Média často ráda vykreslují samotáře jako podivíny, taková představa je však naprosto zavádějící. Pokud se ocitnete sami, bez přátel, bez rodiny, bez lidí na které byste se mohli spolehnout, možná, že je to vaše cesta. Možná, že to není katastrofa, ale jedinečná příležitost, jak dospět a uzrát jako osobnost.
V moderní době sociálních médií, globálních pandemií a rozbitých rodin, je výskyt samotáře stále častější. Za touto samotou je samozřejmě hlubší smysl a význam.
Co vlastně znamená „být samotář“?
Ačkoli je každý člověk jedinečný a události, které ho do tohoto stádia přivedly mohou být velmi rozdílné, samotáře vesměs spojují tyto rysy.
– Baví vás trávit čas o samotě. Dokonce více, než být s jinými lidmi.
– Nemůžete se na duševní úrovni spojit se svými členy rodiny, nebo bohužel už žádné nemáte, nebo tito lidé zkrátka neodpovídají vaší představě o tom, jak by měla rodina vypadat a fungovat.
– Nemáte blízké přátele. Nedokážete se s druhými lidmi hlouběji propojit a udržet vztahy.
– Jste introspektivní, jste introvert.
– Rádi jdete na život pomalu a rozlehlý svět vám může připadat přetěžující.
– Jste svobodný duch, který miluje nezávislost.
– Projevujete zajímavé zvláštnosti.
– Máte silnou touhu jít svou vlastní cestou, jako osamělý vlk.
– Jste černá ovce rodiny.
Klasické mýty o samotářích
Vlky samotáře doprovází různé předsudky. Někdy mohou být založeny na pravdě, ale někdy také ne. Zde jsou typické příklady takových předsudků.
„Samotáři nenávidí lidi“
„Všichni samotáři postrádají sociální dovednosti“
„Samotáři tajně plánují svou smrt“
„Samotáři jsou osamělí lidé“
„Samotáři jsou strašidelní”
„Všichni samotáři jsou duševně nemocní“
I když někteří samotáři mohou mít některé z těchto vlastností, tato paušální prohlášení neplatí pro každého. Lidé mají různé důvody, proč se stáhnou ze společenského života a tyto důvody mohou být velmi vážné a platné. Házet je do jednoho pytle, není moudré.
Samotářství jako posilující životní cesta
Určitě je pravda, že jako druh vyžadujeme určitou úroveň sociálního kontaktu. Někdy jsme ale v životní situaci, kdy se prostě potřebujeme stáhnout ze světa. Potřebujeme zpracovat své myšlenky a pocity a pochopit kdo jsme, kam jdeme. Samotářství se může stát ozdravným nástrojem, který nám pomůže ponořit se do sebe, stanovit své nové cíle, zapracovat na svých psychických šrámech a vystoupit z něj jako posílený, transformovaný a lepší člověk. Někdy je dobré a ozdravné, vypojit se z vleku a nátlaku jiných osob, abychom dostali prostor na průzkum své vlastní jedinečnosti a individuality.
Benefity samotářského života
Být samotář pomáhá rozvíjet sebeuvědomění
Být samotář vás podporuje v hledání smyslu života
Být samotář vám pomůže zotavit se ze společenského přetížení a traumatu
Být samotář vám dává prostor a jinou perspektivu
Být samotář vám pomůže lépe poznat sebe sama, pochopit a zjistit vaše vášně a zájmy
Být samotář vám pomáhá rozvíjet větší nezávislost a soběstačnost
Být samotář z vás dělá myšlenkově hlubšího a zajímavějšího člověka
Být samotář vám pomůže najít svou vlastní hodnotu
V určité fázi života musíme všichni opustit stádo a najít svou vlastní cestu životem. Musíme se na určitou dobu stát osamělými vlky. Musíme naslouchat volání své duše, abychom se spojili s naší Duší. Svět může být rušné, ohromující, nátlakové a matoucí místo.
Pro lidi, kteří cítí, že se v jejich mysli objevuje duchovní volání, je samota přirozeným a potřebným krokem osobního a duchovního rozvoje. V mnoha případech jsou samotáři empaté a staré duše. Být sám je, jednoduše řečeno, klíčovou součástí jejich životní cesty. Samotář je na duchovní cestě a potřebuje prostor, aby zjistil, kdo je a co od života chce.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo