Stav vlasů vypovídá o vašem zdraví

9.10.2020 v Zdravověda 8

O svých vlasech pravděpodobně přemýšlíte každý den, i kdybyste řešili jen to, zda jste si nepokazili účes během jízdy autem. O čem však pravděpodobně nepřemýšlíte, je to, co vaše vlasy vypovídají o vašem zdraví. Změny ve vzhledu vlasů mohou být příznakem nějakého skrytého zdravotního problému. Nebo toho, že o své vlasy musíte lépe pečovat. Nebo změnit šampon, který právě používáte.Co se vám vlasy snaží říct o vašem zdraví:

 

Suché vlasy znamenají, že potřebujete jíst víc zdravých tuků
Suché vlasy může někdy způsobit nedostatek vlhkosti v zimním období. Ale pokud jsou vaše vlasy suché po celý rok, možná budete muset začlenit do svého jídelníčku více zdravých tuků.
Suché vlasy jsou nevýrazné, křehké a náchylné k poškození. Pokud je chcete vyživit, do své stravy začleňte zdravé tuky, jako je avokádo, olivový olej a losos. Olejové zábaly také pomohou.

Lámavé vlasy mohou být způsobeny nedostatkem železa a zinku
Lámavé vlasy mohou být projevem nedostatku železa, nebo zinku. Tyto minerály jsou zapotřebí pro tvorbu keratinu. Pokud ho máte nedostatek, dochází ke změně struktury vašich vlasů, které začnou být lámavé.
Železo a zinek můžete doplnit prostřednictvím doplňků stravy. Nebo si můžete upravit jídelníček tak, že budete jíst pokrmy s vysokým obsahem těchto dvou minerálů, jako je libové červené maso a luštěniny.

Předčasné šedivění způsobuje stres
Šedivění je přirozenou známkou stárnutí. Pokud si však všimnete, že začínáte šedivět dříve než vaši přátele, mohlo by to být proto, že zažíváte chronický stres. Ten snižuje tvorbu pigmentových buněk ve vlasových folikulech, což má za následek šedivění. Také může způsobovat vypadávání vlasů.
V tomto procesu hraje důležitou roli i genetika. Většina lidí začne šedivět zhruba ve stejnou dobu, jako jejich rodiče.

Vypadávání vlasů může značit anémii
Všem trošku padají vlasy, když se myjeme nebo češeme. Ale pokud si všimnete většího množství vlasů na hřebenu, můžete trpět anémií. To znamená, že máte nedostatek zdravých červených krvinek. Anémie se projevuje tak, že se snadno unavíte, míváte bolesti hlavy a trpíte právě zmíněným vypadáváním vlasů.
Při tomto onemocnění vám vlasy nevypadávají nárazově, ale postupně. Pravděpodobně budete muset začít užívat více vitamínů a doplňků stravy.

Příliš řídké vlasy mohou být důsledek problémů se štítnou žlázou
Ačkoliv existují podpůrné metody pro zlepšení a urychlení růstu vlasů, které vám mohou pomoci, pamatujte na to, že řídké vlasy mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou. Hypotyreóza je stav, který se vyznačuje následujícími příznaky: únava, přibírání na váze, bolest svalů, řídké vlasy, holá místa bez vlasů. Nejjednodušší způsob, jak vyšetřit svou štítnou žlázu, je zajít k lékaři a nechat si udělat test krve.

Suchá pokožka hlavy vede k výskytu lupů
Ačkoliv jsou lupy nepříjemné a způsobují svědění, obvykle jsou známkou suché vlasové pokožky, nebo nežádoucí reakce na nějaký kosmetický produkt. Lupy jsou bílé nebo žluté šupinky odumřelé kůže, která se objevuje ve vlasech. Pokud jsou doprovázeny zánětem vlasové pokožky, jedná se o seboroickou dermatitidu.
Pro vyřešení tohoto problému, většinou postačí vyměnit používaný šampon. Existují takové, které ošetřují vlasovou pokožku a léčí lupy. Pokud však vaše problémy přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Lokální výpadek vlasů by mohl znamenat, že trpíte kožním onemocněním
Pokud si všimnete, že začínáte ztrácet vlasy pouze na několika ohraničených místech na hlavě, můžete se potýkat s dermatofytózou. Jedná se o plísňovou infekci kůže, která způsobuje šupinaté skvrny. Pokud se nachází na vlasové pokožce, může způsobovat plešatá místa. Toto onemocnění je možné léčit pomocí protiplísňového šamponu.

Závěr
Vaše vlasy mohou hodně vypovídat o vašem zdraví. Když si příště všimnete neobvyklých změn na vzhledu svých vlasů, zvažte, zda můžete, nebo nemůžete trpět skrytým zdravotním problémem, nebo jestli není potřeba změnit používanou vlasovou kosmetiku.

překlad © www.aluska.org 2020 / podle ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho adri 2020-10-10 15:21:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj, tady ten článek asi není celý? nebo mi nejede internet?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-10 21:49:50
Ikona diskutujiciho
sipka

článek je v pořádku, porucha bude v prohlížeči

Ikona diskutujiciho eva 2020-10-10 23:17:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se ten článek načetl také až napotřetí.

Ikona diskutujiciho ocgomaník 2020-10-11 10:18:34
Ikona diskutujiciho
sipka

stačí povypínat ad blockery a zmáčnout F5

Ikona diskutujiciho Ceneon 2020-10-11 11:44:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Dělá to blokátor reklam, když jej zakážete, tak se článek zobrazí celý.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-10-11 09:44:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mně už asi týden blbne tadesco.Načítají se jen začátky článků a pak hned ůplný konec stránky. Nejsou tam reklamy, poslední komentáře,archív,kolonka hledat,prostě nic,a komentáře k článku se nezobrazují vůbec.Když se náhodou stane,že se článek zobrazí celý i s komentáři,tak je to 1-2 a pak zase už ne. Včera jsem zjistila,že to dělá i mojí známé (já myslela,že chyba je v mém mobilu) Máte potíže s tadescem ještě někdo?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-11 13:25:10
Ikona diskutujiciho
sipka

stačí povypínat ad blockery a zmáčnout F5

Ikona diskutujiciho PEA 2020-10-21 08:16:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

JAK VYPNOUT blockery? jsem mimo IT, ale mám taky problém s načítáním v pc… ♥

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek