Šikanovali mě a teď nemůžu najít znovu sebevědomí. – Co s tím?

3.5.2012 v Poradna 20

Dotaz:

Dobrý den,
Aluško, ráda bych Vás požádala o radu. Vím, že máte málo času, vím, že máte spoustu práce kolem Vašich stránek, a že Vás asi nebude bavit radit bláznivé puberťačce.
Jmenuji se P.Š. a chodím na Gymnázium. Je mi šestnáct a potýkám se s takovým problémem. Již jsem psychiatra navštěvovala, ale nepomohl mi. Proto jsem po několika bezúspěšných sezeních přestala docházet. Nejedná se o nic spojeného s ezoterikou ani nadpřirozenem, ale o “čistě lidský” problém. Když jsem obsolvovala ozdravný pobyt v Řecku s organizací Mořský Koník(astma), byla jsem často šikanována. Musela jsem to vydržet měsíc. Měsíc naprostého pekla. Všichni nade mnou ohrnovali nos jen proto, že jsem jiná. Odlišuji se od davu. Poslouchám jinou muziku, jinak vypadám, mám odlišné zájmy. Byla jsem velice utlačována, odstrkována a psychicky týrána. Doktorky a ošetřovatelky vše vyřešily jedinou větou: “To je mezi vámi.” a bylo, jak jinak. Když mě pak našli v breku, ze kterého jsem dostala astmatický záchvat, vůbec se neobtěžovali řešit, proč se to stalo, řekli jen, že jsem hysterická.


Od té doby mám sebevědomí na absolutní nule. Přitom jsem, podle mého názoru, docela chytrá, kreslím, zpívám, hraju divadlo.. takhle se mi to píše lehce. Ale pochválit se? Nikdy. Nedokážu ani přijmout pochvalu, vždy jsem z ní strašně nervózní, je mi zvláštně a nevím, jak mám reagovat. Většinou sklopím oči a přejdu vše bez poznámky. Všichni mi říkají “Věř si trochu!”, ale mě to nejde. A také, logicky, jsem z každého neúspěchu, výtky nebo hádky zcela na dně. Už několikrát jsem měla myšlenky na sebevraždu a jednou se o ní doopravdy pokusila(to už byl opravdu extrém – do toho rodinné problémy.) S tím se mi taky spojily další pro mě vážné problémy jako nespavost, problémy se soustředěním se škole a pamětí. Jsem stále roztěkaná a dávám si pozor na cokoliv, co na veřejnosti řeknu, aby se do mě náhodou někdo “nepustil”.
Nevím, absolutně si nevím rady. Jak mám znovu nalézt sebevědomí? Jak zase začít fungovat jako normální člověk? Nechci dopadnout jako moje matka. Máte pro mě byť jen sebemenší radu, která by mi pomohla?

Mockrát děkuji za váš čas.

Odpověď:

Ahoj,
Budeme si raději tykat, jsme od sebe jen 4 roky.
Abych se ti přiznala, dost se v tobě vidím, tyhle problémy jsem měla taky, ale musím tedy uznat, že jsem se s nimi vypořádala velmi rychle. Samozřejmě, že pošramocená hrdost a pošlapaná sebedůvěra se napravují opravdu špatně, ale jde to.
Moc ti doporučuji tuto rubriku:

,,Kurz sebelásky: Seriál”
Jak vidíš, má to hromadu dílů. Uvažuji, že je později ještě přepracuji do knihy, odezvy jsou na to skvělé. – Ale na to mám ještě čas.
Ten seriál jsem věnovala právě lidem s problémem, který máš ty a založila jsem ho na vlastních zkušenostech. Rozhodně je lepší, když si celý serál projdeš, uděláš si testy, cvičení, budeš to nějakou dobu zkrátka praktikovat a snažit se zahrnout do svého života, než abych byla stručná v e-mailu.

Totiž tento problém potřebuje řešení zevnitř, postupné a hlubinné a na to je vážně potřeba více času. – Můžu ti zaručit, že až tím seriálem projdeš a když to budeš všechno zkoušet pečlivě, tak se rozhodně posuneš dál, ale jestli s tím zatočíš na 100%, to už je opravdu jenom na tobě a můžeš se mi samozřejmě znovu ozvat, můžeme to prokonzultovat. – Určitě si to ale natiskni a pracuj s tím, jakoby to byla učebnice. Jsou to návody, názory a postoje, které ze mě udělaly to, čím jsem dnes. Něco mi řekli andělé, na něco jsem si přišla sama, něco jsem vyčetla, něco přišlo odjinud, ale vím, že to funguje a že to jde.

Na nějakou sebevraždu se zvysoka vykašli, opravdu to není vůbec dobrý nápad. Mnohem lepší je se tomu problému postavit a porazit ho. Věř mi, já jsem si tím prošla.
Rozhodně ale co se týče šikany do budoucna, to si nemůžeš nechat líbit. Musíš v sobě najít nějaký tvůj agresivní střípek povahy a dát útočníkovi jednoduše ,,přes držku”, protože jak vidíš, následky můžou být opravdu ošklivé a šrámy, které si potom neseš na duši, bolí mnohem víc, než když projevíš sílu a popereš se.
Já byla taky vždy adept na šikanu, ale když to na mě někdo zkusil, tak se mi prostě udělalo červeno před očima a dala jsem všem tak za vyučenou, že okolo mě chodili dalších pár let po špičkách. – Nemusíš mít sílu, ani být kdovíjaký karatista. Stačí moment překvapení, prostě nepřemýšlet a jednat hned. Tahle povaha se člověku hodí nejenom ve škole, ale v životě taky, nesmíš si nic nechat od ostatních líbit, braň se. Mysli na to do budoucna a braň se hlavně kvůli sobě, aby sis tím nemusela projít znovu.

Začni stavět své sebevědomí na tom kurzu sebelásky a pak se mi ozvi znovu, ráda ti pomůžu. – Psycholog ti sice nepomohl, ale ten kurz ti pomůže, opravdu. To totiž není vyčteno z debilní učebnice psychologie a jakýchsi tabulek, co sesmolila valná hromada nějakých dědoušků 🙂 – To jsou zkušenosti prověřené životem a dalšími čtenáři. Jenom do toho musíš jít poctivě, neboj se toho.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Životní směr” pro další otázky a odpovědi – ZDE

Další obrázky andělů: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Daysy 2012-05-03 06:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkná rada a přepracovat to do knížky je určitě fajn nápad. x)

Ikona diskutujiciho Reni 2012-05-03 07:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento seriál si asi projedu celý, protože by se mi to taky hodilo.

Ikona diskutujiciho Tabitha ren Moore 2012-05-03 07:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem byla šikanována a moje seběvědomí kleslo na nulu, plus se přidala sociální fobie, raději jsem si obešla  půl města, jen abych se vyhnula skupince čtyř lidí naproti mě…ale takhle zpětně musím říct, že mi to trošku pomohlo, i když je dost smutné, že abych si nic dnes nenchala líbit, byla upřímná a vždy se ozvala, když se mi něco nelíbí, jsem musela projít psychickou i fyzickou šikanou, ale vše zlé je k něčemu dobré a člověk, když si vzpomene, co semu dělalo se finálně obrní a v dospělosti si už často nic moc líbit nenechá, u mě to tak aspoň bylo…..

Ikona diskutujiciho Lucidité 2012-05-03 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za takovéto řešení šikany, jak to zažila slečna v tom Řecku, bych střílela! Ale věřím, že to zvládne, přestože to jde hodně pomalu. Jak už sama psala, není hloupá, právě naopak, takže doporučuji na to myslet. Člověk, který hraje divadlo, není žádný neschopný looser 🙂

Ikona diskutujiciho jiří 2012-05-03 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud ti rady v serialu nepomohou, doporucuji obratit se misto psychiatra na kineziologii, muzu vrele doporucit. Ovsem je nutne navstivit nekoho kdo to opravdu umi a nema za sebou jen 2-3 seminare.

Ikona diskutujiciho jiri 2012-05-03 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jeste jen jedna poznamka, k vyroku ze psychologie je jen soubor tabulek a debilnich ucebnic. napr. Psychologie C.G. Junga je velice ucina, nevim jestli zrovna v tomto pripade ale jungova analyza pomohla uz mnoha lidem. Jen pro ty co se k Jungovi jeste nedostali, pracuje s pojmy jako jsou archetym, kolektivní nevědomí atd. to jen abyste meli nejaky podmet k dalsimu vzdelavani ;)  V pripade zajmu mi napiste na email a muzu doporucit literaturu nebo poslat vlastni seminarky na tohle tema.

Ikona diskutujiciho Karel DC 2012-05-03 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám otázku ke kurzu sebelásky. Nedávno jsme se o něm s kamarády bavili a zajímalo by nás, jestli a kdy se dočkáme jeho pokračování? 🙂

Ikona diskutujiciho Katrin 2012-05-03 11:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo ten seriál si asi taky pročtu:) a napsat o tom knížku je fain nápad :-)

Ikona diskutujiciho Míša 2012-05-03 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přeju slečně moc a moc štěstí, ať to zvládne. Někteří lidé se s tím srovnávají vážně špatně … 🙁

Ikona diskutujiciho Tomáš 2012-05-03 13:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajímavé, kolik asi lidí si v dnešní době něčím podobným prochází. Sám jsem prožíval takové peklo ve škole a výsledkem byla jen stále se prohlubující uzavřenost a sociální fobie. Jinak řečeno neustálý strach být sám sebou, extrémní sebekontrola všeho, co řeknu z obavy, aby nepřišla zase nějaká nepříjemná reakce.

Ikona diskutujiciho Arriane 2012-05-03 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: smutné… nevím, taky jsem si takhle vypěstovala odolnost apod.

Ikona diskutujiciho Vesmírná Sestra Khalia 2012-05-03 15:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nojo, šikana… Velice známé i pro mě. Díkybohu už je to v podstatě pryč, dokázala jsem se s tím poprat ještě na základce, to když jsem ty podělaný holky poslala do háje a pak jsem přestoupila na gympl 🙂 Hlavně se nebát prosadit 🙂 Mimochodem přepracovat kurz sebelásky do knížky je fakt supr nápad! :))

Ikona diskutujiciho Alue 2012-05-03 16:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Zatím pokračování nedělám, protože mám dojem, že jsem všechno důležité už napsala, popřípadě už nemám další námět. Pokud ty ale nějaké další nápady máš, můžeš mi je napsat a já je klidně zpracuji do pokračování, není to žádný problém. Klidně můžeme pokračovat, jestli se najdou vhodné náměty.

Ikona diskutujiciho Vermel 2012-05-03 17:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale tak, aspoň jsi se na Mořským koníkovi opálila, ne? ;-) né sranda, mě taky šikanovali, několik let, a jsem v pohodě. To chce čas.

Ikona diskutujiciho Eileen 2012-05-03 17:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doufám, že slečna v sobě najde sílu na to, aby to všechno zvládla! Držím pěsti!

Ikona diskutujiciho Dominika 2012-05-03 18:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S organizací Mořský koník mám špatné i dobré zkušenosti. Je to vždy jací se sejdou lidé. Někdy je to ráj, jindy jedna velká šikana…

Ikona diskutujiciho Farah 2012-05-03 19:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo navrhuju aspon zpetne v duchu vynadat tem osetrovatelkam. Zive si to predstav, uplne zive, jak se ti tlemi do ksichtu, ze mas misto astmatu zachvat hystericky. Pak se v myslence nadechni a z plna hrdla se chovej NEOCEKAVANE! To zabira 😉 Servi je, jake jsou to debilky a ze jestli chteji videt hysteraka, tak ze muzes jim to ukazat zrovna 😉 To je ten stripek agrese, ktery ja nasla v sobe. Taky jsem jina. Ale jakmile nekdo proti me, tak ja jeho utok obratim proti nemu zpet a jeste s urokem 😉 Hodne odvahy preju a TVRDOHLAVOST s nosankem nahoru 🙂 Mit se rada neni hrich.

Ikona diskutujiciho Maka 2012-05-04 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Šikana je ubohost!

Ikona diskutujiciho Božka 2012-05-04 19:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:C. G. Jung – Riešenie hádanky o sebe. Skvelá knižočka. Namiesto navštevovania psychológa som sa rozhodla psychológiu "študovať", pretože som si uvedomila, že ak sa na niekoho obrátim, tiež sa bude opierať o niečo čo sa naučil z kníh.. a čítať viem aj ja, predsa. Knižnica mi poskytla presne tie tituly, ktoré som v danej chvíli potrebovala, nechávala som to absolútne na intuíciu. Nezískam síce titul, ale "viem svoje" a som v pohode.

Ikona diskutujiciho Wicky Envy Leviathan 2012-06-23 03:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

XD Yop,tak toto by sa mi práve hodilo kedže mám podobné obdobie ^^"

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek