Na šungitu je neobyčejné všechno: složení, struktura, vlastnosti, doba vzniku, záhadný původ, široké spektrum využití a taktéž jeho prudký nárůst popularity v posledních letech. Ještě nedávno šungit nikdo neznal, kromě pár odborníků a obyvatel městečka Karélie, kde se šungitová naleziště nacházejí. Dnes ho znají skoro všichni, proběhly o něm desítky studií a vyšly celé svazky vědeckých zpráv.
Desítky vědeckých center a pracovišť se zabývají výzkumem vlastností šungitu a vývojem technologií jeho využití v průmyslu, v zemědělství, v medicíně, v komunálním hospodářství a technice. V Rusku je šungit tak populární, že se zdá, že tento na první pohled nevzhledný černý kámen zastíní třpyt jiných vzácných nerostů.
Co je Šungit?
Šungit je zvláštní polyminerální uhlíková hornina, která dostala svůj název podle místa výskytu, karelské vesnice Šuňga na břehu Oněžského jezera, kde byla poprvé objevena ložiska šungitu. Karélie je republika ruské federace, která se nachází v její severozápadní části, na západě hraničí s Finskem, na východě ji omývá Bílé moře a na jihu Ladožské a Oněžské jezero.
Vynikající léčivé vlastnosti šungitu byly známy již po celá staletí, ale díky novým objevům vědců a lékařů se stal šungit všeobecně známým teprve v posledních 20ti letech.
Šungitové lázně
Na počátku 18.stol, za vlády velkého ruského panovníka Petra I., objevili jeho dělníci při těžbě kamení léčivý pramen, který se osvědčil proti nemocem jater, srdce, proti chudokrevnosti, revmatismu, kurdějím, vodnatelnosti, dokonce i proti psychickým problémům. Léčivá voda se osvědčila u raněných vojáků, chudých lidí a pomohla i samotnému Petrovi I.
Na jeho příkaz proto byl poblíž postaven palác a první lázně. Otevřeny byly jako první lázně v Rusku roku 1714, jmenovaly se Marciaľnyje vody. Lékaři L. Blumentrost a R. Areskin pak připravili dokumenty, které mapovaly 9 různých druhů nemocí a výsledek po vodoléčbě šungitem.
V lázních se léčila i carská rodina, avšak po smrti Petra I. byly lázně opuštěny, neboť pro chudé venkovany byla léčba příliš drahá a bohatí jezdili do moderních evropských center. Snaze lázně obnovit zabránila 1. sv. válka a začalo se s tím až v roce 1960.
V proslaveném údolí, kde pramení šungitová voda, byly nalezeny 4 prameny, které pramení v hloubce 7 – 14,5 m. Mají stálé chemické složení. Zdejší voda je železitá, síro-hydrogenuhličitanová, vápenato-hořečnatá a slabě kyselá. Posiluje odolnost organismu proti infekcím, zlepšuje vylučovací a motorické funkce trávicího traktu, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje prokrvení zvýšením obsahu hemoglobinu v krvi, zlepšuje činnost ledvin a celkově posiluje organismus.
Zajímavé je též léčivé jezerní bahno se zvýšeným obsahem sirovodíku, které má protizánětlivé, spasmolytické, analgetické a antiedematózní účinky.
Dřevěná architektura, Kizhi Pogost na ostrově Kizhi, Oněžské jezero, Karélie – Rusko.
Indikace pro léčení v lázních „Marciaľnyje vody“
– Nemoci svalů a kostí: artritidy a polyartritidy netuberkulózního původu, následky pomalu se zacelujících zlomenin kostí, trupu a končetin, hematogenní osteomyelitida.
– Nemoci zažívacích orgánů: chronická gastritida s nedostatečným vylučováním, chronická cholecystitida, dyskineze žlučových cest.
– Nemoci nervové soustavy: radikulitida, polyradikulitida, lumbalgie, ischias, plexitida, polyneuritidy obličejového a trojklaného nervu, neurofibromatóza kromě akutních forem.
– Nemoci urogenitální soustavy: chronické pyelonefritidy netuberkulózního původu, neobstrukční a bez dysfunkce ledvin.
– Nemoci ušní, nosní a krční: faryngitidy, tonzilitidy, laryngitidy, rhinitidy, sunisitidy, otitidy, otosklerózy, neuritidy sluchového nervu.
– Nemoci dýchacího ústrojí netuberkulózního charakteru: chronické bronchitidy ve stadiu remise, chronické pneumonie se záchvaty bronchiálního astmatu, remanentní jevy akutních pneumonií, suché a exsudativní pleuritidy, pleurosklerózy.
– Onemocnění krve: anémie z nedostatku železa po ztrátě krve a operacích
– Nemoci kardiovaskulární: srdeční vady bez porušení rytmu a průchodnosti, revmatická endomyokarditida, chronická ischemická choroba srdeční, kardioskleróza, hypertonie, hypotonie, ateroskleróza končetin.
Takto široké spektrum léčivých možností místní „martické vody“ je velmi ojedinělé. Ve světě to v podstatě nemá obdoby.
Důvodem není pouze obsah železa. Donedávna se totiž odborníci domnívali, že příčinou je obsah dvojmocného železa, jehož obsah je zde mnohonásobně vyšší, než v jakýchkoli jiných ruských nebo světových léčebných pramenech. Železitých vod je však na světě mnoho a nejsou léčivé, ba dokonce právě pro vysoký obsah železa nejsou ani pitné. Pro člověka bezpečná kocentrace železa v pitné vodě je hodnota do 0,3mg/dm³.
Vědci se tedy při snaze vysvětlit nepochopitelné léčivé účinky martických vod zaměřili na druh důlního nerostu šungitu, z jehož puklin vyvěrají zázračná zřídla.
pokračování příště
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je zřejmě zvýšená.
-Alue K. Loskotová Ahoj Alusko, muzes se mrknout co se to…
-Aneta Aluško, mám pocit, že jsi to už kdysi…
-Radeta Alue, nemusíš přeci zemřít, abys viděla mrtvé a…
-*****