Šestý smysl

23.3.2013 v Doporučení 11

Šestý smysl

Přestože cíleně žádné filmy podobného ražení nesleduji, šestý smysl je pro mne výjimka z železného pravidla. Už jsem ho viděla před mnoha lety, kdy jsem byla mnohem mladší a seděla sem u něj jako přikovaná. I teď, o mnoho let později, mě přikoval stejným způsobem. Jednoduše proto, jak dobře ilustruje skutečné zážitky lidí, kteří vidí duchy (nebo si umí zpětně přehrát minulost určitého místa), ale nemohou o tom s nikým mluvit.

Ne vždy jsou tyto zážitky příjemné, ne vždy nás přijde pozdravit někdo z rodiny. Často se stává, že senzibilní člověk může vyskočit z kůže v různých starých domech, nebo nemocnicích, či bývalých ústavech, kde se už dnes nic špatného neděje a může vnímat něco, co se velmi podobá situacím v tomto filmu. Ta podobnost je až zarážející.

Nutno ale dodat, že skutečná setkání s duchy jsou zpravidla méně násilná. Duchové nemají na sobě žádnou krev, ani viditelná tělesná poškození. Někdy se ale stane, že když se citlivý jedinec ,,náhodou” nebo cíleně napojí na paměť určitého místa, může vidět děje, které se udály před velmi dlouhou dobou a ty už brutální být mohou. Vždyť naše historie je krve plná.

Překvapující závěr filmu je také velmi věrný: Nečastějším důvodem, proč někdo zažije nepříjemné sektání s duchem, je ten, že duch neví kde je, nemusí vědět že už nežije, může být velmi zmatený a různým jednáním si vynucuje pozornost, hledá pomoc, anebo jedná nevědomě, tedy že si dál jede ve své iluzi života, jedná rutinně. V tomto filmu je to krásně ukázané právě v závěru. Proto zde doporučení na Šestý smysl nemůže chybět.


Oficiální popis filmu:

Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci.

Příští podzim: Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí.

Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit, nebo snad potřebují jeho pomoc?

Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká…

Nedoporučuji sledovat večer a před spaním

Já si tento film pouštěla večer, sama, velmi jsem se u něj zamýšlela, ale stejně se mi po něm neusínalo moc příjemně. Umím si představit, že ten kdo nikdy ducha neviděl a má z nich strach, musel být u šestého smyslu podělaný až za ušima.

Šestý smysl

http://www.youtube.com/watch?v=tfIBGNMsTWo


Kam dál:

Další doporučené filmy – ZDE

Znáte skvělý film, který stojí za zmíňku? – Doporučte mi ho ►mailem◄

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho martina 2013-03-23 09:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

do tohoto filmu jsem musela dozrát:-) ted patří mezi nejlepší

Ikona diskutujiciho Eileen 2013-03-23 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento film znám už dlouho a vždy bude jedním z mých nejoblíbenějších! Pamatuju se, když jsem se na to dívala poprvé s otevřenou pusou, navíc mě to pořád nutilo přemýšlet a to mě do filmu vtahovalo ještě víc. Po shlédnutí to ve mně zanechalo silný dojem. A to nemluvím o skvělém hereckém výkonu Joela Osmenta.

Ikona diskutujiciho Ivana 2013-03-23 13:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je "náhoda", minulý týden jsem si zrovna na tenhle film vzpomněla a pořád ho považuju za vůbec nejlepší horor, ale horor tady neni odpovídající výraz. Taky jsem ho viděla, když byla mnohem mladší a zrovna před usnutím. Ten film je tak reálnej, že přesně jak píšeš, tim, že jsem neviděla ducha a v tý době teprv tušila, že se něco takovýho děje, to byla teda pecka. :-)

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-03-23 14:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kamarádka mi ho doporučila, jako dobrý horor. Jelikož mi horory nevadí a vždycky po nich mám dobré sny – můj mozek prostě hnusné příběhy nesnáší a musí je nahradit hezkými :D – tak se na film určitě podívám.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-03-23 15:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Film je to krásný a velice se mi líbil.

Ikona diskutujiciho Alinka 2013-03-23 15:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jdu stahovat :-)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2013-03-23 18:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na filme Šiesty zmysel som bol v kine, bolo to s titulkami, dosť že ma na to pustili bo som ešte nemal 15, bol to asi môj prvý horor. Aj keď hororové to moc neni, je to mysteriózny thriller, kľudne si to pustite v noci. Bohužial, väčšina ľudí čo na tom bola v kine bola sklamaná, čakali viac akcie, krvi a neni tam ani žiadny sex… nedokážu oceniť kvalitný film.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-03-23 20:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: nechtěl bys za jméno něco málo připsat? Píšu sem už přes tři roky pod tím jménem a nerad bych, aby se to zaměňovalo. Díky

Ikona diskutujiciho mirek 2013-03-24 10:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stejně nerozumím, proč jsou duši oblečení?

Ikona diskutujiciho Alue 2013-03-24 14:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Jindro, a co kdyby ty sis pozměnil jméno, třeba na ,,Jindra starší"? 🙂

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-03-24 18:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: ne, to bych vážně nerad 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek