Půst léčí mozek a prodlužuje délku života

27.11.2022 v Prevence 8

Půst zlepšuje metabolismus, prodlužuje délku života a ozdravuje srdce. Většina starověkých civilizací praktikovala půst nejen pro dosažení dlouhověkosti, ale i pro vyšší stav vědomí. Moderní výzkumy ukazují, že půst prospívá mozku, zejména pokud jste ohroženi neurodegenerativními poruchami, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.Vědci z Buckova institutu pro výzkum stárnutí prokázali, že půst prospívá mozku na neurologické úrovni. Existuje mnoho různých technik, jak se postit. Obvykle se jedná o zdržení se jídla (nebo dodržování diety s velmi omezeným množstvím kalorií) po dobu 24 hodin, několika dnů až týdnů, nebo i více.

Půst může výrazně zlepšit kognitivní funkce, stimulovat schopnost rychlejšího učení a zlepšit paměť.

Neurovědci spojují nadměrnou synaptickou aktivitu s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova, Huntingtonova a Parkinsonova choroba, a proto by půst mohl být účinným preventivním opatřením.

Mark Mattson je vedoucí laboratoře neurověd v Národním institutu pro stárnutí. Je také profesorem neurovědy na Univerzitě Johna Hopkinse a jedním z předních výzkumníků v oblasti buněčných a molekulárních mechanismů, které jsou základem mnoha neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Mark a jeho tým publikovali několik prací a studií, které pojednávají o tom, že pouhý půst dvakrát týdně může výrazně snížit riziko vzniku kognitivních onemocnění.

„Již dlouho je známo, že změny ve stravování mají vliv na mozek. Děti, které trpí epileptickými záchvaty, jich mají méně, pokud vyzkouší ve svém stravovacím režimu omezování kalorií, nebo krátkodobý půst. Předpokládá se, že půst nastartuje ochranná opatření, která pomáhají působit proti přebuzeným signálům, které mozek epileptiků často vykazuje.
Některým dětem s epilepsií také pomohla specifická dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů.
U zdravého mozku může při přejídání dojít k jinému druhu nekontrolovaného vzrušení, které zhoršuje jeho funkci,“ uvedl Mattson a jeho kolega v časopise Nature Reviews Neuroscience.

Když se podíváte na studie o omezení příjmu kalorií, zjistíte, že mnohé z nich poukazují na prodloužení délky života a také na zvýšenou schopnost bojovat s chronickými nemocemi.

„Omezení příjmu kalorií prodlužuje délku života a zpomaluje chronická onemocnění související s věkem u různých živočišných druhů, včetně potkanů, myší, ryb, much, červů a kvasinek. Mechanismus nebo mechanismy, kterými k tomu dochází, jsou nejasné.“

Půst zlepšuje také kognitivní funkce, zvyšuje neurotrofické faktory, zvyšuje odolnost vůči stresu a snižuje zánět.

„Půst je pro mozek výzvou a mozek na tuto výzvu reaguje úpravou drah stresové reakce, které mozku pomáhají vyrovnat se se stresem a rizikem onemocnění. Stejné změny, ke kterým dochází v mozku během půstu, napodobují změny, ke kterým dochází při pravidelném cvičení. Obojí zvyšuje produkci bílkovin v mozku (neurotrofických faktorů), které následně podporují růst neuronů, spojení mezi neurony a pevnost synapsí.
Během pouhých několika hodin vyvolá omezení stravy reakci v našich molekulárních drahách, které řídí synaptickou aktivitu, neboli uvolňování neurotransmiterů. Tím, že půst celkově snižuje uvolňování neurotransmiterů ze synapsí v mozku, poskytuje nervovému systému odpočinek,“ poznamenávají vědci.

Ať už se jedná o přerušovaný půst, nebo intenzivní cvičení, obojí jsou pro mozek kognitivní výzvy. Když k tomu dojde, aktivují se neuroobvody, zvyšuje se hladina neurotrofických faktorů, což podporuje růst neuronů, také tvorbu a posilování synapsí.
Půst může stimulovat tvorbu nových nervových buněk z kmenových buněk v hipokampu. Půst také stimuluje produkci ketonů (zdroj energie pro neurony) a může zvýšit počet mitochondrií v neuronech. Půst dále zvyšuje počet mitochondrií v nervových buňkách. K tomu dochází v důsledku adaptace neuronů na stres způsobený půstem (tím, že produkují více mitochondrií).
Zvýšením počtu mitochondrií v neuronech se zvyšuje i schopnost neuronů vytvářet a udržovat vzájemná spojení, čímž se zlepšuje schopnost učení a paměti. Přerušovaný půst zvyšuje schopnost nervových buněk opravovat DNA.

Studie vědců z University of Southern California publikovaná v časopise Cell Stem Cell ukázala, že cykly dlouhodobého půstu chrání před poškozením imunitního systému a navíc navozují jeho regeneraci. Došli k závěru, že půst posouvá kmenové buňky z klidového stavu do stavu sebeobnovy. Spouští tak regeneraci orgánů, nebo systémů založených na kmenových buňkách.

Klinické studie zkoumající účinky půstu byly prováděny i na pacientech, kteří dostávali chemoterapii. Pacienti po dlouhou dobu nejedli, což výrazně snížilo počet jejich bílých krvinek. To znamená, že hladovění zabíjí staré a poškozené imunitní buňky, a když se tělo vzpamatuje, použije kmenové buňky k vytvoření zcela nových, zcela zdravých buněk.

„Nečekali jsme, že dlouhodobý půst bude mít tak pozoruhodný účinek při podpoře regenerace heatopoetického systému na bázi kmenových buněk. Když hladovíte, systém se snaží šetřit energií a jednou z věcí, kterou může udělat, aby ušetřil energii, je recyklovat mnoho imunitních buněk, které nejsou potřeba. Zejména ty, které mohou být poškozené. Při práci s lidmi i se zvířaty jsme si začali všímat, že při delším hladovění klesá počet bílých krvinek. Když se pak znovu nakrmíte, krvinky se nově obnoví. “ – Valter Longo

V roce 2007 byl v časopise The American Journal of Clinical Nutrition publikován vědecký přehled mnoha odborných studií týkajících se hladovění. Zkoumalo se v něm množství studií na lidech i zvířatech a zjistilo se, že půst je účinný způsob, jak snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Půst má také významný potenciál při léčbě cukrovky.

Než se začnete postit
Ujistěte se, že jste si udělali podrobný průzkum o druhu půstu, se kterým byste chtěli začít a že víte co děláte. Nechcete se vrhnout do hladovění bez přípravy a bez plánu.
Existuje mnoho druhů půstů, které můžete provádět. Jedním z doporučovaných, který vyzkoušel i Michael Mosley (britský televizní novinář, producent, moderátor a bývalý lékař, který pracuje pro BBC), aby zvrátil svou cukrovku, vysoký cholesterol a jiné zdravotní problémy které souvisely s jeho obezitou, je takzvaná dieta 5:2.

Při dietě 5:2 snížíte množství jídla na čtvrtinu běžných denních kalorií ve dnech půstu (asi 600 kalorií pro muže a asi 500 kalorií pro ženy) a zároveň konzumujete velké množství vody a čaje bez kofeinu. V ostatních pěti dnech v týdnu můžete jíst normálně.

Další způsob, jak to můžete udělat, je vybrat si jeden den v týdnu (nebo dvakrát za měsíc), kdy budete vědět, že se budete mírnit, a můžete snížit svůj příjem. Zaměřte se na odbourávání stresu a zvýšený pitný režim, pijte kvalitní vodu a čaj po většinu dne. Zajděte si také na masáž, nebo si zacvičte, abyste podpořili detoxikaci.

Pokud máte zdravotní potíže, poraďte se nejprve se svým lékařem, než zkusíte půst. Pozor, půsty a diety nejsou určeny dětem a dospívajícím. Lidé pod 25 let věku by neměli půstovat déle než tři dny.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-11-27 04:02:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dělám přerušovaný půst (intermittent fasting) a když si zvykneš, což ze začátku trochu bolí – musíš postupně, a dobře si to nastavíš, je to super, zdravý a ještě zhubneš:)

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-11-27 04:04:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

akorát teda pozor – na to si teda každý musí přijít sám… já zrovna asi trpím mírnou cukrovkou, protože jakmile můj půst překročí 20 hodin, okamžitě mi (asi) hodně klesne krevní cukr, špatně vidím, je mi fakt zle, bolí mě oči a musím se najíst… takže půst delší 20 hodin u mě nehrozí. ale moje tělo bylo vždycky citlivka:)

Ikona diskutujiciho hanka 2022-11-27 17:22:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No vždyť já to říkám pořád, že neurony se dají regenerovat, navzdory názorům klasické medicíny! A zde to máme černé na bílém! Blahodárné účinky půstu znali už starověcí lékaři, hladovění doporučovali při jakékoli nemoci. Kdybych dostala nějakou závažnou chorobu, okamžitě přestávám jíst. Já se postím pravidelně jeden den v týdnu po dobu 36 hodin, tzn. nejím od večeře do snídaně dalšího dne. Efekt je úžasný, vždycky se na ten den těším, protože je to pro mě restart fyzický i psychický. Občas cítím nekomfort jako např. zvýšená citlivost na chlad, nebo mírná bolest hlavy (ale ne migréna). Výhodou je, že do sebe dostanu obrovské množství vody, takže mám jistotu, že když zapomenu přes týden dodržovat pitný režim, jednou za týden tělo spolehlivě hydratuju. V den půstu vůbec nejím a piju jen čistou vodu, msm a ráno si dávám zázvorový čaj s kurkumou a citronem, protože ten je detoxikační, piju ho denně a nechci se ho vzdát. Půst mi výborně funguje na pročištění pleti, mohla jsem začít používat levnější kosmetiku, protože už se mi nedělají záněty. Taky vidím efekt na zklidnění psychiky – jsem odolnější a cítím se víc v pohodě, mám věci víc na háku… Jakoby si člověk díky půstu uvědomí, co je opravdu důležité, skrz tu zkušenost, že když vědomě přestanete jíst se záměrem očisty, opravdu neumřete, a že tedy není všechno tak, jak se lidem oficiálně vykládá. Těším se, že až budu zkušenější, dám si třídenní hladovku. Doporučuji knihu Vilmy Partykové, Hladovění ke zdraví. Už je sice asi vyprodaná, ale dá se sehnat ve formátu pdf.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-27 22:16:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nejedl přes 3 dny a v poho, ale pak jsem to zkoušel několikrát a nešlo to. Na to musí být člověk psychicky v pořádku a nedělat těžkou práci. Jednou jsem jel na kole a celkem mě bušilo srdce, když jsem nejedl…Ale ono to mohlo být tím, že někdy je lepší se vyprázdnit, aby tělo nespalovalo už tak vylučující potravu, kterou tělo může přeměnit na toxiny, protože z toho už získává víc, než je asi zdrávo. Může to pak být i další příčinou a tím mohou být paraziti a jiné breberky v těle.

Ikona diskutujiciho Alina 2022-11-28 09:10:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to pravda, pôst je určite dobrá vec, ale každý by si to mal nastaviť individuálne, podľa potrieb vlastného tela. Mne nárazový, dlhodobejší pôst iba raz za čas nevyhovuje. Absolvovala som raz 5 dňový, iba na smoothies, mineralizovaných vodách, čajoch, ovocných a zeleninových šťavách, a nikdy viac. Cítila som sa zle, vypadalo mi veľa vlasov a z únavy som sa dostávala mesiac. Ale napokon som našla ten správny spôsob pre seba a pôst je už 12 rokov každodennou súčasťou môjho života. Nejedávam od 8 večer do 3 popoludní nasledujúceho dňa, pijem vtedy iba tekutiny a moje prvé i posledné jedlo dňa tvoria porcie surovej zeleniny a ovocia, nie naraz, s odstupom, a potom sa dám jedlo, ktoré obsahuje hlavne bielkoviny. Medzitým bežná strava, pričom dbám na to, aby som prijímala potrebné a vyvážené množstvo bielkovín, tukov, sacharidov, a aby moja strava obsahovala všetky potrebné minerály a vitamíny. Výsledok? 10 rokov bez zmeny konfekčnej veľkosti, štíhly pás i postava, zdravá pleť, vlasy i celé telo, svieža myseľ, veľa energie a hoci rada nepravidelne cvičím, nepotrebujem cielene športovať, ak mám denne dostatok domácich prác vnútri i vonku na čerstvom vzduchu.

Ikona diskutujiciho Alina 2022-11-28 09:02:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Že sa telo dá programovať a regenerovať, až celkovo obnoviť zdravú a správnu činnosť celého organizmu, vďaka čomu sa možno vyliečiť aj z nevyliečiteľných chorôb, to už je dávno vedecky dokázané, len medicína to akosi odmieta akceptovať a stále funguje po starom. Domyslieť si prečo asi, nie je ťažké. Moderná medicína je predsa v prvom rade biznis s chorobami, podporovaný aj silným farma priemyslom, a oni nechcú, aby sa pacient dokázal sám vyliečiť, veď z čoho by žili, mali zisky, bohatstvo a moc? Potrebujú ho udržať v chronickom stave, aby ho mohli dlhodobo liečiť, alebo aspoň dookola liečiť tým, že vyliečia jeden problém takým spôsobom, že spôsobia druhý, takže vám vyliečia zápal pľúc, ale zničia pečeň, napríklad. Aby sa to zmenilo, musí sa úplne transformovať celá spoločnosť, nielen medicína, všetko musí fungovať správne a harmonicky, k prospechu celku, inak sa nepohneme, ale naďalej budeme točiť v tomto beznádejnom bludnom kruhu. No a zmena začína od každého jedného človeka, ktorý je súčasťou spoločnosti, každý musí chcieť zmeniť svoj prístup k životu na základe konštruktívnych dát, ktoré medzi sebou musíme šíriť a zdieľať. Zmena začína osvetou.

Ikona diskutujiciho Will 2022-11-28 10:45:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji za překlad 🙂

Ikona diskutujiciho Sojina 2022-11-30 08:53:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vsechno je v hlave, kdyz prekoname hlavu a mysl, jde to.Jednodenni pust mi vsichni v okoli rikaji ze nedaji a přitom to je takova pohoda.Drzela sem uz 3 dny pust, nebo ted nedavno 14 dni na stavach a nemela sem hlad, jen chut.Je to opravdu o hlave a telu je nadherne.Teda v mem pripade.Manzel drzel stavy se mnou ale pořád říkal ze ma hlad- podle me ne hlad ale chut.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek