Světelný kořen: Hlíza, která v sobě kumuluje bioenergii

16.2.2020 v Výživa 22

Nedávno mi kamarád dovezl na ukázku jakýsi speciální bílý prášek. Vysvětlil mi, že je to ,,Světelný kořen“ a že by jeho užívání mělo posilovat organismus člověka, zejména na energetické úrovni, kdy by měl člověku doplňovat bioenergii. Setkání s tímto doplňkem stravy bylo pro mě fakt zajímavé, protože pixle ve které byl prášek ze světelného kořene uložený, mi v ruce teple brněla. Normálně takové vjemy z potravinových doplňků samozřejmě nemám, takže mě to překvapilo. Opravdu zvláštní… Užívat se ho má zpočátku jen troška, tak jsme si každý do trochy vody rozmíchali špetičku (co se vede na špičku nože) a vypili. Chuťově neutrální. Po chvilce se dostavil příjemný osvěžující pocit v těle. Světelný kořen je tedy opravdu zajímavý doplněk stravy, který by neměl utéct lidem, kteří rádi experimentují a zkouší nové věci.



Světelný kořen je chutná a výživná zelenina. Hlízy obsahují škrob, bílkoviny, tuk, amylázu, aminokyseliny, saponiny, polysacharidy, slizové látky, vitamíny a 31 různých stopových prvků. Zvláštnost světelného kořene však nespočívá jen v hojnosti a měřitelnosti obsažených látek a v jejich vyváženém poměru, nýbrž především v tom, že hlíza obsahuje vysoký a jedinečný potenciál světelného éteru.

Podle dr. Rudolfa Steinera má tato rostlina jako jediná schopnost uchovávat světelný éter, který člověk potřebuje stále více. V medicíně se hovoří o světelné látkové výměně, která se stále více „ztemňuje“, což je dokonce zvnějšku měřitelné. To je zapříčiněno jednak „moderní“ výživou, druhak stále omezenější schopností člověka přijímat světlo smyslovými orgány. Například velice málo chodíme venku bosky a málo na nás přes den dosáhne sluníčko, když jsme pořád někde zalezlí v budovách.

Světelný kořen coby nosič světelného éteru lze různým způsobem zpracovat. Podle čínské bylinkářské knihy můžeme o jeho působení říci: ,,Velmi účinný především na slezinu, plíce, ledviny, harmonizuje hormonální systém, pomáhá ženám při emocionální nerovnováze, při menstruačních bolestech, v klimakteriu, mužům vyživuje esenci semene.“

Doporučuje se kořen jíst „často a hodně“. Chutná nasládle, podporuje trávení a chuť k jídlu, orgány zavlažuje, přebytek vody v těle odvodňuje, stimuluje endokrinní žlázy, snižuje cukr v krvi a působí obecně jako vysoce účinný prostředek posilňující imunitu (imunotonikum). Má schopnost vyrovnávat nedostatky a vyživovat jin. Také výsledky jeho zkrášlovacího působení na kůži a vlasy jsou již dlouho známé: hladká a hebká pleť, lesklé a silné vlasy, zpomaluje proces stárnutí.

Světelný éter je energie, která prostupuje našimi těly, okolním světem i celým vesmírem a která tvoří základ spojení ducha a hmoty. Máme-li v sobě tuto energii v dostatečném množství, jsme zdraví, spokojení, plní sil a chuti do života.

Jarmila Habrová z Bohuslavic nad Metují světelný kořen pěstuje na své zahradě

Má je v břevěné bedně, která je metr vysoká, do 80 centimetrů zaplněna pískem. Následně je tam sláma a nahoře 5 centimetrů zeminy. Nejlepší hnojivo pro světelný kořen je láskyplný lidský pohled. Zpočátku, kdo šel kolem, tak musel Jarmiliny kořeny povinně obdivovat. Tehdy vyrostly kořeny hodně velké.

„Světelný kořen byl zhruba před 100 lety dovezen z Číny do Německa. A já jsem se v Německu učila sázet. První rok sázíme pacibulky z té sadby. Potom nám vyroste ten velký kořen, který krájíme a vršek je dobrý na sázení a spodek na konzumaci,“ říká Jarmila Habrová.

Celá rostlina je léčivá. V polovině srpna rostou květy, které jsou velice voňavé a jedlé. A kořen, co roste dolů do písku, je schránka účinných látek. Světelný éter z kořene velice dobře posiluje imunitní soustavu. Kořen se dá konzumovat syrový i vařený, nebo sušený. Nejlepší je ukrojit plátek syrového kořene, nakrájet jej na kostičky keramickým nožem a přidat do již hotového jídla. Uvařený chutná jako velice dobré brambory. Ale léčivé účinky má spíše syrový kořen.
Každý člověk je jiný, na každého to účinkuje naprosto jinak. Jarmila doporučuje zpočátku jen pláteček a postupně přidávat. V Číně se také používá jako velice drahé afrodisiakum.

V angličtině má název ,,Chinese Yam“, v češtině ,,Jam čínský“, latinsky je Dioscorea batatas. V Česku přes internet snadno koupíte i jeho sazenice.

Patří do čeledi Dioscoreaceae neboli smldnicovitých či jamovitých. Dioscorea batatas patří k popínavým jednoděložným trvalkám původem z Číny. Tyto rostliny jsou pěstovány hlavně pro jedlé škrobovité hlízy. Řezná plocha světelného kořene osychá do sněhobílé barvy (nedochází k oxidačním procesům). Lodyha je liánovitá s nepravidelně postavenými listy srdcovitého tvaru s červenofialovým okrajem. Schopnost ukládat světelný éter mají pouze samčí rostliny. Působí blahodárně na funkci sleziny, plic a ledvin.
I ve velmi malých porcích vyvolává světelný kořen vydatný pocit sytosti. Má neutrální chuť a používá se jako zeleninová příloha, do kaší, polévek, omáček, zapékaných pokrmů, může se jíst také syrový samostatně nebo v salátu.

Důležité: Světelný kořen se nemá zpracovávat kuchyňskými přístroji poháněnými střídavým elektrickým proudem, poněvadž vznikající magnetická pole skutečně nasávají světelně-éternou kvalitu. Zpracováváme-li kořen ručně, tak jedině keramickým nožem (nemá rád železo), vaříme a pečeme na sporáku na dřevo a máme ho uložený na místě, kde není elektromagnetické záření volně na vzduchu (tedy NE v ledničce).

Pokud vás kořen zaujal, hledala jsem místa, kde se dá sehnat. Našla jsem e-shop, na kterém jsou k zakoupení pacibulky na sadbu i hotový bílý prášek. Jinde jsem zase našla v prodeji celý velký kořen, kdy spodní část sníte a horní část se zasadí.

Pokud ho budete zkoušet, nebo ho už znáte, určitě do diskuze napište vaše zážitky a dojmy 🙂

připravila Aluška.org
seznam použitých zdrojů: (1.), (2.), (3.)



Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-02-16 01:42:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Svetelný koreň to znie zaujímavo a vyzerá obyčajne ako batáty. Len ako z toho spraviť prášok? Inak prášok zo svetelného koreňa sa musí skladovať v tmavofialovom skle. ,,Fľaštička je z tmavofialového skla, ktoré úplne chráni obsah pred viditeľným svetelným spektrom a umožňuje žiaducemu priechodu fialovo / ultrafialovému (vysoká a energeticky bohatá svetelná frekvencia) a infračervenému svetlu. Tým môžu len vyššia a s tým energeticky bohatá frekvencia denného svetla cez toto sklo preniknúť. Môžete preto nechať stáť fľaštičku na dennom svetle.“

Ikona diskutujiciho lenka f 2020-02-16 01:58:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za tip Aluško.

Ikona diskutujiciho jiří janeček 2020-02-16 15:22:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Světelný kořen jsem po navštívení paní Habrové začal též pěstovat.Pokud má někdo zájem se o tom dozvědět víc,doporučuji navštívit její kurzy ,registrovat se lze na naučmese.cz.Součástí kurzu jsou i pacibulky na pěstování a cena je velmi nízká,dozvíte se tam skoro vše.Jediná nevýhoda a myslím největší překážka pěstování bude v náročnosti sklizně a hlavně v přípravě stanoviště.Je treba vybudovat místo,kde je alespon metrová vrstva křemičitého písku a teprve na tom je vrstva slámy a kompostu kde ho lze pěstovat.Je třeba též vybudovat opěru pro nadzemní část,protože je to liána a pne se víš jak 3 metry.Je to krásná rostlina a kvete bílejma malejma kvítkama vonící po vanilce.Jedlá je skoro celá,z květů nebo z listů je možno dělat čaj nebo i jíst.Skladovat lze jako brambory ve sklepě a tam vydrží do nové sklizně,pokud ho dříve nezkonzumujete.Mohu potvrdit,že po konzumaci malého plátku asi tak 2 cm. denně se mi snížila chut k jídlu a bez pocitu hladu jsem i nějaké to kilo zhubnulJelikož mám od Alušky energetický krystal tak se mi zdá,že konzumace kořene tak trošku prohloubila jeho sílu.Ono pokud je někdo jako já tak nějak bez potíží a nevnímá energie dost špatně odhaduje jeho vlastnosti.Je to jako se vším,pokud se jeho přičiněním nějaký problém zlepší,má člověk tendenci na to zapomenout.Kdo má možnost a nebojí se větší obtížnosti pěstování doporučuji to zkusit,rozhodně to stojí za to.Lze ho pěstovat jen jako okrasnou rostlinu,která každý rok vyroste,je mrazuvzdorná a má údajně harmonizovat okolí.Potom je pěstování nenáročné a zvádne to každý.Pokud je někdo blízko Rychnova n.Kn. mohu darovat pacibulky na pěstování

Ikona diskutujiciho Vlasta Hajkova 2020-03-06 19:50:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Vážený pane,jsem bylinkářka a zajímá mne vše i tento kořen. Do Rychnova máme to kousek.Děkuji Vám a těším se na odpověd´Zdraví Vás Hájková.

Ikona diskutujiciho Jan 2020-02-16 18:20:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den,
jen dotaz, jak poznat samčí rostliny ?
Děkuji

Hezký den

Ikona diskutujiciho Dayananda 2020-02-16 19:32:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jediná, ale podstatná informace, která v textu chybí, je jeho latinský název. Bylo by jej možné doplnit?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-02-16 19:40:09
Ikona diskutujiciho
sipka

V článku latinský název je. Jenom jsi ho nečetl.

Ikona diskutujiciho Stanislav Dlouhý 2020-04-11 10:19:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den. Prosím o info, kdy kořen zasadit a jak z něj udělat prášek. Díky

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-11 10:51:35
Ikona diskutujiciho
sipka

To je spíš dotaz na výrobce nebo pěstitele. Sázení je na netu popsané, hoď to do googlu a uvidíš.

Ikona diskutujiciho jiří janeček 2020-02-16 20:34:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Samčí rostlinu jde poznat podle květů,ale je to správně,nesprávná je samičí rostlina.Na stránkách o světelném kořeni je toto popsáno,stačí zadat do vyhledávače světelný kořen,je tam i návod jak pěstovat a i odkazy na videa.Jinak samičí rostlina je spíš vyjímka,já na ni ještě nanarazil…

Ikona diskutujiciho Lucie Musilová 2020-02-17 12:15:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bezva článek, moc děkuji. Už jsem si ho objednala a vyzkouším. Ráda zkouším takové ,,věci“ a pak pozoruji, jak to na mne působí. Děkuji Aluško.

Ikona diskutujiciho 🙂 2020-02-20 12:00:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeee kde to seženu?

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-20 12:51:56
Ikona diskutujiciho
sipka

pro 🙂 – tady: http://svetelnykoren.cz/cz/eshop

Ikona diskutujiciho Vladimír 2020-02-20 16:50:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, děkuji, že jste použila v článku odkaz na náš web, divili jsme se kde se najednou vzalo tolik návštěv. Latinský název je Discorea batatas nebo Discorea polystachya. Také Discorea opposita, ale já si myslím, že je to chyba, neboť na liáně Světelného kořene nejsou listy postavené proti sobě, ale jakoby náhodně. Světelný kořen by měla být „prapůvodní“ batata, ze které vznikly ostatní druhy, jsou jich stovky. Je zajímavé, že jako jedna z mála, možná jediná neobsahuje jedovatý alkaloid dioscorin a může se jíst syrová. Ostatní bataty se kvůli alkaloidu musí vařit. V ČR všichni pěstují jen samčí rostliny a množí se jen vegetativně, takže kdyby se k nám zatoulala nějaká samiččí, byla by to náhoda. Samčí rostlina má jako květ drobounký hrozen, který za pár dnů usychá. Samiččí se výrazně liší. Pokud by se tato rostlina objevila, prosím nemilosrdně vytrhnout.
My pěstujeme Světelné kořeny v hlubokých příkopech v písku, opora je 5m, vypadá to jako chmelnice. Máme za sebou tři sklizně a stále se intenzivně učíme. Kdyby se chtěl někdo kdo chce kořeny také pěstovat přijet podívat bude vítán. Letos chystáme veřejnou sklizeň, bude na konci října, možná v listopadu.
Vývojový cyklus kořene jsme popsali na této stránce.
https://www.pestujemekoreny.cz/content/8-zivotni-cyklus
Přeji všem pěstitelům Světelných kořenů bohatou úrodu a ať pociťují jejich účinky v plné síle.
Vladimír Marek

Ikona diskutujiciho Bublifuka 2020-02-20 18:25:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zakoupeno…jsem zvědavá na účinky. Dozička je opravdu zvláštní…vibruje v dlaních.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-02-20 19:25:22
Ikona diskutujiciho
sipka

jo no 🙂 všem nám vibrovala taky 🙂

Ikona diskutujiciho Melie 2021-12-28 11:00:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den,
máme v plánu pěstovat světelný kořen v naší divoké zahradě. Protože pro nás i „naše“ rostlinky je důležitá co největší možná přirozenost (byť zrovna u světelného kořene děláme výjimku, protože jinak naprosto preferujeme místní a původní rostliny), zajímalo by mne, PROČ je nutné samičí rostlinu „nemilosrdně“ zlikvidovat. Proč je „nesprávná“?
Nedává mi smysl, proč by tedy byla tvořena. Mám zkušenost, že rostliny rostou tam, kde je jich potřeba. Umí si najít své místo a vždy je pro to nějaký důvod. Pročpak tedy toto?
Velmi děkuji za odpověď,
s pozdravem
Melí z Divoké zahrady

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2020-02-25 08:38:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Není vhodnější skladovat prášek z kořene v nějakém chráněném prostředí proti radiovlnám, třeba v alobalem obalené krabičce s orgonitem uvnitř?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-02-25 08:48:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč? Však to není homeopatikum.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2020-02-26 19:16:49
Ikona diskutujiciho
sipka

S rostlinami s vysokým podílem světelného éteru nemám žádné zkušenosti, tak se raději ptám, protože nechci nic podcenit (a navíc je asi 500m od našeho domu je roky Wi-Fi poskytovatel internetu, kde je nyní s vysokou pravděpodobností možná 5G vysílač…. no, jestli mě to do příštího roku neuškvaří, chtěl bych se stěhovat) – právě mi přišel sušený kořen a budu testovat.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2020-02-26 22:23:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Ehm, tuto pasáž jsem nějak přehlédl 😅 takže budu nechávat lahvičku normálně na světle:

„Lahvička je z tmavofialového skla, které úplně chrání obsah před viditelným světelným spektrem a umožňuje žádoucímu průchodu fialově/ultrafialovému (vysoká a energeticky bohatá světelná frekvence) a infračervenému světlu. Tím mohou jen vyšší a s tím energeticky bohaté frekvence denního světla přes toto sklo proniknout. S touto mimořádně vysokou energetickou úrovní ve skleničce se nachází neustálé jemné látkové nabíjení obsahu. Můžete proto nechat stát lahvičku na denním světle.“ – svetelnykoren*cz/cz/eshop/prasek-ze-suseneho-svetelneho-korene

Ikona diskutujiciho miri688 2020-03-08 21:28:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

svetelnykoren-cb.proweb.cz
Tady seženete čerstvý světelný kořen i všechny výrobky se světelným kořenem a prášek z něj.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek