Spěte na levém boku, je to zdravější pro lymfu, játra i žaludek

12.1.2021 v Prevence 23

Ne každý ví, že pozice, kterou si vybereme na spaní, má výrazný vliv na naše trávení a tím i na zdraví. Proto není žádným překvapením, že například již v dávných dobách si mniši po každém jídle šli alespoň na 10 minut lehnout. Tím výrazně usnadnili celý proces trávení.Také není náhoda, že Indové, ale i tradiční ayurvédská medicína, doporučují jít si po jídle na chvíli lehnout. Ne však na kteroukoli stranu. Ležet musíte na levém boku.

obr.nahoře: V horní polovině je spáč na pravém boku, kterému se vrací obsah žaludku zpátky. Dole je spáč na levém boku.

Proč právě levý bok?
Důvodem je to, že náš trávicí i lymfatický systém jsou stavěny tak, že optimálně pracují při ležení na levém boku. V případě lymfatického systému většina našich lymfovodů směřuje do hrudního mízovodu.
Ten se nachází na levé straně, stejně jako slezina, která je jedním z hlavních orgánů lymfatického systému.

Protože lymfatický systém nemá vlastní pumpu, která by ho poháněla, spoléhat se musí pouze na zemskou gravitaci. Při ležení na levém boku se tak lymfatická tekutina snadněji pohybuje tím správným směrem.

Orgány trávicího systému, jako jsou játra či žlučník, jsou schopny správně vylučovat trávicí šťávy (žlučník) a odvádět metabolické produkty (játra) také tehdy, když ležíme na levé straně.

V případě žaludku je v něm zkonzumované jídlo vhodně umístěno a správně se tráví tehdy, když ležíme na levé straně.

Je všeobecně akceptovaným pravidlem, že bychom nikdy neměli jít spát s plným žaludkem. To samozřejmě platí i nadále. Pokud si však po jídle rádi chvíli zdřímnete, můžete to teď dělat s klidným svědomím. Ujistěte se jen, že při tom ležíte na levém boku.

překlad www.aluska.org 2021 podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Lucka 2021-01-12 13:33:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tak tak,spím na levém boku už dlouho.Je to opravdu dobré pro žaludek.

Jinak se chci zeptat,je možné ve snu komunikovat s agenty?Netušim jak bych to mohla konkrétně napsat,prostě agent ze sna.Říkal mi,dál už se nepokoušej,protože jsem si nějak uvědomila, že ve snu jakoby jdu jen černým prostorem ostatní se tam nějak vloží,nebo přidá jak pohybující se obrázek.
Říkám mu,co děláte,proč to děláte a tak,a on ,bereme lidem svobodu,dál se nepokoušej změnit sen,nebo tak něco.Nějak tak,moc si to už nepamatuju.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-12 13:58:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se to v lucidních snech stává často, hlavně prvních pár let, co to člověk začne dělat častěji. Najednou se agenti buď objevili, nebo bytosti z toho snu mě začaly pronásledovat a chovat se jako agenti. Po letech mi dali pokoj, ale zase mě pořád nahánějí v těch obyčejných snech. 😀 Kdy tomu bude konec… Teď tady ještě chybí nirvana, tu taky pořád ve snech honí agenti v černém.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-01-12 19:56:06
Ikona diskutujiciho
sipka

já su tady. a jojo, ještě furt. obzvlášť, jakmile se začnu trochu věnovat seberozvoji a pravidelně „zapínám šišinku“ 😀

Ikona diskutujiciho Emily 2021-01-14 12:10:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se to taky v lucidňácích někdy stává. Klid, pohoda, já nadšená, že to můžu ovládat a najednou mě buď začala pronásledovat agresivní opice (dokonce pavián myslím) a pokousala mě, takže automaticky mě ta bolest probudila. Nebo se ty postavy ze snu začaly chovat jako agenti, i když tak nevypadali, a začaly mě pronásledovat a já jen zdrhala než jsem se probudila. 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-14 12:56:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem měla teď super lucidňák. Byla jsem na nějaké dobrodružné výpravě a procházeli jsme velikým srubem. Najednou mi to došlo. Tak jim říkám, že nejsem z jejich světa a že by měli teda počítat s tím že s nima už nebudu moc dlouho. V tom srubu jsme pobyli a oni mi nevěřili. Tak jsem jim řekla, že jim dokážu, že nejsem z jejich světa. A jak jsem seděla na zemi, tak jsem rozmáchla ruce, dala do nich sílu z dlaní směrem dolů a vznesla jsem se tak asi metr do vzduchu. A všichni užasle ooooooo.. 😀
Ráno jsem se pleskala do čela. ,,Ty jelito, místo abys vystoupila z nudného lucidu do AC a šla se ven prolítnout, tak tam děláš šaška v nějakým srubu.“ 😀

Ikona diskutujiciho kešo 2021-01-12 18:16:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spávam na pravom boku. Na chrbte a bruchu sa mi nedá spať. To je úplne bez šance. No a na ľavom boku tiež nie, pretože tam mám nepríjemný pocit, že si tlačím na srdce a vadí mi tiež, že cítim tlkot srdca, keď som na tom ľavom boku.

Ikona diskutujiciho standa 2021-01-12 23:21:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky Aluško, také jsem si myslel, že spát na levoboku je vlastně tlak na srdce. Opak je tedy pravda.

Ikona diskutujiciho Zadák 2021-01-13 20:28:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co když spím výhradně na zádech?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-14 09:25:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Na zádech spí intelektuálové. A nebudeš mít vrásky od polštáře. win win 🙂

Ikona diskutujiciho peace 2021-01-14 09:40:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já většinou během spaní polohy střídám, i když usnu v nějaké tak se pak probudím v jiné. I když se během noci probudím tak se většinou otočím. Vy fakt všichni spíte pořád jen v té jedné poloze?
@Zadák , @Alue : Já teda nevím jak vy, ale když spím na zádech tak stejně mám hlavu otočenou na jednu stranu, že mám tvář opřenou o polštář. S hlavou nahoru bych asi neusnul. To spíš fakt s hlavou nahoru?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-14 11:48:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Já usínám na boku (protože na zádech s sebou škubu) a v polospánku až spánku se automaticky vracím na záda – v polospánku už neškubu. Ideálně bych usínala přímo na zádech, kdyby mi to šlo. Podle mě je to nejpohodlnější pozice, nic tě netlačí – a to mám hodně měkkou postel abych mohla vůbec ležet na boku, na tvrdém povrchu mi to nejde vůbec, protože si ležím na kyčli.
Prakticky teda spím na zádech celou noc, i se tak vždycky vzbudím a hlavu mám většinou rovně.

Ikona diskutujiciho Robin 2021-01-15 13:51:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já úplně miluju to probuzení, když mě někdo ve snu honí nebo ubližuje…a jakmile si uvědomím, že je to sen a že už nemusím utíkat a bát se, tak se karta obrací a všichni ztratí kontrolu a já vím, že teď sem pro změnu pánem situace já, ale co fakt nesnáším je to, že ve snu nemůžu rychle běhat 😀 (sprintovat), jen běžet skoro jak slowmotion 😀 , má to nějaké vysvětlení, ale už nevím jaké..mám pocit, že na to má vliv taky poloha ve spánku.

A taky mám často sny, kdy mám pocit, že někomu dělám strážného anděla, protože nějakému člověku po celou dobu pomáhám…on neví, že tam sem, ale já mu telepaticky nutím co má dělat, co má říct, jak se má chovat, abych ho chránil/zachránil….to se mi stává minimálně jednou týdně. Co je ale zajímavé, že ty pomoci jdou i do minulosti..třeba sem už někomu (ve snu) jako strážný anděl pomáhal i v nějaké válce apod. Díky tomu mě i napadla myšlenka, že nejsou jen strážní andělé po smrti…ale každý nebo mnozí z nás možná někomu děláme strážného anděla, když spíme 😊

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-15 14:27:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Robine, když nemůžeš běžet, najdi si vyvýšené místo a snaž se vzlétnout. Když jsem to začala dělat, přestala jsem mít problémy s běháním, ten blok nějak povolil.

Taky pořád někomu pomáhám. Někoho zachraňuju, radím, nebo dokonce vedu celé skupiny, nebo odboje proti nějakým zlým mocipánům. Naposledy jsem z kostela zachránila uneseného chlapce (našla jsem ho a udělala scénu že kněží jsou pedofilové co zabíjejí děti a kluka jsem vynesla ven) a pak byl se mnou, jmenoval se Péťa, měla jsem ho na opatrování a jezdili jsme spolu po Brně na nákupech. K předání rodičům jsem to nestihla, vzbudila jsem se…. proč se mi to zdálo nevím. Nezabývám se těmito tématy nijak podrobně.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-01-15 15:58:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo neznášam ten pocit strnulých nôh a nemožnosť rýchlo behať v snoch. Mňa naháňajú buď nejakí gauneri a mafiáni alebo psychopat podivín. Jak nemôžem poriadne behať tak sa schovávam v rôznych opustených polorozpadlých objektoch. Tí prví ma zabijú a ten podivín keď ma dobehne tak mi nič nespraví a rozídeme sa v dobrom, baví ho len ma nahánať. Ale stáva sa mi aj že jazdím na aute či motorke a nejde mi ísť rýchlejšie. To je asi tým že nemám vodičák a neovládam dobre riadenie auta a neviem preradiť tou pákou na vyššiu rýchlosť 🙂 To behanie má asi základ v realite, totiž behanie mi nikdy moc nešlo a keď ma naháňal nejaký spolužiak vonku, tak som nemal šancu.

Ikona diskutujiciho Robin 2021-01-15 21:57:23
Ikona diskutujiciho
sipka

pro MarianKosmac: zajímalo by mě, jestli se ve tvých snech něco změní, až se naučíš řídit…bylo by docela vtipné, kdyby se tvé řidičské schonosti ve snu zlepšovaly se současnými pokroky v realitě 😀

Běhání u mě rozhodně nemá základ v realitě….já byl vždy sportovně založený….dokonce sem chodil do sportovní třídy a v běhu kdysi ve fotbale sem měl nejlepší kondici, policajtům sem taky dycky zdrhl 😀 , a ve sprintech i klusech na vytrvalost sem býval vždy mezi prvními nebo přímo první, takže to, že mi nejde běhat ve snech má myslím nějakou jinou příčinu. Co tak vím, tak příčina je duchovní (nějaký problém v životě..že se člověk zasekl na jednom místě atd) a i vědecká příčina (poloha ve spánku).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-16 07:27:32
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo nemožnost utéct před nějakým problémem který tě pronásleduje – je to symbolické – sny ti obrazně vypráví příběhy o tobě samotném

Ikona diskutujiciho Hana 2021-01-28 11:39:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem měla s tím zamrznutím při snaze běžet taky dost problém, a i u mě to časem přestalo, po tom co jsem se ve snech naučila vědomě silou vůle létat. Začala jsem to létání využívat jakmile mě někdo nebo něco chtělo pronásledovat, prostě jsem se vznesla a uletěla, klidně i obrovskou rychlostí a co nejdál, až jsem z toho fyzicky cítila takové to šimrání v břiše. Horší bylo když to něco dokázalo létat taky a dohnalo mě to 😀 a do teď si vybavuju jeden sen, ve kterém jsem létala nad naší vesnicí a dole pode mnou byla jakási sešlost lidí, bylo jich tam hodně, ale nikdo nelétal a já si pomyslela že to nejspíš nikdo z nich neumí. Tak jsem si řekla že se trochu předvedu, slétla níž mezi ty lidi a začala tam mezi nimi dělat ve vzduchu různé manévry, piruety a zajímavé kreace abych je oslnila svou schopností, a nikoho to moc nezajímalo 😀 jeden kluk co tam seděl a byl znuděný tak se na mě jen tak otráveně podíval…a pak se tam objevila z ničeho nic holka co uměla létat jako já, a právě díky ní se mi ten sen tolik vryl do paměti 🙂 vyzařovala z ní taková neuvěřitelná přátelskost a vlídnost, dokonce si pamatuju na náš rozhovor, kdy jsem jí nadšeně řikala že jsem se takhle létat naučila sama ve snech, a ona celá rozzářená “já taky!” 😄 a pak jsme tam spolu jen tak létaly ve vzduchu v přátelském objetí a ona se na mě tak hezky dívala a usmívala se…no moc zvláštní setkání a po probuzení jsem měla hezký hřejivý pocit 🙂

Ikona diskutujiciho Robin 2021-01-15 13:55:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na levém boku cítím, jak si tlačím na srdce, tak to moc nemusím. Pravý je pro mě osobně lepší. Nebo pak záda, ale to mě zase vadí, že chrápu 😀

Nedávno sem spal u kámoše a několikrát sem se za noc vzbudil a slyšel sem, jak ten kámoš mluví (nadává) ze spaní. Sem slyšel jen. Ko*ot, pak debil, pak č**ak atd 😀 a já se tomu tak smál, že on ze spaní nemluví, on ze spaní přímo nadává 😀 , tak mu to další den říkám a on mi říkal, že to nebylo ze spaní 😀 , že mi skutečně nadával, protože sem tak moc chrápal, že celou noc skoro nespal 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-15 14:24:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem byla jednou na táboře a celou noc do mě někdo mlátil polštářem nebo řval… vždycky mě to na chvilku vyrušilo a usnula jsem zpátky
ráno se se mnou nikdo nebavil. ptám se co jim je.
oni že to snad dělám schválně a že jsem pitomá.
nechápu o co jde, ptám se znova
nakonec mi řekli, že jsem ÚPLNĚ CELOU NOC, kromě chvil, kdy mě vzbudili, dělala hlasitý zvuk ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ
Zajímavé ale je, že si to nepamatuju a jinak mě vzbudí i když mi jenom píská v nose a ani nesmím chrápnout jinak se hned vzbudím, ale hlasité ÍÍÍÍÍÍÍ mě nevzbudilo? A proč jsem to dělala celou noc?
Možná na mě působil stres, cizí lidi, cizí prostředí, únava, tak jsem i přes vyrušování spala tvrdě a ÍÍÍÍÍÍ byla mantra, kterou jsem se dobíjela. Jinak jsem totiž ráno byla svěží, i když jsem byla pořád vyrušována a to bouchání polštářem do obličeje, když vám to někdo udělá po 20., i docela zabolí. A stejně jsem spala dál. 😀

V tom pokoji se se mnou do konce pobytu nikdo nebavil, mysleli si že jsem to dělala celou noc naschvál ¯\_(ツ)_/¯ takže aluška opět zabodovala v kolektivu a byla miláček všech.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-01-15 21:22:15
Ikona diskutujiciho
sipka

íííííí 😂😂 tak to jo 😂

Ikona diskutujiciho Robin 2021-01-15 14:44:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, jenomže, když to není lucidní sen, tak tě nenapadne, že by sis měl/a najít vyvýšené místo. Vždyť mě netrkne ani to, že pokud nemůžu běhat, tak musí být 100% jasné, že je to sen..ani to mě netrkne. Kdysi sem se naučil hned poznat sny a měl sem samé lucidní…pak sem to zase nějak neřešil…..

No jenomže ty asi v těch snech pomáháš skutečně..tedy že tě fyzicky ostatní vidí…..mě však ne, já v tom snu jen vím, že oni cítí, že tam s nimi možná někdo je, ale nevidí mě….

S tvým íííííí 😀 , no, nedovedu si představit, jak to muselo znít 😀 a do toho ty rány polštářem a furt nic?…to bych přisuzoval tomu, že děti velice tvrdě spí…já běžně padal z postele a nevzbudil sem se..dodnes se ségra směje, jak vypráví historku, že mamka vždycky vletěla do pokoje s tím, co to byla za obrovská rána a ségra…nic to jen brácha spadl z postele 😀 a spal sem na zemi dál 😀 , co bych dal za to, kdybych teď měl alespoň z 30 % tak tvrdé spaní, jako kdysi ☹

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-15 18:02:44
Ikona diskutujiciho
sipka

V těch pomáhacích snech jsem tam já, jedna postava z mnoha, v rámci příběhu. Nejsem pozorovatel a dokonce to vždycky vedu. Vlastně si neumím ani představit, jak bych tam působila jako duch nějak za oponou 😀

Já jsem měla vždycky lehký spánek, měla jsem hodně problémy se spaním ve společném pokoji. Proto je to ÍÍÍÍÍÍÍÍ velice záhadné.

Ikona diskutujiciho Robin 2021-01-15 21:46:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úplně tě vidím, jak někdy příště to nepovedeš a začneš jim tam vysvětlovat, že ty to tam musíš vést jinak ať si to zmrví sami 😀 , asi by ses tomu po probuzení sama zasmála 😀

Jo..to znám…taky nerad spím mezi více lidmi, protože si třeba říkám..co když začnu mluvit ze spaní něco trapného 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek