Obezita je spojena s cukrovkou, osteoartritidou, dýchacími problémy, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami a mrtvicí. Přesto obezita není největší problém, kterému lidé čelí, přestože se jí věnuje velká pozornost.
Tým vědců z celého světa se spojil, aby prostudoval údaje z celkem 218 různých studií, z nichž každá se zabývala možnými zdravotními důsledky osamělosti a sociální izolace na život člověka. Co zjistili? Jedinci, u nichž se zjistí, že mají neuspokojivý společenský život, mají o 50% vyšší riziko předčasného úmrtí, zatímco u osob trpících obezitou je toto riziko o 30% vyšší.
V dnešní společnosti jsme izolováni více než kdy dříve. Zdokonalené technologie, jako jsou chytré telefony a internet, nás mají sice spojovat, ale přitom mají opačný účinek. Už jste někdy vešli do romantické restaurace, kde vidíte pár, který si očividně nevšímá společnosti toho druhého a místo toho koukají do telefonu? To se bohužel stalo novou normou.
Dr. Julianne Holt-Lunstadová, hlavní autorka studie a profesorka psychologie na Brigham Young University, vysvětluje: „Být v sociálním kontaktu s ostatními je všeobecně považováno za základní lidskou potřebu, která je klíčová pro blahobyt i přežití. Extrémní příklady ukazují, že kojenci ve vězení, kteří nemají kontakt s lidmi, neprospívají a často umírají. Sociální izolace a umístění na samotku se vždy používalo jako forma trestu. A nyní si tento trest ordinuje stále větší část populace na denní bázi.
Kdysi byla rodinná jednotka základem všech sociálních interakcí. Bez ohledu na to, co se během dne stalo, se vědělo, že se vrátíte domů na večeři k jídelnímu stolu a budete se svou rodinou. Při dnešním rychlém a hektickém životním stylu se to však již v mnoha domácnostech nepovažuje za prioritu. Místo toho večeříme v běhu, nebo sami v kanceláři a o tento kvalitní důležitý čas s rodinou přicházíme.
Mnoho dětí vyrůstá s internetovými chaty, fóry a messengerem, které mají místo skutečné konverzace s vrstevníky. Hru venku a představivost vyměnily za videohry a sezení doma.
Vědci dospěli k závěru, že osamělost může mít větší vliv na naše celkové zdraví a pohodu, než obezita, kouření, špatná výživa a nedostatek pohybu. Ještě znepokojivější je skutečnost, že se ukázalo, že to platí bez ohledu na to, zda se hodnocená osoba cítí být osamělá, nebo ne.
Holt-Lundstadová dále uvedla: „Existují přesvědčivé důkazy o tom, že sociální izolace a osamělost významně zvyšují riziko předčasné úmrtnosti a že velikost tohoto rizika převyšuje velikost mnoha hlavních zdravotních ukazatelů. S rostoucím stárnutím populace se očekává, že vliv samoty na veřejné zdraví se bude zvyšovat. Mnohé země světa už naznačují, že čelíme epidemii osamělosti. Výzvou, před kterou nyní stojíme, je, co s tím budeme dělat.“
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****