Strava podle Ajurvédy

12.2.2016 v Zdravověda 22

Ajurvéda je indická věda o „šťastném způsobu života“. Její stáří se odhaduje na 3000 let.

Ajurvéda usiluje o život v souladu s vlastní konstitucí, okolním prostředím, roční a denní dobou a přírodními zákony.

Její předností je individuální přístup ke každému jedinci, neboť každý je jiný a co je vhodné pro jednoho, nemusí být vhodné pro jiného.

Základní myšlenkou ajurvédy je, že vesmír je jeden veliký organismus, tvoření pěti životními prvky – země, voda, oheň, vzduch a éther. Z těchto pěti prvků jsou tvořeny tři dóšy: váta (éther a vzduch), pitta (oheň a voda), kapha (voda a země). Konstituce každého jedince určuje, jaké má poměrové zastoupení které dóšy. Podle konstituce se pak odvíjí i způsob stravování.

Strava podle ajurvédy neznamená nutně přechod k vegetariánské stravě. Avšak je pravdou, že spojení ajurvédy s vegetariánstvím je velmi obvyklé. Jedním z hlavních rysů ajurvédické stravy je umírněnost. Na rozdíl od jiných stravovacích směrů, vyžadujících striktní dodržování pravidel (vedoucích často k odpadání zájemců o daný směr), je ajurvéda velmi tolerantní a radí dodržovat doporučení ze 70 – 90%. Nejen nedodržení zásad, ale i extrémní lpění na nich považuje za chybu, vedoucí k negativním následkům.


Zásady klidu a pohody:

  • Je důležité nejen co jíme, ale i jak to jíme. Jídlo by mělo být rituálem.
  • U jídla není vhodné dělat nic jiného než jíst. Je třeba soustředit své myšlenky na jídlo a nerozptylovat se tím, co se děje kolem.
  • Jíst bychom měli v klidném a příjemném prostředí, s příjemnými lidmi. Zcela nevhodné je jídlo ve stoje či za chůze.
  • Důležitá je jednoduchá, ale vkusná úprava talíře, ale i jídelního stolu. Člověk jí všemi smysly a vše, co přispívá k pohodě při jídle, přispívá k dobrému trávení.
  • Požitek z jídla je pro trávení klíčový. Sebezdravější jídlo snědené s odporem je škodlivé.
  • Velmi prospěšné je i zastavení před jídlem, poděkování za jídlo nebo modlitba.

Při výběru jídla volíme potraviny co nejméně průmyslově zpracované a co nejčistší – bez nečistot a chemických přísad. Vyhýbáme se zejména margarínům, taveným sýrům, rafinovanému cukru, náhradním sladidlům a potravinám označeným jako light.

Jídlo projde žaludkem během doby asi tří hodin (u ovoce asi hodina) – během této doby bychom žaludek neměli zatížit dalším jídlem, jinak se staré jídlo nestráví a uloží se v těle ve formě škodlivin, které mohou zapříčinit nemoc.

Snídaně by měla být v době od 7. do 8. hodiny. Volíme lehká jídla, odpovídající konstituci Kapha. Nejúčinnější trávení je v době od 12. do 14. hodiny – v té době je vhodné konzumovat hlavní jídlo, které by mělo představovat 50% denního příjmu potravy. Večeře by měla být do 18 hodin. Svačiny zcela vypustíme nebo je nahradíme konzumací ovoce a to nejdříve tři hodiny po jiném jídle a nejpozději hodinu před. Výjimkou je teplé mléko, které lze konzumovat i po večeři.

Za největší „omezení“ ajurvédy lze považovat požadavek vypuštění jakýchkoliv drobných „mezijídel“ – každé uzobnutí, bonbon, žvýkačka, mléko, považuje organismus za samostatné jídlo, které vyžaduje patřičnou pauzu před i po.

Příjem potravy je třeba přizpůsobit stavu trávicího ohně v těle – nejezme, pokud nemáme hlad a nepijme, pokud nemáme žízeň. Hlad můžeme podnítit pravidelností našeho stravování.

Ovoce není vhodné kombinovat s jinými potravinami. Je-li to nutné, jíme nejdříve ovoce a pak zbytek. Větší množství nápojů během jídla není vhodné, dochází k ředění žaludečních šťáv. Jídlo důkladně rozkoušeme a prosliníme. Nekombinujeme příliš mnoho surovin. V zimních obdobích dáváme přednost vařené stravě před syrovou (jídlo se stává stravitelnější), v letních obdobích je vhodnější syrová strava (chladí).

Jaka je vaše Dóša podle ajurvédy? Zkuste si test zdarma – ZDE!

Na stejné stránce najdete též podrobnější popis, následuje stručnější přehled pro rychlíky:

Pro konstituci Váta (Vítr) je třeba dodržovat pravidelný stravovací režim. Volíme především zahřívací potraviny. Vhodné chutě jsou sladká, kyselá a slaná. Nevhodné jsou chutě hořká, pálivá a trpká. Zeleninu je vhodné pro Vátu tepelně upravovat, nejlépe na oleji nebo dušením. Syrová zelenina je pro Vátu nevhodná. Vhodná zelenina: mrkev, okurka, červená řepa, ředkvičky, batáty, mořské řasy, vařená cibule, cuketa, česnek, dýně, fenykl, černé olivy, pórek. Z ovoce je vhodné především šťavnaté ovoce: meruňky, banány, avokádo, bobuloviny, třešně, kokos, datle, fíky, hrozny, mango, meloun, nektarinky, pomeranče, papája, ananas, švestky. Nevhodné je sušené ovoce. Základem jídelníčku by měly být obiloviny – obzvláště rýže basmati (celozrnná rýže je pro Vátu hůře stravitelná). Dále vhodné obiloviny: vařený oves, pšenice, quinoa. Luštěniny nejsou pro Vátu příliš vhodné – jsou pro ni těžko stravitelné. Jejich stravitelnost zvýšíme přípravou spolu s rýží. Váta potřebuje dostatek tuků, proto jsou pro ni vhodné ořechoviny a olejnatá semínka.

Konstituce Pitta (Žluč) potřebuje ochlazující stravu. Díky dobrému zažívání zvládá dobře syrovou stravu a nejsou pro ni problém občasné prohřešky ve stravování. Vhodné chutě jsou hořká, sladká, trpká. Nevhodné chutě jsou kyselá, pálivá a slaná. Zelenina je pro Pittu vhodná spíše syrová, bez tepelné úpravy, nebo pouze spařená. Vhodná zelenina: batáty, brokolice, artyčoky, celer, chřest, vařená cibule, cuketa, dýně, fenykl, houby, kapusta, květák, listová zelenina, petržel, okurka, růžičková kapusta, kapusta, zelí, salát, výhonky, vařená červená řepa, černé olivy, pampeliška, vařený pórek, vařené ředkvičky, řeřicha, tuřín, čínské zelí, čekanka, štěrbák, kedlubna, mangold, ibišek. Pitta by se měla vyhýbat kyselému ovoci. Vhodná obilovina je rýže basmati, dále ječmen, špalda, amarant, kuskus, vařený oves, quinoa. Vhodné jsou prakticky všechny luštěniny. Pitta by se měla vyhýbat olejům, margarínům a ořechům.

Konstituce Kapha (Sliz) potřebuje stimulační potravu. Vhodné chutě jsou pálivá, hořká, trpká. Nevhodné chutě jsou sladká, kyselá a slaná. Zelenina je pro Kaphu vhodná připravená v páře, vařená nebo dušená ve vodě (ne v oleji). Vhodná zelenina: všechny druhy pálivé zeleniny, brambory, brokolice, celer, cibule, fenykl, hořčičný salát, houby, hrášek, chřest, kapusta, paprika, ředkvičky, špenát, listová zelenina, zelí, mrkev, květák, česnek. Kapha může trpké ovoce, ale sladkému a kyselému by se měla vyhýbat. Vhodné ovoce: granátové jablko, brusinky, jablka, třešně. Vhodná obilovina je rýže basmati, dále müsli (nevařené a nemáčené), ječmen, žito, quinoa. Vhodné luštěniny (důkladně povařené): cizrna, čočka, fazole (mimo ledvinkovitých), hrách, mungo, sójové mléko, tempeh. Kapha by se měla vyhýbat těžkým, mastným jídlům a také ořechům. Nejhorší kombinací jsou sladké tuky (šlehačky, dorty, zákusky).

čerpáno z: http://www.ajurveda-brno.cz/ucebnice-ajurvedy

Zdroj: http://www.breatharian.eu/diet/ajurv/

Poznámka Alue:

Ajurvéda je celkem zajímavý druh stravování, napadlo mě o ní dát na web alespoň nějaký maličký jednoduchý základ pro rozšíření obzorů. Test doporučený v článku jsem vyhledala i zkoušela, vyšla mi jasně Pitta a sledovala jsem svou charakteristiku…

A opravdu to skvěle sedí, oheň a voda, které potřebují chladit, to v sobě mám. Je zajímavé, že stravovací doporučení pro můj typ v podstatě dodržuji intuitivně, protože hodně věcí které pro mě nejsou vhodné mi ani nechutnají, nebo na ně nemám chuť, nebo z nich nemám požitek.

Velice jsem se smála, že například nemám jíst pohanku – tu úplně nesnáším!! 😀 pálivá jídla – ty nesnáším!!! – a ořechy – nacpu do sebe v malém množství a jen velmi výjimečně, jinak na to kouknu a ,,blef“, pořádně nevím proč. Nebo že nemám jíst maso – bingo, cítím se bez něho líp. A když rybu, tak sladkovodní – bingo: pstruh 🙂 Nebo že nemám jíst kyselé ovoce – nemám to ani ráda, jdu po sladkých jako liči nebo mango.

Nebo že mi dělá dobře plavání – celé léto jsem od rána do večera byla na koupališti, když se totiž čvachtám tak mi nic nechybí a zapomenu na všechny trable 🙂

Největší chuťový orgasmus aktuálně zažívám nad jídly kde je hodně zeleného. Caprese s kopcem rukoly, šopák, všechno brutálně oblité balsamikem… Nebo když dělám nějaké smaženisko jako květákové placičky, dám si poloviční porci a k tomu zbodnu ještě mísu salátu. Zjistila jsem už před lety, že vařené jídlo mi nechutná nebo méně chutná, pokud k němu nemám salát… Zkrátka je to velice zajímavé a na mě to fakt sedí, až se divím jak!

Jak jste na tom s výsledky vy? Jste spokojeni s tím co jste se dozvěděli? Také intuitivně nechcete jíst to co vám podle ajurvédy nesvědčí?

Komentáře

Ikona diskutujiciho Přemek 2016-02-12 02:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také jsem Pitta, ale slábnoucí (test posledního období měl méně Pitta bodů). ale sedí to asi půl na půl.

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2016-02-12 03:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Anketa i horní obraz leknínu mě oslovil.Vnímání krásy mezi člověkem a Bohem je shodná ve tvarech zaoblenosti(kulatosti),souměrnosti a vyzařování energie(světlo a barvy).Velmi hubená žena je jakoby sesychající,umírající labuť.Proto je lepší,když je aspoň trochu kypřejší a plnější.Existovaly rozdíly ve vnímání krásy.Ale malá prsa jsou přece stejně hezká,jako ty o něco větší a nemají se ,,chytat",ale spíše hladit.Jaká je ůroveň muže,který chce vnímat jen přebujelý obří tvar,netřeba komentovat.Dnes jsou ženy i po čtyřicítce velmi hezké a je mnoho krasavic ještě daleko po padesátce.Oduševnělá žena vyzařuje světlo,je krásná a má svou,přirozenou vůni.V oku je cit,v srdci láska,po vlasech moudrost.Nechci se dotknout mužů,jsem sám muž,ale ví se,že právě dlouhé vlasy značí moudrost,žádné vlasy…(už římský císař nechával své vojáky stříhat dohola,řka:,,nepotřebuju chytré,ale takové,co plní rozkazy")A strava.Ta je tak moc důležitá.Nejen tělo vyživuje,ale i léčí.Pro každého jinak a zvlášť.A voda.Nezapomínejme,že máme taky v sobě vodní tělo(70%) a že právě na ni velmi záleží.Nese informace i emoce,čistí,vyplavuje,regeneruje.Kdo rád plave,má často hezky zformované tělo.Buňky nesmí být vysušené,ale ani utopené,řídíme se citem i rozumem.Existuje přece řeč těla a bolest,to už je vážný rozhovor.Hezký den.

Ikona diskutujiciho Kaia 2016-02-12 06:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, taky mi vyšla Pitta! :D

Ikona diskutujiciho Oskar 2016-02-12 10:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Snažil jsem se test udělat co nejopravdověji a vyšlo mám 10-11-12 bodů, takže… těžko říct.

Ikona diskutujiciho 7Lily7 2016-02-12 11:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  aj žito je pšenica. Je to jej odroda, ktorá len nie je tak vyšľachtená. Ale teda neviem v akom kontexte o tom hovori ajurveda.

Ikona diskutujiciho Myšák 2016-02-12 11:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já zas nemusím jablko. Dřív mi to nevadilo, ale teď maximálně 2 nebo 3 měsíčky a mám dost. Celé ani náhodou. Ale zas mi třeba nevadí jablečný džus, i když litry ho rozhodně nevypiji ;-)

Ikona diskutujiciho mg 2016-02-12 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Áno.

Ikona diskutujiciho Václav 2016-02-12 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Základní myšlenkou ajurvédy je, že vesmír je jeden veliký organismus, tvoření pěti životními prvky – země, voda, oheň, vzduch a éther."

Ikona diskutujiciho bnt 2016-02-12 12:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na ajurvédu nedám dopustit. Všechno co je vhodné nebo nevhodné pro můj konstituční typ, jsem zjistila už dávno předtím prostě podle vlastního pozorování toho co mi dělá dobře a co ne. Ajurvéda mi pouze potvrdila moje vlastní zkušenosti a jako bonus přidala spoustu inspirace i zajímavých receptů. Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit. Ajurvéda říká, že jídlo má být i lékem. Je to velmi detailně propracovaný systém tradiční indické medicíny a podle daného konstitučního typu, má doporučení prakticky pro všechny oblasi života – kdy a kolik spát, jíst, pracovat, odpočívat, mít sex, meditovat apod. Vše je  v knihách Mudr. Davida Freje, který je u nás v tomto oboru kapacita.

Ikona diskutujiciho Jirka 2016-02-12 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dovolím si upravit některé nepřesnosti:

Ikona diskutujiciho Namasteen 2016-02-12 14:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem jasná Váta, možná to sedí až moc..:D Éther a vzduch, to je mi kombinace. Vždycky, když jsem si zkoušela představit, jaký bych chtěla být element, tak jsem viděla samu sebe jako vítr. Ale pokaždý jsem to logicky zavrhla, protože mi přišlo, že vítr je přece takový lehký a bezstarostný, čímž já rozhodně netrpím :D Jsem to akorát vzala za špatný konec. Pasu po jídle, které je nabouchané živinami, že když sníte dvě lžíce, jste na prasknutí. Když jsem dřív přestala s masem, tak jsem do toho začala jíst hodně zdravě, zelenina/ovoce na x způsobů, a byla jsem taková nemastná neslaná. Nechápala jsem proč, když dělám to, co je obecně považováno jako zdravé. No pak jsem si dala celozrnný chleba, namazala arašídovým máslem a dala na to ještě med, aby to bylo sladký nebo plátky banánu, a byla jsem v sedmém nebi :D Chyběly mi tuky. Vodu nemusím odmalička, spíš v ní jenom trpím. Jako malá jsem chodila do plavacího kroužku, 20 min jsem ve vodě probulela, protože mi byla zima, načež se nade mnou slitovali, a zbylých 20 min jsem se klepala na vyhřívaný lavičce :D Ale teď už jsem víc v pohodě, ale je pravda, že chodím do bazénu hlavně proto, že se neskutečně těším, až půjdu do páry 🙂 Ajurvédské himalájské čaje jsou moc dobrý, doporučuju. Jednou jsem zkusila čaj pro kapha konstituci a vůbec mi tedy nechutnal. Ale čajíček pro váta mi šmakuje 🙂

Ikona diskutujiciho Verča 2016-02-12 15:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Váta jak vyšitá! ….a furt si řikám, proč tloustnu a je mi nanic, když se cpu syrovou zeleninou…a jakmile jí omezim, jsem ok. nojo:-)..na mě sedí!

Ikona diskutujiciho Lucie 2016-02-12 19:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mi vyšlo že jsem třídóšová :-)

Ikona diskutujiciho lissabonka 2016-02-12 19:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ja som kombinácia medzi Vatou a Kaphou – čo je dosť protichodné :D

Ikona diskutujiciho aneta 2016-02-12 19:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak mě vyšlo 10 10 10 :D :D co s tím? :D to znamená, že můžu jíst všechno? :D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2016-02-12 20:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vata 13

Ikona diskutujiciho Alue 2016-02-12 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:  To já vodu miluju… vyplácnu se třeba na hladinu a kroužím hlavou a chrochtám, jak mi vzniklý proud hezky rejdí ve vlasech 🙂

Ikona diskutujiciho Jenny 2016-02-12 21:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyšla mi Vata, docela to sedí..ale nepřijde mi pravda že bych neměla jíst syrovou stravu, po té se cítím právě že svěží a taková lehká :-)

Ikona diskutujiciho Namasteen 2016-02-12 21:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Já třeba miluju zvuk deště! Při ničem se necítím tak uvolněná, jako když prší a já můžu poslouchat jemný bubnování kapek a lehký šumění, při kterým se vám příjemně ježí chlupy..(Jsem vlastně jednou napsala ódu na déšť :D http://www.psanci.cz/dilo.php?dilo_id=30320-kdyz-sssumi-dest) A vy jen slastně přivřete oči a zaposloucháte se do té nálady.. Nebo taky ráda vodu poslouchám nebo se na ni dívám, řeky, vodopády..A nic mi na pití nechutná víc než dobrá čistá voda..Ale to koupání..já prostě ziminku nerad :D

Ikona diskutujiciho lenka f 2016-02-12 22:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem Pitta a je to fakt nemám ráda horko a sucho. Osvěžující je pro mě, když je trochu chladněji a mírně vlhčí vzduch. Mám ráda, když je třeba po dešti a v lese voní krásně půda i stromy a dřevo. Potřebuju pravidelnou stravu i výživnější. Plavu také ráda a mám ráda sladké ovoce i zeleninové saláty mi chutnají, ale musím si je dělat častěji. Někdy mám úplně pocit, že bych si měla pročistit trávicí trakt a to pak jím jen zelené listy, rukolu, ledový salát, hlávkový apod. Ale obecně ty zeleninové saláty navýším. Ořechy mi chutnají, ale nedělají mi moc dobře.

Ikona diskutujiciho Fillandros 2016-02-12 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem třídošový a všechny chutě se mi prolínají. Od každého něco. ;-)

Ikona diskutujiciho paul 2016-02-18 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ja som vitarian na raw food uz 4 roky a mozem len odporucit. Energia zivej stravy je nepomerne vyssia ako stravy varenej

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek