Spirulina: zázračná superpotravina

16.6.2015 v Zdravověda 20

Sinice jsou jedněmi z nejstarších forem života na světě. Jsou to bakterie, které se ale pohybují někde na pomezí rostlinné a živočišné říše, protože mají díky vysokému obsahu chlorofylu schopnost fotosyntézy. Sinicím, jednobuněčným řasám a travám se právě kvůli zastoupení tohoto zeleného barviva říká zelené potraviny a většina z nich se díky svým vlastnostem řadí také mezi superpotraviny. Jednou z nich je právě i sinice Arthrospira Platensis, známá jako Spirulina. Ta je pro své léčebné a výživné účinky již po staletí využívána jako doplněk stravy ve Východní Asii i v Africe, kde ji loví z vody, suší a potom konzumují ve formě prášku, slisovaných tablet, sušenek, apod.

Výživové hodnoty:

Bílkoviny:

Z hlediska výživy je Spirulina výjimečná zastoupením bílkovin, které tvoří až 70% jejího celkového objemu a tím se tato sinice stává nejlepším rostlinným zdrojem proteinů. Jejich škála sice není kompletní, obsah esenciálního methioninu, cyteinu a lysinu je poměrně nízký, nicméně tento deficit se dá lehce vyrovnat kombinací s obilninami a luštěninami. Co víc, vstřebatelnost rostlinných bílkovin v lidském organismu se pohybuje v rozmezí od 75-80%, zatímco u bílkovin živočišných je to pouze 20%. V praxi to znamená, že z pár gramů Spiruliny vyživíme své tělo mnohem větším obsahem proteinů než z několika set gramů masa. Díky tomu je tato sinice skvělým doplňkem nejen pro vegetariány, ale také pro lidi s vyšší fyzickou zátěží, pro rostoucí děti a pro všechny, co potřebují pořádně vykrmit.


Vitamíny:

Všude možně se můžete dočíst, že je Spirulina jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu B12 (kobalamin), který se jinak vyskytuje víceméně jen v živočišných potravinách. A opravdu, Spirulina sice obsahuje velké množství kobalaminu, zdá se ale, že jde pravděpodobně o tzv. pseudoformu, kterou naše tělo neumí vstřebat. A tak přestože vysoký obsah vitamínu B12 slouží jako dobrý marketingový tahač, není stále jasné, jak to s ním u téhle sinice vlastně je.

Obráceně je tomu však v případě vitamínu A (retinol), resp. beta-karotenu z něhož si tělo umí vitamín A vytvořit a jehož obsah je ve Spirulině velmi vysoký (250,000 I.U. nebo 75 mg/100 g) . V kombinaci s chlorofylem, na nějž jsou zelené potraviny, jak už jsem zmínila výše, extrémně bohaté, je potom využitelnost beta-katorenu ještě vyšší. Chlorofyl totiž pomáhá v těle aktivovat enzymy, které produkují vitamín E a K a ty dále podporují přeměnu karotenů na vitamín A. Díky tomu jsou zeleně zbarvené potraviny vlastně ještě lepším zdrojem retinolu než ty žluté, oranžové a červené. Vitamín A je potom zásadní součástí metabolismu bílkovin, podporuje imunitu, posiluje zrak, zdraví pokožky (akné je často důsledkem jeho nedostatku), pomáhá s obnovou kostí, zubů, vlasů, nehtů… a kromě všech těchto funkcí se má za to, že také hraje zásadní roli v prevenci proti různým druhům rakoviny.

Ostatní prospěšné složky:

Aby toho nebylo málo, obsahuje Spirulina také značné množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které se řadí mezi esenciální, protože si je lidské tělo neumí samo syntetizovat a musí je proto přijímat v potravě. Tyto kyseliny jsou důležitými antioxidanty a podílí se na růstu a správném chodu organismu. Vedle toho je tato zelená potravina bohatá také na nukleové kyseliny (RNA/DNA), které jsou důležité pro buněčnou regeneraci a mají tedy vliv na proces stárnutí a opotřebení organismu.

Na závěr ještě k zastoupení sacharidů. Spirulina je specifická tím, že obsahuje tzv. mukopolysacharidy (MPs), což jsou složené cukry provázané s amino kyselinami, jednoduchými cukry a někdy s celými bílkovinami. Díky této struktuře jsou pro člověka kompletně stravitelné narozdíl od celulózy, která tvoří stěnu všech rostlinných buněk a kterou lidské tělo trávit neumí. MPs jsou tak jednak velmi výživné a druhak působí protizánětlivě a posilují tkáně, zejména ty pojivé.

Léčivé vlastnosti:

Podle čínské medicíny má Spirulina chladící účinky, je proto vhodná pro lidi s návaly horkosti, nadměrným pocením, apod. Zároveň není doporučována těm, kteří mají tendenci zadržovat vodu v těle, trpí na cysty, kvasinková onemocnění a zahlenění. Díky vysokému obsahu bílkovin je tato sinice výborným doplňkem stravy pro lidi s velkou energetickou zátěží nebo pro podvyživené. Využít ji však můžou i lidé s nadváhou, kterým zajistí pocit sytosti a vitality. Dále se Spirulína používá při léčbě anemie, žloutenky, gastritidy a jiných zánětlivých onemocnění, cukrovky či hypoglykémie.

Modrozelená pigmentace má v oganismu tendenci ke svírání, tedy ke stahování struktur. Díky tomu má Spirulina podporovat také mozkovou činnost a schopnost soustředit se. Amino kyseliny v mozku se totiž působením pigmentace stahují k sobě, tvoří více neurotransmiterů a mentální kapacita člověka se tak zvyšuje.

V návaznosti na vliv všech výše zmíněných vitamínů, které jsou ve Spirulině obsažené, vám potom jedna sklenice zeleného nápoje denně pomůže s obnovou a růstem vlasů nehtů a pokožky. Chlorofyl zase podporuje krvetvorbu, potlačuje záněty a růst bakterií v ranách, detoxikuje organismus od zbytků drog a jedů.

Dávkování a způsob přípravy:

Pro účely prevence stačí 10g Spiruliny denně, což odpovídá asi dvěma vrchovatým čajovým lžičkám. S přípravou to může být občas trochu kříž. Na typickou žabincoidní chuť připomínající v nejlepším případě krmení pro rybičky je potřeba si trochu zvyknout a tak je dobré, nečím ji částečně přebít. Tmavě zelená, skoro až jedovatá barva Spiruliny také zrovna nesvádí k zakousnutí. Pokud si tedy tuto sinici koupíte v prášku, potom je nejlepší rozmíchat ji ve sklenici s ovocným nebo zeleninovým džusem. (Je dobré kombinovat 2/3 sklenice 100% přírodního (ne z koncentrátu) jablečného nebo nějakého hustšího džusu (třeba mango, ananas…ty jsou hodně aromatické) s vodou. Občas se doporučuje sypat prášek do salátů, nebo polévek.) Pro ty, kterým se pití zeleného lektvaru absolutně příčí se potom vyrábí i spirulinové tablety, které jednoduše a bezbolestně zapijete.

Poznámka Alue: Já užívám BIO Iswari spirulinu v tabletách, a je skvělá. Tabletky mi příjemně ,,zeleně“ voní. Doporučuji! Tablety jsou vyrobeny pouze tlakem, neobsahují žádné pojivové látky. Jedná se o 100% čistou spirulinu.

ZDROJE:

Ballentine, R. 1978. Diet & Nutrition: a Hollistic Approach. 25th reprinting 2010. Honesdale: Himalayainstitute.

Ciferri O. 1983. Spirulina, the Edible Microorganism. Microbiological Reviews 47 (4): 551-578.

Pitchford, P. 2002. Healing with WholeFoods: Asian Tradition and Modern Nutrition; Third Edition. Berkeley: North Atlantic Books

Watanabe F., S. Takenaka, H. Kittaka-Katsura, S. Ebara, E. Miyamoto. 2002. Characterization and bioavailability of vitamin B12-Compounds from edible algae. Journal of nutritional science and vitaminology 48 (5): 325-331.

Watanabe F. 2007. Vitamin B12 Sources and Bioavailability. Experimental Biology and Medicine 232: 1266-1274.

Aluška.org převzala z: http://www.jakorybicka.cz/2011/06/13/spirulina/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kaia 2015-06-16 07:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mamka nam to furt nutila. A vzdycky kdyz mi nekdo neco nuti,tak si to neberu. Protoze to je pry hodne drahy,koukla jsem se na internet,abych si o tom neco zjistila. Az Tvuj clanek me dostatecne presvedcil (u tebe verim pomalu vsemu :D) protoze jsem si rikala,jestli to neni zas nejaky marketingovy tah. Uzivaji to i babicka s dedeckem a uplne super :)))

Ikona diskutujiciho Kaia 2015-06-16 08:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohla bych se jeste prosim zeptat,co rikas na hlivu ustricnou? Clanek by byl super!

Ikona diskutujiciho Alue 2015-06-16 09:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Podle mě to není drahé. Třeba ty tablety ISWARI za dvě stovky: Denně beru 2 až 3 a v jednom balení je jich fakt hodně, takže to dlouho vydrží. Oproti tomu rybí tuk v kapslích stojí klidně 300-500 a za měsíc je to fuč. Samozřejmě záleží i na výrobci, ale je to děsný nepoměr. Doplňky výživy – navíc v bio kvalitě! – se pohybují běžně trochu jinde.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-06-16 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spirulina je výborná, taky ji beru, působí na me i líp než chlorella :). A rozhodně to drahé není.

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-06-16 12:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já beru chlorellu taiwan,kterou mi doporučili v detoxikační poradně. Je hodně drahá, ale prý je z relativně čistého moře. Prý je na to potřeba dát pozor, protože když se údajně berou řasy ze znečištěných moří, do těla si zbytečně zanášíme těžké kovy, které na sebe ty řasy v moři navázali, na to je taky třeba dát pozor i u toho rybího tuku…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-06-16 12:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Tady něco nesedí: Spirulina (o které je článek) i chlorella o které píšeš ty jsou SLADKOVODNÍ. Chlorella řasa, spirulina sinice… ale ani jedna se v moři nepěstuje. Určitě ne podle toho co mám o nich všechno načtené. Ze kterého zdroje jsi čerpala?

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-06-16 13:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Alue má pravdu, jsou to sladkovodní řasy nehledě na to, že určitě těžké kovy do těla nezanesou, tyto řasy na sebe právě tyto těžké kovy vážou a odvádí je z těla pryč, rozhodně je do nás nevypouští… A chlorella taiwan má jen a pouze dobrý marketing, toť vše. Kvalitou je naprosto srovnatelná s jinýma.

Ikona diskutujiciho Dara 2015-06-16 15:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já zobu chlorellu už druhým rokem a díky ní jsem se dostala z neustálého kolotoče braní antibiotik. Za mě je to rozhodně úplný zázrak a doporučuji ji kde můžu…:)

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-06-16 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: to tohle mi právě řekli v naturopatické poradně u paní Konrádové, která pomáhá lidem s detoxikací organismu. Že prý zjistili, že většina doplnků typu chlorela a spirulina obsahují těžké kovy (údajně to nějak testovali čo co) a nejlépe jim vyšla ta chlorela taiwan. Já jim to prostě uvěřila, znělo mi to logicky.. Možná že jsem si nechala něco nakecat a ted dělám chytrou:) (o tom moři možná spíš mluvili v souvislosti s tím rybím tukem a celkově o jezení ryb z moře…)

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-06-16 19:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem si koupila právě ječmen v prášku a zatím jsem ho zkoušela s rozmixovanými zmraženými banány se sušeným ovocem – protože jsem to trošku přehnala a musela jsem dosladit :D Ale nakonec se to dalo a pochutnala jsem si 🙂

Ikona diskutujiciho Jindra J. 2015-06-16 20:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Měl jsem Spirulinu v prášku od ISWARI. Chuťově zajímavá, dával jsem ji spíš do jogurtu.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-06-16 21:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: No když si to logicky rozebereš, tak ve sladkovodní řase být těžké kovy nemůžou, kde by se tam vzaly. Nota bene když to funguje jak houba, která zase z těla vytahuje radiaci, ale i ze země.  Takže je to jedno. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-06-16 21:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Pes pozná co je dobré :D

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-06-16 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: no to si právě myslím že takové těžké kovy můžou být i ve sladké vodě a dokonce je to i zcela běžné, pokud se někde v blízkosti nachází například nějaké doly či jen nějaká továrna, čistička a pod… Ale za tvrzením, že ve většině chlorel a spirulin jsou těžké kovy si nestojím. Ani nevím, jak bych to ověřovala…

Ikona diskutujiciho Michal 2015-06-17 08:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tvůj blok se mi strašně líbí, určitě v něm pokračuj 🙂

Ikona diskutujiciho Kaia 2015-06-17 19:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:Jo máme to v takových těch „rozpustitelných ampulkách“ :D Takže přírodní. Díky

Ikona diskutujiciho Kaia 2015-06-17 19:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Sakriš tak to jsem se spletla chlorella je ta drahá (tu kupujeme taky) a spirulina je cenově v pohodě.

Ikona diskutujiciho DJ Putin 2015-06-18 20:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na co probůh kupovat předražený chlorelly z tchaiwanu, když se přímo u nás v Třeboni vyrábí vysoce kvalitní? http://www.prodejbylin.cz/chlorella_rasa/index.html

Ikona diskutujiciho DJ Putin 2015-06-18 20:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: SPAMMER!

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-15 17:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem zpět u těchto článků protože přemýšlím co koupit k Vánočkám :D  :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek