Rituál menarche – oslava první menstruace pro dívky

23.9.2018 v Žena 9

Rituálem první menstruace vstupuje dívka z brány dětství do brány mladého ženství. Její tělo je proměněné a prvním krvácením přichází potvrzení, že se stala novou ženou ve své rodině a případně i ve své komunitě. Důležité je, aby na tento okamžik byla dcera připravená ještě předtím, než se samotné krvácení spustí. Předejte tak nemilému překvapení, strachu či šoku. Jako matka jí vše dobře vysvětlete, můžete ji seznámit s možnostmi hygieny, s menstruačními příběhy týkajícími se přírodních národů a později jí můžete začít vyprávět i o své první menstruaci, a tím prolomit hranici nepříjemného ostychu. Buďte co nejotevřenější a zároveň citlivě přistupujte k pocitům, které prožívá vaše dcera. Často je tento okamžik spojen se zvláštním ostychem ze strany maminky, protože ani ona nebyla touto událostí řádně provedena. Rituál první menstruace, který je pro dceru připravován, může být proto velmi léčivý také pro přítomné dospělé ženy a především pro maminku samotnou. Rituálem vytváříme posvátný prostor pro oslavu důležitých mezníků v životě. Doporučuji s dcerou průběh rituálu alespoň z části probrat, protože to je především její oslava a ona se potřebuje cítit pohodlně a bezpečně. Ona by měla rozhodnout, kdo bude na rituálu přítomen a kdo ne. Všichni by toto rozhodnutí měli s láskou respektovat. Je to také potvrzení pro dceru, že její hlas je slyšen a má svou váhu.

 


 

,,Menarche (z řeckého slova měsíc a začátek) je označována první menstruace a prvotní začátek menstruačního cyklu u dívek. Jak ze sociálního, tak z lékařského hlediska, je menarche považována za hlavní událost dívčí puberty, neboť je signálem možnosti plodnosti u dospívající dívky. Věk, kdy dojde k první menstruaci, je ovlivňován několika faktory, a to konkrétně genetikou, prostředím , stravováním a výživou. Průměrný věk menarche během posledního století poklesl a velikost tohoto poklesu a jeho důvody jsou předmětem diskusí.“ (zdroj)

Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak může probíhat oslava první menstruace u našich dcer anebo se inspirujte, jak si zpětně připravit podobnou oslavu i v pozdějším věku. Menarche je uctění ženy, která prochází bránou z dětství do ženství. Tento okamžik v nás může zanechat hluboké stopy a provázet náš naším ženstvím v průběhu dalších etap života. Jestliže je dívka uctěna, oslavena, cítí se být podporována dalšími ženami, může její ženství krásně rozkvétat.

 

 

 

Vzpomeňte si nyní na vaši první menstruaci. Jak jste ji prožívaly? Měly jste dostatek informací o menstruaci a hygienických pomůckách již dopředu? Byla vám menstruace představena jako něco nepříjemného a obtěžujícícho? Nebo kolem ní panovalo ve vaší rodině dokonce tabu a vy jste si musela informace hledat u kamarádek anebo vám chyběly úplně? Dostaly jste za první menstruaci dáreček? Velmi často když v kruhu žen na první menstruaci vzpomínáme, objevují se velmi podobné příběhy, které k oslavě a rituálu mají hodně daleko. Proto si my mámy pak přejeme rituál menarche krásně užít s našimi dcerami. Ale pozor na to, ony mnohdy mohou mít jiné představy. A tak si užjte svoji menarche oslavu zpětně a s vaší dcerou ji oslavte dle jejích představ. Bude to další krok k tomu, že se bude cítit slyšena a začleněná do komunity, když budeme trpělivě a otevřeně naslouchat jejím přáním.

 

Připravte se s dcerou na první menstruaci ještě předtím, než začne. Mluvte otevřeně o menstruaci, ukazujte dceři, jaký vztah ke svému ženství a menstruaci máte vy. A to nejen slovy, ale i skutky a příkladem. Pracujte s dary menstruace, s cykličností ženy, sama si vyzkoušejte vícero hygienických pomůcek a ukazujte je i vaší dceři. Menstruační kalíšek, houbička, ekologické tampony a vložky, látkové vložky či volná menstruace – to vše jsou možnosti, které můžete vyzkoušet vy sama a které můžete dát k výběru i vaší dceři. Můžete ji vykládat o své první menstruaci, vyzdvihněte to, co se vám líbilo, co bylo hezké anebo citlivě povykládejte i příběh zklamání, pokud takový máte. Můžete ji pak následně vyprávět vaši cestu ke spokojenému a sebevědomému ženství a inspirovat ji tak. Na základě takového sdílení, které může probíhat i v širším kruhu žen a dívek si můžete s dcerou její rituál menarche naplánovat. Co by si přála zažít? Nechá vedení rituálu na vás? Koho chce mít z blízkých kamarádek a žen kolem sebe? Nebo chce být sama? Přeje si oslavu užít i s tátou?

 

 

Jak rituál menarche uspořádat?

Můžete si s dcerou udělat ženský den, vzít ji do kavárny, na nákupy, dát ji dárek – šperk, červené náušnice, prstýnek. Je také hezké, když dostane dárek na památku a oslavu jejího ženství od táty.

Anebo připravte větší rituál s dalšími ženami a přítelkyněmi v nádherně připraveném prostředí. Doprostřed místnosti dejte na zem oltář – z červených látek, svíček, ženských sošek, éterických olejů, kamenů či kytek. Do kruhu můžete také přidat fotky dcery od miminka až po slečnu. Do červena si můžete vyzdobit celou mísnost – šátky, obrazy apod. Tak, abyste se cítily v bezpečí, intimně a příjemně. Připravte si také občerstvení a pití na závěrečnou oslavu. Pokud budete chtít být venku, i tam se rituály s oblibou pořádají, jen si zkuste zajistit bezpečné prostředí, aby vás nikdo zvenku během rituálu nerušil.

 

Pro začátek rituálu je dobré udělat očistu. Vodou nebo vykuřovadlem, například šalvějí.

Dalším krokem bývá sdílení v kruhu žen, v tzv. „červeném stanu“, kdy u svíček otevřeně povídáte příběhy související s menstruací a ženstvím.

 

 

Oslavenkyni pak náležitě opečujte a požehnejte ji. I tato část může mít mnoho podob. Můžete ji společně namasírovat. Můžete ji vetkat do vlasů červené stuhy a do ucha ji šeptat požehnání. Nebo ji nechat pít z kalichu vody či dobrého červeného vína, do kterého jste pošeptaly svá požehnání. Ozdobte ji malováním na tělo a hennou. Jako maminka můžete své dceři namasírovat nohy a poklonit se jí. Můžete zpívat kruhové písně a tančit. Můžete společně vyrábět, kreslit a tvořit něco, co pak ženě zůstane na památku.

 

Na závěr rituálu ji přivítejte mezi ženami například tím, že projde uličkou, kterou vytvoříte. Na konci uličky ji může čekat její máma, která ji v této fázi rituálu může předat dárek /menstruační krabičku či červený šál, který symbolizuje vstup z bílé nevinnosti do ženskosti/. A dopřejte si i bohaté pohoštění a krásný závěr celého rituálu.

 

Možností, jak přesně rituál udělat je mnoho. Nebojte se experimentovat a uspořádat rituál i sama, pokud se vám nepodaří domluvit si ženu, která rituály provází. Taková možnost je samozřejmě pro mnohé ženy ta nejlepší, protože mohou odložit nervozitu z pořádání rituálu a jen si užijí jeho průběh.

 

Stručnou osnovu však již máte – hezký a bezpečný prostor, úvodní očištění, sdílení příběhů v červeném stanu, nazdobení a hýčkání oslavenkyně, požehnání od dalších žen, požehnání od maminky, přivítání mezi ženy, dárek a závěr rituálu.

 

Maminky často přiznávají, že i pro ně je hodně zásadní si rituálem uvědomit, že již doma nemají malou holčičku, ale že společně přecházejí do další etapy vztahu mámy a dcery.

Rituály byly nějakou dobu zapomenuty, ale naštěstí se již postupně vrací do našich životů a každodennosti i přelomových okamžiků.

Začleňujme je, neboť nám pomáhají na naší cestě. Pomáhají nám vědomě přecházet z jednoho období do druhého.

 

A pokud cítíte, že si máte rituál menarche či jakýkoliv jiný dopřát i zpětně nebo znovu /například svatební/, udělejte to a užijte si jej.

 

 

 

všechny použité zdroje:

https://zenyzenam.cz/wp-content/uploads/2012/12/ritual-menarche.pdf

http://lucieharnosova.cz/2017/06/27/ritual-menarche-oslava-prvni-menstruace-pro-divky/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Menarche

Komentáře

Ikona diskutujiciho :) 2018-09-23 10:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak na tohle mam uplne jiny nazor, asi kazda holcina je v tom veku jina, ale ja bych si v te dobe menarche neprala a prijde mi to pouze jako nejaka vnejsi pomucka ci kompenzace. Psychicky zdrava divka nepotrebuje oslavy na svou menstruaci a ma ji rada od sameho pocatku sama od sebe ?

Ikona diskutujiciho Lulu 2018-09-23 19:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pri článkoch tohto typu sa cítim tak povznešene.A som veľmi hrdá na to, že z malého dievčatka sa postupne stávam ženou.Alue ďakujem za také články a kľudne nech ich je viac. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-23 20:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Myslím si, že správně pojaté přechodové rituály podle přání oslavence určitě svůj prospěšný účel měly. Je to lepší, než každou významnou změnu jenom tak tiše přejít. Bohužel dneska je asi dost těžké udělat tomu dobrý základ, rodiče se o tom neumí bavit, děcka ,,vzdělává" televize a internet… kde pak najít čas a chuť na podobné citlivosti. Speciálně u rozvedených rodin, které nejsou soudržné, babičku vidíš jednou za týden nebo dvakrát do roka… mamča při otázce na vložky udělá scénu typu že se o tom nehodlá bavit… to se pak dělá příjemný rituál blbě a blbě se pak taky hledá dobrý vztah sám k sobě a svému cyklu.

Ikona diskutujiciho Dasca 2018-09-23 21:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to já menstruaci nemusím,mám ji bolestivou a okolo toho ty hormony..ke všemu slabá psychika :-x  :-?  :-?  sem ráda že medicína je pokročila a umí utlumit tyhle znaky nevím a nechapu jak to řešili ve středověku,to museli opravdu trpět dívky.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-09-24 00:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za článek. Vzpomínám si, jak mi bylo 12 a hrdě jsem u kamarádů mé maminky vylezla z WC se slovy: "No, tak já to poprvý dostala!" (no fakt takhle!:D nechápu) – a soused mě chytl s úsměvem za ruku a gratuloval mi, že jsem se stala ženou a že to je skvělý(a že si od něj teď už můžu dát frťana, což maminka hned zarazila:D). Tak alespoň na něco mám milé vzpomínky.

Ikona diskutujiciho Michaela 2018-09-24 15:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: nedalo mi to a schvalne jsem to zkousela najit, myslim ze tusim koho presne mas na mysli. Nechapala jsem z toho clanku. V jednom odstavci tolik nenavidet svoji menstruaci a zaroven vyzdvihovat, ze miluji byt zenou.. to si absolutne protireci! 8-O mit menstruaci je skvele, je to (bylo, ted jsem tehotna tak ji nemam :-D  :-D ) pro me znamka, ze moje telo funguje, jsem zdrava a plodna, a co je vic.. tolik si znechutit neco, co je moji prirozenou soucasti, to je prece hrozne smutne. Ale dneska matky svoje dcery nevedou k tomu, mit svoji menstruaci rad. Ackoliv je moje maminka zlata, akorat mi vysvetlila ze ted budu muset nosit vlozky a ze se nesmim koupat. Ja to teda taky vic rozebirat nechtela, prislo mi to trapne.

Ikona diskutujiciho Anička 2018-09-24 20:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: To není o tom, co dělaly dřív… To je o tom, že to nezažívaly. Bolestivá menstruace značí nějaký problém – na fyzické, nebo (častěji) na psychické rovině. Fyzický problém je jasný – srůsty, nerovnováha hormonů, anatomický problém. U té psychické roviny je to těžší. Nejčastější příčinou bývá nepřijetí ženství a neprožívání ženství a nemusí to jasně začínat u té problematické ženy. Prvopočátek je většinou v ženské linii rodu, tzn. že maminka dceři (i nevědomky) předá špatné vzorce vnímání svého těla, svého ženství a plodnosti. Stačí blbá věta "To je normální, vezmi si brufen, břicho bolet přestane". Přestane, ale kvůli brufenu. Pouhé potlačení problému, nikdy ne řešení. Navíc už je jasné, že když mladou dívku bolí už první menstruace, není v pořádku víc než vztah k samotné menstruaci, a to vztah k sobě, svému tělu, své podstatě. A to, že některé ženy tvrdí, jak je ty bolesti záhadně přešly po porodu… Jasně. Však si taky teprve při porodu uvědomily, co jsou zač, jak dobré jsou, že zvládly hodiny bolestí, aby na svět přivedly nový život. Aspoň částečně jim (i kdyby na chvíli) dojde, že jsou ženy s velkým Ž. A dřív to ženy věděly, věděly, jak rodit, jak vychovat SEBEvědomou ženu, jak jí vše vysvětlit a ukázat, že není z čeho mít strach (= rituály), připravit ji na porod a být napomocná. Dívky pak neměly strach, ani podvědomý, být ženou. My ten strach máme – strach být tou jemnou křehkou bytostí naslouchající svému tělu, ve světě mužské energie je to hodně těžké.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-25 08:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Mně se měsíčky zlepšily věkem (tělo dozraje a srovnají se hormony), a největší posun byl po očistě jater, to mi úplně přestaly bodavé bolesti. Kdo tím trpíte, udělejte si jaterní očistu. Říkat že mě to bolí protože se nemám ráda je házení do jednoho pytle, neříkám že na tom nemůže být kousek pravdy, ale ne všechno se dá vysvětlit tímto způsobem. Většinou je to kombinace vlivů.

Ikona diskutujiciho :) 2018-09-25 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:my doma problem o necem mluvit nebo se stydet fakt nikdy nemely. Prave tim chci presne tohle rict, neni to vubec o ritualech, je to o tom jak ta rodina funguje. A proto sem rekla, psychicky zdrava a vpoho divka. Pokud nemaji svou menstruaci rady prirozene od sebe pak tam je proste hlubsi problem zapocaty uz z detstvi, ktery zadny ritual nevyresi ani nezachrani, jako podpora ano supr, ale skutecneho bloku se bude muset zbavit uplne jinym zpusobem.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek