Syndrom prostředního dítěte souvisí se složitým světem rodinné dynamiky, kdy mezi starším sourozencem toužícím po pozornosti a důkladně hýčkaným nejmladším sourozencem, je prostřední dítě, které je často přehlíženo. Pokud jste prostřední dítě, přesně chápete, o čem je řeč.
Co je syndrom prostředního dítěte
Syndrom prostředního dítěte je situace, kdy se prostřední dítě ve srovnání se svými sourozenci cítí být přehlíženo a ignorováno. To ho vede k tomu, že si myslí, že je méně zajímavý, nebo důležitý, ve srovnání se svými staršími a mladšími sourozenci. Cítí se nejistě, snaží se chovat nezávisle a hledá vnější potvrzení o své hodnotě.
I když to není diagnostikovatelný ani patologický stav, syndrom prostředního dítěte vrhá světlo na to, jak může pořadí narození ovlivnit rodinnou dynamiku a osobnost člověka.
Často se mluví o syndromu prostředního dítěte, ale odborníci se nemohou shodnout na tom, zda je to skutečná věc, nebo ne. Některé výzkumy poukazují na to, že pořadí narození skutečně ovlivňuje to, kým jsme. Proměnlivé faktory, jako jsou individuální zkušenosti a rodinná dynamika, hrají obrovskou roli při utváření osobnosti a myšlení dítěte, a proto je těžké izolovat od nich vliv samotného pořadí narození. Přesto existuje mnoho lidí, kteří se jako prostřední děti cítí ignorováni a méně důležití. To ukazuje, že tento koncept je skutečně relevantní z osobního hlediska, i když jeho lékařské ověření podléhá rozdílnému výkladu.
Hlavní charakteristiky syndromu prostředního dítěte:
Cítíte se ignorováni a přehlíženi.
Měli jste někdy pocit, že v záplavě hlasů ostatních jakoby neexistujete? Přesně takové je být prostředním dítětem. Vzhledem k tomu, že vaši starší a mladší sourozenci získávají veškerou pozornost, jako prostřední dítě si často připadáte, jako byste byli neviditelní. Někdy, ať už jde o rodinné večeře, nebo školní akce, se vaše úspěchy a názory mohou zdát poněkud nedůležité ve srovnání s výsledky vašich bratrů a sester, a proto si přejete více uznání a pozornosti.
Projevujete tendence vyhledávat pozornost.
Jednou z hlavních charakteristik syndromu prostředního dítěte je, že jste tajný hledač pozornosti. I když se cítíte trochu stranou nebo přehlíženi, nacházíte nové způsoby, jak přitáhnout náklonnost všech. Je pravděpodobné, že jste byli třídní klaun, nebo jste excelovali v nějaké dovednosti. Je to váš způsob, jak říct: „Ahoj! Já jsem tu taky!“ Chcete zazářit a hluboko uvnitř chcete, aby vás lidé uznali.
Vždy se snažíte udržet mír.
Většina prostředních dětí končí jako neoficiální rozhodčí svých rodin. Mezi svými staršími a mladšími sourozenci vždy nakonec hrajete roli Švýcarska. Ať už jde o přerušení hádky o to, kdo dostane ovladač k televizi, nebo kdo si dá poslední kousek dortu, vždy jste to vy, kdo vše urovnává a snaží se udržet klid. Není snadné hrát roli prostředníka, ale někdo to dělat musí. A kdo jiný, než prostřední dítě, může přinést do rodiny trochu klidu a pohody?
Jste velmi nezávislí a soběstační.
Jste expertem na dělání všeho sami. Je to pravděpodobně proto, že se vám nedostávalo tolik pozornosti od rodičů jako sourozencům, což vás vedlo k samostatnosti. Od přípravy vlastní svačiny až po řešení osobních problémů. Není to tak, že byste si nevážili pomoci, nebo ji nechtěli, ale jste takto zvyklí. Tento zvyk nezávislosti vás provází i do dospělého života a dělá z vás spolehlivého přítele.
Jste flexibilní.
Být prostředním dítětem znamená, že jste se naučili přizpůsobivosti. Byli jste mezi sourozenci s odlišnými osobnostmi a zvládli jste umění jít s proudem. Hladce se vypořádáte s panovačnou povahou staršího sourozence a nekonečnou energií toho mladšího. Jste do značné míry přizpůsobiví, připravení podle potřeby kolektivu změnit svůj přístup.
Ve svém životě máte silná a loajální přátelství.
Jednou z největších charakteristik syndromu prostředního dítěte je to, že jste úžasní v navazování kvalitních přátelství. Často se doma cítíte trochu přehlížení, a tak se hodně opíráte o své přátele. Milujete sdílení tajemství se svými přáteli, vyprávění příběhů, nebo prostě společné trávení času. Hodně do těchto přátelství investujete. Vaši přátelé se stávají útočištěm před hlučným domácím dramatem. Jako prostřední dítě jste vždy chápali, jak vzácní jsou dobří přátelé.
Jste nesmírně kreativní a nápadití.
Lidé se syndromem prostředního dítěte jsou často těmi nejkreativnějšími. Skicujete úžasné kresby, nebo vymýšlíte chytrá řešení některých běžných problémů. Jste profík ve vyprávění epických příběhů. Trocha fantazie dokáže proměnit nudné chvíle v něco úžasného. Kdo potřebuje lidi, když máte v hlavě celý vesmír?
Trpíte nízkým sebevědomím.
Další z běžných charakteristik syndromu prostředního dítěte je, že máte nízké sebevědomí. Být prostředním dítětem může být někdy drsné a můžete mít pocit, že jste vedle svých bratrů nebo sester neviditelní. To vás může přimět k otázce, jestli na vás záleží stejně. Někdy si nejste jisti svými talenty a ptáte se sami sebe, zda někdy zazáříte. Tyto dotěrné pochybnosti mají tendenci pomalu požírat vaši sebeúctu a sebevědomí.
Bojujete se svým smyslem pro identitu.
Uvízli jste někde mezi velitelským starším sourozencem a svobodomyslným nejmladším sourozencem. Představte si, že se snažíte najít místo, kam zapadáte, v hádance, která, jak se zdá, má perfektní odpověď pro všechny, kromě vás. Syndrom prostředního dítěte u dospělých se může projevit i tak, že máte tendenci trávit spoustu času hloubáním nad tím, kdo jste, a hledáním toho, co vás dělá jedinečným mezi vašimi bratry a sestrami.
Máte v sobě rebela.
Prostřední děti v sobě mívají nádech vzpurnosti. Často se cítí ignorované a odstrčené. Proto se rozhodnou věcmi trochu zamíchat. Testují limity, záměrně se opozdí, nebo někdy dokonce způsobí drobné potíže. Je to způsob, jak upoutat pozornost na sebe. Rebelování je žádost o šanci zazářit.
© aluska.org 2024
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo