Sádlo- lék našich babiček
Zdravý životní styl propagovaný během posledního desetiletí zapříčinil pokles konzumace sádla. Mnozí se dnes na tuto potravinu dívají skrze prsty a chleba se sádlem vidíte jen v pohádkách. Opravdu si tato potravina zaslouží být zapomenutá?
Sádlo v kuchyni
Nejpoužívanější je vepřové, kachní a husí, přičemž jeho energetická hodnota je okolo 775 kcal/ 100 g. V kulinářství platí, že sádlo dodá jídlu chuť a vůni, husí či kachní játra v sádle jsou vyhledávanou delikatesou těch, kdo se nebojí si život „osladit“. Protože má vyšší tepelnou stabilitu, nevzniká při smažení na sádle tolik karcinogenních látek a škodlivých sloučenin, mnohem více se hodí na pečení a tepelnou úpravu než rostlinné oleje. Co se týče kardiovaskulárních chorob, je vepřové sádlo méně rizikové než máslo. Drůbeží sádlo stojí někde na pomezí sádla vepřového a rostlinných tuků. Sádlo obecně obsahuje 1/3 cholesterolu v porovnání s máslem.
Sádlo je tvořeno z 85% lipidy, nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami a kyselinou olejovou. Poslední jmenovaná významně zapříčiňuje snížení vlivu nasycených mastných kyselin, tím pádem působení cholesterolu v sádle na naše cévy. Neobsahuje významné množství vitamínů a tělo ho tráví poměrně dlouho, ale pro zdravého člověka není postrachem, naopak, může být zajímavým zpestřením jídelníčku. Takže s chutí do něj!
Sádlo v kosmetice
Příroda je moudrá a každý podnebný pás vybavila surovinami, které tamní živočichové potřebují pro život. Jestliže je někde spousta jedovatých živočichů, najdete tam i spoustu rostlin se silnými účinky, v teplých pásech používají lidé více olejů, v chladných zase více sádla a másla.
Ač se vám myšlenka sádla na vašem obličeji nebo těle může ošklivit, ruku na srdce: „Víte co obsahují voňavé krémy, mýdla a šampony v krásných lahvičkách?“ Sádlo jako pleťový krém používaly naše babičky běžně a věřte, že když libý hlas v TV reklamě pěje ódu o lipidech vyhlazujících vrásky, nebaví se v zásadě o ničem jiném než o tucích.
O praseti víme, že je nám geneticky nejblíže a podle klinických studií je vepřový tuk téměř shodný s lidským kožním tukem (tzv. ceramidy). Vepřové sádlo má schopnost vstřebávat účinné rostlinné látky a pronikat s nimi do pokožky, je vhodné pro problematickou a citlivou pleť. Nejčastěji se kombinuje s měsíčkem lékařským, heřmánkem, levandulí, nebo marihuanou, lze ho používat i samotné jako zábal na popraskaná chodidla a ruce. Samozřejmostí je sádlo nesolené, pokud se rozhodnete ho dělat doma, škvařte ho velice pomalu na teplotě pod 90°C. Do sádla dejte vyluhovat na cca 3 dny bylinky, v případě marihuany ještě duste pod pokličkou na teplotě cca 80°C asi hodinu. Konopí nesmí zčernat!
Sádlo se výborně hodí k léčbě jizev, popálenin, atopického ekzému, lupénky, oparů, suché kůže a pleti, na vyhlazení vrásek , ….. Jestli vám vepřové sádlo páchne, zkuste ho cca hodinu povařit ve vodní lázni, eventuelně přidat voňavou bylinku, např. levanduli.
(Diskuze o použití vepřového sádla ke kosmetickým účelům – Zde)
A k čemu ještě slouží sádlo?
Tak třeba zábaly z husího, vepřového, nebo psího sádla slouží k léčbě kašle, průduškových onemocnění a nachlazení. Látka se namočila do teplého sádla, přiložila na hrudník, který se ještě zabalil do další vrstvy látky tak, aby nemocný byl v teple.
Pokud v zimě dojde impregnační sprej na kožené boty, sádlo vám udělá stejnou službu!
(Článek je převzatý a minimálně upravený, ale dorazil e-mailem bez zpětného odkazu.)
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Zdraví“ – Zde
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****