Školy vychovávají tovární dělníky. Žijeme v absurdním systému, říká Tomáš Hajzler

3.8.2017 v Zajímavosti 4

Proč stále pracujeme 8 hodin denně? Co je špatného na dnešním způsobu učení se ve škole? Co je to štěstí a jak ho v životě dosáhnout? Tomáš Hajzler se dlouhodobě zajímá o svobodu – ve škole, v práci, ve skolečnosti.

Na youtube funguje kanál, který se jmenuje StandaShow. Bývají tam povídání na různá témata. Většinou populárního rázu, srandičky, aktuální kauzy, politika která mě vůbec nebere, ale občas se tam mihne perla v podobě něčeho opravdu přínosného. A dost k zamyšlení. Velká perla vyšla právě nedávno a je to rozhovor s Tomášem Hajzlerem, který skvěle povídá o smyslu školství, jak funguje systém, aby z nás dělal poslušné občany, dobře zařaditelné do systému.


Škola produkuje lidi s normovaným myšlením, kteří jsou po mnoha letech odseděných ve vězení zvaném ,,povinná školní docházka“, naprosto zvyklí na to, že dělají něco, co nesnáší, k čemu nemají vztah a co jim nepřináší žádné hlubší naplnění, ani nedává vyšší smysl. Takoví lidé poté ochotně přijmou víru, že žít takto po zbytek svého života je normální, že žít život který nesnášíme je v pořádku a nebouří se proti věcem, které se jim nelíbí.

V posledních letech však přicházejí změny a vznikají školy s jiným přístupem k vědění i k žákům. Jak tyto alternativní školy fungují a jací lidé z nich vycházejí? Více se dozvíte v následujícím výborném videu:

Školy vychovávají tovární dělníky. Žijeme v absurdním systému, říká Tomáš Hajzler

https://www.youtube.com/watch?v=gUPmM-mBkVg&t=11s

Komentáře

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2017-08-03 13:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Což, ona práce v továrně člověka fyzicky zoceluje. Důležité je ale mít sílu mentální nezůstat u toho.

Ikona diskutujiciho áťa 2017-08-03 14:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na 1000% souhlasím s Tomášem Hajzlerem!

Ikona diskutujiciho armag 2017-08-04 16:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Právě proto byla škola založena, aby mladého člověka zglajšachtovala.

Ikona diskutujiciho Štefan 2017-08-07 11:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Súhlasím, hoci som video nepozeral, môžem potvrdiť, že školy produkujú robotníkov, bez samostatného myslenia a najmä fantázie. Navyše dnešná doba /alebo neviem presne čo/ spôsobuje, že ľudia hlúpnu, a sú nesamostatný – nie sú schopní tvorivého myslenia, lepšie povedané veľmi obmedzene. DOkonca aj nadnárodné korporácie na rôznych úrovniach tlačia ľudí do tabuľkových výkonov a šablónových postupov bez priestoru samostatného a kreatívneho prejavu. Pôsobí to na mňa ako kruh, z ktorého niet cesty von – čistý Matrix.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek