Samotář: Podivín, nebo mystik?

16.12.2023 v Psychologie 13

Média často ráda vykreslují samotáře jako podivíny, taková představa je však naprosto zavádějící. Pokud se ocitnete sami, bez přátel, bez rodiny, bez lidí na které byste se mohli spolehnout, možná, že je to vaše cesta. Možná, že to není katastrofa, ale jedinečná příležitost, jak dospět a uzrát jako osobnost.
V moderní době sociálních médií, globálních pandemií a rozbitých rodin, je výskyt samotáře stále častější. Za touto samotou je samozřejmě hlubší smysl a význam.Co vlastně znamená „být samotář“?
Ačkoli je každý člověk jedinečný a události, které ho do tohoto stádia přivedly mohou být velmi rozdílné, samotáře vesměs spojují tyto rysy.

– Baví vás trávit čas o samotě. Dokonce více, než být s jinými lidmi.
– Nemůžete se na duševní úrovni spojit se svými členy rodiny, nebo bohužel už žádné nemáte, nebo tito lidé zkrátka neodpovídají vaší představě o tom, jak by měla rodina vypadat a fungovat.
– Nemáte blízké přátele. Nedokážete se s druhými lidmi hlouběji propojit a udržet vztahy.
– Jste introspektivní, jste introvert.
– Rádi jdete na život pomalu a rozlehlý svět vám může připadat přetěžující.
– Jste svobodný duch, který miluje nezávislost.
– Projevujete zajímavé zvláštnosti.
– Máte silnou touhu jít svou vlastní cestou, jako osamělý vlk.
– Jste černá ovce rodiny.


Klasické mýty o samotářích
Vlky samotáře doprovází různé předsudky. Někdy mohou být založeny na pravdě, ale někdy také ne. Zde jsou typické příklady takových předsudků.

„Samotáři nenávidí lidi“

Všichni samotáři postrádají sociální dovednosti“
Samotáři tajně plánují svou smrt“
Samotáři jsou osamělí lidé“
Samotáři jsou strašidelní”
Všichni samotáři jsou duševně nemocní“

I když někteří samotáři mohou mít některé z těchto vlastností, tato paušální prohlášení neplatí pro každého. Lidé mají různé důvody, proč se stáhnou ze společenského života a tyto důvody mohou být velmi vážné a platné. Házet je do jednoho pytle, není moudré.

Samotářství jako posilující životní cesta
Určitě je pravda, že jako druh vyžadujeme určitou úroveň sociálního kontaktu. Někdy jsme ale v životní situaci, kdy se prostě potřebujeme stáhnout ze světa. Potřebujeme zpracovat své myšlenky a pocity a pochopit kdo jsme, kam jdeme. Samotářství se může stát ozdravným nástrojem, který nám pomůže ponořit se do sebe, stanovit své nové cíle, zapracovat na svých psychických šrámech a vystoupit z něj jako posílený, transformovaný a lepší člověk. Někdy je dobré a ozdravné, vypojit se z vleku a nátlaku jiných osob, abychom dostali prostor na průzkum své vlastní jedinečnosti a individuality.

Benefity samotářského života
Být samotář pomáhá rozvíjet sebeuvědomění
Být samotář vás podporuje v hledání smyslu života
Být samotář vám pomůže zotavit se ze společenského přetížení a traumatu
Být samotář vám dává prostor a jinou perspektivu
Být samotář vám pomůže lépe poznat sebe sama, pochopit a zjistit vaše vášně a zájmy
Být samotář vám pomáhá rozvíjet větší nezávislost a soběstačnost
Být samotář z vás dělá myšlenkově hlubšího a zajímavějšího člověka
Být samotář vám pomůže najít svou vlastní hodnotu

V určité fázi života musíme všichni opustit stádo a najít svou vlastní cestu životem. Musíme se na určitou dobu stát osamělými vlky. Musíme naslouchat volání své duše, abychom se spojili s naší Duší. Svět může být rušné, ohromující, nátlakové a matoucí místo.
Pro lidi, kteří cítí, že se v jejich mysli objevuje duchovní volání, je samota přirozeným a potřebným krokem osobního a duchovního rozvoje. V mnoha případech jsou samotáři empaté a staré duše. Být sám je, jednoduše řečeno, klíčovou součástí jejich životní cesty. Samotář je na duchovní cestě a potřebuje prostor, aby zjistil, kdo je a co od života chce.© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Danny 2023-12-16 07:55:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zde hrdý samotář.
Když se před pár lety začaly nařizovat karantény a lidi se hroutili z toho, že musí trčet doma, já jsem jim záviděla, protože jsem musela chodit do práce. Co bych za to zvlášť tehdy dala vegetit si doma a ignorovat to šílenství, co se dělo kolem. Vždycky jsem taky vyhledávala samotu, protože jsem potřebovala jen tak si přemýšlet a dumat o čemkoli – většinou o věcech, o kterých prostě s ostatníma nejde mluvit – hlavně když jste dítě a ostatní děcka nějaké filozofování moc nezajímá.

„Nedokážete se s druhými lidmi hlouběji propojit a udržet vztahy.“ Ano, s tímto mám celoživotní problém. (Už to vlastně ani nevnímám jako problém, ale spíš přirozenost.)

Ikona diskutujiciho Daniel 2023-12-16 09:37:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

https://www.youtube.com/watch?v=Og-HIW5C81o

V tomto videu jsem docela poznal sám sebe a zejména letos zjišťuji, že stádo není pro mne. Přetéká falší, je otupělé, naprogramované a v žádném případě MŮJ druh! Odmítám snad už vše co se mi temná strana snaží nakukat abych se sám držel pod její kontrolou a pokouším se najít pravdu o sobě a o světě kolem sebe. Ty nechutné lži předkládané ve školách, médiích a samozřejmě jinými, co to doteď žerou(býval jsem ovšem na jejich místě – fanatický Darwinista, skeptik k duchovnu apod. ale v ústraní vždycky) v mém životě již pominuly za poslední 3-4 roky, kdy se jak individuální, tak veřejné ,,věci“ daly ostře do pohybu. Sám ty energetické změny velmi pociťuji. Lezou mi krkem téměř všichni, co mi v životě ještě zůstali(s málokým hodím řeč, aniž bych toho potom litoval, protože zejména se spoluprasovníky prostě odmítám interakci) a jediní, o které jsem stál, mi zaručeně vystoupili ze života, což mě nutí být doslovný samotář.

Ikona diskutujiciho Karel 2023-12-16 11:46:09
Ikona diskutujiciho
sipka

A co tě vlastně přivedlo ke změně názoru a duchovno? Byla to velká životní změna, nebo zážitek, či krize?

Ikona diskutujiciho Daniel 2023-12-16 12:24:50
Ikona diskutujiciho
sipka

V těchto letech zjišťuji, že je zkrátka vše jinak. Mění se můj pohled na svět jak čerpám pouze z Alternativních zdrojů, po tom co vláda a média začali s tou virovou a válečnou propagandou jsem přestal věřit jim, farmaceutickému průmyslu WHO a dalšímu otrokařskému svinstvu i prosťákům co se mainstreamu drží. Začal jsem se zabývat třeba starověkými civilizacemi(vyspělé technologie a co byli všichni ti „bohové“ zač), vládnoucí Satanskou Elitou, dozvěděl jsem se o svém ,,energetickém těle“, dříve jsem hltal ty rádoby vědecké blitky jak třeba vztahy vytváří mozková chemie, prostě nesmysly! – jasně cítím elektrické impulzy při silnějších emocích.

Samozřejmě vyplouvá na hladinu temnota ve mě ukrytá, což jsou hlavně ostudy ale o tom raději žádné podrobnosti.. Zejména kolegáčci mě už s**ou protože chyby jsou i na jejich straně a hlavně mají úplně jiné myšlení než já. Sice možná jsou odrazem mé (de)mentality, ale o to jsem nepříčetnější k té nejoficiálnější a také největší lži – prej že že jsme jeden evoluční druh a musíme se spojit, bejt na sebe hodný, spolupracovat a tak dále. Někdy se tomu musím smát, když vidím kolem sebe všechny ty kreatury, ale to je na dlouhý a složitý rozbor na co tím narážím a stejně bys mi nevěřil. V životě se mi samozřejmě naskytli jedinci, na které nemohu zapomenout ale ti mi nevydrželi 🙁 Buď mám být sám nebo se jen neumím chovat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-12-17 19:00:22
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak super, dal jsi se na konstruktivní cestu, rozšiřuješ si obzory… tak to má být 🙂

Ikona diskutujiciho Daniel 2023-12-18 21:19:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Alespoň se o to snažím. Ale osobně to nemám s kým probírat, příbuzní a hlavně spoluprasovníci jsou MSM. Mám si to všechno nechat pro sebe?? ptám se osudu. Vypadá to tak..

Ikona diskutujiciho Samuel 2023-12-16 10:59:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ať žijí samotáři. Uniknout před davy, hledat si svůj koutek a v klidu rozjímat nad dnešním šílenstvím. Nebo jen tak bloudit v lesích a pozorovat zvířata. To nemůže nic, co nabízí dnešní konzumní společnost nahradit. Samota je dar od Boha.

Ikona diskutujiciho Will 2023-12-16 11:41:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Často se izoluju protože jsem prostě unavená a chci si odpočinout. Není v tom nic patologickýho a není to proti ostatním lidem. Ale když je někdo nezralý tak se může nafučet.

Ikona diskutujiciho housenka 2023-12-16 11:42:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, troška dobré samoty je moc zdravá. Hlavně si člověk v klidu dodělá co potřebuje. Pořád někde s někým juchat, já pak nic nestíhám. Prostě mi ten ztracenej čas chybí a pak ho doháním.

Ikona diskutujiciho Karel 2023-12-16 11:42:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Každý člověk žije jak nejlíp umí. Nemusíme s tím souhlasit a nemusíme tomu rozumět.

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-12-16 11:43:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky Alu. Miluju tenhle web. Upřímně.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-12-17 12:18:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Supr, taky si myslím, že člověk má dělat to nejlepší, co chce (komu víc vyhovuje mít málo přátel ten jich moc nemá a kdo je extravert ten může mít hodně přátel a někdo je samotář). Mě většinou moc nebaví bavit se s lidma, i když mám možnosti, ale to neznamená, že mě bude bavit hlavně samota celý život (i když i to je možné). Kdysi jsem měla hodně přátel proto, že „čím víc přátel tím vyšší šance na přežití“, i když mě to tolik nebavilo (spíš mě to vyčerpávalo). Asi je nejlepší dělat to „nej“ co zrovna člověk chce (přítomnost) bez ohledu na to, jestli to je zrovna samotářské a nebo se zrovna chce kamarádit s mnoha lidmi. Omezovat se podle výhodnosti přežívání mě už přestalo bavit (pokud není akutní nebezpečí, které je třeba řešit).

Ikona diskutujiciho Hana 2024-01-14 13:21:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poslední roky jsem taky samotář, nedělá mi společnost lidí dobře, jsem pouze s nejbližší rodinou a dětmi.
Nevím čím to je, ale mě už ta jejich negativní energie a to jak sou na sebe zlí úplně ubila.Tak jsem radši sama a nejraději na zahradě nebo v přírodě. Kdybych nemusela do práce , tak už by mě možná nikdo neviděl :).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek