Sarkasmus podporuje kreativní myšlení

28.8.2022 v Psychologie 6

Názory společnosti na sarkasmus se často různí. Zatímco někteří ho považují za nepřátelský a urážlivý, jiní oceňují vtip, který vyžaduje. Oscar Wilde kdysi prohlásil, že je to „nejvyšší forma inteligence“, a nedávná studie odhalila, že se možná trefil.O sarkasmus není v dnešní době nouze. Mnozí tvrdí, že je to neoficiální jazyk internetu, který převládá v mnoha memech a na satirických webových stránkách, jež dominují našim účtům na sociálních sítích. I přes jeho neuvěřitelnou rozšířenost by většina vztahových poradců a odborníků na komunikaci doporučila, že bychom ho měli používat střídmě, pokud vůbec, a to kvůli jeho potenciální možnosti špatné interpretace nebo zranění citů těch, se kterými komunikujeme.

Nejsem necitelná. Prostě je mi to jedno.

Studie provedená na Harvard Business School, Columbia Business School a na evropské obchodní škole INSEAD, však dospěla ke zcela jinému závěru. Tým, který se snažil lépe porozumět nejjemnějším detailům umění sarkasmu, zjistil, že těm, kteří jej přijmou, může být ve skutečnosti prospěšný a může jim přinést jak psychologické, tak organizační výhody v jejich životě. Stručně řečeno, domnívají se, že sarkasmus může člověka učinit chytřejším.

„Aby bylo možné sarkasmus vytvořit nebo pochopit, musí jak vyjadřovatelé, tak příjemci sarkasmu překonat rozpor (tj. psychologickou vzdálenost) mezi doslovným a skutečným významem sarkastických výrazů. Tento proces aktivuje a usnadňuje abstrakce, která zase podporuje kreativní myšlení,“ vysvětlil Francesco Gino, profesor na Harvard Business School a jeden z autorů studie.

Jestli zvládám multitasking? Jistě. Umím naslouchat, ignorovat a zapomenout naráz.

Účastníci byli rozděleni do jedné ze tří různých skupin, kterým byla přiřazena nálepka sarkastický, upřímný nebo neutrální. Poté byli zapojeni do série simulovaných rozhovorů, v nichž měli vyjadřovat nebo přijímat komentáře na základě přidělené nálepky. Po rozhovorech byli požádáni, aby vyplnili úkol Remote Association Task. Během tohoto úkolu jim bylo ukázáno slovo nebo slovní spojení a byli požádáni, aby uvedli slovo nebo slovní spojení, které by podle nich mělo logickou souvislost. Jejich odpovědi pak byly hodnoceny z hlediska kreativity, vyjadřování a abstraktního myšlení.

Výsledek? Ti, kteří před úkolem zažili více sarkasmu, poskytovali abstraktnější a kreativnější odpovědi posouvající hranice, než ti, kteří se se sarkasmem nesetkali. Nebylo ale všechno jenom růžové, ještě je třeba zdůraznit, že existuje vhodný čas a místo pro sarkasmus. U lidí s nálepkou „sarkasmus“ bylo zároveň zjištěno, že vyjadřují více napětí, než ostatní účastníci.

Lidské tělo má 7 bilionů nervů a někteří jedinci umí lézt na každý jeden z nich.

„Zatímco sarkasmus ve vztahu bez důvěry podněcuje konflikty, sarkasmus ve vztahu plném důvěry je méně škodlivý a může dokonce jedince sbližovat,“ uvádí studie. Stručně řečeno, pokud doufáte, že se vyhnete urážkám nebo rozčilování lidí ve svém okolí, měli byste si své sarkastické poznámky vyhradit pro rozhovory s blízkými přáteli a rodinnými příslušníky, než je otevřeně používat ve veřejném prostředí. Lze jej také účinně používat na pracovišti, pokud je vyhrazen spolupracovníkům, s nimiž jste navázali důvěrný vztah.

„Doufáme, že náš výzkum inspiruje organizace a komunikační kouče k tomu, aby se na sarkasmus znovu podívali,“ uzavřel Gino. „Místo aby od sarkasmu na pracovišti zcela odrazovali, jak to dělali doposud, mohli by pomoci vzdělávat jednotlivce o vhodných okolnostech, za kterých lze sarkasmus používat. Tímto způsobem by tvůrčím způsobem prospěli jak jednotlivcům zapojeným do sarkastických konverzací, tak organizacím, ke kterým patří.“

Občas si kladu otázku jak asi dopadli lidé, kteří se mě ptali na radu.

© aluska.org 2022

 

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Danny 2022-08-28 07:53:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sarkasmus mám ráda, když ale není myšlen nějak opravdu zle.
Znáte seriál Černá zmije? Tam je to samý sarkastický hlod 😀 https://www.youtube.com/watch?v=D3J0RuYnd2o

Ikona diskutujiciho Diana Catalina 2022-08-28 18:58:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No vida. A já jsem si při názvu tohoto článku vzpomněla na to tvoje „velmi jedovaté kuřátko.“ To je prostě legendární.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-28 21:13:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Když je někdo dement a ještě se tím chlubí veřejně… co naděláš.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2022-08-30 21:45:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sarkasmus mám vlastně docela ráda. Jen mám občas trochu problém, když se někdo sarkasticky vyjádří pro mě. Ale už se zlepšuju. Už se urazím jen v každém druhém případě. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-31 08:58:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkus si někdy udělat srandu ze své uraženosti. Uvidíš, že tě to hned přejde.

Ikona diskutujiciho Petra N. 2022-08-31 19:45:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kreativitu ovšem nejvíce posiluje vymýšlení lstí a úskoků, velmi dobře je to vidět ve filmu „Chyť mě když to dokážeš“, kam se hrabou nějaké sarkasmy….Být podvodníkem je zdaleka nejkreativnější zaměstnání. Když už jsme u toho kdysi dávno jsem si dala tu práci a posbírala si po internetu co nejvíce dat o Olince Schoberové. V některých článcích byly popisovány její vlastnosti a charakter. Zpovídané osoby, které o historických situacích s ní referovaly, byly v údivu a nechápaly jakým způsobem ona prožívá realitu. Nebylo to tam nikde přímo napsané, ale ze všeho toho mi vyplynulo, že ona nebyla krásná pro nic za nic, ale v jejích pravidelných rysech se otisklo její nekomplikované přímočaré upřímné odvážné bezskrupulozní nitro. Těžko se to popisuje, ale ona se vnitřně nepřekrucuje a proto její rysy také nebyly pokřivené. Vyplývalo to hlavně z jejího chování a reakcí kdy se mohla snadno dostat do problémů řekněme kvůli odlišným ideologiím za oponou a v tehdejším socialistickém Československu. Proč jsem si na to vzpomněla zrovna při téhle příležitosti ? Mám dost bohatou fantazii, ale nějak se mi úplně nedaří představit si Anděla, který běžně používá sarkasmy.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek