Šungit 2: Jednička na světě co do obsahu zázračných fullerenů

8.9.2022 v Léčba 8

O antibakteriálních vlastnostech šungitu věděl i již zmíněný car Petr I., o kterém se vypráví legenda, že přikázal svým vojákům nosit u sebe kousek šungitu a používat ho k dezinfekci vody. V době bitvy u Poltavy v roce 1709 směli jeho vojáci pít pouze vodu, která byla předtím ošetřena šungitem a protože bylo léto a místní voda nebyla pitná, ve švédské armádě, která šungit neměla, se rozmohly střevní nemoci a otravy, zatímco v Ruské armádě se tyto potíže téměř nevyskytly.Šungit je negrafitizovaný nekrystalický uhlík s globulární nadmolekulární strukturou, která se nachází v metastabilním stavu. Přítomnost řetězcovitých fragmentů v jeho struktuře, které vytvářejí „elementární globuly“ – fullereny, jsou základním znakem šungitu. Naleziště v Karélii je jedno z největších. Údajně šungit pokrývá až 1/3 území Karélie. Šungit je pravděpodobně starý okolo 2 miliard let. Je to černý neprůsvitný vodivý kámen s kovovým leskem. Některé vrstvy obsahují lydit, což je tuhý křemenný šungit s obsahem čistého uhlíku až 99,6%. Většina šungitové horniny však obsahuje 30% šungitového uhlíku a 70% silikátů, z toho 80% oxidu křemičitého.

Odrůdy šungitu byly nalezeny i jinde, konkrétně na Krymu, v Austrálii, ve střední Evropě a v Kazachstánu, kde se těží koksuský šungit, kterému se na trhu přezdívá „taurit“. Rozdíl mezi karelským šungitem a těmito ostatními ložisky však je, že ostatní ložiska neobsahují fullereny, pouze sazovité látky. Proto je šungit z Karélie jedinečný.

Šungit je baktericidní, působí proti makrofágům, patogenním saprofytům a při absorpci jsou jeho částice schopné zvětšit svůj objem až 6x, při zachování stálého vnějšího objemu.

Fullereny
Koncem 20.stol. vědci konečně zjistili, v čem tkví tajemné schopnosti šungitu. Je to zvláštní uhlík, který se skládá z molekul sférického tvaru. Dali mu jméno „fullereny“. Je to natolik významný objev, že vědci, kteří se výzkumem fullerenů zabývali, za svoji práci obdrželi v roce 1997 nobelovu cenu.

Doposud se lidé domnívali, že existují tři formy uhlíku: grafit, diamant a karbin, přičemž se vzájemně odlišují svou strukturou. Atomy v diamantu jsou tvořeny čtyřstěny, v grafitu šestiuhelníky, které vytvářejí strukturu podobnou včelí plástvi a karbin je jemný krystalický prášek, který se údajně nachází ve vesmíru, v kometách a mlhovině, byl však syntetizován i v laboratoři.

Fulleren se od známých forem uhlíku odlišuje svou strukturou a specifickými vlastnostmi a poprvé byl objeven právě v karelských šungitech.


Nejstabilnější formou je fulleren C60, který vypadá jako koule složená z šestiuhelníků a pětiuhelníků. Každý šestiuhelník sousedí se třemi šestiuhelníky a třemi pětiuhelníky a každý pětiuhelník sousedí jen se šestiuhelníky. Je to molekula s maximální možnou symetrií, komolý ikosaedr. Atomy jsou zde vzájemně spojeny silnou vazbou.

Fullereny byly později objeveny i v jiných vzorcích hornin z celého světa, avšak pouze v nepatrném množství, na hranici zjistitelnosti používané metody.

Zázračné vlastnosti šungitu jsou spojovány právě s přítomností fullerenů. Existuje domněnka, že jsou k fullerenům v šungitu připojeny ještě určité organické radikály, které jim umožňují vytvářet vodní roztoky s koncentrací 30-50mg/l. Uhlíky C60 a C70 jsou vázány na mastné kyseliny. V šungitu se dále nacházejí kovy ve formě clusterů a metaloorganických sloučenin.

Fullereny jsou velmi zajímavé i tím, že jejich molekuly mají fragmenty s pětinásobnou symetrií (pentagony), na co nikde jinde v neživé přírodě nelze narazit. Z toho vyplývá závěr, že je vlastně molekula fullerenu organická. Proto se o šungitu mluví jako o „živém kameni“.

Léčení kameny
Léčení drahými kameny se nazývá gematerapie a léčení kameny se říká litoterapie. Exaktní věda řadí litoterapii i gematerapii mezi okultismus, jenomže mnohé prvky z nich jsou přitom využívány i v medicíně a při praktické léčbě. Jako příklad lze uvést lázeňskou léčbu, léčivé masti, zásypy, obklady s obsahem různých nerostů (hlína, bahno). Známé je také léčení v jeskyních, ať už přírodních, nebo speciálně postavených (solné jeskyně), léčba minerálními vodami, nošení šperků z různých kamenů a solné svícny se také řadí mezi litoterapeutické prostředky.

pokračování příštěKomentáře

Ikona diskutujiciho marcela 2022-09-08 08:18:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj aluško, především velmi děkuji za to, co pro nás všechny děláš, tvoje články jsou naprosto nej a mnohokrát jsem v nich našla velmi důležitá data. V souvislosti se šungitem mám dotaz, v diskuzi u jednoho článku na tades.. někdo vychvaloval tento výrobek https://bewit.love/c60/, prawtein C60 hledala jsem googlila jsem a našla jsem i nepříznivá data, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jsi ho už zaregistrovala, jak na tebe působí data, která k němu uvádějí, no prostě jestli stojí za ty velké peníze. Děkuji marcela

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-09-08 10:29:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento produkt neznám, nezkoušela jsem ho. Ty esence zlata a diamantu, to je možná jediná věc, kterou by mi asi výrobce musel vysvětlit. Zas tak drahé mi to nepřijde, kvalitní doplňky prostě tolik dneska stojí. Pokud ti to nevoní a chceš něco obecně na posílení, tak se koukni třeba po reishi, silný přírodní adaptogen bez záhadných přísad.

https://www.superionherbs.cz/obchod/reishi-ganoderma-extrakt/

Nebo jestli něco na psychiku, či posílení imunity, tak rozhodně cbd:

https://www.alue.cz/?collection=cbd-konopny-olej

Pokud chceš prostě obecně brát doplňky, tak se mi osvědčila kombinace chlorella, ječmen, spirulina (tablety) + b-komplex + céčko + A + D. Jiné přísady jsem obměňovala podle momentální potřeby. Někdy jsem do toho dala reishi, jindy veniru na vlasy, jindy hořčík atd. Samozřejmostí je zdravá pestrá strava a hodně salátů.

Ikona diskutujiciho Jojo 2022-09-09 16:00:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak přesně na popud videí, která se ted kolem c60 spustila, jsme si tento produkt koupili. Nejdřív jsme váhali, obávali jsme se klamavé reklamy, ale vzhledem k tomu, že Bewit olejíčky kupujeme delší dobu a jde o českou firmu s velmi seriozním přístupem a ještě jsem si nechala složení překontrolovat sestrou chemičkou, neváhali jsme. Dnes dorazil a začali jsme užívat. Je nám s mužem 60let a k detoxům, joalis kůrám, vitamínům řady B, D a různým minerálům atd se nám to zdálo dobré „vytunění“ 🙂 kůry. Zatím nemůžu napsat zkušenosti, ale po dobrání je určitě napíšu na stránky Bewitu. Jinak sestra ještě doporučuje užívat ještě tyto přípravky S.O.D. (Superoxide dismutase) a Quercetin… Jinak Alu, článek opět přišel jak na objednávku, děkuji velice 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-09-09 17:47:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Na trhu je spousta dobrých výrobků. Třeba pro starší lidi 50+, pokud je bolí klouby, je super znát Geloren pro koně. Takoví velicí gumídci v kyblíku 🙂 denně jednoho a zase skáčou přes potůček.

Ikona diskutujiciho Karlos 2022-09-08 09:10:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, Neměla byste odkaz kde koupit ten,, pravý,, sungit z té Karelske oblasti? Děkuji

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-09-08 10:13:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám šungit z Karélie odtud a je výborný. https://www.alue.cz/?collection=sungit-pro-upravu-vody

Ikona diskutujiciho Květa 2022-09-08 11:11:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji za skvělé články. Máme od vás pravý ruský šungit a pijeme celá rodina. Mám radost že se mohu podrobněji seznámit s tímto zajímavým kamenem.

Ikona diskutujiciho petr 2022-09-08 11:14:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to moc zajímavé. Už jsem se o šungit zajímal ale našel jsem vždycky ty samé tři články akorát přepracované v jiném znění. Tak jsem rád že je to tu rozepsané podrobněji. Všiml jsem si že někteří prodejci nepíšou odkud ten šungit mají. Přitom je to myslím povinnost uvádět odkud surovina je. Možná je to záměr. Třeba to nejsou ty správné ruské.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek