Recept: Růžová kašička ♥

13.4.2015 v Zajímavosti 9

Jak pomocí červené řepy vykouzlit něco úžasného?

Nedávno jsem konečně sehnala všechny potřebné ingredience dohromady a hned další den jsem se celá natěšená dala do výroby růžovoučké kašičky, na kterou jsem viděla návod u jedné Youtuberky a moc mě to nadchlo! Kanál se jmenuje Holistichabits a najdete tam spousty úžasných nápadů (pouze anglicky). Autorka se na Valentýna 2015 rozhodla udělat velice zajímavý tutoriál na ,,Beetwitches“, což je růžovoučká zeleninová kaše, umístěná mezi dva plátky řepy, vykrojené do tvaru srdíčka. Řepa je dělaná v páře. A vypadá to opravdu nádherně! (Koukněte tady: https://www.youtube.com/watch?v=OmOW49G7wkA ) Hned jak jsem návod viděla, měla jsem jasno, že tuto růžovou kašičku si prostě MUSÍM udělat.

Zabralo mi delší dobu, než jsem během jednoho nákupu sehnala všechno potřebné naráz (bud měli řepu a neměli květák, nebo měli květák a neměli řepu :/// ) Tento úžasný nápad jsem zkoušela poprvé a rovnou jsem si ho upravila podle svého. Takže nemám jenom kaši samotnou, ale osmažila jsem k tomu ještě v trojobalu zeleninu a žampiony, přidělala okurkový salátek, natrhala trochu zabalky a kašičku jsem položila na lůžko z plátků řepy. A bylo to gastnomonické BLAHO….

Chcete vidět jak se tahle kašička dělá a jak kouzlit s červenou řepou? Vrhněte se se mnou do výroby! 🙂


Návod na výrobu kašičky je krásně řečený v odkazovaném videu od Holistichabits, a je pro mne čest přenést tento super recept do češtiny:

Jak na růžovou kašičku:

Potřebujeme červenou řepu. Mně stačila jenom jedna a bylo toho kopec, ale já jím málo a vařila jsem jen pro sebe, takže vy případně násobte při nákupech podle svého.

Jeden květák

Pár brambor

Pečený česnek (k tomu se ještě vrátím*)

Troška olivového oleje

Sůl (himálajskou samozřejmě)

*Pečený česnek??

Neznala jsem to, nikdy jsem neviděla jak se to dělá. A tak jsem si jednoduše vygooglila návod na pečený česnek a musela jsem se smát, jak je to snadné: Celá palička se nahoře vodorovně seřízne, trouba se zahřeje na 180 stupňů, hlavička česneku se vloží do alobalu, zakápne olivovým olejem, pěkně se to zabalí, vloží do vyhřáté trouby a peče 45minut. Hotovo! 🙂

Můj první pokus s pečeným česnekem dopadl úžasně. Po vytažení z trouby jsem ho nechala dlouho chládnout a když jsem ho pak rozbalila, byla jsem strašně nadšená, jakobych objevila nový světadíl a začala kolem toho juchat. A když jsem pak česnek měla přidávat do kašičky, nemohla jsem si pomoct ujídala jsem ty stroužky mastnými prsty ještě za pochodu, ani sůl to nepotřebovalo. Absolutní blaho… Mám chuť si upéct ještě jeden a zbaštit si ho solo.

Postup přípravy:

Červenou řepu nakrájíme na pěkné tenké plátečky (já ji ještě předtím radši oloupala), květák a brambory pokrájíme jak jsme zvyklí, prostě na menší kousky.

Brambory, květák a červenou řepu bychom měli společně vařit v páře. Holistichabits má ,,steamer“. Prý se to může i normálně uvařit ve vodě, ale já prostě chtěla zkusit udělat věci jinak, než jsem zvyklá. Já ,,steamer“ nemám a v páře běžně nic nevařím, ale vyřešila jsem to jednoduše. Vzala jsem velký hrnec, do něj dala pařáček na knedlíky (ten máme všichni doma), podlila mocně vodou a tam jsem dala květák s červenou řepou, hezky jsem je na střídačku proložila a pak vařila v páře společně.

4 střední brambory jsem normálně uvařila ve vodě s troškou kmínu, jak jsem běžně zvyklá, protože – jak je ve videu řečeno – brambory potřebují v páře trochu víc času a já si nebyla jistá, kolik… Tak jsem je dala do vody.

Mezitím jsem si obalila a vysmažila jednu cuketku, pár žampionů a nachystala klasický okurkový salát.

Když květák a řepa změkly, vytáhla jsem část květáku ven, obalila ho a osmažila, protože ten velký hrnec byl opravdu plný a tolik růžové kaše kolik by z toho bylo, bych včas nesnědla. Takže jsem skoro polovinu květáku ještě osmahla v trojobalu. Tím jsem vlastně ke kašičce měla dva druhy zeleniny a ještě houby, to je podle mě dost pestrý oběd a dost dobrý výběr. Každé sousto chutnalo trošku jinak 🙂

Hezké velké plátky hotové měkké řepy se dají bokem (asi půlka celého množství) a zbytek se zmixuje spolu s květákem. Já mám nově koupený ponorný mixér s nástavci a tam je i nádobka se sekáčkem, tak jsem to spáchala v něm. Stejný má i holistic habits, tak jsem byla hrdá, že jsem velká holka a mám TAKY sekáček na mixéru. Hm! 🙂

Takže květák a menší plátky řepy se společně zmixnou, ještě se tam dá pečený česnek (musíte se mezitím ovládat a nesníst tu paličku celou, jen co ji vytáhnete z alobalu. Něco by do kaše přece jenom mělo přijít!), zakápnout olivovým olejem (troška stačí, prakticky je to místo másla, co se dává do klasické bramborové kaše, akorát syrový oliváč je samozřejmě takto zdravější), bohatě posolit… Všechno pěkně zmixujte dohladka.

Brambory, co jsem uvařila ve vodě bokem, se klasicky rozmačkají jako kdybychom dělali bramborovou kaši a do toho se přidá rozmixovaný květák s červenou řepou, který už má onu podezřele jedlou růžovou barvičku a překrásně voní česnekem.

Ze své zkušenosti radím, moc to s bramborami nepřehánět a přidělat jich jenom trošku, jakoby na doplnění chuti, protože samotný květák mixlý s řepou je velký požitek a člověk má pocit, že už to žádné přísady nepotřebuje.

Výsledná chuť je velmi jemná, lahodná a kašička je dost sytá. Nicméně já osobně nejsem velký fanda kaší samotných, jako hlavního chodu. Někomu by to mohlo stačit, já mám ráda pestrý talíř. Takže mi k tomu okurkový salát a smažená zelenina krásně sedly, ale vy se s tím tolik mazlit nemusíte, to je podle vaší chuti 🙂

Ke každému soustu jsem si ukrojila vždycky kousek z lůžka červené řepy, na kterém ležela kašička a to bylo opravdu úžasné. Červená řepa když se takto uvaří v páře, je hezky měkká, mírně nasládlá a křehká, takže krásně doplňuje celkovou chuť. I bazalka s tímto obědem chutná úžasně a skvěle ho doplňuje, ale co si budem povídat, bazalka je úžasná absolutně vždy a všude, s tou člověk nikdy nemůže udělat chybu.

Pokud máte děti, tahle růžová kašička by je mohla nadchnout, podle mě je její barva velice atraktivní a veselá 🙂 Nebudou vám věřit, že jste toho docílili pouze červenou řepou.

My v Česku jíme červenou řepu vesměs málo (v obchodem je mega levná, málem mi vypadly oči z důlků při kontrole účtenky!) a dáváme si ji většinou do salátů, ti více uvědomělí ji zkouší odšťavňovat. Jinak ji známe jako zavařeninu… Ale v teplé kuchyni vás určitě nezarmoutí, opravdu je výborná, nebojte se ji vyzkoušet 🙂

Určitě by se tento recept mohl moc líbit početnému publiku zdejších vegetariánů a veganů. Vsadím se, že růžovou kašičku jste ještě neměli! 🙂

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-04-13 06:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo jo, tuhle růžovou kašičku jsem už od holastic habits zkoušela 🙂 Má výborné recepty, zkoušela jsem snad každý 🙂

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-04-13 12:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pečený česnek je výborný! Mňam, slaďoučký:) Koukala jsem na další recepty a panejo, mňam! Mám chuť vařit:) Nejvíc se mi na tom youtube kanálu líbí, že slečna ukazuje návody, podle kterých si člověk může věci skutečně udělat. Žádné hokus pokus, milion exotických ingrediencích, u kterých nikdy člověk neví, kde je sehnat… Jdu si asi něco ukuchtit:)

Ikona diskutujiciho Jindra 2015-04-13 12:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tu růžovou kašu jsem měl u tety a moc jsem se na to netvářil. Ona to neměla tak načančané se spoustou příloh jako ty, byl to růžový kydanec přes půlku talíře, musel jsem se dost přemáhat. Samotnou řepu jím, i šťávu si občas kupuju.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-13 14:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Zkus si ji udělat načančanou a uvidíš, jak je v pozici přílohy skvělá 🙂 Samotná by mi taky nestačila.

Ikona diskutujiciho lissabonka 2015-04-13 17:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A to v tom orandžovom polievkovom tanieri je čo? O:) :D

Ikona diskutujiciho vika 2015-04-13 18:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kašička vypadá lákavě, vyzkouším 🙂 Jen bych doplnila info pro nezkušené vegetariány, že toto jídlo není kompletní, chybí zde základ pro vytvoření bílkoviny. Ta se vytvoří, pokud budete mít na talíři kombinaci obiloviny+luštěniny alespoň jednou denně. Musí se to ale opravdu potkat na talíři.Luštěnin stačí 2-3 lžíce.V tomto se dělají chyby a pak to jde se zdravím z kopce a svádí se to na to, že vegetariánství není zdravé…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-13 23:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Přece okurky. Salátovou mísu si teprve musím pořídit, ještě nemám kompletní výbavu v kuchyni.

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-04-14 17:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Červenou řepu jedu doma dost. Na tenké plátky prosolená syrová je výborná k pivu, když je mladá. Pak si ji strašně ráda zapeču – rozkrájím tak, aby držela pohromadě, na malilinké kostečky nakrájím česnek, prosolím, kapku oleje, zabalím celé do alobalu, nejlépe kořenit jako maso, šup do trouby – je tak výborná, jen pozor, ať při pečení neproteče. Nebo uvařit s čočkou a cibulí a přidat kysané zelí, z toho je taky dobrý, levný jídlo. Akorát po řepě to vždycky vypadá, jako bych někoho v kuchyni zabila :D Tohle taky zkusím, sice nemám mixér, ale jak znám řepu, tu půjde ňahňat vidličkou a květák se snad taky poddá. I když teď mám na pořadu dne vyzkoušet řepu na sladko v bílém jogurtu s hrozinkama a ještě čímsi.

Ikona diskutujiciho ZZ 2015-07-10 22:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue,

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek