je velmi často spojená paradoxně s hrozným nepořádkem a také s obezitou, které jsou sami o sobě už takovou malou nápovědou, že mezi chudobou a materiálním nedostatkem nutně nemusí být rovnítko 😉

Řekl bych tedy, že každý má v sobě zakódovaný nějaký standard, který mu byl vštípen a který mu svým způsobem vyhovuje a stejně jako je pro někoho nepředstavitelné, že by byl chudý, je pro jiného nepředstavitelné být bohatý a naše podvědomí potom pracuje v takto nastavených mantinelech. A právě také proto je ta práce na sobě a duchovní transformace tak kouzelná, protože dokáže tyhle mantinely v nás posunovat 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek