Samota je podle výzkumů smrtelnější, než obezita

18.5.2022 v Prevence 13

Obezita je spojena s cukrovkou, osteoartritidou, dýchacími problémy, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami a mrtvicí. Přesto obezita není největší problém, kterému lidé čelí, přestože se jí věnuje velká pozornost.
Tým vědců z celého světa se spojil, aby prostudoval údaje z celkem 218 různých studií, z nichž každá se zabývala možnými zdravotními důsledky osamělosti a sociální izolace na život člověka. Co zjistili? Jedinci, u nichž se zjistí, že mají neuspokojivý společenský život, mají o 50% vyšší riziko předčasného úmrtí, zatímco u osob trpících obezitou je toto riziko o 30% vyšší.V dnešní společnosti jsme izolováni více než kdy dříve. Zdokonalené technologie, jako jsou chytré telefony a internet, nás mají sice spojovat, ale přitom mají opačný účinek. Už jste někdy vešli do romantické restaurace, kde vidíte pár, který si očividně nevšímá společnosti toho druhého a místo toho koukají do telefonu? To se bohužel stalo novou normou.

Dr. Julianne Holt-Lunstadová, hlavní autorka studie a profesorka psychologie na Brigham Young University, vysvětluje: „Být v sociálním kontaktu s ostatními je všeobecně považováno za základní lidskou potřebu, která je klíčová pro blahobyt i přežití. Extrémní příklady ukazují, že kojenci ve vězení, kteří nemají kontakt s lidmi, neprospívají a často umírají. Sociální izolace a umístění na samotku se vždy používalo jako forma trestu. A nyní si tento trest ordinuje stále větší část populace na denní bázi.

Kdysi byla rodinná jednotka základem všech sociálních interakcí. Bez ohledu na to, co se během dne stalo, se vědělo, že se vrátíte domů na večeři k jídelnímu stolu a budete se svou rodinou. Při dnešním rychlém a hektickém životním stylu se to však již v mnoha domácnostech nepovažuje za prioritu. Místo toho večeříme v běhu, nebo sami v kanceláři a o tento kvalitní důležitý čas s rodinou přicházíme.

Mnoho dětí vyrůstá s internetovými chaty, fóry a messengerem, které mají místo skutečné konverzace s vrstevníky. Hru venku a představivost vyměnily za videohry a sezení doma.

Vědci dospěli k závěru, že osamělost může mít větší vliv na naše celkové zdraví a pohodu, než obezita, kouření, špatná výživa a nedostatek pohybu. Ještě znepokojivější je skutečnost, že se ukázalo, že to platí bez ohledu na to, zda se hodnocená osoba cítí být osamělá, nebo ne.

Holt-Lundstadová dále uvedla: „Existují přesvědčivé důkazy o tom, že sociální izolace a osamělost významně zvyšují riziko předčasné úmrtnosti a že velikost tohoto rizika převyšuje velikost mnoha hlavních zdravotních ukazatelů. S rostoucím stárnutím populace se očekává, že vliv samoty na veřejné zdraví se bude zvyšovat. Mnohé země světa už naznačují, že čelíme epidemii osamělosti. Výzvou, před kterou nyní stojíme, je, co s tím budeme dělat.“

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho kopretina 2022-05-18 08:37:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Četla jsem o studii podle které i lidé co žijí dlouhodobě sami mají statisticky vyšší riziko k různému podivínskému chování. Souvisí to s adaptací na ztížené životní podmínky – protože být na všechno sám je opravdu moc těžké nejenom na psychiku.

Ikona diskutujiciho nirvana 2022-05-18 11:37:27
Ikona diskutujiciho
sipka

souvisí to s tím, podle mě, že když se pravidelně nesocializuješ, přestaneš mít smysl pro to co je a není „běžné“ a ok a začneš si chtít navíc tu samotu kompenzovat jinak… další přirozená věc

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-05-18 12:33:51
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pravda. Lidé okolo tebe slouží i jako určitá kontrolka toho, co má nebo nemá smysl řešit.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-05-18 11:40:29
Ikona diskutujiciho
sipka

souvisí to s tím, že člověk který se přestane socializovat a chodit mezi lidi, začne postupně ztrácet smysl pro to co je a není běžný a ok. a navíc si pak začne chtít tu samotu kompenzovat jinak. další přirozená věc a důvod, proč lidi potřebují další lidi kolem sebe. za mě mít partnera a skupinku – dvě přátel a sem tam vyrazit někam do baru je nejlepší poslední dobou

Ikona diskutujiciho Karel 2022-05-18 08:40:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Copak dospělý ten si nějak poradí. Ale u děcek které vyrostou před monitorem bych se fakt bál vlivu na jejich vývoj. Třeba jak proběhlo ve zprávách že děcka udaly učitelku za to že jim řekla ať se podívají přes webku na Kyjev, že ji nahráli na mobil, si myslím že je ošklivá vizitka této doby. My jsme prostě od učitele dostali jednu za ucho a v životě bysme si nedovolili na něho držkovat a už vůbec ne ho udávat za jiný názor než nám řekli doma.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-05-18 08:41:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za článek 🙂

Ikona diskutujiciho Zdenka Ch. 2022-05-18 08:44:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V dnešní době je těžké neskončit sám. Svět je plný šílenců a zlých lidí. Najít slušného mužského je jako vyhrát v loterii a rodina, tu si přece nevybíráme a když nefunguje tak je stejně lepší ji odstřihnout aby nepáchala další škody. Samota se pak jeví jako menší zlo. Radši být sám a mít klid než být za každou cenu s někým a nechat si ubližovat. Žádný extrém není dobrý..

Ikona diskutujiciho Dj 2022-05-18 09:14:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

myslím že to tak je. jenom nemožnost říct někomu že mě něco se.. je dost nepříjemná ale když to máte komu říct tak vás to hned se.. o něco míň

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-05-18 11:19:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neviem, to ja mám samotu rád, aj keď samozrejme keby žil človek sám na nejakom pustom ostrove úplne izolovaný tak by mu hráblo ale ktovie možno by taký stroskotanec žil dlho, keby mal dostatok rýb a nejakého ovocia a vyhol sa civilizačným chorobám a prežieraniu. Ale v dnešnej dobe – ak je pravda že majú nastať veľmi zlé časy ako niektorí predpovedajú, je výhodnejšie byť sám a nemať deti, nemusíte sa s nikým deliť o jedlo a proste máte väčšiu šancu prežiť, napríklad v článku: Pre tvrdé povahy: 10 rád ako prežiť atómovú zimu sa píše: Introvertom budú tieto postapokalyptické podmienky vyhovovať, minimálne v porovnaní s tými, ktorí v osamotení inštinktívne siahajú po mobile. Mať rodinu, osobitne s deťmi, nie je v podmienkach nedostatku potravín výhrou. Negatívom je aj hľadanie väčšej ľudskej skupiny v nádeji, že… nás ochránia, dajú nám najesť, napiť…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-05-18 12:33:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Na samotu se dá zvyknout. Když jsi samostatný a nenáročný člověk, může ti to i klapat. Ale je to obrovský rozdíl když tě má kdo pohladit a když se máš s kým poradit o svých problémech. Je to úplně jiný svět.

Co se týče teoretické apokalypsy, dejme tomu že nějak padla společnost a žijeme v něčem jako the walking dead ale bez těch zombíků… tak úplně sám jsi v prd., protože stačí abys na chvilku onemocněl, nebo se zranil a nikdo ti nepomůže. Vodu nedonese, nezatopí, nic. Takže určitě je lepší skupina 2-3 lidí, než být úplně sám, nebo být ve velké skupině která spotřebovává hodně zdrojů a kde se zákonitě dřív nebo později vyskytne psychopat.

Ani jsem nemusela zažít tu apokalypsu, takové 2 roky zpátky jsem si skoro uřízla prst, bylo to na kost, krve jako z vola. Dostala jsem šok, nemohla jsem se nadechnout a v tom stavu jsem nebyla schopná se ošetřit. Jenom jsem odpadla a kolem mě červenej bordel. To se stane ani nevíš jak. Sjede ti nůž na žílu a je to. Kdybych byla sama, tak nevím co by se stalo.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-05-20 10:44:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Môjmu ujovi sa zas stalo že orezával na školskom dvore nejaké kroviny a z kríku vyletel had a poštípal ho do ruky. Tak urobil čo ho učili v škole že jed si z rany vycucol. Pomoc asi ani nezháňal, lebo čo, bude behať po škole a hľadať nejakú učiteľku aby mu poradila? Mal tú ruku zlú modrú ale dostal sa z toho. Človek sa niekedy sám dostane aj zo zdanlivo veľmi nepríjemných situácii a niekedy nie. Ale ťažko povedať ako je to s tou smrtelnosťou samoty, či ide skôr o psychiku že človek je smutný keď je sám ,,nemám pre koho žiť “ alebo ide skôr o fyzické záležitosti ,,nemá mi kto pomôcť „. Asi jje to edno s druhým.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-05-18 11:36:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

aby ne, však lidi jsou přirozeně založením sociální tvorové, kteří dřív žili ve větších skupinách. člověk sám není šťastný ať má co má.

Ikona diskutujiciho vla 2022-06-19 00:57:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, to je asi kus od kusu, deset černých plus dva zelený, smícháno, statisticky, vychází jaká barva? a přesto, jsou ty dva zelený. I v přírodě, jsou stádové, přesto někteří samotáři, v jednom období a pak zase ne. Liší se to i samička/samečkové :). Rozvíjí to, v člověku různé věci. Ovce sama, je prý chytřejší než se zdají ve stádečku, pospolu. Ale nechce sama, asi. A naopak, jiní. Pastýř, ovce nahání..a medvěd ho sežere když to zkusí i na něj.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek