Názory společnosti na sarkasmus se často různí. Zatímco někteří ho považují za nepřátelský a urážlivý, jiní oceňují vtip, který vyžaduje. Oscar Wilde kdysi prohlásil, že je to „nejvyšší forma inteligence“, a nedávná studie odhalila, že se možná trefil.
O sarkasmus není v dnešní době nouze. Mnozí tvrdí, že je to neoficiální jazyk internetu, který převládá v mnoha memech a na satirických webových stránkách, jež dominují našim účtům na sociálních sítích. I přes jeho neuvěřitelnou rozšířenost by většina vztahových poradců a odborníků na komunikaci doporučila, že bychom ho měli používat střídmě, pokud vůbec, a to kvůli jeho potenciální možnosti špatné interpretace nebo zranění citů těch, se kterými komunikujeme.
Nejsem necitelná. Prostě je mi to jedno.
Studie provedená na Harvard Business School, Columbia Business School a na evropské obchodní škole INSEAD, však dospěla ke zcela jinému závěru. Tým, který se snažil lépe porozumět nejjemnějším detailům umění sarkasmu, zjistil, že těm, kteří jej přijmou, může být ve skutečnosti prospěšný a může jim přinést jak psychologické, tak organizační výhody v jejich životě. Stručně řečeno, domnívají se, že sarkasmus může člověka učinit chytřejším.
„Aby bylo možné sarkasmus vytvořit nebo pochopit, musí jak vyjadřovatelé, tak příjemci sarkasmu překonat rozpor (tj. psychologickou vzdálenost) mezi doslovným a skutečným významem sarkastických výrazů. Tento proces aktivuje a usnadňuje abstrakce, která zase podporuje kreativní myšlení,“ vysvětlil Francesco Gino, profesor na Harvard Business School a jeden z autorů studie.
Jestli zvládám multitasking? Jistě. Umím naslouchat, ignorovat a zapomenout naráz.
Účastníci byli rozděleni do jedné ze tří různých skupin, kterým byla přiřazena nálepka sarkastický, upřímný nebo neutrální. Poté byli zapojeni do série simulovaných rozhovorů, v nichž měli vyjadřovat nebo přijímat komentáře na základě přidělené nálepky. Po rozhovorech byli požádáni, aby vyplnili úkol Remote Association Task. Během tohoto úkolu jim bylo ukázáno slovo nebo slovní spojení a byli požádáni, aby uvedli slovo nebo slovní spojení, které by podle nich mělo logickou souvislost. Jejich odpovědi pak byly hodnoceny z hlediska kreativity, vyjadřování a abstraktního myšlení.
Výsledek? Ti, kteří před úkolem zažili více sarkasmu, poskytovali abstraktnější a kreativnější odpovědi posouvající hranice, než ti, kteří se se sarkasmem nesetkali. Nebylo ale všechno jenom růžové, ještě je třeba zdůraznit, že existuje vhodný čas a místo pro sarkasmus. U lidí s nálepkou „sarkasmus“ bylo zároveň zjištěno, že vyjadřují více napětí, než ostatní účastníci.
Lidské tělo má 7 bilionů nervů a někteří jedinci umí lézt na každý jeden z nich.
„Zatímco sarkasmus ve vztahu bez důvěry podněcuje konflikty, sarkasmus ve vztahu plném důvěry je méně škodlivý a může dokonce jedince sbližovat,“ uvádí studie. Stručně řečeno, pokud doufáte, že se vyhnete urážkám nebo rozčilování lidí ve svém okolí, měli byste si své sarkastické poznámky vyhradit pro rozhovory s blízkými přáteli a rodinnými příslušníky, než je otevřeně používat ve veřejném prostředí. Lze jej také účinně používat na pracovišti, pokud je vyhrazen spolupracovníkům, s nimiž jste navázali důvěrný vztah.
„Doufáme, že náš výzkum inspiruje organizace a komunikační kouče k tomu, aby se na sarkasmus znovu podívali,“ uzavřel Gino. „Místo aby od sarkasmu na pracovišti zcela odrazovali, jak to dělali doposud, mohli by pomoci vzdělávat jednotlivce o vhodných okolnostech, za kterých lze sarkasmus používat. Tímto způsobem by tvůrčím způsobem prospěli jak jednotlivcům zapojeným do sarkastických konverzací, tak organizacím, ke kterým patří.“
Občas si kladu otázku jak asi dopadli lidé, kteří se mě ptali na radu.
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Dobrý den, měl jsem paralýzu několikrát v životě,vždy…
-Tomáš Jsem ráda, že mě to ani nezajímá a…
-Alue K. Loskotová Každý sme tu prišli s nejakým zámerom .....…
-mikulas gera Nebuďme zase naivní. Mám dojem že Qanon je…
-mariankosnac