Sara Eiseman ve 43 letech zahodila barvy na vlasy a hrdě nosí stříbrný účes: ,,Cítím se skvěle!“

22.5.2021 v Žena 16

Sara Eisenmanová ze Sedony v Arizoně říká, že její vlasy začaly šedivět, když jí bylo jenom 21 let. Začala to okamžitě skrývat a každé dva týdny se barvila na černo. Nyní matka dvou dětí uvedla, že poté, co se jí narodilo druhé dítě, osmiletý Abe, se její život stal příliš hektickým a ona musela upřednostnit jiné věci, než své vlasy.Ve 37 letech se rozhodla přestat si vlasy barvit a nyní se těší svému přirozenému vzhledu, což její 45letý manžel Hanan plně podporuje. Od té doby, co se vzdala barvení vlasů, se prý cítí víc sexy, než kdykoli předtím.
,,Přijmout to, znamená být skutečně nestárnoucí,“ řekla.

Sara Eisenman je neurovědkyně a spisovatelka. Cítila se poníženě, když se v 21 letech podívala do zrcadla a zjistila, že její vlasy začaly nárazově šedivět a to skoro přes noc.

V době, kdy měla pocit, že je v nejlepších letech, brala Sára měnící se barvu vlasů jako nevítanou známku stárnutí a okamžitě začala své stříbrné kadeře každé dva týdny zakrývat barvami, protože se bála, že někdo uvidí její novou přirozenou barvu. Dokonce se barvila i jen několik hodin před porodem svého osmiletého syna Abeho, aby pak lidé při návštěvě porodnice neviděli žádné prozrazující známky stárnutí.
Nyní je matka dvou dětí. Poté, co se jí narodila dnes jedenáctiletá dcera Naomi, začala Sára měnit postoj ke svému vzhledu a uvědomila si, že v životě jsou důležitější věci než to, zda má čerstvě obarvené vlasy, nebo ne.

Ve svých 37 letech, po 15 letech domácího barvení, se na to Sára vykašlala a začala své stříbrné vlasy vnímat jako svou korunu krásy. Zjistila, že se cítí osvobozeně a jako znovuzrozená.
Sářin 45letý manžel Hanan její rozhodnutí přijmout svou přirozenou krásu plně podporoval, ale když se s tím svěřila svým přátelům, řekli jí, že bude vypadat staře a jako čarodějnice.
Sára však všem dokázala, že se mýlí, a zjistila, že její přirozená barva má živost a jiskru, kterou barvy nemají.

Sáře bude v září 44 let a místo toho, aby měla pocit, že s přibývajícím věkem uvadá, má naopak víc energie než kdykoli předtím, vypadá a cítí se nejlépe za celý svůj život a říká, že to všechno díky tomu, že přijala své přirozené stříbrné vlasy.
,,Mé vlasy se v 21 letech změnily doslova přes noc. Jednoho dne jsem se šla podívat do zrcadla a zjistila jsem, že mi stříbrné vlasy vyrůstají od kořínků po celé hlavě,“ říká Sara. ,,Považovala jsem to za překvapivý znak stárnutí v době, kdy jsem měla být na vrcholu mládí. Abych to zamaskovala, začala jsem si každé dva týdny velmi intenzivně barvit vlasy a používat spoustu dalších přípravků – pudry, pastelky na vlasy atd. – aby se mezi barvením zamaskovaly odrosty. Nemohla jsem si dovolit chodit do salonu, takže jsem používala levné domácí barvy a tento proces jsem podstupovala doma co nejčastěji, abych to skryla.“

Její život se však začal měnit se dvěma malými dětmi, které potřebovaly její pozornost, zejména v mladším věku. Díky tomu se jí barvení vlasů začalo zdát nedůležité. Začala upřednostňovat jiné věci než vlasy.

Sara říká: ,,Ve 37 letech, po více než 15 letech barvení každé dva týdny, jsem už nemohla zůstat otrokem krabičky s barvou. Začala jsem si uvědomovat několik důležitých věcí: Že můj stud týkající se vlasů souvisí s celými dalšími oblastmi skrývání se a studu v mém nitru, které jsou založeny na společenské indoktrinaci, a zadruhé, že příchod mých stříbrných vlasů je symbolem, jakousi korunou, která znamená úplné uvolnění zmíněného studu a radikální ochotu plně přijmout vše, co jsem, a tím se osvobodit jak sama pro sebe, tak i pro své děti. V té době jsem se stále ještě snažila zapadnout do nesčetných společenských struktur: do širší rodiny, nebo do skupiny maminek ve škole mých dětí. O kterých jsem věděla, že by je mé zjevné stříbrné vlasy překvapily. Když jsem se se svým rozhodnutím svěřila kamarádkám, řekly mi, jak moc mě to zestárne a že budu vypadat jako čarodějnice. Přesto jsem v hloubi duše pevně věděla, že jsou tyto stereotypy mylné, a už jsem se nikdy nedotkla krabičky s barvou.
Využila jsem to také jako příležitost k radikálnímu sebeobnovení, které se projevilo mnoha způsoby. Nejprve jsem začala nosit oblečení, které jsem vždycky chtěla nosit, v nových barevných odstínech, hrála jsem si s novými odstíny make-upu, používala jsem nejrůznější šátky, čelenky a neupravené účesy, abych si pohrála se svým novým já.
Během tohoto přechodu na svou přirozenou barvu jsem se setkala s tím, že se mi některé snobské matky a další odsuzující lidé v mém životě vyhýbali, zatímco jsem ožívala a bavila se víc než kdy jindy.“

Sára říká, že její stříbrné vlasy vypadají lépe, než si původně myslela, když je barvila.
,,Stříbrné vlasy mají reflexní, zářivou, téměř zrcadlovou kvalitu. Odráží západy slunce na pláži, nebo čisté pouštní světlo a třpytí se. Málokdo ví, že stříbrné vlasy mají ve skutečnosti přirozený lesk a kouzlo, které se umělou barvou otupí a umrtví. Byl to úžasný zážitek,“ dodala.

Když Sára odchází z domu, setkává se s pochvalami od ostatních žen, které jí děkují za to, že přijala svou přirozenou barvu vlasů a prolomila stigma obklopující šedivé vlasy. Ačkoli ne každý chápe její rozhodnutí nechat si přirozenou barvu, na názorech ostatních lidí jí nezáleží, protože je nejšťastnější, jaká kdy byla od doby, kdy odhodila barvu.

,,Cítím, že mé vlasy jsou symbolem přirozené krásy a svobody, a jsem nesmírně vděčná, že mohu hrát jakoukoli roli v tom, že pomáhám ženám objevit, jak úžasné skutečně jsou, jak svobodný a zábavný může být život a jak v tom všem můžeme najít sesterství a společenství,‘ řekla.
,,Dobře si uvědomuji, že mé vlasy jsou pro mnoho lidí výzvou. Pokaždé, když vyjdu z domu, dostávám nesčetné komplimenty, ale také občasné pohledy stranou, nebo na mě někdo zírá. Jsou lidé, kteří si chtějí v úžasu sáhnout na mé vlasy. Cítím, že ne každému se to asi líbí, ne každý to chápe, ne každý to také chce dělat, a nejlepší na tom je, že vůbec nezáleží na tom, co si ostatní myslí, protože jsem svobodná.
Ohlasy jsou v drtivé většině nesmírně a silně povzbudivé. Mám doslova pocit, že jsem osvobozená a mé vlasy jsou korunou, která vypovídá o tom, kdo jsem a o práci, kterou jsem vykonala, abych se stala sama sebou. Vidím tolik dalších žen, které se v reakci na tuto energii rozzáří, a je to takový závan čerstvého vzduchu a oslava. Život je pro mě v těchto dnech díky tomu všemu v podstatě velkou zábavou.

Blíží se mi 44 let a jsem ve fázi života, kdy se předpokládá, že kvůli střednímu věku uvadám, ale zjišťuji, že vypadám, cítím se a je mi lépe než kdykoli předtím. Žiju si svůj sen. Vydala jsem tři knihy, z toho jedna je o vlasech.
Denně chodím na túry a nyní poprvé v životě začínám jezdit na koni. Mám energii a vytrvalost, kterou jsem ve svých dvaceti letech neměla. Uzdravila jsem se a uvolnila traumata z výchovy a vychovávám své děti tak, aby byly skutečně celistvé a svobodné. To všechno začalo v okamžiku, kdy jsem se rozhodla přestat si barvit vlasy,“ dodala.

,,Moje stříbrné vlasy nestárnou a nikdy nestárly. Po celou dobu byly pouze symbolem mého znovuzrození. Představte si, že jsem si patnáct let poslušně lila na hlavu drahé jedy, vyděšená z toho, kým skutečně jsem a to vše proto, abych zamaskovala něco, co bylo skutečným darem nejen pro mě, ale i pro mnoho dalších.
Je to také o tom, že se odmítáme stát neviditelnými ve světě, který se staršími ženami, nebo těmi, které jsou označeny jako ‚stárnoucí‘, takto zachází. Nedávno mi někdo řekl, že ženy po menopauze jsou v naší společnosti „neviditelné“, ačkoli by ve skutečnosti měly být ze všech nejviditelnější,“ řekla.

„Posílená, ztělesněná, sebevědomá, autentická, svobodná a moudrá starší žena je základním kamenem zdravé společnosti. Naše společnost více než kdy jindy nutně potřebuje tyto silné ženy, protože v nich je ukryta moudrost cesty vpřed. Jakmile žena pozná svou skutečnou sílu, změní to všechno. Já například odmítám stát se neviditelnou nejen ve 44 letech, ale i v 88 letech, pokud mi bude dopřáno žít tak dlouho,‘ dodala.

,,Abych to shrnula, neexistuje doslova žádná nevýhoda, kterou bych zaznamenala při rozhodnutí přijmout své přirozené stříbrné vlasy. Není co ztratit – kromě odsudků společnosti a několika přátel, kteří nebyli opravdoví přátelé – a je co získat: svobodu, odvahu, zcela nový vztah k vlastní kráse a bytí, větší zdraví a sebevědomí a v neposlední řadě možnost udělat něco dobrého pro Zemi tím, že nepřispívám ke kolektivní toxické chemické zátěži.
Když jsem přijala své stříbrné vlasy, cítím se po čtyřicítce živější, krásnější a víc sexy než kdykoli předtím. Moje ztělesněná filozofie je, že v každé jednotlivé životní etapě nemusíme nutně ‚stárnout‘, ale máme možnost neustále růst. Přijmout to, znamená být skutečně nestárnoucí.“

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-05-22 01:45:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tohle období života si jednou užiju:) jestli se ho teda dožiju… ale řikám to jako člověk, kterýmu se líběj bílý vlasy, takže 😀

každopádně mi vadí, že žijeme v kultuře, kde se staří „nenosí“, když je přitom přirozenou součástí života a opravdu na něm není nic, za co by se člověk měl stydět. každé období má něco do sebe, jde o to toho umět využít.

Ikona diskutujiciho Danny 2021-05-22 08:52:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na YT občas sleduju holčinu, která si říká Pretty Shepherd. Ta začala šedivět už v pubertě, po letech se taky přestala barvit a strašně jí ty šedivé vlasy sluší. Ona je má ještě až po zadek a dělá si krásné účesy. https://www.youtube.com/watch?v=NfnOLOJL7tA

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-22 09:12:07
Ikona diskutujiciho
sipka

je nádherná 🙂

Ikona diskutujiciho Lu 2021-05-31 21:44:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Té jsem si kdysi všimla na Instagramu, taky se mi moc líbí.
A z těch starších taky na youtube Elisa Berrini Gomez, moc se mi líbí její přístup, a na instagramu silvergirlmx je taky krásná.
Jsou i skupiny na sociálních sítích jako např. Grombre a myslím, že to je super, že se objevují ženy, které se nebojí být jiné, než jak se nám to obvykle vnucuje. Nelíbí se mi idea, že je něco v nepořádku na tom mít přirozeně šedivějící vlasy. Barvit to stejně není dobré řešení, ta barva nikdy nemůže vypadat přirozeně a čím víc bílých vlasů máte, tím častěji musíte dobarvovat, aby to vypadalo pěkně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-01 07:44:34
Ikona diskutujiciho
sipka

teď jsou navíc šedé trendy 🙂

Ikona diskutujiciho Lu 2021-05-31 21:45:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak ona myslím říkala v nějakém videu, že se nebarvila nikdy.

Ikona diskutujiciho klara 2021-05-22 10:20:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V našej rodine sa začína šedivieť až po 50-tke. Mame sa náhle zmenila farba vlasov z tmavohnedej na krásnu ryšavú a po niekoľkých rokoch na bielu (nie šedú). Má vlasy úplne biele, má kvôli tomu veľa vtipných príhod, ľudia si myslia, že si ich farbí.
Ktovie, čo je toho príčinou, že ľuďom sa mení farba vlasov.

Ikona diskutujiciho izairi 2021-05-22 10:29:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Páni,Pretty Shepard je tedy fakt nádherná,a vlasy má až pod zadek. Tady je video,kde si je rozpustila.
https://youtu.be/nPNfnmsDJOg

Ikona diskutujiciho mif 2021-05-22 16:43:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Paní vypadá naprosto úchvatně. Moje nejdražší má pětapadesát, a teprve jí to začíná stříbrnět – „a mám si to nabarvit?“ Nikdy, pravím. Aspoň zažijeme trošku měsíční magie… 🙂

Ikona diskutujiciho izairi 2021-05-23 00:24:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško mám na Tebe prosbu. Chtěla bych v komentářích na tadesco tu ikonku co je u mého nicku vyměnit za tenhle obrázek sluníčka
https://images.app.goo.gl/fYtCA5kHRTmFg6rj8
(snad je to on),ale nevím jak,a ani terezka to neví. Nevíš to prosím ty?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-23 09:23:13
Ikona diskutujiciho
sipka

to v mém systému nejde, ikony se generují náhodně

Ikona diskutujiciho Radek Hamršmíd 2021-05-23 08:17:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherná ženská, vzhledem, přístupem, i tím, co vyzařuje. ✨

Ikona diskutujiciho janes 2021-05-23 14:33:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem si barvila vlasy, zprvu změny barvy např. měděná, pak jsem přešla na Henu se a nyní cca rok jsem s barvenim přestala a nechávám si vlasy odrůst. Mám polodlouhé pevné a husté vlasy. Zprvu mě na odrosty známí a bližní upozorňovali, že bych si je měla obarvit, což jsem odmítala a sdělila svůj záměr, nyní mám ofinu krásně promerilovanou stříbrnými vlasy a partnerovi se to začíná líbit. Jsem ráda, že jsem se takto rozhodla.
Ještě bych měla dotaz na alušku, je to mimo téma.
Mám doma urnu (otec), který zemřel před rokem a pečuji ještě o mamku… Chci je pak uložit najednou. Může tato situace vytvářet něco destruktivniho? Jaký je prosím tvůj názor?
Děkuji jana

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-23 17:20:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna včera na to u nás přišla řeč… popel se prý musí vysypat venku v přírodě a rozptýlit, ukládat ho kdekoliv není dobré.

Ikona diskutujiciho janes 2021-05-23 19:18:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím alue,
Děkuji za info, popřemýšlím o tom…
jana

Ikona diskutujiciho JARCA 2021-06-04 21:59:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už dlouhá léta si barvím vlasy – od 25 let postupně šediviny přibývaly – nejdřív nahnědo, pak mahagon,borůvka, zrz, párkrát blond…..Nakonec melír.
V posledním roce jsem se rozhodla, že si nebudu ničit svoje vlasy chemií a nechám to na přírodě. Jsem hodně prošedivělá a vůbec mi to nevadí.
Ten článek od tebe, aluško, je pro mne inspirací a moc ti za něj děkuju.
Úsměv a palec nahoru.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek